Białystok
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia Nr 8 w Białymstoku
Adres
Ks. Stanisława Suchowolca 26, 15-567 Białystok
Telefon
857411075, 857411076, 857411169
E-mail
Strona www
Dyrektor
Andrzej Kamiński
Typ placówki
Branżowa Szkoła I stopnia
Zdjęcia
  • Budynek szkoły
Opis

W Szkole Branżowej I stopnia Nr 8 w Białymstoku  Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku oferujemy naukę w zawodzie: pszczelarz.

Szkoła oferuje naukę w profesjonalnych pracowniach komputerowych, nowych pracowniach przedmiotów ogólnokształcących wyposażonych w multimedia oraz specjalistycznych pracowniach kształcenia zawodowego.  Uczeń może korzystać z bogatych zasobów biblioteki i znajdującego się w niej Centrum Informacji Multimedialnej. Uczniom nie mieszkającym w Białymstoku oferujemy możliwość zakwaterowania w internacie dysponującym 150 miejscami.

Realizacja praktycznej nauki zawodu odbywać się będzie w należącym do szkoły Centrum Kształcenia Zawodowego nr 5  - w  nowoczesnych  pracowniach zawodowych, warsztatach, laboratoriach wyposażonych w specjalistyczne pomoce i środki techno-dydaktyczne. 

Uczniom nie mieszkającym w Białymstoku oferujemy możliwość zakwaterowania w internacie dysponującym 150 miejscami.

Oferta
Koła zainteresowań
Uczniowie szkoły branżowej będą mogli rozwiać swoje zainteresowania w kołach zainteresowań, np. teatralnym, fotograficznym, historycznym, geograficznym, plastycznym, PCK oraz wolontariacie szkolnym.
Współpraca z pracodawcami
Szkoła Branżowa współpracuje z pracodawcami w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu  Dzień Przedsiębiorczości, Ogólnopolski Tydzień Kariery, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, czy projektów unijnych.  Do kluczowych pracodawców współpracujących ze szkołą należą: SaMASZ Sp. z o.o, Contractus Agro Sp. z o.o,, Pronar Sp. z o.o. Fricke Maszyny Rolnicze, PartnerAgro Sp. z o.o., Indywidualne gospodarstwa rolne i pasieczne, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Białymstoku, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku.
Zajęcia pozalekcyjne
Uczniowie szkoły branżowej będą mogli rozwiać swoje zainteresowania w kołach zainteresowań, np. teatralnym, fotograficznym, historycznym, geograficznym, plastycznym, PCK oraz wolontariacie szkolnym.
Historia

5 kwietnia 1946 r. Wydział Oświaty Rolniczej w Białymstoku podjął decyzję o zorganizowaniu szkoły rolniczej na bazie dóbr ziemskich i pałacu księcia Jerzego Rafała Lubomirskiego w Dojlidach. Funkcję pierwszego dyrektora szkoły powierzono Aleksandrowi Wasilewskiemu, który przystąpił do zaadaptowania na potrzeby szkoły wypalonego w czasie pałacu i przejęcia zrujnowanego gospodarstwa. 15 września 1947 r. dokonano pierwszego naboru do klasy I Liceum Gospodarstwa Wiejskiego II stopnia. Nauka połączona była z pracą przy odbudowie budynku, w którym sukcesywnie pozyskiwano kolejne sale lekcyjne, a w pałacowych piwnicach – stołówkę, kuchnię i internat.

 Ostatecznie cały pałac został oddany do użytku w 1950 r. Liceum Gospodarstwa Wiejskiego przemianowano na Liceum Rolniczo-Lniarskie II stopnia. W 1951 r. funkcjonowanie szkoły zostało przerwane decyzją ówczesnych władz, które odremontowany pałac i podniesione z ruin gospodarstwo chciały wykorzystać jako ośrodek kształcenia spółdzielczości produkcyjnej. Od tego czasu rozpoczął się jej intensywny rozwój. Przybywało młodzieży chętnej do kształcenia się w zawodzie rolnika, stąd potrzeba budowy nowego budynku internatu, zrealizowana w 1955 r. Równocześnie wznoszono nowe budynki gospodarcze i mieszkania dla nauczycieli. W szkole, obok 5-letniego Technikum Rolniczego funkcjonowało Technikum Korespondencyjne, cieszące się ogromna popularnością, a także 3-letnie technikum dla pracowników aparatu partyjnego. Budynek pałacu nie był w stanie pomieścić takiej liczby uczących się, dlatego urzędujący od września 1966 r. dyrektor Ryszard Kulig rozpoczął starania o budowę nowej szkoły. W rekordowym, jak na ówczesne czasy tempie, wzniesiono budynek, w którym 19 września 1969 r. rozpoczęły się zajęcia lekcyjne. Szkoła rozrastała się tez organizacyjnie, obok Technikum Rolniczego powstało Technikum Ogrodnicze, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza, Policealne Studium Ogrodnicze, Policealne Studium Hodowlane. Dlatego w 1975 roku należało oficjalnie zmienić nazwę na Zespół Szkół Rolniczych. W 1988 r. funkcję dyrektora objął Wiesław Joszczyk. W 1990 r. na fali przemian do szkoły powróciła nauka religii i związane z tym akcenty w postaci organizowania pielgrzymek maturzystów do Częstochowy lub Ostrej Bramy w Wilnie, czy też zwrócenie uwagi także na rozwój duchowy uczniów chociażby poprzez rekolekcje wielkopostne. Działalność szkoły była i jest widoczna także na zewnątrz poprzez udział uczniów w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach. Największe sukcesy odnotowano w olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, w której rokrocznie mamy swoich laureatów. Obok sukcesów „naukowych” nie brakło też osiągnięć sportowych, czego potwierdzeniem i ukoronowaniem była decyzja z dn. 23 października 1997 o powołaniu jedynej w kraju, działającej przy szkole rolniczej, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Lekkiej Atletyce. Obchody 60 – lecia istnienia ZSR i 10 – lecia SMS połączone zostały z oddaniem do użytku pięknej hali sportowej, w dowód uznania za dotychczasową pracę.

Następne lata to ciągły rozwój szkoły: powołanie nowych kierunków kształcenia takich jak: mechanizacja rolnictwa i agrotronika, weterynaria, architektura krajobrazu, obsługa turystyczna i turystyka wiejska oraz informatyk. Od roku 2019 funkcję Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku pełni Andrzej Kamiński. W tym też roku rozpoczęto budowę „nowych warsztatów szkolnych”, które oddano do użytku w roku 2021.

Dojazd

Dojazd bezpośredni do szkoły:

linia nr 4 (przystanek Myśliwska)

linia nr 2 (przystanek Suchowolca - Myśliwska)

linia nr 24 (przystanek Myśliwaska - Niedźwiedzia)

Adres email IODO
inspektor@kancelaria-explico.pl
Telefon IODO
857411075
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku, ul. Ks. St. Suchowolca 26, 15-567 Białystok
Telefon jednostki przetwarzającej dane
857411075, 857411076
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@zsrckp.pl