Łódź
Technikum
Technikum nr 2 w Koluszkach - technik mechatronik
Nazwa oddziału

 technik mechatronik

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny
  • informatyka

Przedmioty rozszerzone
  • matematyka
  • fizyka lub język angielski
Zawody

 Technik mechatronik

Opis

Technik mechatronik 


Mechatronika to dziedzina inżynierii, która stanowi połączenie techniki mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki, robotyki oraz wielu innych, służącą przy projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych urządzeń. 


Kwalifikacje jakie zdobędziesz podczas 5 letniej nauki w naszej szkole to: 
ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych . Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych 

ELM.06. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych 


Czym się zajmuje technik mechatronik? 

Technik mechatronik jest jednym z najczęściej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Jest to wszechstronny specjalista posiadający wiedzę i umiejętności pozwalające mu na diagnostykę i naprawę sprzętu elektronicznego w domu oraz systemów mechanicznych i elektronicznych w samochodach. Absolwenci zajmują się programowaniem sterowników umożliwiających sterowanie sygnalizacją oraz elementami sterującymi układami pneumatyki i hydrauliki; programowaniem prostych układów związanych z mikrokontrolerami z rodziny AVR; projektowaniem robotów sterowanych przy pomocy mikrokontrolerów, również tych stosowanych w przemyśle. Znają podstawy programów CAD oraz sposobów obróbki z wykorzystaniem nowoczesnych obrabiarek numerycznych, a w naszej szkole, dzięki współpracy z okolicznym zakładem wykorzystującym CNC, mają możliwość praktycznej nauki w tym zakresie.  


Czego się u nas nauczysz? 

-między innymi: pneumatyki i hydrauliki; projektowania, budowy oraz diagnostyki układów pneumatycznych stosowanych w przemyśle; 

-diagnostyki problemów związanych z pojazdami osobowymi oraz związaną z nimi elektroniką, zagadnieniami dotyczącymi działania silników, sensorów, układów kontroli trakcji oraz hamowania (ESP i ABS), zawieszenia; 

-podstawy programów CAD oraz sposobów obróbki z wykorzystaniem nowoczesnych obrabiarek numerycznych; 


-programowania sterowników umożliwiających sterowanie układami związanymi z mikrokontrolerami z rodziny AVR; 


Perspektywy zatrudnienia dla absolwentów kierunku technik mechatronik: 

Uruchomienie linii produkcyjnych, programowanie sterowników PLC w zakładach przemysłowych (np.: EuroGlas, BSH, SEW-EURODRIVE). Naprawa elektroniki samochodowej, urządzeń AGD i RTV. Obsługa i konserwacja urządzeń elektrycznych w zakładach przemysłowych (EuroGlas, BSH, PKP Energetyka) oraz projektowanie i montaż instalacji elektrycznych. Obsługa i konserwacja urządzeń mechatronicznych związanych z liniami produkcyjnymi oraz wszystkim, co jest powiązane z wytwarzaniem (Mawos,  Kongsberg Automotive). Projektowanie elementów maszyn oraz ich wytwarzanie przy pomocy obrabiarek numerycznych (CMPLAST) Diagnostyka oraz naprawa pojazdów samochodowych.  Programowanie sterowników (PLC, sterowniki bram automatycznych, SmartHome). Projektowanie nowoczesnych rozwiązań, systemów mechatronicznych, wprowadzanie innowacji na rynek. Unowocześnianie aktualnych rozwiązań technicznych. 


Przedmioty punktowane:  

technik mechatronik: język polski, język obcy, matematyka, informatyka 

Punktacja za oceny z przedmiotów punktowanych: 

Stopień celujący – 18 punktów 

Stopień bardzo dobry – 17 punktów 

Stopień dobry – 14 punktów 

Stopień dostateczny – 8 punktów 

Stopień dopuszczający - 2 punkty 


Dodatkowo punktowane będą świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem, udział w olimpiadach, konkursach, zawodach oraz wolontariacie. 


Wymagane dokumenty: podanie, zaświadczenie o wynikach egzaminu, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, dwa zdjęcia, wyniki badań lekarskich (technikum).