W naszej szkole:
- pracują świetni, wykwalifikowani, twórczy nauczyciele, oferujący najwyższy poziom zajęć oraz doskonała kadra trenerska,
- mamy wiele atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych,
- młodzież uczy się w bardzo dobrze wyposażonych, stale modernizowanych pracowniach przedmiotowych,
- mamy dużą, nowoczesną halę sportową, nowoczesną i aktywną bibliotekę,
- pielęgnujemy tradycje i dbamy o wartości,
- dzięki dobrze utworzonemu planowi, lekcje kończą się nie później niż ok. godz. 16 - JEDNOZMIANOWOŚĆ!
- realizujemy projekty międzynarodowe dające możliwość poznawania świata i wymiany młodzieży (Włochy, Portugalia, Hiszpania, Grecja, Malta),
- funkcjonuje Szkolne Koło Caritas-Eleos – koło skupiające szkolną młodzież katolicką i prawosławną wokół pomocy słabszym i potrzebującym,
- funkcjonuje Muzeum Szkolne dokumentujące i podtrzymujące tradycje szkoły oraz pamięć o Absolwentach,
W naszej szkole uczą się wspaniali, mądrzy, uśmiechnięci młodzi ludzie!
1A2 - Matematyczno-biologiczny
1B1 - Matematyczno-informatyczny
1B2 - Matematyczno-informatyczny
1C - matematyczno-geograficzny
1F1 - matematyczno-architektoniczny
Tradycje naszego Liceum sięgają 1915 r., kiedy to z inicjatywy nielicznej polskiej inteligencji i postępowego ziemiaństwa, utworzono w Białymstoku Towarzystwo Pomocy Szkołom Polskim. Z jego inicjatywy w dn. 29 listopada 1915 r. otwarto Polskie Gimnazjum Realne (męskie i żeńskie). Organizatorem i pierwszym dyrektorem był Ks. dr Stanisław Hałko.
W pierwszym roku nauki w gimnazjum było 96 dziewcząt i 125 chłopców. Siedzibą był gmach przy ul. Warszawskiej 63. W październiku 1917 r., w wyniku prześladowań przez władze niemieckie gimnazjum przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Mickiewicza 1.
W szkole w szerokim zakresie rozwijano polską naukę, prowadzono konspiracyjne organizacje patriotyczne (drużyny skautowe, przysposobienie wojskowe). Starsza młodzież przygotowywała się w ten sposób do udziału w szeregach, tworzącego się na ziemiach polskich – wojska polskiego. W latach 1917-1920 ponad 120 uczniów brało udział w walkach o niepodległość.
W okresie II wojny światowej nauczyciele, absolwenci i najstarsi uczniowie, walczyli w szeregach Wojska Polskiego na wszystkich frontach.
We wrześniu 1944 roku w starym gmachu znów rozpoczęto naukę w gimnazjum męskim i żeńskim. Następnie mieściły się tutaj kolejno: I, II, III licea ogólnokształcące, oraz LO dla pracujących.
Dopiero 1 września 1972 r. rozpoczęło działalność VI Liceum Ogólnokształcące. Dyrektorem szkoły została mgr inż. Anna Duda. Dokonano gruntownego remontu XIX-wiecznego gmachu i przystosowano go do potrzeb nowoczesnej szkoły.
W dniu 14 grudnia 1974 r. VI Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Króla Zygmunta Augusta i sztandar szkoły. W latach 1976-90 dyrektorem był Tadeusz Dziubiński, w latach 1990-2000 Alina Zambrzycka. Przez następne 11 lat stanowisko to zajmował pan Marek Onoszko. Od roku 2011 dyrektorem VI LO w Białymstoku był Tadeusz Mosiek. Od roku 2016 stanowisko to piastuje Dariusz Naumowicz.
Więcej informacji o nas i o naszym Patronie znajdziesz pod linkiem.
https://vilo.bialystok.pl/o-szkole/historia-i-patron/
- .... a gdy zajęcia z bioli, chemii, matmy, fizy i innych takich wypełnią Ci mózg prawie po brzegi, znajdziesz w VILO czas i miejsce aby się wyteatralnić, wyśpiewać, wygrać, wystąpić jako artysta sztuk plastycznych, rzeźbiarskich, tkackich, lepiących w chlebie i innych wszelakich;
- .... a jeżeli masz marzenia architektoniczne możesz się realizować na zajęciach z projektowania architektonicznego;
- .... a gdy organizm Twój nieświadom zagrożenia potrzebować będzie jednak wyzwań sportowych to się wysiatkujesz, zakoszykujesz, wyfutsalisz i wykażesz pilkarsko na hali, ręcznie wypiłkujesz, wypływasz, wylekkoatlecisz i innych sportów letnich i zimowych zapraktykujesz. Jeżeli telenta, moc i wiarę w siebie oczywiście posiadasz, a jak nie posiadasz to takowe odnajdziesz i wydobędziesz;
- .... a po tym wszystkim, przybywszy z radością nazajutrz rano, odpoczniesz w wygodnych szkolnych zakamarkach, na przerwach, nie na lekcjach!
- .... albo rzucisz się w wir erazmusowych podróży do krajów ciepłych i słonecznych, bo wymiany organizujemy często i do wielu zagranic!
- .... a po lekcjach i zajęciach, swoje dobre serce możesz ulokować w wielu aktywnościach naszego wolontariatu i szkolnego koła Caritas-Eleos!
Lekcje kończymy najpóźniej około 16.00, nie marudź, przybywaj! :)
Zdjęcia i opisy tego na co się piszesz, czym ryzykujesz, ale i w czym możesz się rozwinąć znajdziesz tu niżej:
https://www.facebook.com/VILOczyliVILiceumOgolnoksztalcacewBialymstoku/
.... nie da się tu tego napisać, kliknij w poniższy link, na bogato jest!
https://vilo.bialystok.pl/student-exchange/wspolpraca-miedzynarodowa/
Znajdziecie nas w centrum naszego pięknego Miasta, dotrzecie bez problemu w bezpośrednie okolice szkoły i bezpiecznie wrócicie do domu.
Dojazd autobusami komunikacji miejskiej:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 24, 26, 28, 100, 102, 103, 104, 105, 106