Ostróda
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie
Adres
Seweryna Pieniężnego 30 A, 14-100 Ostróda
Telefon
896465891
Fax
896465891
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Agnieszka Jankowska
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
 • Wyróżnia nas strój szkolny.
 • Instalacja historyczna o Armii Krajowej.
 • Z dumą nosimy imię Armii Krajowej i Sztandar Szkoły.
 • Sala lekcyjna klas I- III.
 • W pracowni ceramicznej.
 • W pracowni smaku.
 • W modelarni historycznej.
 • Ścianka wspinaczkowa w hali sportowej.
 • Szkolne kino.
 • Studio nagrań.
 • Biblioteka szkolna.
 • Biblioteka..
 • Strefa chillout/strefa relaksu.
 • Zabawne lustra, bo lubimy się śmiać.
 • Warsztatownia
 • Nasze pasje - 8. Przegląd Teatralny Mała Kurtyna.
 • Nasze pasje - zakładamy ogródek kwiatowy.
 • Nasze pasje - malowanie.
 • Nasze pasje - zawody wędkarskie.
 • Nasze pasje - jazda konna.
 • Uczymy jak się uczyć.
 • Nauczyciele także się uczą.
 • Pomagamy innym - Manufaktura Dobra.
 • Zapraszamy rodziców do współpracy.
 • Radość eksperymentowania
 • Festiwal Cudów.
 • Mówią o nas podczas konferencji edukacyjnych.
 • Liczymy się dla edukacji w Polsce.
 • Nasza Kicia.
Opis

„Uczymy i wychowujemy, aby dobrze było nam ze sobą i z innymi” - budowanie wartościowych relacji z samym sobą i drugim człowiekiem, uważamy za umiejętności, które są podstawą spełnienia i szczęścia w życiu,  dlatego jesteśmy szkołą harmonijnego, integralnego rozwoju intelektu, ducha, woli i ciała. Wprowadzamy uczniów w świat wartości, w tym prawdy, dobra, piękna, odpowiedzialności, altruizmu, patriotyzmu, solidarności   i wzajemnego szacunku. Ukazujemy wartość wiedzy i kształtujemy postawę otwartości wobec świata i ludzi. Wyposażamy w wiedzę i umiejętności, które w sposób dojrzały i uporządkowany pomagają zrozumieć świat. Wspieramy w odkrywaniu indywidualnej drogi własnego rozwoju i dalszej edukacji, rozwijamy kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość, inspirujemy do aktywności w życiu społecznym, promujemy wolontariat. Uczymy  i pracujemy w atmosferze życzliwości i radości, a szacunek jest podstawą wzajemnych relacji. Szukamy entuzjazmu we własnej aktywności, troszczymy się o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów. W poszanowaniu kultury, historii i tradycji narodowej, świadomi własnej tożsamości cieszymy się bogactwem oraz różnorodnością. 


10 powodów, dla których Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie jest doskonałym miejscem rozwoju:

1.Skutecznie rozwijamy kompetencje proinnowacyjne naszych uczniów – jesteśmy jedną z dwudziestu w Polsce „Szkół dla Innowatora” i jedną     z szesnastu, które uzyskały tytuł ambasadora tego projektu.  W procesie nauczania i wychowania skutecznie rozwijamy umiejętność rozwiązywania problemów, współpracy, samodzielności myślenia, liderstwa oraz zarządzania sobą – kapitał na całe życie. Wyróżnia nas strój szkolny, który łączy i identyfikuje szkolną społeczność. 

2. Pracujemy metodami aktywnymi, w parach, w małych grupach. Stosujemy różnorodne techniki uczenia się: odwrócona lekcja, gałązka logicznego myślenia, escape room, gry dydaktyczne, gry planszowe i z wykorzystaniem narzędzi IT, eksperymenty, obserwacje, badania, projekty,  debaty, podcasty, filmy, mapy myśli, sketchnotki, skojarzenia, zadania i zajęcia interdyscyplinarne. Dbamy, by motywacją do uczenia się była naturalna ciekawość. Chętniej sięgamy do pozyskiwania i udzielania informacji zwrotnej niż oceniania w tradycyjnym rozumieniu.

Zależy nam na tym, by efektywnie wykorzystać czas w szkole i nie obarczać uczniów nadmiarem prac dodmowych, dlatego pojawiają się one sporadycznie. Zachęcamy naszych uczniów, aby po szkole aktywnie rozwijali swoje pasje i odkrywali zainteresowania, cieszyli się życiem rodzinnym, zabawami z rodzeństwem i rówieśnikami oraz czytali książki. 

3. Mamy dobrze wyposażoną szkołę: pracownie przyrodnicze (biologia, geografia, chemia, fizyka), pracownie komputerowe, także mobilne, z VR (Virtual Reality) i różnymi robotami do wykorzystania na każdym etapie edukacji. Mamy kulinarną Pracownię Smaku, studio nagrań, salę teatralno – konferencyjną, pracownię ceramiczną i warsztatownię z modelarnią historyczną, kino szkolne i strefę relaksu.

4. Świetlica szkolna opiekuje się dziećmi od 6.30 do 16.20.. Lekcje zaczynamy w systemie jednozmianowym od godziny 8.00. Dbamy o inspirowanie do poszukiwania pasji i uzdolnień naszych uczniów, odkrywania tego, co sprawia im radość i w czym chcą być naprawdę dobrzy. Codziennie jest czas na relaks i zabawę na świeżym powietrzu, w strefie relaksu, doskonale wyposażonej bibliotece, kinie, Klubie Wolnej Książki czy hali sportowej. Oferujemy zdrowe obiady w oparciu o receptury przygotowane przez dietetyka, a częstym dodatkiem jest naturalny sok z warzyw i owoców. Dbamy o jakość produktów, z których są przyrządzane posiłki dla naszych uczniów.

5. Mamy bogatą ofertę zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia. Szerszy jej opis znajdziecie Państwo w zakładce zajęcia pozalekcyjne. Chętnie zabieramy uczniów na lekcje poza szkołą, stosownie do realizowanego programu nauczania. Organizujemy spotkania oparte na rozwijaniu pasji uczniów i rodziców, festiwale talentów, dni interdyscyplinarne, przegląd teatralny „Mała Kurtyna”. Celebrujemy okolicznościowe święta i wydarzenia.

6. JAK czyli Jedynkowa Akademia Kreatywności dopełnia wszechstronną ofertę rozwijającą dla uczniów młodszych. Podstawowym celem Akademii jest twórcze działanie, swoboda artystycznego wyrazu, rozwijanie wyobraźni w procesie tworzenia i dobra zabawa.

7. Zapewniamy wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którego udzielają wszyscy nauczyciele oraz specjaliści – logopeda, terapeuta, pedagog, psycholog, nauczyciele współorganizujący proces kształcenia oraz edukatorzy programów profilaktycznych.

8. Wykwalifikowana i doświadczona kadra pedagogiczna tworzy wyjątkowy zespół, który współpracuje ze sobą, obdarza szacunkiem i zaufaniem. Lubimy być razem. Mamy mnóstwo własnych pasji, którymi chętnie dzielimy się z uczniami. Doskonalimy swój warsztat pracy, rozwijamy kompetencje – zawsze na zasadach dobrowolności. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i wspólne poszukiwanie rozwiązań. Chętnie się uczymy i budujemy swoje mistrzostwo ucząc innych. Organizujemy wizyty studyjne, lekcje otwarte, warsztaty dla nauczycieli, gościmy nauczycieli polonijnych i dyrektorów szkół z całej Polski.

9.Bezpieczeństwo i zdrowie uczniów to dla nas priorytetowa sprawa. Każdy uczeń może zostawić w szkole podręczniki i zadbać o lekki tornister. Starsi uczniowie mają do dyspozycji własne szafki, a  młodsi pozostawiają książki w salach lekcyjnych. Każdy oddział ma swoją, dobrze wyposażoną klasę. Jest w niej monitor interaktywny, komputer, tablety, ozoboty lub geniboty, Photony i całe bogactwo różnych pomocy dydaktycznych. Jest także miejsce do odpoczynku z hamakami, kanapą, matami izolującymi i materacami, które doskonale nadają się do budowania domków, dzielenia przestrzeni i aranżacji różnych zabaw. Każda sala wyposażona jest w wideofon, by usprawnić odbieranie dzieci po zajęciach. Jesteśmy szkołą bez dzwonków, od pierwszych dni ćwiczymy umiejętność zarządzania czasem i posługiwania sie zegarem. 

10. Dbamy o rozwój wrażliwości i empatii poprzez organizowanie różnorodnych akcji pomocowych. Naszą tradycją stała się Manufaktura Dobra, której zorganizowaliśmy dwie edycje – pierwsza była pomocą dzieciom pozostałym na Ukrainie po wybuchu wojny. Drugą akcją obudziliśmy serca dla mamy naszej uczennicy. Chętnie pomagamy zwierzętom. Kilka lat temu wybrała nas i przyłaczyła się do szkolnej społeczności nasza Kica. Dobrze jej z nami! 

               

Języki
angielski, niemiecki
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2023/2024
50
Zajęcia pozalekcyjne

Jedynkowa Akademia Kreatywności - zajęcia rozwijające uzdolnienia, pasje i talenty uczniów przez cały okres edukacji wczesnoszkolnej. W ramach aktywności JAK realizujemy:

- Ceramika dla smyka.

- Muzyczne inspiracje.

- Akademia Małego Kucharza.

- Potyczki teatralne.

- Origami.

- Ciasto - plasto.

- Klocki Korbo.

- Zmysły na start.

Zajęcia pozalekcyjne:

1. Scena, dźwięk, słowo - AKCJA. Warsztaty bębniarskie, zajęcia teatralne, zabawa dźwiękiem w szkolnym studiu nagrań. 

2. Python - gimnastyka umysłu. Zajęcia programowania w pythonie łaczące "gimnastykę umysłu"z programowaniemw tym języku, zagadki myslenia twórczego i logicznego, pierwsze spotkanie ze sztuczna inteligencją:aplikacje, zastosowanie, tworzenie modeli SI i aplikacji wykorzsytujących SI.

3. Zajęcia rozwijające kreatywność - wprowadzenie do nauki języka niemieckiego, nauka poprzez zabawę, krajoznawstwo i kulturoznawstwo krajów niemieckiego obszaru językowego, śpiewanie i zabawy w języku niemieckim.

4. Koło matematyczne - rozwijanie zainteresowań matematycznych, pasji i aktywności.

5. Zajęcia sportowe rozwijające z elementami gier zespołowych, nauki gry w tenisa ziemnego, badmintona.

6. Uczniowski grajdołek - wspólne spotkania i nauka grania w róznorodne gry planszowe .

7. Modelarnia historyczna - rozwijanie zainteresowania historią, umiejętności technicznych i twórczych poprzez budowanie modeli, makiet.

8. Reporterzy SP1 - koło dziennikarskie.

9. Szkolne Koło PCK oraz wolontariat - realizowanie celów i zadań PCK oraz uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi i rozwijanie umiejętności niesienia pomocy. 

10. Koło ekologiczne - "Ekologia - lubię to!" - zajęcia rozwijające szacunek i rozumienie świata przyrody przez obserwację, doświadczanie, budowanie modeli, zajęcia terenowe.

11. Zajęcia rozwijające kompetencje polonistyczne. 

12. Drużyna harcerska "Czarne Stopy".

Drzwi otwarte

Spotkajmy się w "Jedynce" - Szkole dla Innowatora. Poniedziałek, 27 lutego, godz. 17.00. Zapraszamy na spacer edukacyjny, spotkanie z wychowawcami przyszłorocznych klas pierwszych i dyrekcją szkoły. Odpowiemy na Państwa pytania i porozmawiamy o edukacji.

Spotkanie juz za nami - BARDZO DZIĘKUJEMY ZA OBECNOŚĆ .

Kontakty zagraniczne

1. Wspólpraca z Edukacyjnym Centrum Polonijnym w Edynburgu i Szkołą Języka Polskiego im. Gen. Maczka. Zrealizowano projekt  "Mam oko na Polskę". Podczas wspólnych aktywności projektowych odbyły się warsztaty fotograficzne, plastyczne oraz  konkurs plastyczny. Uczniowie w grupie międzynarodowej opracowali grę karcianą "Mam oko na Polskę" oraz wtdano okolicznościowy album z pracami fotograficznymi i plastycznymi uczniów. 

2. Międzynarodowy projekt "Z Kopernikiem przez świat" - we współpracy ze środowiskami polonijnymi z całego świata przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Inauguracja projektu odbyła się w Chicago. Obecnie prowadzone są aktywności projektowe związane z postacią Mikołaja Kopernika. 


Historia

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostródzie rozpoczęła swoją działalność 8 czerwca 1945 roku. Zapisało się do niej wówczas 35 uczniów. Pierwszym kierownikiem został Jan Jędrzejczak. Od roku 1945 szkoła miała ośmiu dyrektorów. Najdłużej kierownictwo sprawował Jan Filiczkowski (14 lat), a najkrócej Helena Popiel (2 lata). Helena Popiel i Mirosława Wawrzyńska  zarządzały szkołą podzieloną na 2 siedziby w mieście. Pierwsi nauczyciele, którzy podjęli pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostródzie to: Helena Korczyńska, Tadeusz Szulewski, Aleksander Chwatow, Zofia Wieszczycka, Janina Martuszewska, Franciszek Zabłocki i Zofia Wileniec. Stanowili ich głównie osiedleńcy, emerytowani nauczyciele-repatrianci powracający z hitlerowskich obozów zagłady, zdemobilizowani żołnierze i oficerowie oraz pedagodzy.                        Po wielu latach współistnienia z innymi szkołami we wspólnym budynku i wielu perypetiach lokalowych z powodu braku bazy działalność szkoły została zawieszona. Dopiero 1 września 1993 roku powołano placówkę na nowo, a jej dyrektorem został Dariusz Piotr Bonisławski, który ponownie zorganizował działalność szkoły i zadbał o właściwą dla niej bazę materialną. Szkoła zajęła lokal w starym, wyremontowanym budynku szkoły przy ulicy Pieniężnego 30 a. Na terenie wyremontowanej szkoły, poza 18 salami lekcyjnymi znalazły się część administracyjna, świetlica szkolna,  kuchnia, stołówka, szatnie, biblioteka i gabinet pielęgniarki. Dzięki środkom finansowym przyznanym  przez władze miasta zagospodarowano teren wokół szkoły. Powstało boisko asfaltowe do koszykówki, skocznia oraz "zielona" ścieżka zdrowia. W roku 1995 rozpoczęto budowę hali sportowej dla szkoły. W II półroczu roku szkolnego 1995 / 1996 uczniowie mogli już z niej korzystać. W maju 1997 roku Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała sztandar i swego patrona, jest Szkołą Podstawową nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie. Szybko wypracowała swoją renomę, potwierdzaną wysokimi wynikami nauczania, standardami wychowania i opieki. W roku 2023 szkoła będzie celebrować 30 – lecie po powołaniu jej od nowa, a dwa lata później jubileusz 80.lecia istnienia.

Osiągnięcia

Uczniowie naszej szkoły osiągają wysokie wyniki na egzaminie ósmoklasisty, co jest powodem do dumy i potwierdzeniem bardzo dobrze prowadzonego procesu nauczania i uczenia się. 

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie brali udział w konkursach przedmiotowych  na szczeblu ogólnopolskim,  wojewódzkim, zajmowali wysokie miejsca oraz uzyskiwali tytuły finalistów i laureatów:

KONKURSY OGÓLNOPOLSKIE

·finalista - ogólnopolska Olimpiada Literatury i Języka Polskiego Szkół Podstawowych – zwolnienie z egzaminu z języka polskiego – M.K.

·Ogólnopolski Konkurs Literacki „List do Taty” – L.D. zajęła III miejsce i zdobyła Nagrodę Senator RP.

KONKURSY WOJEWÓDZKIE

·LAUREAT - język niemiecki Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego organizowany przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty – J.F.

·LAUREAT – historia - Wojewódzki Konkurs z Historii  organizowany przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty – K.W.

FINALISTA – matematyka - Wojewódzki Konkurs z Matematyki  organizowany przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty K.G.

·II Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej Warmii i Mazur im. ppłk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko zorganizowany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty K. zajął I miejsce

·Wojewódzki Konkurs Literacki zorganizowany w ramach XVII Dni Rodziny – „Młodość – miłość – małżeństwo – rodzina” – M. zajęła I miejsce i zdobyła nagrodę wojewody.

·Wojewódzki konkurs recytatorski “Baczyński 2021” organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę w Olsztynie  - M. zdobyła wyróżnienie.

·Warmińsko – Mazurski Turniej w Ruchu Drogowym- III miejsce drużynowo.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR

·Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur – kategoria Żaczek: Igor, Justyna, Krzesimir.

·Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur – kategoria Maluch: Alicja, Ewa, Jan, Julia, Julia, Maciej, Zofia.

·Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur – kategoria Beniamin: Wojciech.

·Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur – kategoria Kadet: Hubert, Maja, Kajetan, Filip, Szymon, Paulina.

KONKURSY MIEJSKIE

·XXI Ostródzki Międzyszkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa – Kornel  zdobył wyróżnienie.

·VI Miejski Konkurs Pieśni Patriotycznej -  Oliwia  zdobyła wyóżnienie.

·Konkurs czytelniczy „Szlakiem Drwęcy”  - Aleksandra zajęła III miejsce.

·XIX Miejski Konkurs Piosenki Religijnej - Dominika zajęła I miejsce.

 

·XIX Miejski Konkurs Piosenki Religijnej - Oliwia zajęła II miejsce.

·Finalistki Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”: Julia, Iga, Agata, Natalia, Pola.

ZAWODY SPORTOWE

·Mistrzostwa Województwa w piłce nożnej chłopców grupa starsza „Moje Boisko Orlik 2012”- II miejsce drużynowo,

·Finał turnieju „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku ”- VIII miejsce drużynowo,

·Turniej Piłki nożnej „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku Chłopcy do lat 10 - I miejsce drużynowo,

·Półfinałowy turniej piłki nożnej chłopców szkół podstawowych „Moje boisko Orlik 2012” - III miejsce drużynowo,

· Rejonowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców „Moje boisko orlik 2012” grupa młodsza - II miejsce drużynowo

·Mistrzostwa rejonu w piłce nożnej chłopców grupa młodsza Szkolny Związek Sportowy - III miejsce,

·Mistrzostwa rejonu w piłce nożnej Szkolny Związek Sportowy chłopcy rocznik 2007 i młodsi - II miejsce drużynowo,

·Zawody Wędkarskie – grupa starsza  - Sandra zajęła I miejsce na szczeblu powiatowym oraz regionalnym,

·Zawody Wędkarskie – grupa starsza - Szymon zajął I miejsce na szczeblu powiatowym i regionalnym,

·Zawody Wędkarskie – grupa młodsza – Zofia zajęła I miejsce na szczeblu powiatowym i regionalnym,

·Zawody Wędkarskie – grupa młodsza -  Jakub zajął I miejsce na szczeblu powiatowym i regionalnym,

· Miejski Turniej piłki siatkowej dziewczyn (rocznik 2007 – 2008) drużynowo III miejsce.

·Turniej piłki nożnej „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku Chłopcy do lat 12 - II miejsce drużynowo

·Rejonowy Turniej Piłki Siatkowej  Dziewcząt klas VIII - III miejsce drużynowo

·Miejski Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt klas VII - III miejsce drużynowo

·Miejski Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt klas IV - V miejsce drużynowo

·Miejski Turniej Piłki Siatkowej chłopców klas IV - V miejsce drużynowo

Dojazd

53.69099986278479, 19.96142926953656

Szkoła mieści się przy ulicy Pieniężnego 30 a. Posesja jest położona u zbiegu ulic Pieniężnego i 21. stycznia. 

Komunikacją miejską dotrzemy do szkoły liniami nr 3,9,11.

Sześciolatek w pierwszej klasie
Jeśli sześciolatek osiągnął gotowość szkolną i chce już rozpocząć naukę w szkole, zapraszamy. 
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie, ul. Pieniężnego 30 a, 14 - 100 Ostróda
Telefon jednostki przetwarzającej dane
896465891
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@sp1.ostroda.pl
Adres email IODO
iod@um.ostroda.pl
Telefon IODO
896429430
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe