Zielona Góra
Technikum
Technikum Nr 5
Zespół szkół
Adres
ul. Botaniczna 66, 65-392 Zielona Góra
Telefon
068 451 38 88 (80)
Fax
068 451 38 90
E-mail
Strona www
Dyrektor
dr Bożena Bogucka
Typ placówki
Technikum
Zdjęcia
 • Nasza szkoła.
 • Nasz budynek F
 • Nasze boisko
 • Nasi uczniowie
 • Technik usług fryzjerskich
 • Technik żywienia i usług gastronomicznych
 • Technik stylista
 • Technik realizacji nagrań.
 • Technik fotografii i multimediów
 • Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
 • Technik przemysłu mody
Opis
Szkoła kształci w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów, technik realizacji nagrań, technik stylista, technik przemysłu mody, technik realizacji nagłośnień. Absolwenci technikum będą poszukiwanymi fachowcami na rynku pracy zjednoczonej Europy. Po ukończeniu szkoły znajdą pracę w Polsce i innych krajach europejskich. Dużym atutem powstającej szkoły jest możliwość kształcenie praktycznego w doskonale wyposażonych pracowniach: gastronomicznej, fryzjerskiej, introligatorskiej, grafiki komputerowej, krawieckiej, fototechniki, studio nagrań i pracownia nagłośnień, spełniających najwyższe standardy europejskie. Ponadto nad kształceniem czuwać będzie kreatywny, młody i przyjazny uczniom zespół pedagogiczny stosujący w swojej pracy innowacyjne metody nauczania. Technikum rozwijać będzie prowadzoną już od kilku lat przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego szeroką współpracę ze szkołami Seelow, Eberswalde, Cottbus i Guben. Uczniowie technikum aktywnie uczestniczą w międzynarodowych targach edukacyjnych, konkursach, pokazach umiejętności zawodowych. W roku szkolnym 2010/2011 ZSiPKZ: - jako jeden z pierwszych w Polsce wdrożył i stosuje System Zarządzania Jakością ISO 29990:2010 w zakresie kształcenia zawodowego; - jako jedyny w województwie lubuskim został laureatem konkursu Szkoła Obywateli im. Anny Radziwiłł, który promował kształtowanie postaw obywatelskich młodzieży oraz tworzył tradycję szkoły w oparciu o wartości patriotyczne. Szkoła w ostatnich latach realizowała wiele projektów unijnych.

Projekt Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji. został przygotowany przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze przy współpracy z hiszpańskim partnerem firmą szkoleniową euroMind.

Uczniowie ZSiPKZ odbyli niezapomnianą podróż do słonecznej Hiszpanii, do pięknego miasta Sevilla. Podczas pobytu w Sevilli uczestniczyli w stażach zawodowych zorganizowanych przez hiszpańską firmę EuroMind.

Uczestnicy stażu nie tylko pracowali, mieli również zapewnione różne atrakcje dzięki którym mogli poznać Hiszpanię, jej kulturę i mieszkańców. Wśród wielu atrakcji warto wspomnieć: Las Setas De Sevilla, plac hiszpański w Sevilli, monumentalną katedrę w Sevilli, a także wyjazd do Gibraltaru i Kadyksu. Uczniowie realizowali staż w SEVILLA (Hiszpania), MALAGA (Hiszpania),Setubal (Portugalia),

Dlaczego warto było wyjechać na staż zagraniczny?

Nasze doświadczenie zdobyte podczas stażu za granicą będzie wyróżniać nas wśród tysiąca innych kandydatów na rynku pracy. Uczestnictwo w stażu dało nam możliwość poznania kraju od podszewki – w codziennym życiu i pracy. W środowisku międzynarodowym musieliśmy przełamywać bariery językowe. Znajomość języków zwiększa naszą mobilność. Dzięki zdobytemu doświadczeniu będziemy mieć szerszą perspektywę .

Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym będziemy szerzej patrzeć na dany problem, chociażby przez to, jak podchodzą do niego inne środowiska i kultury. Poznaliśmy swoje możliwości i nabraliśmy pewności siebie.

Projekt „Unternehmen Deutsch”/”Przedsiębiorstwo Europa” miał na celu przedstawienie własnego regionu, produktów z niego pochodzących oraz poznanie innych europejskich wyrobów. Uczniowie współpracując w grupach międzynarodowych utworzyli reklamy, plakaty oraz wspólną książkę. Na koniec spotkali się online i wymienili doświadczeniem. Narzędzia TIK uatrakcyjniły uczniom wspaniałą współpracę z kolegami z zagranicy, rozwinęły ich umiejętności posługiwania się nowoczesną technologią. Uczniowie mieli okazję wykorzystać swoje kreatywne myślenie oraz doskonalić umiejętności językowe. Zrealizowaliśmy 10 zadań z 7 szkołami:

- Turcja Ayvalik Anadolu Lisesi

- Pendik, Turcja Kirimli Fazilet Olcay Anadolu Lisesi

- Ilkadim, Turcja Aziz Atik Fen Lisesi

- Castelfranco Veneto (TV), Włochy ITCG "A. Martini" di Castelfranco Veneto

- Opuzen, Chorwacja Srednja poljoprivredna i tehnička škola Opuzen

- Ružomberok, Słowacja Spojená škola Scota Viatora 8, Ružomberok

- Kranj, Słowenia GIMNAZIJA FRANCETA PREŠERNA

Praca w projekcie przyniosła nam po raz kolejny Krajową Odznakę Jakości !!!!

Adres internetowy szkoły

Oferta
Dojazd
Dojazd autobusu linii: 0, 27, 44,
Historia
1968 r. - Pierwszego września powołano Wojewódzki Ośrodek Dokształcania Zawodowego. Stanowisko dyrektora objął mgr Jan Czerpiński.Początkowo szkoła mieściła się w pomieszczeniach Bursy Szkolnictwa Zawodowego w Zielonej Górze. 1970 r. - W styczniu tego roku oddany został dla potrzeb ośrodka nowo wyremontowany budynek, w którym urządzono dwie sale wykładowe, świetlicę, sekretariat oraz internat na 60 miejsc. W czerwcu przekazano do dyspozycji ośrodka drugi budynek. 1972 r. - Powołano przy WODZ Zasadniczą Szkołę Zawodową, oddając dla jej potrzeb trzeci, a w 1975 r. czwarty budynek z przeznaczeniem na sale dydaktyczne. Od początku swego istnienia Ośrodek prowadził różnorodne formy dokształcania zawodowego. Do roku 1987 r. dokształcanie prowadzone było również w filiach mieszczących się na terenie woj. zielonogórskiego (Nowa Sól, Żary, Szprotawa, Świebodzin, Żagań). Po roku 1987 r. filie stały się samodzielnymi placówkami, których pracę koordynuje WODZ. W piątą rocznicę istnienia szkoły Komitet Rodzicielski przekazał placówce sztandar. 1978 r. - Dla uczczenia X- lecia nadano ośrodkowi imię Ludwika Kasprzaka- rzemieślnika z Dąbrówki Wlkp., bojownika o polskość Ziemi Lubuskiej. W ciągu 33 lat Ośrodek przeszkolił w różnych formach ponad 36 tys. uczniów. 1981 r. - Pierwszego września obowiązki dyrektora przejął mgr Lech Walkowiak. 1985 r. - Pierwszego lutego dyrektorem WODZ zostaje mgr inż. Leszek Jastrubczak. 2000 r. - Dnia 31 sierpnia decyzją Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze zlikwidowano klasy turnusowe WODZ. 2002 r. - Pierwszego września powiększyła się baza szkoły o dwa budynki dydaktyczne E i F. 2014 r. - 19 grudnia obowiązki dyrektora przejęła mgr Grażyna Hoszowska-Wojtkiewicz. 2015 r. - Pierwszego września dyrektorem ZSiPKZ zostaje mgr Bożena Bogucka
Koła zainteresowań

W szkole działa kółko gastronomiczne, teatralne, Zespół FACE TEAM, Szkolny klub wolontariatu „ Młodzi dla Kamerunu”, szkolna gazetka B66,szkolny chór „ Winni młodości”, koło literackie „Kawiarnia literacka”. 

Kontakty zagraniczne
Szkoła współpracuje ze szkołami Seelow, Eberswalde, Cottbus i Guben.
Osiągnięcia

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego wdrożył i stosuje system zarządzania jakością ISO 29990:2010 w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego. Szkoła jest organizatorem takich imprez jak: - Turnieju Mistrzostwa Zawodowego Uczniów Szkół Zawodowych Województwa Lubuskiego dawniej Turniej Lubuskiego Trójmiasta, którego celem jest wyłonienie najlepszych uczniów w zawodach: kucharz, kelner, barman, fryzjer, spośród reprezentantów szkół z województwa lubuskiego,  konkursy i pokazy fryzjersko-kosmetyczne oraz gastronomiczne z udziałem adeptów ww. zawodów z Polski i Niemiec. - Turniej Matematyczny MAT-TUR (organizowany corocznie od 2009r.) - Mistrzostwa Miasta Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych „Strong Man” - warsztaty specjalistyczne, wieczory poetyckie i kabaretowe z udziałem naszych uczniów. - udział w imprezach organizowanych przez Miasto Zielona Góra - warsztaty dla uczniów uzdolnionych zawodowo - możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne, wymiana międzynarodowa Certyfikat Wiarygodna Szkoła, Certyfikat Szkoła bez Nienawiści, I, III miejsce w Wojewódzkim konkursie „ Widzisz, Nie zgadzaj się ,Reaguj” III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Szczególne Wyróżnienie Jury w VI Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym Główna nagroda w konkursie na logo Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. I, II, III miejsce na logo Rewitalizacji Starówki Zielonej Góry wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Szeroki Kadr" III miejsce w VII Wojewódzkim konkursie astronomicznym "Odkryjmy tajemnice Wszechświata" praca pt:"Badanie aktywności Słońca" brązowy medal w Ponadgimnazjalnej Lidze Piłki Siatkowej, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gastronomicznym " Patriotka 100-lecia", II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Gastronomiczny. Ogólnopolski konkurs  kulinarny „ Gold Grill Team” Gdańsk  - III miejsce w Polsce, ogólnopolski konkurs kulinarny „ Polska kuchnia 100- lecia -  I miejsce w Polsce, ogólnopolski „Konkurs Kulinarny o Puchar Polskiego Mięsa Drobiowego” - III miejsce, ogólnopolski konkurs  „8 Wspaniałych”  - Laureat, Międzyszkolny  Konkurs fryzjerski w Nowej Soli - II miejsce, ogólnopolski konkurs fotograficzny – wyróżnienie, Międzynarodowy Festiwal Filmów Francuskojęzycznych „ Frankofilm”-wyróżnienie, Międzynarodowy  konkurs fryzjerski w Opolu-wyróżnienie.

Wyniki egzaminów zewnętrznych: Technik usług fryzjerskich 95% Technik grafiki i poligrafii cyfrowej 100% Cukiernik 100 % Elektryk 100% Stolarz 100% Fryzjer 99%.

Nasi uczniowie odbywają dodatkowe praktyki zawodowe w ramach kształcenia zawodowego w Hiszpanii, Berlinie i na Sycylii.

Realizujemy staże zagraniczne w Hiszpanii w ramach projektu „Pracujemy i uczymy się zawodu w Andaluzji”, Maladze.  Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój  (POWER).

ZSiPKZ współpracuje  z Lubuskim Teatrem, Uniwersytetem Zielonogórskim Stowarzyszeniem Zielonogórskich Sybiraków.

W ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia nagrano cykl filmów o tematyce dietetycznej w szkolnych pracownikach gastronomicznych z udziałem nauczycieli i uczniów kształcących się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.

Udział w akcji „ Plecak”, którego celem była  realizacja serii filmów promujących pozytywne zachowania w komunikacji miejskiej był realizowany przy współpracy MZK.

Corocznie w szkole organizowany jest przez Samorząd Szkolny festyn z okazji Dnia Dziecka pt.:„Dzień Dziecka- Chill Fest”.

Realizujemy programy, których pomysłodawcami są nauczyciele min: „ Ze zdrowym życiem  na TY”,-  „ Terapia słowem, ruchem, dźwiękiem – warsztaty teatralne”  

Uczniowie kształcący się na kierunku technik fotografii i multimediów w Lubuskim Konkursie Fotograficznym PRO ARTE 2023 zajęli miejsca laureatów.

 „Rodzina Ulmów”( laureaci), Zielonogórski Konkurs Fotograficzny organizowany przez Dom Harcerza pt.: „Portret miasta” - pierwsze i drugie miejsce oraz 4 wyróżnienia.

Zielonogórski konkurs fotograficzny organizowany przez Urząd Miasta pt.: „Przyroda Zielonej Góry” - 15 osób nagrodzonych.

I miejsce w konkursie samorządowym  „Ośmiu Wspaniałych” w latach 2023,2024r. oraz miejsca laureatów w etapie ogólnopolskim.

Międzynarodowy konkurs graficzny pt.: „Kapsuła czasu”.

Konkursy gastronomiczne - 1 i 2 miejsce, Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny w Szprotawie pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty.  

Bitwa na Drobiowe Smaki 2 - Etap Wojewódzki I miejsce

Bitwa na Drobiowe Smaki 2 - FINAŁ w Warszawie

Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny - I miejsce w roku 2023.

W roku 2023/2024 powtarzamy nasze sukcesy w konkursach: Bitwa na Drobiowe Smaki 3 - Etap Wojewódzki I miejsce

Bitwa na Drobiowe Smaki 3 - FINAŁ w Warszawie 08-10.04.2024 r.

Sztuka Mięsa 2 - Finał 19.04.2024

W wyniku podejmowanych działań szkoła otrzymała certyfikat „Szkoły Łowcy talentów” oraz za realizację projektów Certyfikat eTwinning SCHOOL 2023-2024  jako jedna z dwóch szkół w województwie lubuskim

Zajęcia pozalekcyjne

W szkole działa kółko gastronomiczne, teatralne, Zespół FACE TEAM, Szkolny klub wolontariatu „ Młodzi dla Kamerunu”, szkolna gazetka B66, szkolny chór „ Winni młodości”, koło literackie „Kawiarnia literacka”.

Współpraca z pracodawcami
Makro, hotel Ruben, hotel Amadeus, Vitalya Spa, Palmiarnia, Lumel, e-obuwie i wiele innych.