Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w
Biłgoraju to placówka o ponad 60-letniej tradycji.
Położenie na skraju Puszczy Solskiej wzmacnia poczucie związku ze środowiskiem naturalnym i miejscem przyszłej pracy zawodowej.
Szkoła przez swą działalność zyskała renomę nie tylko w środowisku leśników. Zajmuje wysoką pozycję w ofercie edukacyjnej regionu. Działania Szkoły wspierane i nadzorowane są przez organ prowadzący – ministra ds. klimatu i środowiska. Kierunek pracy wyznacza również patron szkoły – Polskie Towarzystwo Leśne.
Misją szkoły jest przygotowanie młodzieży do podjęcia studiów wyższych oraz kształcenie kadry technicznej dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Wysoki poziom kształcenia zawodowego możliwy jest dzięki wsparciu Lasów Państwowych.
Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju kształci w zawodzie:
TECHNIK LEŚNIK SYMBOL CYFROWY ZAWODU 314301
KWALIFIKACJE W ZAWODZIE: LES.02. Gospodarowanie zasobami leśnymi
Technik leśnik to osoba, która zarządza, organizuje i nadzoruje prace z zakresu gospodarki leśnej: nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, ochrony, urządzania i użytkowania lasu; dobiera właściwe narzędzia i urządzenia do wykonywania określonych prac; sporządza szacunki brakarskie, kieruje zabiegami pielęgnacyjnymi.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w Lasach Państwowych, Biurze Urządzania Lasu, parkach narodowych, zakładach usług leśnych. Zawód jest ujęty w ogłoszonym wykazie zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie lubelskim.
Zajęcia odbywają się w dobrze wyposażonych, nowoczesnych pracowniach pozwalających na wykorzystywanie TIK. Szkoła jest wyposażona w symulator wielooperacyjnych maszyn leśnych, trenażer żurawia leśnego co umożliwia doskonałe przygotowanie do zdobycia uprawnień i wykonywania zadań zawodowych. Kształcenie praktyczne realizujemy w Nadleśnictwie Biłgoraj. Lasy Państwowe jako główny pracodawca dla absolwentów szkoły wspiera finansowo organizację zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Zapewniamy uczniom przygotowanie do zdobycia uprawnień operatora żurawi hydraulicznych, operatora pilarek spalinowych.
Wiedzę zawodową i ogólnokształcącą przekazuje wysoko
wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Ciągłe doskonalenie kadry oraz rozwój bazy
dydaktycznej zapewnia społeczności szkolnej możliwość rozwoju kompetencji
kluczowych, osiągania standardów egzaminacyjnych zarówno w sferze kształcenia
ogólnego jak i zawodowego.
Nauczyciele przedmiotów prowadzą zajęcia dodatkowe wyrównujące szanse edukacyjne lub rozwijające zainteresowania, przygotowujące do olimpiad i konkursów.
Uczniowie zamieszkujący z dala od szkoły mają zapewnione miejsce w internacie. W internacie znajduje się stołówka szkolna, z której mogą korzystać wszyscy uczniowie.
Obowiązującym strojem szkolnym jest mundur leśnika.
Osoby zainteresowane naszą szkołą zapraszamy na
www.zslbilgoraj.pl
oraz
facebook.com/zslbilgoraj21 marca 2025 roku (piątek)
22 marca 2025 roku (sobota)
W szkole funkcjonują liczne koła zainteresowań:
Uczniowski Klub Sportowy "Leśnik"
· Klub Sygnalistów Myśliwskich
· Koło Umiejętności Leśnych
· Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego - sekcje: Łowiecka , Muzyczno – Artystyczna, Ornitologiczna i Zielarska.
· Koło Tradycji Leśnych i Łowieckich
· Koło Teatralne
· Koło Humanistyczne
· Koło Fotograficzne
· Koło OWiUR
· Koło Strzelectwa Sportowego
Szkolne Koło PCK
· Szkolne Koło Wolontariatu
· Piłka siatkowa dla dziewcząt
· Piłka siatkowa dla chłopców
· Piłka koszykowa dla chłopców
Technikum Leśne w Biłgoraju zostało powołane 1964 roku. Jest jedną z 11 szkół leśnych w Polsce prowadzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska. W Ogólnopolskim Rankingu Perspektyw 2025 otrzymaliśmy srebrną tarczę zajmując 149 miejsce wśród techników w Polsce. W województwie lubelskim plasujemy się na 9 miejscu.
W ramach realizowanego projektu Erasmus+ „Przyszłość lasów w rękach leśników - Technikum Leśne w Biłgoraju kształci najlepszych!” szkoła umożliwia uczniom kursy zawodowe, zajęcia z zakresu umiejętności podstawowych, przekrojowych i zielonych oraz rozwijające talenty i zainteresowania, wyjazdy edukacyjne rozwijające umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe uczniów, doradztwo zawodowe indywidualne i grupowe oraz zajęcia zawodoznawcze oraz miesięczne staże zawodowe u pracodawcy.