Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika jest szkołą położoną w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego i otoczoną terenami zielonymi. Wyróżniają ją: życzliwa i przyjazna atmosfera, troska o ucznia, przestronność, nauka w systemie jednozmianowym, nowoczesne obiekty sportowe. Obok szkoły znajduje się internat dla uczniów i stołówka. We wszystkich klasach odbywa się nauka dwóch języków obcych (j. angielskiego, i drugiego wybranego spośród j. niemieckiego i j. hiszpańskiego), z podziałem na grupy uwzględniające poziom znajomości języka. Wszystkie sale lekcyjne są wyposażone w nowoczesne projektory multimedialne, w ośmiu pracowniach znajdują się tablice interaktywne. Ponadto szkoła posiada dwie pracownie informatyczne i bibliotekę z Centrum Informacji Multimedialnej. Od kilku lat uczniowie podczas zajęć informatycznych zgłębiają wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania i programowania, wykorzystując zestawy klocków lego mindstrom oraz drukarki 3D. Młodzież ma też dostęp do bezprzewodowego Internetu. Baza sportowa szkoły to: boisko piłkarskie ORLIK 2012, boisko wielofunkcyjne do siatkówki i koszykówki oraz stadion lekkoatletyczny. Zajęcia wychowania fizycznego odbywać się mogą również w dwóch odnowionych salach gimnastycznych. Uczniowie uczestniczą w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Odnoszą sukcesy na poziomie powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Co roku najlepsi uczniowie i najlepsi sportowcy są wyróżniani Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendiami Rady Powiatu w Poznaniu. Celem szkoły jest: konsekwentne, mądre współdziałanie nauczycieli, rodziców i uczniów, aby absolwent opuszczający jej mury prezentował wysoki poziom wiadomości, umiejętności i kultury osobistej, był przygotowany do dalszej nauki, pracy oraz radzenia sobie w życiu.
Istnieje wiele możliwości
dojazdu do szkoły: z kierunku Poznań - PKP (do stacji Puszczykówko), ZTM (linia nr 651 z pętli autobusowej Poznań Dębiec ), z kierunku
Wrocław - PKP, ZTM (linia nr 651 z pętli autobusowej Mosina/ Dworzec kolejowy), z kierunku
Śrem - PKS, z kierunku Kórnik, Rogalin, Mosina - linia 699 i PKS.
Liceum Ogólnokształcące w Puszczykowie rozpoczęło pracę 1 września 1964 roku, korzystając z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 2. W roku 1968, jeszcze w pomieszczeniach tymczasowych, został przeprowadzony pierwszy egzamin dojrzałości i świadectwa maturalne odebrało pierwszych 51 absolwentów. Do nowo oddanego budynku, liceum wprowadziło się w roku szkolnym 1968/1969. 26 czerwca 1971 roku nadano szkole imię Mikołaja Kopernika. Symbole wizualne faktu posiadania takiego patrona, istniejące do dzisiaj, to sgraffito, na frontalnej elewacji budynku oraz portret Mikołaja Kopernika wykonane i ufundowane przez miejscowych artystów Bożenę i Stanisława Ewiczów. 19 lutego 1973 roku nastąpiło wręczenie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, a zaprojektowanego przez poznańskiego plastyka Jerzego Hoffmana. W roku 1973 wprowadzono do szkoły profil sportowy, którym objęto wszystkie klasy „A”. W latach 2012-2017 liceum wchodziło w skład Zespołu Szkół w Puszczykowie obok Gimnazjum Sportowego. Obecnie nasza szkoła oferuje uczniom naukę w liceum czteroletnim na podbudowie szkoły podstawowej.
Od wielu lat uczniowie mogą uczestniczyć w organizowanych kołach przedmiotowych i kołach zainteresowań. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się:
Klub miłośników teatru – w ramach, którego uczniowie rozwijają zainteresowania teatrem i sztuką aktorską, mogą uczestniczyć w organizowanych wyjazdach na spektakle poznańskich teatrów.
Szkolne Koło Samorządowe- kółko rozwija samorządność uczniowską, wspiera działalność Licealnej Rady Uczniowskiej.
Koło miłośników sztuki Amo Art. – podczas, którego uczniowie podejmują różnorodne działania służące rozwijaniu zainteresowań sztuką oraz kreowaniu własnych pomysłów artystycznych, filmowych, muzycznych, plastycznych.
Kółko deltiologiczne - rozwija zainteresowania geografią i doskonali umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji geograficznych. Zachęca do podtrzymywania tradycyjnej formy korespondencji.
Kółko chemiczne – rozwija zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, szczególnie zagadnieniami dotyczącymi zjawisk chemicznych zachodzących w otaczającej człowieka rzeczywistości.
Biblioteka szkolna – zajęcia realizowane w ramach Szkolnego Centrum Edukacji i Informacji mają zachęcić uczniów do rozwijania zainteresowań bibliotecznych oraz poszerzać wiedzę w zakresie nowoczesnej informacji naukowej.
Koło wokalno- instrumentalne - w ramach, którego uczniowie rozwijają umiejętności artystyczne, poszerzają wiedzę o muzyce, zapoznają się z podstawami emisji głosu. W ramach kółka przygotowywane są oprawy muzyczne uroczystości szkolnych.
Grupa Teatralna Napoleon - kółko rozwija zainteresowania teatralne i doskonali umiejętności aktorskie. W ramach kółka prezentowane są przedstawienia teatralne.
Kółko edytorskie- uczniowie zdobywają umiejętności redagowania i edytowania tekstów, kształtują kompetencje cyfrowe, redagują szkolne czasopismo.
Kółko dziennikarskie- kółko rozwija umiejętności twórczego pisania, w ramach którego redagowane jest szkolne czasopismo.
Zajęcia Sportowe - w ramach, których uczniowie mogę doskonalić umiejętności gry w piłkę siatkową czy nordic walking.
Od połowy lat 90-tych nasze liceum prowadzi program wymiany uczniów z zagranicznymi szkołami partnerskimi. Przez 15 lat była to szkoła w Rosmalen w Holandii, a obecnie od ponad 10 lat mamy kontakty ze szkołami w Balatonfured i Veszprem na Węgrzech. Idea wymiany polega na tygodniowym pobycie grupy uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami u rodzin goszczących, najczęściej są to rodzice węgierskich uczniów. Strona węgierska organizuje program pobytu - część edukacyjną, turystyczną i rozrywkową np. stałym punktem jest jednodniowa wycieczka do Budapesztu i zwiedzanie stolicy. Gospodarze pokrywają koszty pobytu gości. Oczywiście, po pewnym czasie następuje rewizyta i role się odwracają. W tym roku szkolnym, w kwietniu planujemy gościć grupę uczniów z Węgier, a następnie w czerwcu odwiedzić ich na Węgrzech.
Od kilku lat kadra pedagogiczna, we współpracy z ośrodkami edukacyjnymi z całej Europy, w ramach programu Erasmus +, poszerza swoje umiejętności i wiedzę z zakresu języków obcych i nowych technologii, a zdobyte podczas międzynarodowej wymiany doświadczenia wykorzystuje podczas pracy z młodzieżą.
Od 2005 roku absolwenci Liceum osiągają jedne z najlepszych wyników egzaminu maturalnego wśród szkół Powiatu Poznańskiego. Liceum bierze udział w różnego rodzaju akcjach i projektach organizowanych przez MEiN, Kuratorium Oświaty i inne organizacje pozarządowe, osiągając wysokie miejsca oraz zdobywając ważne certyfikaty. Ostatnio uczniowie zajęli wysokie miejsca w Olimpiadzie Języka Niemieckiego, Statystycznej, Historycznej, Konkursie Wiedzy Konsumenckiej, Konkursie filmowym i patriotyczno-historycznym. Z powodzeniem rywalizują z innymi szkołami z całej Wielkopolski w Lidze Liceów.
Od
wielu lat uczniowie osiągają najlepsze w województwie wyniki w
lekkiej atletyce. Zawodnicy MKS „Juvenia” Puszczykowo, działającym przy
liceum, odnoszą sukcesy nie tylko na poziomie wojewódzkim, ale również
stają
na podium zawodów ogólnopolskich, takich jak Mistrzostwa Polski
Juniorów,
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski Młodzików i
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Najlepsi z nich szkolą się w
Kadrze Narodowej
Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i reprezentują kraj na zawodach międzynarodowych. Do naszych absolwentów należą min. Anna Jagaciak -
wielokrotna Mistrzyni Polski, reprezentantka kraju podczas Mistrzostw
Świata i
Europy, olimpijka (Rio 2016) czy Adrianna Szóstak - wielokrotna
medalistka
Mistrzostw Polski, reprezentantka kraju podczas Mistrzostw Świata
Juniorów
Młodszych i ponad 20 innych zawodników – uczniów naszej szkoły, którzy
zdobywali medale, często również mistrzostwa kraju, w różnych
kategoriach
wiekowych. MKS Juvenia w sezonie 2017 został najlepszym klubem
lekkoatletycznym
w Wielkopolsce pod względem punktacji za sport młodzieżowy. We wrześniu
2020 r.
reprezentanci liceum zajęli I miejsce w Ogólnopolskich Zawodach
Szkolnej
Ligi Lekkoatletycznej Szkół Ponadpodstawowych o Puchar Ministra Sportu w
kategorii chłopców i dziewcząt. W roku 2022 nasi
uczniowie zdobyli aż 10 medali Mistrzostw Polski Juniorów. Cztery z nich podczas Halowych Mistrzostw Polski (brązowy na 60 m kobiet, srebrny na
200 m kobiet, srebrny w pięcioboju kobiet i brązowy na 2000 m kobiet), 5 podczas Mistrzostw Polski Juniorów na stadionie (100 m K brązowy, 200 m K srebrny, 400 m K brązowy, 4 x 100 m K srebrny i 4 x 400 m K srebrny). Dodatkowo podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych zdobyliśmy srebrny medal w kat. Juniorów na dystansie 3000 m. Osiągane sukcesy są możliwe dzięki pracy wyspecjalizowanej kadry trenerskiej.
23 marca 2024 r., godz. 9.00 i 18 kwietnia 2024 r., godz. 17.00 informacje o formie spotkania zostaną zamieszczone na stronie szkoły.
Uczniom chcącym rozwijać swoje talenty szkoła proponuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań.
Uczniowie mogą zaangażować się w działalność w Licealnej Radzie Uczniowskiej, redagować szkolną gazetę i stronę internetową, współpracować z prasą lokalną. Szkoła proponuje uczniom udział w licznych wycieczkach integracyjnych, przedmiotowych i obozach sportowych.
W ramach zajęć dodatkowych uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach: geografia w turystyce, biologia eksperymentalna, chemia eksperymentalna, angielski specjalistyczny, elementy prawa i ekonomii, warsztaty teatralno - artystyczne.
Dla aktywnych uczniów proponowane są zajęcia z lekkoatletyki oraz innych dyscyplin sportowych.