Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach jest szkołą prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W szkole stosowane są nowoczesne metody kształcenia. Wszystkie pracownie są wyposażone w profesjonalne pomoce dydaktyczne. Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań.
Dla dojeżdżających istnieje możliwość zamieszkania w internacie szkolnym. Internat jest placówką koedukacyjną, zapewniającą optymalne warunki do nauki, odpoczynku i wszechstronnego rozwoju. Dysponuje on nowoczesną bazą opiekuńczo–wychowawczą (60 miejsc). Atutem szkolnego internatu jest jego położenie. Stanowi on integralną część kompleksu zajmowanego przez ZSCKR w Nowosielcach.
Oferta ZSCKR w Nowosielcach na rok szkolny 2024/2025:
Technikum prowadzącego kształcenie dla młodzieży w zawodach:
- technik rolnik
- technik architektury krajobrazu
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
- technik weterynarii
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Szkoły Branżowej I stopnia prowadzącej kształcenie dla młodzieży i dorosłych w zawodach:
- mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych
- kucharz
-cukiernik
Szkoły Branżowej II stopnia prowadzącej kształcenie dla dorosłych (forma zaoczna) w zawodach:
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
- technik żywienia i usług gastronomicznych
Kursy kwalifikacyjne:
- Prowadzenie produkcji rolniczej (kwalifikacja ROL.04)
- Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej (kwalifikacja ROL.10)
- Prowadzenie produkcji pszczelarskiej (kwalifikacja ROL.03)
Wszystkie zawody zawarte w ofercie edukacyjnej szkoły kwalifikują absolwenta do prowadzenia gospodarstwa rolnego na terenie całej Unii Europejskiej, uprawniają do korzystania z programów pomocowych m. in. przejęcie gospodarstwa rolnego w ramach renty strukturalnej, inwestycji w gospodarstwie rolnym, ułatwienie startu młodym rolnikom.
Szkoła mieści się w budynku dworskim wybudowanym na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1945 roku utworzono z parcelacji majątku Gniewoszów szkołę rolniczą, która miała charakter przejściowy. W roku szkolnym 1958/59 rozpoczęła działalność Roczna Szkoła Rolnicza I stopnia. PWRN natychmiast przystąpiło do adaptacji zdewastowanych budynków dla potrzeb szkoły rolniczej. Pierwsza klasa liczyła 27 uczniów, pochodzących ze wsi Nowosielce i okolicznych miejscowości. W latach 1961/62 Roczna Szkoła Rolnicza I-go stopnia została przekształcona w 2-letnią Szkołę Rolniczą. Kierownikiem Rocznej Szkoły Rolniczej I-go stopnia do dnia 21 V 1961 roku był inż. Wiesław Zawisza, a od dnia 22 V 1961 roku do 28 II 1966 roku funkcję kierownika szkoły pełnił inż. Janusz Kamecki. Od dnia 1 III 1966 roku do 31 VIII 1990 roku funkcję dyrektora sprawował mgr inż. Kazimierz Pomykała (zatrudniony w ZSR od dnia 1 IX 1961 roku). Następnie (od 01 IX 1990 do 01 IX 2004) dyrektorem szkoły została mgr inż. Stefania Bachta (absolwentka ZSR w Nowosielcach). Obecnie funkcję dyrektora sprawuje mgr inż. Józef Gocko.
Z dniem 1 IX 1981 roku 2-letnia ZSR została przekształcona na 3-letnią ZSZ o kierunku rolniczym. Od dnia 1 IX 1978 roku do dnia 31 VIII 1984 roku istniało również (oprócz ZSR) 4-letnie Liceum Zawodowe o profilu rolniczym, gdzie młodzież kończyła naukę egzaminem dojrzałości, a od dnia 1 IX 1982 roku zostało powołane 5-letnie Technikum Rolnicze. W latach 1982-90 oprócz TR i ZSZ istniało średnie Studium Zawodowe dla Dorosłych o kierunku rolniczym na podbudowie szkoły podstawowej.
W latach 1970 - 1994 szkoła utrzymywała przyjacielskie kontakty ze średnią szkoła rolniczą w Stropkowie i z Wojskowym Gimnazjum w Bańskiej Bystrzycy. Do chwili obecnej współpracujemy ze Słowackim Związkiem Kombatanckim i uczestnikami walk II wojny światowej o wyzwolenie Nowosielec, czego przykładem są coroczne spotkania i składanie wieńców przed pomnikiem usytuowanym w zabytkowym parku szkolnym. Pomnik ten został wybudowany ku czci poległych żołnierzy czechosłowackich przez młodzież szkolną i mieszkańców ziemi sanockiej - odsłonięty dnia 18 czerwca 1972 roku. Pomnikiem i zabytkowym parkiem młodzież szkolna opiekuje się przez cały rok. Dowodem przyjacielskich kontaktów i tradycji jest fakt nadania szkole w dniu 09 września 1984 roku Imienia II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej oraz prawa posiadania sztandaru.
Przez ponad 30 lat kształtował się obecny charakter szkoły. Od 1 stycznia 2008 roku szkoła prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dojazd do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach jest zapewniony autobusem kursowym zarówno z Sanoka, jak i z Krosna. Dodatkowo dla uczniów dojeżdżających istnieje możliwość zamieszkania w internacie szkolnym.
Internat jest placówką koedukacyjną. Dysponuje on nowoczesną bazą opiekuńczo–wychowawczą (60 miejsc).
Do dyspozycji wychowanków internatu między innymi są:
- pokoje mieszkalne (2 - 4 osobowe),
- w internacie dla chłopców łazienki znajdują się przy każdym pokoju, natomiast w internacie dla dziewczyn łazienki są na każdej kondygnacji,
- stołówka,
- dwie świetlice ze sprzętem audio video, komputerami oraz dostępem do internetu,
- projektor multimedialny,
- sale do cichej nauki,
- szkolna hala sportowa,
- boisko sportowe,
- siłownia,
- sala do tenisa stołowego,
- księgozbiór (encyklopedie, słowniki, atlasy).
Zapraszamy na stronę szkoły:
https://zsckr-nowosielce.pl/article/dzien-otwarty-szkoly-1
W ZSCKR w Nowosielcach uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach rozwijających zainteresowania, które są organizowane w zależności od potrzeb zgłaszanych przez uczniów. Dotychczas były to:
- Szkolny Klub Sportowy,
- Klub miłośników jazdy konnej,
- Szkolny Zespół Muzyczny.
W ZSCKR w Nowosielcach uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, które są organizowane w zależności od potrzeb zgłaszanych przez uczniów. Dotychczas były to:
- koła językowe,
- koła matematyczne,
- koło sportowe,
- koła zainteresowań zawodowych.
· V miejsce w Mistrzostwach Polski Szkol Rolniczych w piłce halowej chłopców – Potoczek, 2020 r.
II miejsce uczennic klasy 3 P4 w Międzyszkolnym Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Smaki Wsi” zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie, 23-24.05.2019 r.
II i III miejsce ucznia klasy 4 B4R do 65 kg w XX Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu, 6-7.04.2019 r.
I miejsce w Mistrzostwach OZPC do 20 lat w kat. 73 kg ucznia klasy 1 F4B, 09.03.2019 r.
I miejsce i Mistrz Świata w kategorii Junior 21 dla ucznia klasy 4 BTR do 70 kg w Armwrestlingu, Rumia, 4-6.12.2019 r.
II miejsce dla uczennic klasy 3 PT w Międzyszkolnym Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Smaki Wsi” zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie, 17-18.05.2018 r.
I miejsce w X Konkursie Biblijnym w Krośnie – Dar Słowa Bożego uczennicy klasy 2 L4, kwiecień 2018 r.
I miejsce uczniów klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych w Konkursie "Niepodległa Polska Smakuje" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polska Ekologia podczas XIII Jesiennej Giełdy Ogrodniczej w PODR w Boguchwale, 06.10.2018 r.
III miejsce ucznia klasy 4 LTP w konkursie „Bycza Uczta” pod patronatem Stowarzyszenia „Polska Ekologia” podczas Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości „Ekologia” w Jasionce, 8.12.2017 r.
II miejsce dla uczniów klasy 3 LTP w Międzyszkolnym Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Smaki Wsi” zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie, 12-14.05.2016 r.
I miejsce ucznia 2 klasy technik rolnik w ogólnopolskim konkursie z BHP zorganizowanym przez firmę 3M, rok szk. 2015/2016
I miejsce ucznia klasy 2 BT w Międzynarodowych Zawodach Biegowych w Hańczowej, 27.05.2015 r.
I miejsce( indywidualnie i drużynowo) w Turnieju Rolnictwa Cyfrowego w Jesince k. Rzeszowa, organizowane przez Europejskie Forum Rolnicze.
I miejsce w konkursie matematyczno- plastycznym 2023/2024 organizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.
Francja i Niemcy - Architektura krajobrazu w ramach projektu "Polsko – Francusko - Niemieckiej wymiany młodzieży"
Irlandia i Niemcy - w ramach programu Erasmus+
Projekt „Umiejętności zawodowe ponad granicami” w ramach Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w
Nowosielcach współpracuje z pracodawcami, miedzy innymi:
- rolnicy indywidualni z powiatu sanockiego,
leskiego, bieszczadzkiego i brzozowskiego, przyjmujący młodzież na praktykę,
- gabinety weterynaryjne, z powiatu sanockiego,
leskiego, bieszczadzkiego, brzozowskiego oraz krośnieńskiego,
- Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w
Boguchwale oraz Oddział w Sanoku,
- Instytut Zootechniki w Balicach - Zakład
Doświadczalny w Odrzechowej,
- PFHBiPM o Lublin/przedstawicielstwo w
Rzeszowie,
- OZHK w Rzeszowie,
- Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Sanoku,
- Małopolskie Centrum Biotechniki,
- PHiU Wialan,
- Przedsiębiorstwo Nasienne "Centrala
Nasienna" w Sanoku,
- ARiMR Biuro Powiatowe w Sanoku.