Malbork
Szkoła Ponadpodstawowa
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku

Adres
al.Wojska Polskiego 502, 82-200 Malbork
Telefon
55 646-06-30
Fax
55 646-06-31
E-mail
dyrektor@tech3.malbork.pl
Strona www
tech3.malbork.pl
Typ placówki
Zespół szkół i placówek oświatowych
Opis

Szkoła zawodowa powiatu malborskiego na wysokiej lokacie w Ogólnopolskim Rankingu Techników 2013 „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” (m.in. w zawodach hotelarskich 6 miejsce w Polsce).

W roku 2016, 2017, 2018 i 2022 najwyższa lokata w województwie pomorskim ze szkół powiatu malborskiego.

Szkoła jest ośrodkiem, w którym realizuje się zajęcia w ramach Lokalnego Centrum Nauczania Kreatywnego uczestnicząc w projekcie „Zdolni z Pomorza”.

Szkoła realizuje projekty unijne w ramach programu Erasmus+ oraz PO WER związane z wyjazdem młodzieży i nauczycieli na praktyki i staże do Anglii, Portugalii, Włoch, Hiszpanii (wartość dotychczasowych projektów to ok. 4,2 mln zł.).

Grono pedagogiczne zaangażowane w rozwój ucznia i szkoły dowodem czego jest uzyskanie n/w wyróżnień:
- finalistka konkursu „Nauczyciel Pomorza 2018”,
- finaliści i laureaci konkursu wojewódzkiego „Nauczyciel na Medal” - 2018,
- finalista konkursu „Super Dyrektor Szkoły 2014”.

Szkoła posiada n/w certyfikaty:
- „Szkoła zawodowych perspektyw”,
- „Innowacyjna szkoła na rynku pracy”,
- „Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego”,

- „Karta jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego w ramach programu Erasmus+”.

Innowacje pedagogiczne w ZSP Nr 3:

1.„E-sport i tworzenie gier komputerowych”

Program innowacji pedagogicznej z informatyki „E-sport i tworzenie gier komputerowych” skierowany jest do uczniów wykazujących szczególne uzdolnienia i zainteresowanie tworzeniem gier komputerowych oraz e-sportem.

Główną przyczyną opracowania innowacji z informatyki jest organizacja zajęć praktycznych w zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności w obrębie informatyki  poza podstawą programową z  jednoczesnym rozwojem pasji uczniów.

Na zajęciach uczniowie będą samodzielnie wykonywać projekty gier, eksperymentować z nimi, a co za tym idzie rozwijać swoje  zainteresowania z jednoczesnym kształtowaniem licznych umiejętności przedmiotowych. Z tego też powodu stworzenie programu umożliwi uczniom uczestniczenie w zajęciach, na których wykonywać będą samodzielnie (pod okiem nauczyciela) lub wraz z nauczycielem bardzo ciekawe projekty. Podczas zajęć uczniowie będą wdrażać się do twórczego myślenia, samodzielnego planowania i przeprowadzania zadań. Programowanie pobudzi ciekawość i rozwinie zainteresowanie uczniów przedmiotem jakim jest informatyka.

2. Elita teatralna

Proponowana innowacja wynika z potrzeb współczesnej szkoły, która dąży do wszechstronnego i wielokierunkowego rozwoju ucznia. Poszerza ona ofertę edukacyjną szkoły i wychodzi naprzeciw zainteresowaniom uczniów, wzbogaca ich wiedzę i umiejętności z zakresu odbioru sztuki teatralnej.

Innowacja skierowana jest do wszystkich uczniów . Treści programowe realizowane w ramach zajęć edukacyjnych  wiedza o kulturze, uzupełnione będą różnorodnymi działaniami realizowanymi podczas zajęć pozalekcyjnych oraz wyjazdami na spektakle teatralne.

W czasie realizacji innowacji pogłębiona zostanie współpraca m.in. z Teatrem Dramatycznym
w Elblągu ,Teatrem Muzycznym w Gdyni i Warszawie. Uczestnictwo w zajęciach stworzy młodzieży możliwość twórczego rozwijania zainteresowań teatralnych i pozwoli na lepsze przygotowanie do uczestnictwa w życiu kulturalnym
w dorosłym życiu.

3. Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem"

Innowacja będzie realizowana w ramach programu EPAS – Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego, w którym szkoła uczestniczy od 2017 roku. Skierowana jest do przedszkolaków: dzieci 5 i 6 letnich.

Głównym celem innowacji jest przybliżenie dzieciom historii powstania Unii Europejskiej, zapoznanie ich z kulturą państw tworzących UE, przedstawienie ciekawych miejsc, znanych zabytków poszczególnych państw, zapoznanie z tradycjami i zwyczajami, a także postaciami z bajek i lokalnych baśni, przedstawienie podstawowych informacji o najważniejszych wydarzeniach związanych z historią Polski oraz : 11 listopada – Święto Niepodległości, 3 maja – Święto Konstytucji; Wybuch (1 września) i zakończenie (8 maja) II wojny światowej, wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania właściwej postawy społecznej Polaka i Europejczyka

Założone cele zajęć uatrakcyjnią pogadanki, prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne, malowanki, rebusy, zagadki, wykreślanki, labirynty i wiele innych. Zajęcia będą odbywały się w grupach przedszkolnych: 20-25 osobowych.

4. Poznajmy nasz Zamek

Zajęcia warsztatowe dla uczniów ZSP nr 3 w Malborku.

Projekt ten skierowany jest dla uczniów klas turystycznych i hotelarskich.

Program innowacji zakłada udział uczniów z klas turystycznych i hotelarskich w warsztatach językowych prowadzonych na terenie Muzeum Zamkowego przez nauczycieli języków obcych, którzy posiadają licencje na oprowadzanie grup turystycznych w językach obcych. Pod kierunkiem swoich nauczycieli oraz pracowników Muzeum Zamkowego uczniowie nie tylko na terenie zamku, ale już począwszy od zakupienia biletu, zdobyciu informacji turystycznej na temat zwiedzanego obiektu, lokali gastronomicznych w obiekcie/mieście będą mogli zdobywać niezbędne informacje, które w przyszłości z pewnością wykorzystają w swojej pracy zawodowej.

Taki sposób przyswajania wiedzy jest atrakcyjny dla uczniów, którzy oprócz wiedzy teoretycznej przekazywanej głównie na lekcjach będą brać w warsztatach praktycznych podczas „żywych lekcji językowych’’ na terenie zamku.

Sprawne posługiwanie się językiem obcym to możliwość swobodnego podróżowania, komunikacji i nawiązywania kontaktów  z obcokrajowcami, to otwarcie się na dziedzictwo kulturowe innych krajów, a nade wszystko – to atrakcyjność na rynku pracy.