Działdowo
Przedszkole
Zespół Placówek Oświatowych nr 3 Przedszkole nr 5 w Działdowie
Zespół szkół
Adres
Karłowicza 3, 13-200 Działdowo
Telefon
23 697 46 74
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Sylwia Agata Lipka-Pławska
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • P5
  • Przedszkole nr 5 część adninistracyjna
Opis

Przedszkole Nr 5 w Działdowie położone jest w zaciszu osiedla Karłowicza. Placówka rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1883 roku. W przedszkolu działa 10 nowocześnie wyposażonych oddziałów oraz gabinety: psychologa/logopedy, integracji sensorycznej. Realizujemy zalecenia orzeczeń i opinii o wczesnym wspomaganiu wydawane przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną. W przedszkolu tworzono są każdego roku tylko grupy dzieci w takim samym wieku. Na terenie przedszkola znajduje się duży plac zabaw wyposażony w sprzęt umożliwiający zaspokojenie potrzeby ruchu przez dzieci. Przedszkole posiada również własną kuchnię, w której przygotowywane są dla dzieci smaczne i zdrowe posiłki.

Na uwagę zasługuje również fakt, że przedszkole jest budynkiem jednoparterowym, dzięki czemu dostosowany jest do osób niepełnosprawnych. Przedszkole objęte jest systemem monitoringu; a dostęp do wnętrza budynku strzeże domofon.

W przedszkolu zatrudniona jest wysoko wykwalifikowana kadra. Nauczyciele posiadają również uprawnienia dodatkowe umożliwiające podjęcie w przedszkolu pomocy psychologiczno – pedagogicznej i specjalistycznej, której potrzebują dzieci. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli oparte są na stosowaniu metod aktywnych, angażujących dzieci w cały proces dydaktyczny, a także nauczyciele stosują w swojej pracy techniki multimedialne. 

Przedszkole kształtuje rozwija kompetencje kluczowe, które towarzyszą nam przez całe życie. Kształtowanie kompetencji     w naszej placówce ma wyjątkowy charakter. Z jednej strony ma na celu wyposażenie dziecka w odpowiednią wiedzę, a z drugiej – dostarczenie okazji, które pozwolą wyrobić w nim odpowiednie nawyki i zdobyć umiejętności praktyczne, a także przez działanie umożliwią kształtowanie odpowiednich postaw.


Historia

       Latem 1983r. zostało otwarte Państwowe Przedszkole nr 5 w Działdowie zatem jego historia liczy 39 lat. Położone jest ono przy ulicy Karłowicza 3 z dala od ruchu i hałasu ulicznego. W parterowym, wolnostojącym budynku na początku mieściło się 5 nowoczesnych, doskonale wyposażonych i przyjaznych dzieciom sal zabaw, do których przylegają łazienki dostosowane do wieku i wzrostu dzieci. W 2017 roku placówkę rozbudowano, aktualnie ma 10 sal i gabinety specjalistyczne. Pierwszym dyrektorem tej placówki została pani Krystyna Weitz, która sprawowała tę funkcję do roku 1995.  Natomiast w roku 1995 do 2014 funkcję tę piastowała pani Elżbieta Łuczak. Kolejnym dyrektorem placówki została pani Sylwia Agata Lipka-Pławska, która piastowała swoją funkcję do sierpnia 2021 roku. Od września 2021 roku przedszkole włączone zostału do Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Działdowie. Funkcję wicedyrektora ds. przedszkola pełni pani Sylwia Agata Lipka-Pławska.

    Dyrektorzy dbali o doskonalenie kadry przedszkola, dlatego też organizowali spotkania autorskie, konferencje metodyczne, warsztaty podnoszące i rozszerzające kwalifikacje nauczycieli. Dzięki temu dzieci mogą bawić się i uczyć poprzez udział w teatrzykach w wykonaniu profesjonalnych aktorów, których gości przedszkole, jak również podczas wycieczek do teatru w Olsztynie oraz występach muzyków zarówno uczniów ze szkoły muzycznej jak i artystów  z Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej.

    Od początku istnienia przedszkola tradycją jest organizowanie corocznych spotkań z Mikołajem, Balu Karnawałowego, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty, Dnia Dziecka, a od ostatnich kilku lat organizowany jest Festyn Rodzinny z udziałem zaproszonych gości.

    Do tradycji przedszkola weszły także imprezy jak: Dzień Sportu, udział w różnych konkursach wiedzy i piosenki. Od kilku lat placówka jest organizatorem „Festiwalu tańca” dla przedszkolaków.

    Przedszkole od lat oferuje dzieciom szeroką ofertę zajęć dodatkowych z których korzysta duża ilość dzieci. Przez miniony czas-39 lat - dzieci, jak i rodzice doświadczały tu wiele wspaniałych chwil w rodzinnej atmosferze.       

     Obecnie pielęgnujemy te tradycje wzbogacając ofertę edukacyjną dużą dawką miłości do każdego dziecka.
Godziny otwarcia od
6.30 do 17.00
Organ prowadzący
Gmina-Miasto Działdowo, ul. Zamkowa 12
Koła zainteresowań

W przedszkolu funkcjonują następujące koła zainteresowań: czytelnicze, orgiami, koło gier planszowych, matematyczne, teatralne, polonistyczne, plastyczne oraz koło techniczno-plastyczne. 

Drzwi otwarte

Każdego roku w ostatnim tygodniu sierpnia organizujemy DNI OTWARTE, podczas których gościmy  w naszym przedszkolu przyszłych przedszkolaków z rodzicami. Tego dnia na dzieci czeka dużo atrakcji, rodzice mają okazję zapoznać się z kadrą pedagogiczną, rozkładem dnia. Odbywają się zabawy grupowe, zabawy z muzyką, prace plastycznych, zabawy paluszkowe.

Celem głównym dni otwartych w naszym przedszkolu  jest:

„działanie pedagogiczne, które sprzyja rozładowaniu negatywnych doznań dziecka wywołanych gwałtownym rozstaniem z rodziną i brakiem wiedzy o nowym środowisku”. 

Tego dnia  dzieci zapoznają się  z wyposażeniem sali, uczestniczą w zabawach integracyjnych, muzycznych, ruchowych i plastycznych.

Dzieci i rodzice uczestniczą w zabawach integracyjnych z wykorzystaniem chusty animacyjnej; podczas zabaw dzieci rozwijają zainteresowania matematyczne. Każdy rodzic otrzymuje broszurkę ze wskazówkami ułatwiającymi start przyszłemu przedszkolakowi. Nauczyciele chętnie odpowiadają na pytania zadawane przez rodziców. 

Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia sportowe

Pliki do pobrania
RODO