Poznań
Liceum ogólnokształcące
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
Adres
ul.Widna 1, 60-655 Poznań
Telefon
61 822-49-41
Fax
61 822-49-41
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Małgorzata Supłat
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • XXV LO
  • warsztaty na Wydziale Chemii
  • Drużyna Szpiku
  • Warsztaty teatralne
  • Zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym
Opis

XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej istnieje od 1992 r. Nasze liceum stawia na naukę i przede wszystkim na wychowanie zgodne z wartościami uniwersalnymi i zasadami sformułowanymi przez patronkę szkoły Generałową Jadwigę Zamoyską. Poszanowanie godności drugiego człowieka, patriotyzm, empatia, odpowiedzialność za podejmowane decyzje to wartości ważne dla nas i naszych uczniów. Szczególny nacisk kładziemy na współpracę między gronem pedagogów a uczniami i ich rodzicami.

Liceum ma charakter kameralny i dzięki temu nikt tu nie jest anonimowy. Położenie szkoły w zacisznej okolicy znacząco wpływa na bezpieczeństwo uczniów. Bez trudu można do nas dojechać komunikacją miejską.

Rodzice mają stały dostęp do dziennika elektronicznego, dzięki czemu na bieżąco mogą kontaktować się ze szkołą i śledzić postępy uczniów.

W szkole aktywnie działa Samorząd Uczniowski, wolontariat, Szkolna Drużyna Szpiku, Szkolna Sekcja Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman". Wydawane są pisma: "O!Krzyk", Kuźnia Młodych", "Roczniki Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk", nadaje Radio Scool. Co roku organizowany jest Konkurs na Klasę Roku, konkurs fotograficzny "Przyroda w Moim Obiektywie". Uroczyście obchodzone są ważne rocznice historyczne, z tej okazji ukazują się gazetki, poczet sztandarowy bierze udział w obchodach uroczystości miejskich i państwowych. Od wielu lat nasi uczniowie angażują się w organizację "Wigilii dla Ubogich". W szkole cyklicznie organizujemy akcje krwiodawstwa.

Liceum ma podpisane umowy patronackie z różnymi wydziałami Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetem Przyrodniczym, dzięki czemu uczniowie uczestniczą w wykładach, warsztatach i zajęciach laboratoryjnych na tych uczelniach. Współpracujemy z Teatrem Animacji, Fundacją Zakłady Kórnickie, Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS, Okręgową Izbą Radców Prawnych.

Szkoła posiada rozbudowaną bazę informatyczną składającą się z dwóch pracowni komputerowych oraz centrum multimedialnego. Wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w zestawy komputerowe i projektory multimedialne oraz odpowiednie pomoce dydaktyczne, kilka również w tablice multimedialne. Młodzi ludzie mogą rozwijać zamiłowania sportowe w wyremontowanej sali gimnastycznej, małej salce i na nowych boiskach wielofunkcyjnych oraz siłowni zewnętrznej.

Od ponad 20 lat nasze liceum organizuje wymianę międzynarodową z zaprzyjaźnionym niemieckim gimnazjum w Hemmoor, w północnych Niemczech. Uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na tygodniowy pobyt w niemieckich rodzinach, zwiedzają szkołę i miasta np. Bremen, Hannover, Hamburg. Następnie przyjmują w domu ucznia/uczennicę z Niemiec.

W 2020 roku podpisano umowę partnerską z Szkołą Linguiter w Maladze w Hiszpanii. Od 2020 roku patronat nad klasą z językiem hiszpańskim sprawuje Ambasada Królestwa Hiszpanii w Warszawie.

Strona internetowa: lo25.pl

Oferta
w przygotowaniu
Dojazd

Szkoła znajduje się w pobliżu Uniwersytetu Przyrodniczego. Do szkoły można dojechać:

- tramwajami linii nr 9 i 11 - przystanek Bonin;

- autobusami nr 160, 164, 182 - przystanek Uniwersytet Przyrodniczy;

- autobusami nr 191 i 193 - przystanek Wojska Polskiego w kierunku Serbskiej, przystanek Witosa Kładka w kierunku Dąbrowskiego;

- autobusem nr 190  - przystanek św. Leonarda;

- autobusem 195 - przystanek Wojska Polskiego;

- szybkim tramwajem (przystanek Słowiańska).

Historia

XXV Liceum Ogólnokształcące powstało 1 września 1992 roku. 16 października 1992 roku szkoła otrzymała imię Generałowej Jadwigi Zamoyskiej, rok później rodzice i przyjaciele szkoły ufundowali sztandar, który od tej pory jest nieodłącznym elementem ceremoniału. W 2017 roku liceum uroczyście obchodziło jubileusz 25-lecia. Założycielką i pierwszym dyrektorem szkoły była mgr Anna Lipczyńska, od 2002 roku funkcję dyrektora sprawuje mgr Małgorzata Supłat.

Koła zainteresowań

Klub Pana Cogito (debaty oksfordzkie)

Szkolna Sekcja Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman

Drużyna Szpiku

Szkolne Koło Caritas

Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Nauk (STPN)

Chór szkolny

Międzyszkolny Teatr ON/OFF


Kontakty zagraniczne

Współpracujemy ze szkołą z Hemmoor w Niemczech - wymiana uczniów od 1999 r.

W 2020 roku podpisaliśmy umowę partnerską ze szkołą LINGUITER w Maladze w Hiszpanii, w ramach której organizowane będą wymiany językowe uczniowskie i kursy języka hiszpańskiego.

Od 2020 roku patronat nad klasami z językiem hiszpańskim sprawuje Ambasada Królestwa Hiszpanii w Warszawie.

Utrzymujemy również kontakt z polską szkołą w Solecznikach na Litwie - spotkania uczniów i nauczycieli.


Osiągnięcia

Najnowsze sukcesy naszych uczniów:

Uczennica klasy teatralnej zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich Melpomena 2019.

 

Uczeń klasy pierwszej zajął I miejsce w XXVII Halowych Mistrzostwach Wielkopolski w Łucznictwie (2019/2020).

 

Szkoła została laureatem Kampanii Społecznej „Drugie życie” (2020).

 

I miejsce w konkursie na polsko-angielską prezentację i interpretację utworów Gustawa Herlinga Grudzińskiego (2019/2020).

 

Uczennica klasy drugiej zajęła I miejsce w XVII Poznańskim Międzyszkolnym Przeglądzie Obcojęzycznej Kolędy i Piosenki Świątecznej oraz I miejsce i nagrodę publiczności w konkursie Piosenki Anny Jantar (2018/2019).

 

Uczestnicy Debat Oksfordzkich w Instytucie Historii UAM  stanęli w szranki krasomówcze z przedstawicielami innych poznańskich szkół, zajmując 2. miejsce. Swoje umiejętności zaprezentowali również w Turnieju Debat Historycznych (2018/2019).


Szkolna Drużyna Szpiku została laureatem konkursu Poznański Wolontariusz Roku w kategorii "Wolontariat szkolny" (2017/2018).

Współpraca z pracodawcami
Corocznie organizujemy Dzień Przedsiębiorczości w różnych miejscach pracy.
Drzwi otwarte

26 marca

8 kwietnia

Zajęcia pozalekcyjne

Fakultety dla maturzystów.

Spotkania z profesjonalistami: aktorami, radiowcami, dziennikarzami, naukowcami, podróżnikami.

Zajęcia teatralne w Teatrze Animacji:

Cykliczne spotkania z absolwentami, wyjazdy na zajęcia w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu oraz w Palmiarni Poznańskiej.

Rajd ekologiczny.