Poznań
Liceum ogólnokształcące
VI Liceum Ogólnokształcące w ZSO Nr 7
Adres
ul.Krakowska 17a, 61-889 Poznań
Telefon
61/852-46-22
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Karol Seifert
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
Opis

VI Liceum Ogólnokształcące jest szkołą z długoletnią tradycją, od lat cieszy się dużą popularnością wśród absolwentów szkół podstawowych Poznania i okolic. Najważniejszym zadaniem Paderka jest dobre przygotowanie naszych uczniów do egzaminu maturalnego. Nauczyciele starają się robić to rzetelnie i atrakcyjnie. Oferujemy bogaty wybór języków obcych, a w poszczególnych klasach ciekawe programy wychowawcze związane z nauczycielskimi osobowościami. 

Szkoła współpracuje z uczelniami wyższymi, uczniowie często biorą udział w otwartych wykładach akademickich. Atutem naszej szkoły są nauczyciele – zbiór indywidualności, osób gotowych do współpracy i pracy dla uczniów. Wielu naszych pedagogów to absolwenci Paderka. Są mocno związani ze szkołą, dobrze znają jej historię i tradycje, łączą teraźniejszość szkoły z przeszłością. Nauczyciel w VI LO jest przede wszystkim kompetentny, stanowczy i wymagający, ale też życzliwy i serdeczny, daje prawo do popełnienia błędów. Od wielu lat utrzymujemy się w czołówce poznańskich szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie mogą w naszym liceum w sposób twórczy rozwijać swoje talenty i realizować marzenia. Uczniowie VI LO są bardzo zaangażowani i świadomi, jeśli chodzi o przedsięwzięcia i inicjatywy obywatelskie.

Działają między innymi na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, aktywnie pracuje wolontariat?, grupa uczniów wspiera także oddział opieki paliatywnej. Każdego roku uczniowie opiekują się grobami żołnierzy polskich na Cytadeli. Nawet przygotowania do studniówki, tradycyjnie organizowanej na terenie szkoły, stają się dla czwartoklasistów doskonałą lekcją samodzielności i współpracy. strona internetowa

Oferta
Dojazd

Szkoła znajduje się w centrum miasta, w pobliżu dworca PKP i PKS.

Tramwaj nr 2, 6, 9,12,18,19 przystanki Półwiejska i AWF.

Autobus nr 174, 176, 190 przystanek AWF.

Historia
Początki istnienia szkoły związane są z Państwowym Gimnazjum na św. Łazarzu (ul. Wyspiańskiego 8), które powstało w roku 1921. Od 1923 r. szkoła zaczęła nosić nowe imię – Państwowe Gimnazjum Męskie Humanistyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego. W 1937 r., w wyniku reformy szkolnictwa, szkoła otrzymała nową nazwę: Państwowe Gimnazjum i Liceum Ignacego Jana Paderewskiego, z podziałem na klasy gimnazjalne i dwie klasy liceum. W 1945 r. reaktywowano szkołę pod nazwą Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie im. Ignacego Jana Paderewskiego. W kwietniu przydzielono szkole nowy gmach po byłym niemieckim Gimnazjum im. F. Schillera ul. Wały Jagiełły 1/2 (obecnie Krakowska). Rok 1949 był rokiem otwarcia testamentu patrona, w którym umieszczony został zapis dla Rady Opiekuńczej Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego. W 1953r roku decyzją władz komunistycznych, VI LO straciło prawo noszenia imienia I.J. Paderewskiego, odzyskaliśmy je dopiero po powstaniu poznańskim w 1956r. W 1980 r. w auli szkoły odbyły się pierwsze wybory do władz NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska, a w czasie stanu wojennego i później odbywały się protesty uczniów („ciche przerwy”, druk ulotek, wydawanie razem z V LO czasopisma V – Wiadomości 5 i 6 Liceum Ogólnokształcącego).
Osiągnięcia

Jest jedną z największych szkół systematycznie utrzymujących się w czołówce poznańskich liceów. 100% proc. zdanych matur. 80% absolwentów kontynuuje naukę na uczelniach wyższych się (UAM UP, UE, AWF, UM i innych m.in. w Finlandii i Wielkiej Brytanii). Od lat zajmuje wysokie miejsce w rywalizacji sportowej szkół ponadpodstawowych miasta Poznania

Osiągnięcia sportowe: informacje dostępne na stronie www.paderek.poznan.pl

Drzwi otwarte

Zapraszamy na "Drzwi Otwarte Paderka" 9 kwietnia 2024 (wtorek), godz. 18.00

Współpraca z uczelniami wyższymi
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.