Łódź
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 6 - 1b_3 przetwórca
Nazwa oddziału

 1b_3 przetwórca

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • technika
  • plastyka

Zawody

 Przetwórca mięsa

Opis

Przetwórca mięsa to zawód dla osób otwartych na nowości kulinarne, chcących poznawać smaki i metody produkcji zarówno nowych jak i tradycyjnych przetworów mięsnych, zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. W trakcie nauki uczniowie zdobędą umiejętności wytwarzania różnego rodzaju wyrobów mięsnych i drobiowych, wykrawania elementów gastronomicznych, przeprowadzania obróbki termicznej surowców i produktów. Nauczą się również przygotowywać wędliny i elementy kulinarne do sprzedaży. Przetwórca mięsa w obecnych czasach korzysta z wielu specjalistycznych maszyn i urządzeń, które uczniowie nauczą się obsługiwać. Od samego początku nauki, przyszli przetwórcy mięsa będą wdrażani do szczególnej dbałości o higienę produkcji i najwyższą jakość wyrobów

Przebieg nauki

Nauka trwa 3 lata. Program nauczania obejmuje: 

  • przedmioty ogólnokształcące zgodne z programem nauczania w szkole branżowej I stopnia;
  • przedmioty zawodowe związane z techniką i technologią przetwórstwa mięsa – rozbiór półtusz, produkcja wędlin i wędzonek oraz wyrobów tłuszczowych, przetwórstwem mięsa drobiowego, przygotowaniem do prowadzenia działalności gospodarczej oraz język obcy zawodowy. Przedmioty zawodowe prowadzone są w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w szkole.

·        W I i II klasie uczniowie przez trzy dni w tygodniu odbywają zajęcia w szkole, przez dwa dni zajęcia praktyczne w zakładzie pracy; w III klasie nauka w szkole to dwa dni, zajęcia praktyczne – trzy dni. Kształcenie praktyczne (zajęcia praktyczne) odbywają się w renomowanych, najnowocześniejszych zakładach przetwórstwa mięsnego. 


Na czas nauki uczeń zawiera umowę z wybranym przez siebie pracodawcą, u którego będzie odbywał praktyczną naukę zawodu i uzyskuje status młodocianego pracownika. Młodociani pracownicy objęci są przepisami kodeksu pracy. 


Egzaminy

Pod koniec klasy trzeciej uczniowie odbywający praktyczna naukę zawodu organizowane przez szkołę przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikację SPC.04 „Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych”. Po zdaniu egzaminu, otrzymują certyfikaty kwalifikacji zawodowej wydawane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Osoby, które zdadzą egzamin zawodowy i ukończą szkołę, otrzymają dyplom w zawodzie przetwórca mięsa.


Uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu jako młodociani pracownicy pod okiem mistrzów, przystępują do egzaminu czeladniczego przed komisją powołaną przez Izbę Rzemieślniczą w Łodzi i po jego zdaniu otrzymują świadectwo czeladnicze. Świadectwo czeladnicze jest podstawowym dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w rzemiośle. 

 


A po ukończeniu szkoły możesz…

  • pracować w zakładach przetwórstwa mięsnego i drobiarskiego; zakładach gastronomicznych i garmażeryjnych, w działach mięsnych i garmażeryjnych hiper- i supermarketów; w sklepach mięsnych i garmażeryjnych; 

  • kontynuować naukę w 2-letniej Branżowej Szkole II Stopnia, po ukończeniu której możesz  uzyskać tytuł technika technologii żywności oraz zdać maturę;
  • prowadzić własną firmę.