Poznań
Liceum ogólnokształcące
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
Adres
ul.Widna 1, 60-655 Poznań
Telefon
61 822-49-41
Fax
61 822-49-41
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Małgorzata Supłat
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
Opis

XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej istnieje od 1992 r. Nasze liceum stawia na naukę i przede wszystkim na wychowanie zgodne z wartościami uniwersalnymi i zasadami sformułowanymi przez patronkę szkoły Generałową Jadwigę Zamoyską. Poszanowanie godności drugiego człowieka, patriotyzm, empatia, odpowiedzialność za podejmowane decyzje to wartości ważne dla nas i naszych uczniów. Szczególny nacisk kładziemy na współpracę między gronem pedagogów a uczniami i ich rodzicami.

Liceum ma charakter kameralny i dzięki temu nikt tu nie jest anonimowy. Położenie szkoły w zacisznej okolicy znacząco wpływa na bezpieczeństwo uczniów. Bez trudu można do nas dojechać komunikacją miejską.

Na stronie internetowej znajdują się aktualności z życia szkoły i ważne komunikaty. Bieżące informacje dotyczące osiągnięć uczniów rodzice mogą kontrolować w internetowym dzienniku, do którego mają stały dostęp.

Aktywnie działa Samorząd Uczniowski, wolontariat, Szkolna Drużyna Szpiku, Szkolna Sekcja Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman". Wydawane są pisma: "O!Krzyk", Kuźnia Młodych", "Roczniki Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk", nadaje Radio Scool. Co roku organizowany jest Konkurs na Klasę Roku, konkurs fotograficzny "Przyroda w Moim Obiektywie". W rozwiązywanie trudnych sytuacji włącza się grupa mediacji rówieśniczej. W szkole uroczyście obchodzone są ważne rocznice historyczne, z tej okazji ukazują się gazetki, poczet sztandarowy bierze udział w obchodach uroczystości miejskich i państwowych. Od wielu lat nasi uczniowie angażują się w organizację "Wigilii dla Ubogich". W szkole organizowana jest akcja krwiodawstwa.

Liceum ma podpisane umowy patronackie z różnymi wydziałami Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetem Przyrodniczym, dzięki czemu uczniowie uczestniczą w wykładach, warsztatach i zajęciach laboratoryjnych na tych uczelniach. Nawiązano też współpracę z Teatrem Animacji, Fundacją Zakłady Kórnickie, Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS, Okręgową Izbą Radców Prawnych.

Szkoła posiada rozbudowaną bazę informatyczną składającą się z dwóch nowoczesnych pracowni komputerowych oraz centrum multimedialnego. Wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w zestawy komputerowe i projektory multimedialne oraz odpowiednie pomoce dydaktyczne, kilka również w tablice multimedialne. Uczniowie i nauczyciele w procesie dydaktycznym korzystają z platformy edukacyjnej. Swoje zamiłowania sportowe młodzi ludzie mogą rozwijać w wyremontowanej sali gimnastycznej, małej salce i na nowych boiskach wielofunkcyjnych oraz siłowni zewnętrznej.

Szkoła od lat organizuje wymianę uczniowską z Niemcami (Gimnazjum w Hemmoor).


Strona internetowa: lo25.pl

Oferta
Dojazd

Szkoła znajduje się w pobliżu Uniwersytetu Przyrodniczego. Do szkoły można dojechać:

- tramwajami linii nr 9 i 11 - przystanek Bonin;

- autobusami nr 160, 164, 182 - przystanek Wołyńska;

- autobusami nr 191 i 193 - przystanek Wojska Polskiego w kierunku Serbskiej, przystanek Witosa Kładka w kierunku Dąbrowskiego;

- autobusami nr 190 i 905 - przystanek św. Leonarda;

- szybkim tramwajem (przystanek Słowiańska).

Historia

1 września 1992 r.: Powstanie XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. Dyrektor w latach 1992 – 2002 – mgr Anna Lipczyńska, od roku 2003 – mgr Małgorzata Supłat. W szkole wdrożono autorski Program Wychowawczy p. dyr. A. Lipczyńskiej.

16 października 1992 r.: Nadanie szkole imienia wielkiej Polki i wybitnej wychowawczyni, Generałowej Jadwigi Zamoyskiej; zainaugurowano obchody Dnia Patronki.

1992/93: Powstanie klubu Proscenium; zapoczątkowanie tradycji rajdów jesiennych i wiosennych oraz wycieczek górskich.

1993/94: Powstanie klubu Pro Sinfonika.

1994/95: Pierwsza edycja widowiska słowno-muzycznego „Morituri te salutant”; pierwsza „zielona szkoła”.

1995/96: Pierwsze rekolekcje szkolne wg autorskich programów.

1996/97: Powstanie zespołu wokalno-instrumentalnego „Vigilamus”, Koła Historycznego.

1997/98: Uroczyste obchody 5-lecia Szkoły; pierwsze Dni Międzynarodowe; powstanie Klubu Europejskiego; pierwszy numer gazety szkolnej „Krzyk”.

1998/99: Zapoczątkowanie wymiany z Gymnasium Warstade w Hemmoor (Niemcy).

1999/2000: 10. miejsce w rankingu poznańskich liceów.

2000/01: 7. miejsce w rankingu najlepszych liceów poznańskich; zapoczątkowanie cyklu spotkań w rozgłośni Radia Merkury; pielgrzymka Roku Jubileuszowego do Katedry Poznańskiej.

2001/02: Uroczyste obchody 5-lecia zespołu wokalno-instrumentalnego "Vigilamus"; pierwszy wyjazd członków Klubu Europejskiego do Sejmu i Senatu RP, wizyta w Komitecie Integracji Europejskiej w Warszawie.

2002/03: Jubileusz 10-lecia Szkoły; uroczyste otwarcie nowego boiska szkolnego.

2003/04: Przyjazd uczniów z polskiej szkoły w Solecznikach na Litwie; wspólny z gośćmi z Niemiec i Litwy udział w Europejskich Spotkaniach Młodzieży z okazji 750-lecia lokacji miasta Poznania; udział w projekcie Stowarzyszenia AISAC działającego przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu; pierwsze Dni Zdrowia – akcja krwiodawstwa; koncert Vigilamusa na Litwie.

2004/05: Wizyta nauczycieli z Solecznik na Litwie.

2005/06: Sadzenie drzew i krzewów na terenie Szkoły.

2007/08: Wizyta młodzieży z Hemmoor (Niemcy), Solecznik (Litwa) i Renes (Francja), wspólny udział w II Europejskich Spotkaniach Młodzieży; 15 lat istnienia Szkoły – spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej.

2008/09: Wyjazd nauczycieli i uczniów na Litwę do zaprzyjaźnionej szkoły w Solecznikach; wizyta uczniów z Gymnasium Warstade w Hemmoor (Niemcy); wykład i prezentacja p. prof. W. Chałupki z Kórnika pt. „Jadwiga Zamoyska – zapomniana Służebnica Boża”; udział w spektaklu B. Wachowicz „Wigilie Polskie”; udział w II Dniach Prawnika organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań; udział w „Akademii Alana Bita”.

2009/10: Dzień Edukacji Narodowej i obchody święta Patronki Szkoły – zapoczątkowanie „Śniadań z wychowawcą” oraz 1. nr rocznika szkolnego „Kuźnia Młodych”; udział w kolejnej edycji programu „Mam haka na raka”; koncert charytatywny „Uśmiech dla Dawida”; „Lekcja czytania” z prof. Piotrem Śliwińskim zorganizowana przez bibliotekę szkolną w ramach ogólnopolskiej akcji „Lekcje czytania z...”; Dni Nauki i Sztuki u Zamoyskiej; udział w projekcie „Dzień Przedsiębiorczości 2009”; pobyt gości z Francji (w ramach programu Comenius); udział w konkursie jęz. ang. „Fox”; wyjazd uczniów w ramach programu Comenius do Francji (Bretania), powstanie Koła Podróżniczego „Extra Muros”.

2010/11: Udział w kolejnej edycji akcji Fundacji Pomocy Humanitarnej „Puszka dla Maluszka”; udział w Debacie Patriotycznej w 100-lecie skomponowania i prawykonania pieśni „Rota”; koncert charytatywny „XXV dla Dzieci Kamerunu”; udział w programie „Ekonomia stosowana 2010/2011”; udział w koncercie „Artyści przeciwko dopalaczom i innym używkom” w poznańskiej Arenie; Festiwal Nauki i Sztuki; wizyta gości z Francji; udział w Międzynarodowym Konkursie Zadań Logicznych i Łamigłówek Matematycznych „Genius Logicus”.

2012/13: Udział w XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku; uroczyste obchody Jubileuszu XX-lecia Szkoły; udział w ogólnopolskim finale programu Sci-Tech Challenge organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i ExxonMobil; patronat Uniwersytetu Przyrodniczego nad klasami przyrodniczymi; I Plenerowe Spotkanie Teatrów Szkolnych i Młodzieżowych „Noc Teatrów” na dziedzińcu szkoły – patronat honorowy Teatru Animacji; powstanie Szkolnej Drużyny Szpiku.

2013/14: Otwarcie nowych obiektów sportowych; uroczyste poświęcenie pamiątkowej tablicy poświęconej por. Leonowi Stefanowi Lebensartowi zabitemu w Katyniu i posadzenie dębu katyńskiego.

2014/15: Koncert Niepodległości na Winiarach zorganizowany we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich, SP 89 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, SP 27 im. Stefana Czarnieckiego i GM 64 im. Bohaterów Hymnu Narodowego;  w ramach projektu ”„Hiszpanka” czyli Powstanie Wielkopolskie warte poznania” wystawienie „Cichej cnoty patriotyzmu Starszej Polski w czasach Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy” oraz otwarcie Szkolnego Centrum Informacji o Powstaniu Wielkopolskim i Filmie „Hiszpanka”; powstanie  Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ( STPN).

2015/16: Festiwal Nauk Przyrodniczych u Zamoyskiej pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego, wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Rady Osiedla Winiary; inauguracyjne spotkanie członków szkolnej sekcji Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”; 1. nr „Roczników Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk XXV LO w Poznaniu”.

2017/18: Jubileusz 25-lecia Szkoły; Szkolna Drużyna Szpiku Wolontariuszem Roku w kategorii „Wolontariat Szkolny” w Poznaniu; współorganizowanie z Fundacją Zakłady Kórnickie etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Praca Organiczna 2.0.

2018/19: Wymiana międzyregionalna w ramach projektu Polska - Śląsk - Wielkopolska; Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z Panem Cogito"; Konkurs na Polsko-Angielską Interpretację Poezji Zbigniewa Herberta "Ciężko wyznać: Na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas Ojczyzną"; Gala II edycji Konkursu Pracy Organicznej organizowanego przez Fundację Oddziały Kórnickie; udział uczniów w filmie o Powstaniu Wielkopolskim pt: "Sam jeden w ciemną noc".

Koła zainteresowań

Klub Pana Cogito (debaty oksfordzkie)

Szkolna Sekcja Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman

Wolontariat: Szkolne Koło Caritas, Drużyna Szpiku 

Mediacje rówieśnicze

Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Nauk (STPN)

Chór szkolny

Międzyszkolny Teatr ON/OFF


Kontakty zagraniczne

Współpracujemy ze szkołą z Hemmoor w Niemczech - wymiana uczniów od 1999 r..

Utrzymujemy również kontakt z polską szkołą w Solecznikach na Litwie - spotkania uczniów i nauczycieli.

Osiągnięcia

Osiągnięcia z wcześniejszych lat są zapisane w historii szkoły umieszczonej na stronie internetowej szkoły.

Rok szkolny 2018/2019, między innymi:

Uczennica klasy pierwszej  zdobyła Grand Prix w III Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Zbigniewa Herberta w kategorii liceów.

Uczennica klasy trzeciej zdobyła wyróżnienie w konkursie "Słowiańskie Recytacje" organizowanym przez Wydział Filologii Słowiańskiej UAM.

Uczeń zajął II miejsce w Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego organizowanym przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz II miejsce w Konkursie oratorskim "Czym jest dla mnie wolność".

Uczennica klasy drugiej zajęła I miejsce w XVII Poznańskim Międzyszkolnym Przeglądzie Obcojęzycznej Kolędy i Piosenki Świątecznej oraz I miejsce i nagrodę publiczności w konkursie Piosenki Anny Jantar.

Uczennica klasy trzeciej zajęła pierwsze miejsce w internetowym konkursie Ortograf 2019.

Uczeń zajął II miejsce w konkursie "Ekonomia z ludzką twarzą" organizowanym przez Katedrę Pracy i Polityki Społecznej UE.

Uczeń klasy drugiej zajął I miejsce w konkursie ekonomicznym w ramach „Dnia Współpracy” z Uniwersytetem Przyrodniczym.

Rok szk. 2017/2018:

Szkolna Drużyna Szpiku została laureatem konkursu Poznański Wolontariusz Roku w kategorii "Wolontariat szkolny".

Nasi uczniowie wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy Konsumenckiej, Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Wiedzy o Prawie, Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie, Olimpiadzie Języka Angielskiego, Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.

Uczestnicy Debat Oksfordzkich w Instytucie Historii UAM  stanęli w szranki krasomówcze z przedstawicielami innych poznańskich szkół, zajmując 2. miejsce. Swoje umiejętności zaprezentowali również w Turnieju Debat Historycznych.

Uczniowie naszej szkoły zajęli 4. miejsce w zawodach pierwszej pomocy organizowanych przez PCK.

Uczeń kl. 3A zajął 3. miejsce w II Mazowieckim Festiwalu Twórczości Z. Herberta i konkursie Poznańska Dziewiątka.

Szkolna reprezentacja doszła do półfinału w konkursie Praca organiczna 2.0 organizowanym przez Fundację Zakłady Kórnickie.

Uczeń klasy 1D zajął 4. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Ekonomia z ludzką twarzą” organizowanym przez Katedrę Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Uczennica klasy 1A zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego w XXXVI Festiwalu Piosenki Francuskiej w II LO.

Uczennica klasy 3C zdobyła brązowy medal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce Toruń 2018.

Uczeń klasy 2A zajął 3. miejsce w kategorii juniorzy szkół ponadgimnazjalnych w VIII Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca SP w Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. Św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu.

W czasie Narodowego Czytania w Muzeum Narodowym w Poznaniu młodzież naszej szkoły wraz z przedstawicielami władz miasta  czytała fragmenty "Wesela" S. Wyspiańskiego

Współpraca z pracodawcami
Corocznie organizujemy Dzień Przedsiębiorczości w różnych miejscach pracy.
Drzwi otwarte

sobota 28 marca 2020 r. w godz. 10.00 - 12.30

piątek 17 kwietnia 2020 r. w godz. 16.00 - 18.30

Zajęcia pozalekcyjne

Fakultety dla maturzystów.

Spotkania z profesjonalistami: aktorami, radiowcami, dziennikarzami, naukowcami, podróżnikami.

Zajęcia teatralne w Teatrze Animacji:

Cykliczne spotkania z absolwentami, wyjazdy na zajęcia w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu oraz w Palmiarni Poznańskiej.

Rajd ekologiczny.