Powiat nowosolski
Technikum
Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Marii Dąbrowskiej
Zespół szkół
Adres
Wrocławska 33a, 67-100 Nowa Sól
Telefon
68/ 384 47 61
E-mail
Strona www
Dyrektor
Daniel Lesiewicz
Typ placówki
Technikum
Opis

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. M. Dąbrowskiej to szkoła z przyjazną atmosferą i oryginalną ścieżką edukacyjną. To szkoła nastawiona na zawodowstwo, miejsce dla młodych ludzi, którzy chcą mieć konkretny zawód.

W roku szkolnym 2025/2026 zapraszamy Cię do technikum usług fryzjerskich oraz technikum przemysłu mody. W nich przez 5 lata w szkole uczysz się teorii i praktyki.

Oferta kierunków kształcenia na rok szkolny 2025/2026:

1) technikum usług fryzjerskich

2) technikum przemysłu mody

Wnioski składamy do szkoły w terminie:

od 19.05.2025 - do 27.06.2025

świadectwa oryginały składamy w szkole :

od 27.06.2025r - do 08.07.2025

podanie list osób przyjętych:

17.07.2025 do godz. 14.00


2) czteroletnie Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w systemie zaocznym,

3) Szkoła Policealna: opiekun medyczny, technik administracji, opiekun osoby starszej itd.


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. M. Dąbrowskiej prowadzi również INTERNAT dla młodzieży wszystkich nowosolskich szkół ponadpodstawowych. W nim nauczysz się samodzielności, działania w grupie i planowania swojego czasu. Znajdziesz bezpieczną przystań po wielu godzinach zajęć w szkole bez konieczności tracenia czasu na dojazdy i martwienie się, czy zdążysz na ostatni autobus.

Czeka na ciebie 28 przytulnych pokoi (1,2,3-osobowych). Masz zagwarantowane 3 posiłki dziennie oraz stałą 24-godzinną opiekę pedagogiczną. Zawsze możesz tu liczyć na pomoc w nauce, rozwijać zainteresowania i pasje: proponujemy zajęcia sportowe, judo, warsztaty kulinarne czy muzyczne. Wspólnie organizujemy wycieczki, wyjścia do kina czy muzeum.

Pobyt w internacie jest bezpłatny, płacisz jedynie za posiłki do 350 zł miesięcznie. Naprawdę warto!

Oferta
w przygotowaniu
Historia

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Nowej Soli
(ZSP 2 w Nowej Soli)

 

Szkoła nieprzerwanie w tym samym miejscu istnieje od 1946 roku, a jej powstanie jest ściśle związane z zakładem nici "Odra". Została powołana w celu przygotowywania wykwalifikowanych pracowników na potrzeby tego zakładu. Stała się miejscem bardzo istotnym na mapie edukacyjnej Nowej Soli, w którym uczono i uczy się istotnych dla regionu zawodów i jednocześnie wzmacnia się w uczniach poczucie własnej wartości oraz wrażliwość na sprawy społeczne i szeroko pojętą kulturę.

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku w wyniku intensywnej akcji przesiedleńczej osiedlono w Nowej Soli 5393 osoby. Ta społeczność przyczyniła się do uruchomienia przemysłu nowosolskiego, w tym Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego. Zarządzeniem Dyrektora Generalnego centralnego zarządu Przemysłu Włókienniczego w Łodzi powołano 7 maja 1946 roku na naszym terenie przy ulicy Wrocławskiej 33a Szkołę Przemysłową Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego typu średniego. Równocześnie powstała Zasadnicza Szkoła Włókiennicza. Szkoła Przemysłowa kształciła również osoby dorosłe na kursie przed mistrzowskim. W roku 1947 Szkołę Przemysłową przemianowano na Gimnazjum Przemysłowe. Zmiany te wprowadziły nowe kierunki: przędzalniczy i mechaniczny. 1 września 1950 roku szkoła zmienia nazwę na państwowe Technikum Przemysłowe Włókien Łykowych. Przez kolejne dziesięciolecia placówka ściśle współpracowała z zakładem kształcąc kilka pokoleń w zakresie szeroko pojętego krawiectwa i mechaniki maszyn.

 

Dziś Szkoła specjalizuje się w klasach wielozawodowych Branżowej Szkoły I Stopnia oraz szkolnictwie dla dorosłych z LO na czele oraz niezwykle ważnym i potrzebnym kierunkiem policealnym: opiekun medyczny.

 

Patron szkoły: znana polska powieściopisarka Maria Dąbrowska

Obecny Dyrektor ZSP Nr 2 w Nowej Soli, Daniel Lesiewicz, pełni swoją funkcję  od roku 2017 – z wykształcenia filolog polski, technik elektronik.

 

Koła zainteresowań
Przy szkole działa Uczniowski Klub Sportowy "Olimp" specjalizujący się w judo.
Kontakty zagraniczne

 Nasza Szkoła współpracuje z niemieckimi szkołami z Cottbus i Forst. Realizujemy też co roku trzytygodniowe praktyki zawodowe w różnych zawodach w ramach programu Erasmus+ w całej Europie. Ostatnio nasi uczniowie gościli w Berlinie i włoskim Rimini, a aktualnie trwają przygotowania do wyjazdu do Hiszpanii lub Portugalii.

Dzięki naszym projektom możesz przeżyć przygodę życia na  praktykach zagranicznych i spokojnie przygotujesz się do dorosłego życia.

Osiągnięcia
 Nasi uczniowie otrzymują stypendia Ministra Edukacji Narodowej, reprezentują województwo lubuskie na uroczystościach w Warszawie. Są też w gronie stypendystów Marszałka Województwa Lubuskiego w ramach programu "Lubuscy Zawodowcy".
Zajęcia pozalekcyjne

Tutaj odnajdziesz się od nowa, będziesz realizować swoje pasje na zajęciach pozalekcyjnych, m.in. w renomowanym klubie judo „Olimp”. Bardzo prężnie działa Szkolny Klub Wolontariatu ( uhonorowany w 2022 roku nagrodą Kryształu Wolontariatu). 


Młodzież jest zaopiekowana i ma możliwość uczestniczenia w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, a także w treningach umiejętności społecznych.


Zakres wiekowy
Zapraszamy do naszej szkoły wszystkich absolwentów klas ósmych.
Dojazd
 Do szkoły można dojeżdżać autobusami, jak i pociągiem, także komunikacja miejską. Warto jednak rozważyć możliwość skorzystania z naszego internatu, choćby tylko w sezonie zimowym, by nie marznąć na przystankach.
Drzwi otwarte

Nie organizujemy masowych Dni Otwartych, ale w każdej chwili można zapoznać się z obiektem szkolnym, umówić się

telefonicznie ( tel. 68 387 47 61) z naszym dyrektorem, doradcą zawodowym, psychologiem, pedagogiem czy nauczycielem zawodu.

Adres email IODO
iod.@nitki.org.pl
Telefon IODO
786 298 889
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Dądbowskiej ul. Wrocławska 33a 67-100 Nowa Sól
Telefon jednostki przetwarzającej dane
68/ 387 47 61
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@nitki.org.pl
Współpraca z uczelniami wyższymi
 Nie współpracujemy bezpośrednio ze szkołami wyższymi, ale organizujemy wycieczki, by poznać możliwości laboratoryjne Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Współpraca z pracodawcami
Szeroka współpraca decyduje o tym, że po „Nitkach” z powodzeniem rozpoczniesz karierę w dużych zakładach produkcyjnych, małych rodzinnych firmach czy wreszcie własnym biznesie. Wielu absolwentów naszej szkoły to szanowani przedsiębiorcy pracujący na rzecz mieszkańców naszego miasta i powiatu.