"Bronek" oferuje:
§ kształcenie w każdej dziedzinie - humanistycznej, lingwistycznej, matematycznej, biologiczno-chemicznej;
§ rozwijanie swoich zainteresowań na zajęciach kółek przedmiotowych, SKS oraz w życiu społecznym szkoły - prężnie działający Samorząd Uczniowski;
§ doskonalenie umiejętności pozwalających lepiej zdać maturę oraz znajomości języków obcych i poznawanie świata na zagranicznych wycieczkach i kursach językowych;
§ pracę z kadrami dydaktycznym uczelni wyższych-patronaty naukowe;
§ naukę w nowoczesnych warunkach- wszystkie sale lekcyjne z dostępem do Internetu i sprzętem audiowizualnym, 23 pracownie o charakterze multimedialnym- rzutniki, komputery, tablice interaktywne, wizualizery;
§ osiąganie sukcesów w konkursach i olimpiadach dzięki współpracy z bardzo dobrze wykształconą i doświadczoną kadrą dydaktyczną oraz uczelniami wyższymi;
§ realizację pasji artystycznych poprzez pracę w szkolnych kołach: teatralnym, poetyckim, w telewizji Bronek-TV, radio „Bronek-FM”, w kinie studyjnym, udział w konkursach plastycznych i przeglądach artystycznych;
§ otwarcie na kontakty ze środowiskiem i drugim człowiekiem poprzez udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych i w wolontariacie oraz przygotowanie do udziału w życiu społecznym i politycznym poprzez zaangażowanie w pracę Amnesty International;
§ podnoszenie umiejętności sportowych w nowoczesnej hali, w salach- tenisa stołowego, fitness, na siłowni oraz kortach tenisowych
§ możliwość nie tylko nauki, ale też dobrej zabawy- dyskoteki szkolne, liczne uroczystości i happeningi;
§ przyjazną atmosferę służącą dobrej pracy i świetnej zabawie.
Za początek istnienia Liceum Ogólnokształcącego nr III przyjmuje się rok 1950, kiedy to decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania Szkoła Podstawowa nr 1 uznana została za szkołę rozwojową. Otrzymała wtedy nazwę: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące TPD nr 1. Od tamtej pory stopniowo zaczęły powstawać klasy licealne, a pierwsza grupa maturzystów opuściła mury placówki w 1954 r. Historia LO nr III rozpoczyna się jednak znacznie wcześniej. W 1912 roku powstała Powszechna Szkoła Męska, funkcjonująca do końca II wojny światowej. Tuż po wyzwoleniu Ostrowca Św. szkolnictwo polskie musiało zmierzyć się z wieloma trudnościami: zniszczeniami dokonanymi przez okupanta, liczną rzeszą analfabetów, czy chociażby brakiem najbardziej podstawowych pomocy dydaktycznych i niezbędnych sprzętów szkolnych. Po roku 1950, kiedy to wprowadzono pierwszą klasę licealną Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące funkcjonowały jako 11-latka.
Dopiero w 1966 r. liceum zostało oddzielone od szkoły podstawowej i rozpoczął się okres samodzielnej działalności obu placówek, pozostających jednak jeszcze przez pewien czas w jednym budynku. Rok 1968 naznaczony był ważnym wydarzeniem w życiu szkoły - liceum formalnie otrzymało imię wybitnego poety Władysława Broniewskiego oraz w rezultacie nazwę III Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Św. Oficjalna uroczystość z tej okazji odbyła się w dniu 15 grudnia tego samego roku, w szóstą rocznicę Śmierci patrona. Odsłonięto wtedy tablicę pamiątkową i odczytano akt nadania imienia szkole. Otwarcia uroczystości dokonał ówczesny dyrektor Stanisław Śniechowski, który był inicjatorem jej szybkiego rozwoju. Przeniesienie do zajmowanego aż do teraz budynku Bronka nastąpiło w dniu 1 września 1970r. Od tamtej pory szkoła działała nieprzerwanie, biorąc udział w różnorodnych akcjach i imprezach oraz odnosząc liczne sukcesy.
Tragiczny w skutkach dla budynku szkoły okazał się pożar, który wybuchł we wrześniu 1984 r. Ogień strawił poddasze i dach budynku. Ze względów bezpieczeństwa zajęcia musiały odbywać się w innych pomieszczeniach. Wsparcie okazała wtedy społeczność Ostrowca i budynek został wyremontowany.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 1984/85 połączona została z odsłonięciem płaskorzeźby Władysława Broniewskiego i wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowę hali sportowej. Odsłonięcia płaskorzeźby patrona szkoły dokonali prezydent Ostrowca Włodzimierz Milcarz i żona poety - patrona szkoły - Wanda Broniewska. Szkoła przez długi czas poddawana była kolejnym reformom oświatowym mającym na celu unowocześnienie jej działalności.
Z początkiem lat osiemdziesiątych "Bronek" zaczął oferować uczniom pozalekcyjne koła zainteresowań, pozwalające im rozwijać swoje pasje. Wśród nich największe sukcesy odnosił Zespół Pieśni i Tańca, debiutujący w 1990 roku.
W latach 2002 i 2007 odbyły się zjazdy absolwentów, na które licznie przybyli dawni uczniowie oraz nauczyciele Bronka, którzy z nieskrywaną radością oraz sentymentem odwiedzali stare mury pełne wspomnień.
W roku szkolnym 2010/11 miała miejsce uroczystość poświęcenia repliki sztandaru, połączona z 43 rocznicą nadania szkole im. Wł. Broniewskiego.
W roku 2011 zmodernizowano halę sportową dostosowując ją do najnowocześniejszych standardów. Po odnowie hali rozszerzyły się możliwości organizacji zajęć i rozgrywek sportowych. Poprawiona została również infrastruktura wokół szkoły.
Obecnie liceum oferuje różnorodne profile klas, pozwalające uczniom dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego i wymarzonego kierunku studiów.
Nasi uczniowie osiągają wysokie wyniki w nauce. Są stypendystami Prezesa Rady Ministrów, Starosty Ostrowieckiego. Uczniowie są beneficjentami programu stypendialnego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz stypendiów szkolnych.
Zajmują wysokie lokaty w zawodach sportowych.
Są laureatami i finalistami stopnia
centralnego olimpiad:
Nasi
Olimpijczycy (broniewski.ostrowiec.pl)
(wykaz
podano w kolejności alfabetycznej)
BIOLOGICZNA
DWIE
DEKADY SOLIDARNOŚCI
CHEMICZNA
CHEMICZNA
O DIAMENTOWY INDEKS AGH
FIZYCZNA
FIZYCZNA
O DIAMENTOWY INDEKS AGH
FILOZOFICZNA
GEOGRAFICZNA
HISTORYCZNA
INNOWACJI
TECHNICZNYCH
INNOWACJI
TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI
JĘZYKA
ANGIELSKIEGO
JĘZYKA
ANGIELSKIEGO I EKOLOGII
JĘZYKA
ANGIELSKIEGO NKJO
JĘZYKA
ANGIELSKIEGO WSBiP
JĘZYKA
FRANCUSKIEGO
JĘZYKA
FRANCUSKIEGO I EKOLOGII
JĘZYKA
NIEMIECKIEGO I EKOLOGII
JĘZYKA
ROSYJSKIEGO
JĘZYKA
ROSYJSKIEGO I EKOLOGII
LITERATURY
I JĘZYKA POLSKIEGO
MATEMATYCZNA
MATEMATYCZNA
O DIAMENTOWY INDEKS AGH
MIĘDZYNARODOWA
OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
MIĘDZYNARODOWA
OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO
PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
TEMATYCZNA „LOSY POLAKÓW NA WSCHODZIE”
WIEDZY
O POLSCE I ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM
OLIMPIADA
WIEDZY O REGIONIE I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
WIEDZY
O UNII EUROPEJSKIEJ
WIEDZY O WYNALAZCZOŚCI
Uczniowie mogą uczestniczyć w:
- przedmiotowych zajęciach pozalekcyjnych,
- zajęciach przygotowujących do matury,
- zajęciach przygotowujących do olimpiad oraz konkursów.
Wraz z potrzebami uczniów co roku nauczyciele wychodzą z inicjatywą organizowania zajęć pozalekcyjnych. Odbywają się także liczne debaty, sądy i dyskusje. Miłośnicy sportu mogą realizować się podczas treningów SKS-u.
W naszej szkole uczniowie działają w organizacjach tj.:
- Szkolne Koło PCK,
- Amnesty International,
- UNESCO,
- Szkolne Koło Wolontariatu współpracując m.in. z Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św.
Rozwijają swoje pasje i zainteresowania w szkolnej telewizji "Bronek TV" oraz radiu "Bronek FM".
Linki do naszych mediów społecznościowych zamieszczamy poniżej:
Facebook: https://www.facebook.com/BronekTV
Instagram: https://www.instagram.com/liceum_broniewski/ ; https://www.instagram.com/becoolatschool/
Uczniowie mogą również uczestniczyć w prowadzonych w szkole zajęciach wyrównawczych.
regulamin rekrutacji:
Wszystkie klasy są objęte patronatami odpowiednich wydziałów UMCS w Lublinie- pracownicy uczelni odwiedzają szkołę z wykładami i prelekcjami, a nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach i konkursach organizowanych na UMCS. Ponadto klasy matematyczne w podobny sposób współpracują z Politechnikami Lubelską i Świętokrzyską oraz z wydziałem astronomii Uniwersytetu w Toruniu.