Swarzędz
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu
Adres
Zamkowa 20, 62-020 Swarzędz
Telefon
61 8174 971
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Elżbieta Nawrocka
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
 • Front szkoły
 • Biały budynek
 • Czerwony budynek
 • Boisko szkolne oraz plac zabaw
 • Nagrody i wyróżnienia
 • Sala gimnastyczna
 • Zajęcia z robotyki
 • Światowy Dzień Pluszowego Misia
 • Pokaz karate
 • Pokaz taneczno- aerobikowy
 • Zajęcia na basenie
Opis

Drodzy Rodzice!

Szukacie przyjaznej i bezpiecznej szkoły, w której dziecko będzie w centrum uwagi i poczuje się jak w domu?

Marzycie o tym, aby łatwo zaadaptowało się w grupie, znalazło przyjaciół i pomoc w każdej trudnej sytuacji?

Zależy Wam na tym, aby dziecko zdobywało nowe umiejętności i rozwijało się harmonijnie zgodnie ze swoimi możliwościami w swoim tempie?

Jeśli tak, to dobrze wybraliście!

Swarzędzka „Jedynka” spełni Wasze oczekiwania. Baza szkoły to dwa połączone ze sobą budynki. Budynek czerwony przeznaczony jest do nauki dla dzieci klas I-III, natomiast uczniowie klas IV-VIII uczą się w białym budynku. W holu czerwonego budynku mieści się plac zabaw "na deszcz" z interaktywnym dywanem. Przy boisku szkolnym znajduję się "kolorowy" plac zabaw wraz z ogródkiem szkolnym z edukacyjnymi planszami przyrodniczymi. Uczniowie klas I-III uczą się programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych oraz mat do kodowania w nowocześnie wyposażonych i kolorowych salach lekcyjnych. W szkole funkcjonuje świetlica szkolna, w której dzieci mogą brać udział w ciekawych zajęciach, odrabiać lekcje oraz spożywać posiłki. Świetlica w "Jedynce" może pochwalić się tytułem "Świetlicy szkolnej przyjaznej uczniowi".

Naszym atutem są małoliczne zespoły klasowe. Tutaj każde dziecko będzie zauważone i docenione. Łączymy nowoczesne nauczanie z tradycją. Kolorowe sale i place zabaw zachęcają pierwszoklasistów do nauki i zabawy. U nas każdy może zostać sportowym mistrzem lub po prostu polubić aktywność fizyczną. W naszej szkole wszyscy są ważni i zasługują na szacunek.

Jesteśmy szkołą z dwuwiekową tradycją, szkołą otwartą na przyszłość.

Nie do końca Was przekonaliśmy?

Zajrzyjcie na naszą stronę internetową, obejrzyjcie wirtualny spacer po szkole oraz teledysk szkolny - LIPDUB, nagrany z okazji 190-lecia szkoły.

Zobaczcie, ile dobrych i ciekawych rzeczy się u nas dzieje!

Zapraszamy do SP-1 na Zamkową 20.


W roku szkolnym 2024/2025 utworzymy dwa oddziały klas pierwszych.


Interaktywni odkrywcy świata

Dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczanie, emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą. Najmłodsi uczniowie będą poznawać otaczający świat z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W nabywaniu wiedzy i nowych umiejętności pomogą im roboty edukacyjne, tablety, interaktywne globusy a nawet kamera.
Nauka będzie pełna doświadczeń, eksperymentów i obserwacji.


Mali sportowcy

W tej klasie naukę czytania i pisania wspierać będzie udział w zajęciach sportowych. Szachy pomogą rozwijać wyobraźnię, trenować cierpliwość, myślenie logiczne oraz szacunek do przeciwnika. Tenis rozwinie koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętności taktyczne i mentalne.
Sport pomoże pokonać trudności rozwojowe dzieci, zredukuje poziom stresu oraz pozytywnie wpłynie na poprawę pamięci.
Każdy dzień będzie pełen sportowych wrażeń.

Języki
angielski, niemiecki
Historia

Szkoła Podstawowa Nr 1 może pochwalić się najdłuższą historią spośród swarzędzkich szkół. Historia szkoły splata się nierozłącznie z historią Polski i dziejami Swarzędza. Udokumentowane początki Jedynki sięgają I połowy XIX stulecia.

Szkołę otwarto 3 listopada 1834 r., jako katolicką szkołę ludową. Idea utworzenia w Swarzędzu szkoły pojawiła się już w latach dwudziestych XIX wieku. Jednak dopiero w 1832 r. zakupiono na terenie wsi Swarzędz działkę wraz z domem (czworakiem), który przystosowano dla potrzeb szkoły.
Od momentu powstania nad szkołą nadzór sprawowała inspekcja kościelna. W 1874r. wprowadzono świecką inspekcję szkolną. Nadzór świecki sprawowały kolejno nad szkołą władze niemieckie, a od 1919r. – władze polskie.

Z dniem 16 stycznia 1934 r. istniejąca w Swarzędzu Publiczna Szkoła Powszechna została podzielona na szkołę męską nr 1 i żeńską nr 2.

3 marca 1934 r. szkoła otrzymała imię Stanisława Staszica oraz sztandar. 18 maja 1935 r. zmieniono nazwę na 7 klasową Publiczną Szkołę Powszechną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

30 listopada 1937 roku Inspektor Szkolny przemianował szkołę na Publiczną Szkołę Powszechną stopnia III im. Stanisława Staszica. Od 1984 roku obchodzi Święto Patrona Szkoły w dniu 3 marca. W tym samym roku po raz pierwszy zaśpiewano hymn Staszicowe ziarno.

Od 1 stycznia 1991 r. uchwałą Rady Miejskiej w Swarzędzu Nr VII/36/90 z 30.10.1990 roku oraz na podstawie porozumienia pomiędzy Kuratorium Oświaty w Poznaniu a Zarządem Miasta i Gminy placówki oświatowe zostały przejęte przez Gminę.

Od 01 września 2007 r. funkcję dyrektora szkoły sprawuje Elżbieta Nawrocka.

Swarzędzka Jedynka przeżyła wiele zmian i reorganizacji. Zmieniało się jej zaplecze, liczba sal, ilość dzieci

i nauczycieli. Zmieniały się władze, programy nauczania i podręczniki. Zmieniali się dyrektorzy i nauczyciele. Jedno pozostało niezmienne szkoła otworzyła okno na świat wielu pokoleniom Swarzędza. Stąd wielu z nich zabrało najpiękniejsze wspomnienia lat dziecięcych.


Osiągnięcia

Szkoła uzyskała liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze z nich:

- konkurs o tytuł "Wielkopolska Szkoła Roku" - wyróżnienie w roku 2016, laureat konkursu w roku 2022,

- Certyfikat Edukacyjnej Doskonałości - przyznany w roku 2021

- Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie - przyznany w roku 2022


Kontakty zagraniczne

Szkoła współpracuje międzynarodowo:

- w ramach programu eTwinning - nauczyciele i uczniowie biorą udział w realizacji  projektów o zróżnicowanej tematyce. Dzięki eTwinnning uczniowie mają możliwość nawiązania  kontaktu oraz współpracy z rówieśnikami z innych krajów w Europie i nie tylko.

- z Liceum nr 9 w Kijowie - uczniowie i nauczyciele dzielą się swoimi pomysłami i osiągnięciami. Wymieniają spostrzeżeniami na temat obowiązującej podstawy programowej oraz funkcjonowania swoich szkół oraz. Jest to doskonały sposób na wzbogacenie swojej wiedzy i możliwości.

- Euroweek


Dojazd
Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu usytuowana jest w centrum miasta, nieopodal Jeziora Swarzędzkiego. Około 300 m od szkoły znajduje się pętla autobusowa.
Adres email IODO
sp_jeden@op.pl
Telefon IODO
61 8174 971
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu, ul. Zamkowa 20, 62-020 Swarzędz
Telefon jednostki przetwarzającej dane
61 8174 971
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sp_jeden@op.pl
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2024/2025
48
Sześciolatek w pierwszej klasie
Tak
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe