Poznań
Liceum ogólnokształcące
II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Staniewskiego w Swarzędzu
Adres
ul.Podgórna 12, 62-020 Swarzędz
Telefon
618172026
Fax
618172026
E-mail
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
Oferta
Dojazd
Do szkoły jest bardzo dobry dojazd autobusami swarzędzkiej komunikacji miejskiej . W pobliżu szkoły, na Placu Niezłomnych, znajduje się końcowy przystanek linii autobusowych z Poznania i okolicznych miejscowości. W odległości 5 minut drogi znajduje się dworzec PKP - dojazdy z kierunku Wrześni i Poznania nie stanowią problemu.
Historia
Szkoła powstała w roku 1992 staraniem władz lokalnych. Mieści się w w Swarzędzu przy ul. Podgórnej 12. W ciągu minionych lat szkoła systematycznie się rozwijała, zwiększając liczbę rozszerzeń w uruchamianych oddziałach. W liceum uczy się języka angielskiego, języka niemieckiego oraz języka hiszpańskiego w zwiększonej liczbie godzin. Szkoła jest dobrze wyposażona w pomoce naukowe, posiada pracownię komputerową wyposażoną w sprzęt firmy Apple, pracownię chemiczną, biologiczną i pracownie językowe. We wszystkich salach lekcyjnych zamontowano nowoczesne monitory interaktywne. Biblioteka szkolna jest w pełni skomputeryzowana. W szkole funkcjonuje centrum multimedialne z szybkim dostępem do internetu. Szkoła posiada dobre warunki lokalowe i dysponuje własną salą gimnastyczną, siłownią wewnętrzna i zewnętrzną.
Koła zainteresowań
Koła zainteresowań: Klub Debatancki (debaty oksfordzkie), Koło Literackie, Koło Chemiczno-ekologiczne,  Koło Biologiczne, Koło Historyczne, Klub Angielski,  Klub Kultury Antycznej "Ad Orientem", Koło Matematyczne, Koło Edukacji Ekologicznej, Klub Miłośników Gwary Poznańskiej.
Kontakty zagraniczne
Kontakty zagraniczne:  W ramach Programu Erasmus gościliśmy w październiku 2022 r. młodzież wraz z opiekunami z liceum z Duzce z Północnej Turcji.
Osiągnięcia

Sukcesy naszych uczniów w roku szkolnym 2022/2023:

·       Uczeń klasy IIIa uzyskał tytuł finalisty XLIX Olimpiady Historycznej. Tytuł finalisty wywalczony przez Jana skutkuje uzyskaniem zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii z wynikiem 100% oraz maksymalną liczbą punktów przy rekrutacji na studia prawnicze czołowych uczelni m.in. Uniwersytetu Warszawskiego. Dla ucznia klasy humanistyczno-językowej nie jest to pierwszy sukces w olimpiadach, ponieważ dwa lata temu uzyskał tytuł laureata, a w ubiegłym roku – finalisty Olimpiady Wiedzy Historycznej. Opiekunem zdolnego ucznia jest p. Marcin Dziubich.

·       III miejsce w Wielkopolskiej Superlidze Liceów - reprezentacja naszej szkoły wywalczyła III miejsce w Wielkopolskiej Superlidze Liceów. Rozgrywki międzyszkolne podzielone były na bloki tematyczne oscylujące wokół szeroko pojętej edukacji obywatelskiej. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę zarówno z zagadnień legislacyjnych, jak i tych dotyczących samorządu terytorialnego, czy roli i miejsca Polski w Europie i na świecie w czasach powojennych. Opiekunem młodzieży był p. Przemysław Biedziak.

·       Uczeń klasy IIa, został finalistą etapu okręgowego VIII Olimpiady Wiedzy Historycznej i znalazł się w gronie 10 najlepszych uczestników tej olimpiady w województwie wielkopolskim. Zmagania, które odbyły się w Lesznie, zakończył uzyskaniem tytułu finalisty etapu okręgowego. Niewiele zabrakło, aby awansował do etapu centralnego, zadecydował zaledwie 1 punkt! Warto docenić, że uczeń okazał się lepszy od ponad 130 uczniów, którzy przystąpili do tegorocznej edycji olimpiady w województwie wielkopolskim.

·       Stypendia i nagrody Rady Powiatu - dnia 26.10.2022 r. w Starostwie Powiatowym odbyła się XLIV sesja Rady Powiatu w Poznaniu, na którą zaproszono dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz najzdolniejszych uczniów.  Starosta Poznański p. Jan Grabkowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu w Poznaniu- p. Piotrem Burdajewiczem wręczali uczniom stypendia i nagrody. Wysokimi wynikami w nauce mogło się pochwalić 12 uczniów naszego liceum.

·       4 miejsce w ogólnopolskim projekcie „Debaty oksfordzkie” – 18.11.2022 r. grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w turnieju debat w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Rozgrywki odbyły się w ramach projektu „Podebatujmy! Debaty oksfordzkie jako sposób na zdobywanie kompetencji miękkich”.

·       Uczeń klasy IVa otrzymał stypendium naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego III stopnia w kategorii „Uczeń”. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w dniu 12.12.2023 r. przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego p. Marka Woźniaka.

Współpraca z pracodawcami
Umowa patronacka z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu – patronat nad klasami policyjnymi.
Drzwi otwarte

Zapraszamy na drzwi otwarte:

3 lutego, 16 marca,13 kwiecień 2024 r. od godz. 10.00. - 12.00.

Rozpoczynamy od spotkania z dyrektorem szkoły, a później zapraszamy do zwiedzania budynku i rozmów z nauczycielami przedmiotów i uczniami naszego liceum. 

Zajęcia pozalekcyjne
Koła zainteresowań: Klub Debatancki (debaty oksfordzkie), Koło Literackie, Koło Chemiczno-ekologiczne,  Koło Biologiczne, Koło Historyczne, Klub Angielski,  Klub Kultury Antycznej "Ad Orientem", Koło Matematyczne, Koło Edukacji Ekologicznej.
Współpraca z uczelniami wyższymi

·    Umowa patronacka z Wydziałem Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej

·      Umowa patronacka z Wydziałem Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego

·      Umowa patronacka z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza

·      Umowa patronacka z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu

·      Umowa patronacka z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu

Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Staniewskiego w Swarzędzu, ul. Podgórna 12
Telefon jednostki przetwarzającej dane
618172026
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@swarzedz.edu.pl
Adres email IODO
marcin.mrozik@doit.biz.pl
Telefon IODO
535538215