Zielona Góra
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza
Adres
ul. Jaskółcza 66, 65-518 Zielona Góra
Telefon
683255011
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Sylwia Matuszak
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Logo Szkoły Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze
  • SP14 w Korowodzie Winobraniowym
  • Festyn Rodzinny
  • Festyn Rodzinny
  • Festyn Rodzinny
  • Nasza świetlica
  • Dzień Nauczyciela
  • Narodowe Czytanie
  • Narodowe Święto Niepodległości
  • Narodowe Święto Niepodległości
  • Mikołajki
  • Zimowe zabawy
  • Laboratoria Przyszłości
  • Zajęcia taneczne
  • Laboratoria Przyszłości
  • Dzień Kota
  • Konkurs Przedmiotowy LKO z Matematyki
  • Konkursy plastyczne
  • Konkurs Recytatorski
  • Szkolna biblioteka
  • Zawody sportowe
  • Gry terenowe
  • Warsztaty rodzinne
  • Wycieczki
  • Śniadanie na trawie
  • Dbamy o zieleń wokół Szkoły
Opis

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza to szkoła z tradycjami, ceniona w środowisku lokalnym. Możemy pochwalić się wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą pedagogiczną. Budujemy partnerskie relacje z rodzicami, których zachęcamy do rozmów oraz współpracy poprzez zajęcia otwarte, imprezy środowiskowe, spotkania i zabawy. Każdego roku wdrażamy liczne innowacje pedagogiczne. Nasi uczniowie mają możliwość skorzystania z pomocy specjalistów – pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, socjoterapeuty oraz logopedy.

 

Nasi uczniowie osiągają liczne sukcesy naukowe i artystyczne. Z powodzeniem biorą udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i międzyszkolnych konkursach przedmiotowych, angażują się w gry miejskie i akcje charytatywne. 

 

Sale lekcyjne są wyposażone w tablice interaktywne, rzutniki i projektory. W Szkole znajdują się dwie pracownie komputerowe wyposażone w 56 stanowisk komputerowych. Na zajęciach lekcyjnych korzystamy także ze sprzętu pozyskanego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

Zajęcia sportowe i ruchowe odbywają się w sali gimnastycznej, a także na nowoczesnym boisku oraz w pobliskim parku. Przerwy dzieci mogą spędzać na placu zabaw, na zielonym terenie wokół szkoły lub na korytarzach, korzystając z gier, przygotowanych dla nich w ramach projektu "Na przerwie razem".

 

Nasza świetlica proponuje dzieciom ciekawe zajęcia w godzinach 6:30 - 17:00.

 

Szkolna kuchnia gotuje pyszne, domowe obiady.

 

Organizujemy liczne imprezy, akcje, kiermasze, festyny, konkursy i wycieczki przedmiotowe wspierające edukację. Wprowadzamy program edukacji dla bezpieczeństwa – np. zajęcia bezpieczeństwa ruchu drogowego, różnorodne warsztaty i lekcje otwarte.

 

Biblioteka szkolna oferuje bogaty, pełen nowości księgozbiór, spektakle teatru kamishibai oraz działania promujące czytelnictwo realizowane w ramach m.in. programu "Wychowanie przez czytanie", kampanii "Mała Książka - Wielki Człowiek", akcji "Przerwa na czytanie", akcji społecznej „Narodowe Czytanie”, a także Turnieju Harry Potter  - o Puchar Szkół.

 

Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna Dłoń” angażuje całą szkolną społeczność w szereg działań pomocowych oraz akcji charytatywnych (m.in. wsparcie schroniska OTOZ Animals w Zielonej Górze, zbiórka książek dla Oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, „Psu na Budę”, „Każdy znaczek wspiera misję” i wiele, wiele innych).

 

 

O wszystkich wydarzeniach na bieżąco informujemy na stronie internetowej oraz profilu facebookowym Szkoły, a także w szkolnej gazetce "Jaskółka".

 

Nasza szkoła położona jest z dala od ulicy, wśród soczystej zieleni, w otoczeniu domków jednorodzinnych. Dodatkowo to szczególne umiejscowienie szkoły ułatwia nam częste korzystanie z oferty Planetarium, kina, teatru, filharmonii, Biblioteki WiMBP im. C. K. Norwida, odwiedzamy Ogród Botaniczny, Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa "Ognik", "Zielony Przystanek" z leśną ścieżką edukacyjną, Lubuskie Laboratorium Książki "Green Book".

 

Współpracujemy m.in. z Uniwersytetem Zielonogórskim, Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, Regionalnym Centrum Animacji Kultury, a także Akademią Zdrowej Rodziny i Polskim Towarzystwem Dysleksji.

 

Uczestniczymy w:

·       programie Laboratoria Przyszłości,

·       projekcie edukacyjnym Świat Nauki,

·       programie Cukier w ryzach,

·       programie Aktywna Tablica

·       kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł,

·       certyfikowanym programie Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0,

·       Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”,

·       projekcie MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym,

·       programie „Razem w Klasie”,

·       programie profilaktyczny „Spójrz Inaczej”,

·       akcji Lidl – „Szkoły Pełne Talentów”.

Języki
niemiecki, angielski
Osiągnięcia

Uczniowie "Czternastki" są niezwykle uzdolnieni i osiągają wysokie wyniki w konkursach z różnych dziedzin. Są laureatami i finalistami wielu kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Na uwagę zasługują także ich wysokie wyniki uzyskane na egzaminach zewnętrznych czy też osiągnięcia artystyczne oraz sportowe (piłka ręczna).

 

Osiągnęliśmy status laureata "Orły Edukacji 2020". Jesteśmy również organizatorami miejskich konkursów takich jak:  "Konkurs Ortograficzny", "O pióro Mickiewicza" i „Moja Mała Ojczyzna”.

Pomagamy uczniom, mającym trudności w nauce, aby każdy z nich odnosił sukcesy na miarę swoich możliwości. Tworzymy przyjazną atmosferę sprzyjającą wyzwalaniu u uczniów motywacji do pracy oraz rozwijaniu zainteresowań i talentów.

Zajęcia pozalekcyjne

Oferujemy szereg zajęć pozalekcyjnych mających na celu zarówno pomoc dzieciom mającym trudności w nauce i zachowaniu (zajęcia kompensacyjno-wyrównawcze, pomoc specjalistów: pedagogów, psychologa, socjoterapeuty i logopedy), jak i rozwijanie uzdolnień tych najlepszych (koła zainteresowań). Klasy drugie korzystają z cotygodniowych zajęć na basenie. Gościmy u siebie instruktorów tańca oraz organizatorów kulinarnych warsztatów.

 

Chętnych zapraszamy na zajęcia:

·       koła matematycznego,

·       koła języka angielskiego,

·       koła przyrodniczo-ekologicznego,

·       Szkolnego Koła Wolontariatu "Pomocna Dłoń",

·       koła redakcyjnego,

·       koła teatralnego,

·       koła plastycznego,

·       koła BRD,

·       UKS Czternastka, UKS Spartakus,

·       zespołu wokalnego itp. 

Dojazd
Dogodny i łatwy dojazd autobusami komunikacji miejskiej nr 0, 2, 9, 27 i 44. 
Historia

Zimą 1965 roku rozpoczęto budowę szkoły w miejscu winnych wzgórz. 7 lipca 1966 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Zielonej Górze nadało nazwę: „Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza w Zielonej Górze”.

7 września 1966 r. uroczyście rozpoczął się rok szkolny, przecięto wstęgę i odsłonięto popiersie patrona. Od tego czasu szkoła zaczęła tworzyć własną historię i odnosić sukcesy. Stworzono system wychowawczy, opracowano regulaminy wewnątrzszkolne, powołano Samorząd Uczniowski i inne organizacje uczniowskie: ZHP, SKTPPR, PCK, LOP i Spółdzielnię Szkolną. Z roku na rok przybywało kół i organizacji, powstawały zespoły taneczne, chóry dziewczęce i chłopięce. Wprowadzono wówczas także odznaki „Wzorowy Uczeń”, „Społecznik”, „Wzorowy Sportowiec” czy też „Dobry Kolega”. Tradycją stały się coroczne obchody „Tygodnia Szkoły”, podczas których drukowano gazetkę szkolną "Jaskółka".

Historia rozwoju Szkoły Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze, to historia rozwoju polskiej oświaty, którą tworzyli od 1966 roku kierujący tą placówką dyrektorzy (pani Irena Grygoriew, pani Halina Nowak, pan Stanisław Antonik, pani Janina Pleszko, pan Marek Olczyk, pani Jolanta Maria Jasińska, P.O. pani Aleksandra Białęcka, obecnie: pani Sylwia Matuszak) oraz nauczyciele i działające na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat organizacje uczniowskie. Liczne sukcesy odnoszone przez szereg lat przez uczniów, finalistów olimpiad i konkursów dodawały splendoru "Czternastce".

Kontakty zagraniczne

Uczestniczyliśmy w międzynarodowym projekcie Erasmus+/Power – pozyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystujemy w codziennej pracy – na przykład podczas lekcji chemii wykorzystujemy angielskie nazwy związane z danym tematem zajęć. Na przestrzeni lat szkoła współpracowała z Wald-Grund Schule w Berlinie. Na dzień dzisiejszy szukamy kolejnego partnera w Eureregionie. Nawiązaliśmy też współpracę z kolejną  szkołą w Londynie oraz z Fundacją eChallenge, dzięki której możemy poznać stolicę Włoch - Rzym. Między innymi tym przedsięwzięciom nasi uczniowie mogą doskonalić swoje kompetencje językowe. W ubiegłym roku szkolnym nasi najlepsi absolwenci wyjechali w ramach współpracy z Fundacją eChallege do Włoch na tygodniowy wyjazd edukacyjny.

Drzwi otwarte

Corocznie organizujemy spotkania z przyszłymi pierwszoklasistami oraz ich rodzicami. Mogą wtedy spotkać wszystkich nauczycieli, odwiedzić sale lekcyjne, pobawić się, wykonać różne zadania  - przekonać się, jak to jest być uczniem "Czternastki".

W tym roku spotykamy się we wtorek, 26 marca, w godz. 17:00-19:00. Do zobaczenia!

Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe