Poznań
Liceum ogólnokształcące
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie
Adres
ul.Kasprowicza 3, 62-040 Puszczykowo
Telefon
618133411
Fax
618133411
E-mail
Strona www
Dyrektor
Przemysław Budzyński
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie
Opis
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika jest szkołą położoną w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego i otoczoną terenami zielonymi. Wyróżniają ją: życzliwa i przyjazna atmosfera, troska o ucznia, przestronność, nauka w systemie jednozmianowym, rozległe tereny sportowe. Obok szkoły znajduje się internat dla uczniów i stołówka. We wszystkich klasach odbywa się nauka dwóch języków obcych – j. angielskiego, i drugiego wybranego spośród j. niemieckiego i j. hiszpańskiego z podziałem na grupy uwzględniające poziom znajomości języka. Budynek szkoły przeszedł kapitalny remont, wszystkie sale lekcyjne zostały odnowione, wyposażone w nowe meble, a stanowiska nauczycielskie w komputery podłączone do rzutników multimedialnych. Ponadto szkoła posiada dwie pracownie informatyczne, sześć pracowni z tablicami interaktywnymi w tym jedną z systemem PRS, bibliotekę z Centrum Informacji Multimedialnej. Młodzież ma też dostęp do bezprzewodowego Internetu. Baza sportowa szkoły w 2009 roku wzbogaciła się o boisko piłkarskie ORLIK 2012 oraz boisko wielofunkcyjne do siatkówki i koszykówki. Jesienią 2013 r.zakończono budowę i oddano do użytku stadion lekkoatletyczny. Zajęcia wychowania fizycznego odbywać się mogą również w dwóch odnowionych salach gimnastycznych. Uczniowie uczestniczą w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Odnoszą sukcesy na poziomie powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Co roku najlepsi uczniowie i najlepsi sportowcy są wyróżniani Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendiami Rady Powiatu w Poznaniu. Celem szkoły jest: konsekwentne, mądre współdziałanie nauczycieli, rodziców i uczniów, aby absolwent opuszczający jej mury prezentował wysoki poziom wiadomości, umiejętności i kultury osobistej, był przygotowany do dalszej nauki, pracy oraz radzenia sobie w życiu.
Oferta
Dojazd
Istnieje wiele możliwości dojazdu do szkoły: Z kierunku Poznań - PKP (do stacji Puszczykówko), Z kierunku Wrocław - PKP, MPK(651 z pętli autobusowej Poznań Dębiec do Mosiny) Z kierunku Śrem - PKS, Z kierunku Kórnik, Rogalin, Mosina- linia 699 i PKS.
Historia
Liceum Ogólnokształcące w Puszczykowie rozpoczęło pracę 1 września 1964 roku, korzystając z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 2. W roku 1968, jeszcze w pomieszczeniach tymczasowych, został przeprowadzony pierwszy egzamin dojrzałości i świadectwa maturalne odebrało pierwszych 51 absolwentów. Do nowego budynku liceum wprowadziło się w roku szkolnym 1968/69. 26 czerwca 1971 roku nadano szkole imię Mikołaja Kopernika. Symbole wizualne faktu posiadania takiego patrona, istniejące do dzisiaj to sgraffito, na frontalnej elewacji budynku oraz portret Mikołaja Kopernika wykonane i ufundowane przez miejscowych artystów Bożenę i Stanisława Ewiczów. 19 lutego 1973 roku nastąpiło wręczenie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, a zaprojektowanego przez poznańskiego plastyka Jerzego Hoffmana. W roku 1973 wprowadzono do szkoły profil sportowy, którym objęto wszystkie klasy „A”. W latach 2012-2017 wchodziło w skład Zespołu Szkół w Puszczykowie obok Gimnazjum Sportowego. Od 1 września 2019 czteroletnie liceum ogólnokształcące  prowadzi klasy liceum trzyletniego.
Koła zainteresowań
Uczniom chcącym rozwijać swoje talenty szkoła proponuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań, takich jak: • udział w wykładach, ćwiczeniach i laboratoriach organizowanych przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. • koła przedmiotowe, np. biologiczne, chemiczne, matematyczne, geograficzne, językowe; • koła zainteresowań, np. teatralne, dziennikarskie, turystyczno-krajoznawcze, medyczne, Klub Europejski. Uczniom proponuje się również: • działalność w Licealnej Radzie Uczniowskiej; • redagowanie szkolnej gazety i strony internetowej (współpraca z prasą lokalną); • udział w wycieczkach przedmiotowych i obozach sportowych; • zajęcia z lekkoatletyki oraz innych dyscyplin sportowych.
Kontakty zagraniczne
Ważnym elementem działalności Liceum była prowadzona przez wiele lat wymiana ze szkołami średnimi w Holandii i na Węgrzech. Obecnie Liceum poszukuje szkoły partnerskiej.
Osiągnięcia
Od 2005 roku absolwenci Liceum osiągają jedne z najlepszych wyników egzaminu maturalnego wśród szkół Powiatu Poznańskiego. Liceum bierze udział w różnego rodzaju akcjach i projektach organizowanych przez MEN, Kuratorium oświaty i inne organizacje, osiągając wysokie miejsca oraz zdobywając ważne certyfikaty. Ostatnio uczniowie zajęli wysokie miejsca w Olimpiadzie Fizycznej, Statystycznej, i Konkursie Wiedzy Konsumenckiej, Osiągnięcia sportowe szkoły Od wielu lat  uczniowie mają najlepsze w województwie wyniki w lekkiej atletyce. Zawodnicy MKS „Juvenia” Puszczykowo, bo taki klub funkcjonuje w liceum, odnoszą sukcesy nie tylko na poziomie wojewódzkim, ale również stają na podium zawodów centralnych, takich jak Mistrzostwa Polski Juniorów, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski Młodzików i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Najlepsi z nich szkolą się w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i reprezentują kraj na Zwodach Międzynarodowych. Do naszych absolwentów należą min. Anna Jagaciak wielokrotna Mistrzyni Polski, reprezentantka kraju podczas Mistrzostw Świata i Europy, Olimpijka (Rio 2016) czy Adrianna Szóstak, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, reprezentantka kraju podczas Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych i ponad 20 innych zawodników – uczniów naszej szkoły, którzy zdobywali medale, często również mistrzostwa kraju, w różnych kategoriach wiekowych. MKS Juvenia w sezonie 2017 został najlepszym klubem lekkoatletycznym w Wielkopolsce pod względem punktacji za sport młodzieżowy.
Drzwi otwarte
21 marca i 18 kwietnia 
Zajęcia pozalekcyjne
Koła zainteresowań:  teatralne,  turystyczno-fotograficzne, biologiczne. Klub miłośników teatru, Klub medyka i przyrodnika, Biblioteka szkolna jako centrum edukacji i informacji,  zajęcia w ramach projektu INFORMAT, zajęcia fakultatywne dla uczniów klas maturalnych.