III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku to fascynująca historia wielu ludzi, to kawałki życia, a może nawet najwspanialsze lata tych, których los skierował w mury tego gmachu, to młodość i dojrzałość, to czas poznawania świata wiedzy i własnych potrzeb, to kształtowanie planów i pomysłów na własny los, własną dojrzałość.
Ib gr.1 matematyczno-fizyczny z rozszerzonym językiem angielskim
Ib gr.2 matematyczno-fizyczny z rozszerzonym językiem angielskim
Ic gr.1 matematyczno-informatyczny z rozszerzonym językiem angielskim
Ic gr.2 matematyczno - informatyczny z rozszerzonym językiem angielskim
Id gr.1 matematyczno - geograficzny z rozszerzonym językiem angielskim
Id gr.2 matematyczno - geograficzny z rozszerzonym językiem angielskim
Ie gr.1 biologiczno - chemiczny
Ie gr.2 biologiczno - chemiczny
If gr.1 biologiczno - chemiczny z rozszerzonym językiem angielskim
If gr.2 biologiczno - chemiczny z rozszerzonym językiem angielskim
Ig gr.1 matematyczno - chemiczny z rozszerzonym językiem angielskim
Ig gr.2 matematyczno - biologiczny z rozszerzonym językiem angielskim
Dzisiejsze III Liceum Ogólnokształcące w 1949 roku było pierwszą zupełnie świecką placówką edukacyjną, która łączyła szkołę podstawową z klasami licealnymi. Ówczesna szkoła działała pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i patronatem Wojewódzkiej Komendy Milicji Obywatelskiej. W roku 1953 w przyszłej Trójce miała miejsce pierwsza matura, do której przystąpiło jedenaścioro abiturientów. To właśnie oni, pierwsi absolwenci III LO, otworzyli historyczny krąg pokoleń idących w dorosłe życie z wiedzą zdobytą właśnie w przyszłej Trójce. Kiedy w 1967 roku szkołę opuszczał tysięczny absolwent pozycja III LO w mieście i kraju była już ugruntowana, 70% maturzystów dostawało się na wybrane przez siebie studia wyższe. W 1990 roku nastąpiła zmiana patrona szkoły. W niepamięć odeszła Małgorzata Fornalska, a w referendum nauczyciele i uczniowie wybrali nowego patrona szkoły - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego święto jako już patrona szkoły obchodzone jest w styczniu w rocznicę urodzin poety. Uczniowie wszystkich klas pierwszych III LO od 11 lat rokrocznie biorą udział w Wielkim Konkursie o Życiu i Twórczości K.K. Baczyńskiego, dzięki czemu sylwetka patrona nie jest im obca.
W historię III Liceum Ogólnokształcącego wplecione są także wspomnienia o drużynach harcerskich: męskiej 9BDH (działającej w szkole do dziś) oraz żeńskiej 6 BDH. Znana Błękitna Dziewiątka im. Stefana Czarnieckiego po dzisiejszy dzień skupia młodych, spragnionych wyzwań i przygód młodych ludzi.
Budynek dzisiejszego III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku przy ulicy Pałacowej 2/1 ma więc niemal stuletnią tradycję. I choć na przestrzeni lat był modyfikowany, dobudowane bowiem zostało trzecie piętro i skrzydło sportowe, w którym dziś mieści się sala gimnastyczna, to budynek jest pod opieką konserwatora i każde zewnętrzne zmiany budowlane muszą być z nim konsultowane i ustalane. W Trójce została przeprowadzona termomodernizacja, wykonano również nową elewację, zachowując kolor szarości. Atutem szkoły jest z pewnością jej położenie. Placówka znajduje się w centrum miasta i jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Białegostoku. Dogodne położenie szkoły ma również wpływ na to, że dojeżdżają do niej uczniowie z podmiejskich miejscowości, a nawet dalej położonych miejsc. W bliskim sąsiedztwie szkoły przy ulicy Ogrodowej znajduje się bowiem Internat Szkoły Policealnej nr 1 Ochrony Zdrowia, a nieco dalej przy ul. Dobrej Bursa Szkolna, z których korzysta niemała liczba uczniów III LO.
Trójka i dawniej, i dziś to szkoła, w której panuje specyficzna atmosfera, sprawiająca, że czują się w niej doskonale zarówno uczniowie jak też nauczyciele. To atmosfera życzliwości, sympatii, wzajemnego szacunku i zrozumienia. Ów klimat bowiem inspiruje wszystkich do rozwoju, do pielęgnowania swoich pasji nie tylko naukowych, ale też artystycznych. Trójkę, absolwenci, opuszczają z „ciężkim sercem”, bardzo często też Szkołę odwiedzają i ciepło wspominają spędzone w niej lata.
Koła Olimpijskie przygotowujące do olimpiad przedmiotowych.
"Español para curiosos"
"Español no, es solo gramatica"
Liczni laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych;
Tytuł laureata w Samorządowym Konkursie Nastolatków "8 Wspaniałych";
Tytuł laureata konkursu "Wschodzący Innowatorzy";
Tytuł finalisty Olimpiady Solidarności;
Tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy Ekologicznej;
Grand Prix XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej;
"Srebrne Wilki" w 9. Edycji Wielkiego Finału Olimpiady "Zwolnieni z Teorii"
I miejsce w 36. Konkursie Piosenki Francuskiej.
Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku;
Teatr francuski: "Grande aventure";
Szkolny klub: "Bon Ton";
SKS koszykówka;
SKS siatkówka.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku;
Politechnika Białostocka;
Uniwersytet w Białymstoku - Wydział Prawa, Wydział Filologiczny.