Jesteśmy najlepszym liceum w województwie podlaskim w Ogólnopolskim
Rankingu Szkół Ponadpodstawowych PERSPEKTYWY 2025. W XXVII edycji
rankingu otrzymaliśmy tytuł „Złotej Szkoły 2025" za: 1. miejsce w
Białymstoku, 1. miejsce w województwie podlaskim, 12. miejsce w Polsce.
Nasi
Uczniowie uzyskali najwyższe wyniki z egzaminu maturalnego. II LO
zajęło 1. miejsce w Rankingu Maturalnym oraz 1. miejsce w województwie
podlaskim w Rankingu Szkół Olimpijskich.
Realizujemy prestiżowy program Matury Międzynarodowej IB Diploma
Programme przygotowujący do studiów na całym świecie. W ramach programu
IB DP prowadzimy nabór do oddziału międzynarodowego, w którym językiem
wykładowym dla wszystkich przedmiotów z wyjątkiem języka polskiego i
języka obcego jest język angielski.
Realizujemy program DSD Deutsches Sprachdiplom przygotowujący do uzyskania certyfikatu z języka niemieckiego na poziomie C1.
Tradycje, które pielęgnujemy łączymy z nowoczesnością, a to sprawia, że doskonale przygotowujemy naszych uczniów do dalszej nauki i funkcjonowania we współczesnym świecie.
Najzdolniejszym Uczniom umożliwiamy realizację indywidualnego programu nauki, uczestnictwo w olimpijskich obozach matematycznych, informatycznych, czy biologicznych.
Nasi absolwenci kontynuują swoją edukację na prestiżowych uczelniach nie tylko w Polsce ale i na świecie m.in. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Warszawskim, na Politechnice Warszawskiej, na Politechnice Wrocławskiej oraz na Yale University w USA, na Uniwersytecie Oxfordzkim w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Amsterdamskim w Holandii, Na Uniwersytecie Medycznym we Włoszech, na Uniwersytecie Berlińskim, na Uniwersytecie w Kolonii, na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, na Uniwersytecie Georga – Augusta w Getyndze czy na Uniwersytecie Technicznym w Monachium w Niemczech.
Jesteśmy nowoczesną, nieustannie rozwijającą się placówką. W roku szkolnym 2024/2025 została oddana do użytku piękna, wielofunkcyjna aula mieszcząca 209 osób oraz stołówka, która pozwala na spożywanie posiłku w komfortowych warunkach. W naszej szkole znajdują się nowoczesne pracownie: komputerowa, językowe, chemiczna, biologiczna i fizyczna, część klimatyzowanych sal, wszystkie sale wyposażone są w komputery, pomoce dydaktyczne, projektory multimedialne, tablice i monitory interaktywne. Biblioteka z dostępem do katalogu on-line, sala coworkingowa i multimedialne centrum informacyjne. Pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia, sala ćwiczeń rekreacyjnych oraz nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Szafki na podręczniki dla każdego Ucznia. Stała opieka medyczna (gabinet pielęgniarki szkolnej) i dentystyczna. Gabinet pedagoga szkolnego, psychologa i doradcy zawodowego. Kawiarenka szkolna.
• ponad 100 kół zainteresowań, w tym: zajęcia architektoniczne, robotyka, koło szachowe, taniec towarzyski, koło dziennikarskie, koło fotograficzne, telewizja szkolna „2 LO TV”, gazetka szkolna Wi-Fi”, koło wolontariackie, kreatywności, koło filozoficzne, krytycznego myślenia,
• koła olimpijskie z matematyki, informatyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, chemii, biologii, fizyki, geografii, j. polskiego, j. angielskiego, historii sztuki,
• kursy językowe: język włoski, język hiszpański, język chiński,
• uczestnictwo w sekcjach sportowych: piłka siatkowa, piłka koszykowa, tenis stołowy, futsal, lekkoatletyka, strzelectwo sportowe, łyżwiarstwo szybkie, aerobik rekreacyjny, karate, pływanie, badminton, piłka ręczna.
II LO swoje początki wiąże z utworzonym w 1915 roku Polskim Gimnazjum Realnym, którego siedziba mieściła się w budynku przy ulicy Warszawskiej 63. Jednak to dwudziesty drugi listopada 1919 roku jest kluczową datą w dziejach szkoły. Wtedy to upaństwowionemu Gimnazjum Żeńskiemu, mieszczącemu się przy ulicy Mickiewicza 1, nadano imię księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.
Sławę niepospolitej administratorki, reformatorki, mecenaski nauki i sztuki zyskała w drugiej połowie XVIII wieku wojewodzina bracławska, księżna Anna Jabłonowska, kobieta wielkiej duszy i serca wrażliwego na niedolę ludzką. Rozgłos i uznanie zdobyła już u współczesnych sobie Polaków, a jej pionierska działalność wzbudza po dzień dzisiejszy zainteresowanie i szczery podziw potomnych.
Zawiłości historii sprawiły, że po II wojnie światowej szkoła utraciła pierwotne imię, zmieniła siedzibę i stała się szkołą koedukacyjną, a budynek przy ul Narewskiej 11 został oddany do użytku w roku 1971. Z biegiem lat powrócono do misji, która przyświecała jej założycielom i 22 listopada 1999 roku przywrócono szkole imię dawnej patronki.
Jesteśmy szkołą z tradycjami i z perspektywami. Nasza teraźniejszość jest równie imponująca, jak i historia. Dbamy o zapewnienie bogatej i urozmaiconej oferty edukacyjnej, priorytetem jest dla nas wszechstronny rozwój naszych uczniów.
Przywiązujemy dużą wagę do kultywowania i poszanowania tradycji i historii szkoły. Z okazji święta Szkoły przyznawane jest co roku wyróżnienie – Perła Księżnej. Mogą je otrzymać nauczyciele, uczniowie i przyjaciele szkoły. Tradycyjnie wybierani są Sapieżanka i Sapieha II LO. Jest to wyróżnienie dla wzorowych uczniów, osiągających wysokie wyniki w nauce.
Troskę o rozwój intelektualny młodzieży łączymy z dbałością o zdrowie i sprawność fizyczną. Od lat nasza szkoła zajmuje czołowe miejsca w województwie we współzawodnictwie sportowym. W ubiegłym roku szkolnym było to IV miejsce w województwie podlaskim.
Wśród naszych Uczniów są stypendyści Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Białegostoku za osiągnięcia w nauce, w dziedzinie twórczości artystycznej, za innowacyjną myśl techniczną, Marszałka Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce oraz w dziedzinie twórczości artystycznej, Zarządu Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w nauce, Instytutu Goethego i Centralnego Wydziału Szkolnictwa za Granicą.