Zielona Góra
Technikum
Technikum nr 2
Zespół szkół
Adres
ul.Staszica 2, 65-175 Zielona Góra
Telefon
684525100
Fax
684525102
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr inż. Jarosław Matujzo
Typ placówki
Technikum
Zdjęcia
  • Zdjęcie
Opis
Technikum jest szkołą pięcioletnią, w której uczniowie w czasie swojej edukacji zdobywają kwalifikacje zawodowe technika oraz realizują program kształcenia na poziomie liceum ogólnokształcącego. Uczą się dwóch języków obcych: j. niemieckiego w zakresie podstawowym oraz j. angielskiego w zakresie  rozszerzonym. Nauka kończy się egzaminem maturalnym, takim samym jak w każdej szkole ogólnokształcącej. Dodatkowo zdają egzaminy zawodowe, który pozwala im na posługiwanie się tytułem zawodowym technika. Kształcenie zawodowe odbywa się w naszej szkole w zakresie teoretycznym i praktycznym. Uczniowie są przygotowani do dalszego kształcenia na studiach wyższych, szczególnie na uczelniach technicznych. Nasi absolwenci poszukiwani są na rynku pracy w kraju i za granicą. Wszyscy chętni po ukończeniu szkoły natychmiast znajdują zatrudnienie. Strona WWW
Oferta
w przygotowaniu
Dojazd
Odległość od dworca PKP 300 m, linie autobusowe prywatne 200 m, PKS 500 m, MZK przystanki przy wejściu do szkoły 5 m
Historia
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Elektronik" zostało powołane w 2018r i związane było z modernizację kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra.
Chociaż szkoła w dzisiejszym kształcie istnieje od zaledwie 7 lat, to jej dzieje, związane z działalnością współtworzących ją placówek, sięgają połowy lat czterdziestych ubiegłego wieku.
Pierwszego września 2002r. decyzją Rady Miasta Zielona Góra doszło do połączenia dwóch działających od wielu lat szkół zawodowych. W ten sposób powstał Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych mający swą siedzibę przy ulicy Staszica 2.  Wówczas to, w budynku przy ulicy Bema 2, w którym w czasie działań wojennych mieścił się najpierw szpital wojskowy, a następnie magazyn sprzętu, rozpoczynają działalność dwie szkoły - Ośrodek Szkolenia Zawodowego oraz Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa. Obie placówki oprócz wspólnego budynku łączył także podobny cel - przygotowanie do pracy w lubuskich fabrykach wykwalifikowanych robotników i techników. W późniejszym okresie Ośrodek Szkolenia Zawodowego przekształci się w roku 1951 w Technikum Mechaniczne, w 1965 w Technikum Elektryczne, w 1975 w Zespół Szkół Elektrycznych, w 1977 w Zespół Szkół Elektronicznych. Z kolei Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowo zostanie przemianowana w roku 1947 w Publiczną Średnią Szkołę Zawodową, a następne w 1951 w Zasadniczą Szkołę Zawodową, w 1973 w Zespół Szkół Mechanicznych, w 1977 w Zespół Szkół Samochodowych. Przekształcenia te obrazują dążność dyrekcji i miejskich władz oświatowych do profilowania coraz bardziej specjalistycznego kształcenia pod kątem potrzeb lokalnego rynku pracy. Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów, które w minionych sześćdziesięciu pięciu latach były udziałem uczniów i nauczycieli „Samochodówki" i „Elektronika". Warto jednak wspomnieć, że obie szkoły zostały odznaczone prestiżowym Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 1973 roku Zespołowi Szkół Zawodowych (później Samochodowych) medal wręczył osobiście ówczesny Minister Edukacji Narodowej. Obie szkoły przywiązywały dużą wagę do tradycji. Patronem Zespołu Szkół Elektronicznych była Maria Skłodowska -Curie, a Zespołowi Szkół Samochodowych patronował Janusz Korczak. Wierzymy, że połączone szkoły nawiązują zarówno do napawających nas dumą osiągnięć naukowo - sportowych, jak i do wspaniałych tradycji, o których przypomina nie tylko nazwisko naszej noblistki, ale także 65letnia działalność „Korczakowców". Zapewniamy, że dołożymy starań, by tę piękną kartę dziejów naszej szkoły nieustannie wzbogacać.

Od ponad roku w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w chodzi Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w dziedzinie informatyki i programowania. Branżowe Centra Umiejętności to nowoczesne centra szkoleniowe stanowiące uzupełnienie oferty kształcenia w poszczególnych branżach. Celem BCU jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach poprzez zapewnienie przestrzeni dla innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu z edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia zawodowego, a także wdrożenie koncepcji doskonałości zawodowej w polskim systemie kształcenia zawodowego.

Bardzo szczycimy się faktem, że wielu naszych absolwentów to znane powszechnie osoby, świetni fachowcy i  pracodawcy na dzisiejszym, trudnym rynku pracy. Aby zapewnić naszym uczniom wysoki poziom kształcenia, sukcesywnie unowocześniamy własne zaplecze dydaktyczne. Szczególnie dbamy o nie w tych obszarach, na których nauka wymaga specjalistycznego sprzętu - informatyce, mechatronice, kierunkach elektronicznych i mechanicznych. Zajęcia specjalistyczne prowadzone są w nowocześnie wyposażonych pracowniach i laboratoriach. 
1 stycznia 2024r w w naszym Centrum utworzono Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 ELEKTRONIK w dziedzinie informatyki i programowania. BCU ELEKTRONIK to nowoczesne pod względem technologicznym branżowy ośrodek kształcenia i egzaminowania, który zapewniać będzie wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym. To także szansa na podniesienie branżowych  kwalifikacji dla uczniów, studentów i dorosłych.

Koła zainteresowań
Klub Europejski Elektronika, Szkolny klub dziennikarski "PARADOX", Szkolne Koło Linuxa, Szkolne Koło Strzeleckie, Szkolne Koła Sportowe i Rekreacyjne
1.Piłka koszykowa (chłopców)
2.Piłka siatkowa (chłopców)
3.Piłka siatkowa (dziewcząt)
4.Unihock (chłopców)
5.Badminton (chłopców i dziewcząt)
6.Piłka nożna (chłopców)
7.Tenis stołowy (chłopców i dziewcząt) Sekcja rowerowo-krajoznawcza 
8. Sekcja kung-fu (samoobrona) 
Kontakty zagraniczne
Zobacz na stronie WWW http://zseis.zgora.pl
Osiągnięcia
Zobacz na stronie http://zseis.zgora.pl/index.php?cat=4
Współpraca z pracodawcami

Firmy współpracujące ze szkołą przypisane do zawodów:

Technik informatyk: Perceptus Zielona Góra, Cinkciarz Zielona Góra

Technik programista: Perceptus Zielona Góra, Cinkciarz Zielona Góra

Technik mechatronik: SECO/WARWICK,  NORD, NOVITA, WindPolDźwig

Technik elektronik: GEDIA, EXPONDO, RELPOL

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialne: Ekoenergetyka, OZE Energia

Technik pojazdów samochodowych: Toyota, OPOLTRANS, SCANIA 

Drzwi otwarte
Odwołane z powodu pandemii
Zajęcia pozalekcyjne
Zobacz na stronie http://zseis.zgora.pl/index.php?cat=2
Współpraca z uczelniami wyższymi
Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego