Białystok
Technikum
Technikum Nr 4 w Białymstoku
Adres
Ks. Stanisława Suchowolca 26, 15-567 Białystok
Telefon
857443845
Fax
857443845
Typ placówki
Technikum
Opis

Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku – atrakcyjne kierunki, wiele możliwości.

Zespół Szkół Rolniczych tworzą: Technikum Nr 4, XVII Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Branżowa I stopnia Nr 8.

W Technikum Nr 4 w Białymstoku Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku oferujemy naukę w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,  technik rolnik,  technik weterynarii, technik turystyki na obszarach wiejskich, technik organizacji turystyki, technik informatyk.

Szkoła kształci profesjonalistów w zawodach: rolniczych, turystycznych i informatycznym. Charakteryzuje się wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych. Oferuje cztery profesjonalnie wyposażone pracownie komputerowe, nowe pracownie przedmiotów ogólnokształcących, specjalistyczne pracownie kształcenia zawodowego, możliwość udziału w kursach dających dodatkowe uprawnienia zawodowe,  odbywania praktyk zagranicznych, a także współpracę z podlaskimi przedsiębiorcami. Uczeń może korzystać z bogatych zasobów biblioteki oraz nowoczesnych obiektów sportowych. Realizacja praktycznej nauki zawodu odbywa się między innymi w należącym do szkoły Centrum Kształcenia Zawodowego nr 5  - w  skład którego wchodzą nowoczesne  pracownie zawodowe, warsztaty, laboratoria wyposażone w specjalistyczne pomoce i środki techno-dydaktyczne, szklarnie, pracownia zajęć praktycznych, stawy hodowlane, ośrodek szkolenia kierowców kategorii B i T.
W szkole realizowane są projekty unijne wspierające kształcenie zawodowe w dostosowaniu do potrzeb rynku pracy. W ramach projektu uczniowie mają możliwość udziału w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, wycieczkach dydaktycznych, szkoleniach specjalistycznych czy stażach zawodowych.

Uczniom nie mieszkającym w Białymstoku oferujemy możliwość zakwaterowania w internacie dysponującym 150 miejscami.

Oferta
w przygotowaniu
Historia

5 kwietnia 1946 r. Wydział Oświaty Rolniczej w Białymstoku podjął decyzję o zorganizowaniu szkoły rolniczej na bazie dóbr ziemskich i pałacu księcia Jerzego Rafała Lubomirskiego w Dojlidach. Funkcję pierwszego dyrektora szkoły powierzono Aleksandrowi Wasilewskiemu, który przystąpił do zaadaptowania na potrzeby szkoły wypalonego w czasie pałacu i przejęcia zrujnowanego gospodarstwa. 15 września 1947 r. dokonano pierwszego naboru do klasy I Liceum Gospodarstwa Wiejskiego II stopnia. Nauka połączona była z pracą przy odbudowie budynku, w którym sukcesywnie pozyskiwano kolejne sale lekcyjne, a w pałacowych piwnicach – stołówkę, kuchnię i internat.

 Ostatecznie cały pałac został oddany do użytku w 1950 r. Liceum Gospodarstwa Wiejskiego przemianowano na Liceum Rolniczo-Lniarskie II stopnia. W 1951 r. funkcjonowanie szkoły zostało przerwane decyzją ówczesnych władz, które odremontowany pałac i podniesione z ruin gospodarstwo chciały wykorzystać jako ośrodek kształcenia spółdzielczości produkcyjnej. Od tego czasu rozpoczął się jej intensywny rozwój. Przybywało młodzieży chętnej do kształcenia się w zawodzie rolnika, stąd potrzeba budowy nowego budynku internatu, zrealizowana w 1955 r. Równocześnie wznoszono nowe budynki gospodarcze i mieszkania dla nauczycieli. W szkole, obok 5-letniego Technikum Rolniczego funkcjonowało Technikum Korespondencyjne, cieszące się ogromna popularnością, a także 3-letnie technikum dla pracowników aparatu partyjnego. Budynek pałacu nie był w stanie pomieścić takiej liczby uczących się, dlatego urzędujący od września 1966 r. dyrektor Ryszard Kulig rozpoczął starania o budowę nowej szkoły. W rekordowym, jak na ówczesne czasy tempie, wzniesiono budynek, w którym 19 września 1969 r. rozpoczęły się zajęcia lekcyjne. Szkoła rozrastała się tez organizacyjnie, obok Technikum Rolniczego powstało Technikum Ogrodnicze, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza, Policealne Studium Ogrodnicze, Policealne Studium Hodowlane. Dlatego w 1975 roku należało oficjalnie zmienić nazwę na Zespół Szkół Rolniczych. W 1988 r. funkcję dyrektora objął Wiesław Joszczyk. W 1990 r. na fali przemian do szkoły powróciła nauka religii i związane z tym akcenty w postaci organizowania pielgrzymek maturzystów do Częstochowy lub Ostrej Bramy w Wilnie, czy też zwrócenie uwagi także na rozwój duchowy uczniów chociażby poprzez rekolekcje wielkopostne. Działalność szkoły była i jest widoczna także na zewnątrz poprzez udział uczniów w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach. Największe sukcesy odnotowano w olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, w której rokrocznie mamy swoich laureatów. Obok sukcesów „naukowych” nie brakło też osiągnięć sportowych, czego potwierdzeniem i ukoronowaniem była decyzja z dn. 23 października 1997 o powołaniu jedynej w kraju, działającej przy szkole rolniczej, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Lekkiej Atletyce. Obchody 60 – lecia istnienia ZSR i 10 – lecia SMS połączone zostały z oddaniem do użytku pięknej hali sportowej, w dowód uznania za dotychczasową pracę.

Następne lata to ciągły rozwój szkoły: powołanie nowych kierunków kształcenia takich jak: mechanizacja rolnictwa i agrotronika, weterynaria, architektura krajobrazu, obsługa turystyczna i turystyka wiejska oraz informatyk. Od roku 2019 funkcję Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku pełni Andrzej Kamiński. W tym też roku rozpoczęto budowę „nowych warsztatów szkolnych”, które oddano do użytku w roku 2021.

Koła zainteresowań

Uczniowie technikum mogą rozwiać swoje zainteresowania w kołach zainteresowań, np. teatralnym, fotograficznym, historycznym, geograficznym, plastycznym, kołach informatycznych - , PCK oraz wolontariacie szkolnym. W szkole prowadzone są również innowacje edukacyjne, np. „Znajomość obcego języka, to jak dla ucha najpiękniejsza muzyka”, „Porozmawiajmy o filmie…”

Kontakty zagraniczne

W szkole realizowane są projekty Erasmus +, w ramach których uczniowie mają możliwość realizacji zagranicznych praktyk zawodowych (dotychczas w Hiszpanii).

Współpraca z pracodawcami

Technikum nr 4 w Białymstoku współpracuje z pracodawcami w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu ( praktyki zawodowe, nauczanie dualne, wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy, spotkania z pracodawcami na terenie szkoły) oraz podczas realizacji programów edukacyjnych np. Dzień Przedsiębiorczości, Ogólnopolski Tydzień Kariery, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, czy projektów unijnych.  Do kluczowych pracodawców współpracujących ze szkołą należą: SaMASZ Sp. z o.o, Contractus Agro Sp. z o.o,, Pronar Sp. z o.o. Fricke Maszyny Rolnicze, PartnerAgro Sp. z o.o., Indywidualne gospodarstwa rolne, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Białymstoku, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku, Gospodarstwo sadowniczo-szkółkarskie Skibiccy, Egzoland Centrum Ogrodnicze, Szkółka Roślin Ozdobnych Żuki Maciej Gwoździej, Centrum Informatyki Zeto S.A, T-Matic Grupa Computer Plus sp. z o.o., Przedsiębiorstwo handlowe HAWK, Przychodnia weterynaryjna ‘Tropek”, Gabinet Weterynaryjny MIKAVET , Biuro Podróży Biacomex Białystok

Współpraca z uczelniami wyższymi

Szkoła współpracuje z Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem w Siedlcach Wydziałem Nauk Rolniczych (udział uczniów w zajęciach, wydarzeniach, konkursach, olimpiadach), a także wieloma instytucjami oświatowo – kulturalnymi realizując wycieczki dydaktyczne, zajęcia i konkursy.

Osiągnięcia

Kluczowe osiągnięcia uczniów technikum:

·         Trzykrotne zwycięstwo drużynowe I miejsce w rankingu szkół w latach 2022, 2023, 2024) na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

·         Rok rocznie finaliści i laureaci centralnych i okręgowych eliminacji OWiUR (w roku 2024 laureatka – II miejsce w Polce w bloku weterynaria, oraz trzech finalistów na szczeblu centralnym, w roku 2025 – 2 laureatów na szczeblu okręgowym w blokach: weterynaria, architektura krajobrazu oraz IV miejsce w bloku  mechanizacja rolnictwa i agrotroniki z awansem na finał centralny)

·         I miejsce w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych Województwa Podlaskiego  w 2023 r.

·         W latach 2024 oraz 2025 II w etapie rejonowym XXXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK

·         Finalista w konkursie Ośmiu Wspaniałych, 2025

·         Finaliści konkursu Politechniki Białostockiej „Wschodzący Innowatorzy”

·         Staże uczniów w ramach konkursu w firmie CISCO NETWORKING ACADEMY w Krakowie

·         Realizacja projektu badawczego w ramach konkursu Naukolatek Nastoletni Naukowiec  Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA

·         Finalista Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Pszczelarstwie

·         II miejsce w wojewódzkim konkursie motoryzacyjnym, 2023, 2024

·         I miejsce w konkursie na mural „Mapa zdrowia psychicznego”, 2024

·         Kwalifikacja projektu uczniów do półfinałów w konkursie Explory 2025

 

 


Zajęcia pozalekcyjne

Uczniowie technikum mogą rozwiać swoje zainteresowania w kołach zainteresowań, np. teatralnym, fotograficznym, historycznym, geograficznym, plastycznym, kołach informatycznych - , PCK oraz wolontariacie szkolnym. W szkole prowadzone są również innowacje edukacyjne, np. „Znajomość obcego języka, to jak dla ucha najpiękniejsza muzyka”, „Porozmawiajmy o filmie…”