Łódź
Technikum
Technikum nr 20
Zespół szkół
Adres
Warecka 41, 91-212 Łódź
Telefon
42 652-18-60
Fax
42 652-18-60
E-mail
Strona www
Dyrektor
Dorota Stefaniak
Typ placówki
Technikum
Zdjęcia
  • Wejście do szkoły.
  • Pracownia informatyczna.
  • Pracownia informatyczna.
  • Pracownia języka polskiego.
  • Pracownia elektryczna.
  • Pracownia elektryczna cd.
  • Pracownia elektryczna.
  • Pracownia mechatroniczna.
  • Pracownia języka angielskiego.
Opis

Zapewniamy bardzo dobre warunki nauki. Zajęcia odbywają się w dobrze wyposażonych klasopracowniach i pracowniach specjalistycznych. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe odbywają się we własnych warsztatach szkolnych. Są to bardzo duże warsztaty, w których zajęcia odbywają uczniowie również z innych łódzkich szkół. Są one bogato wyposażone we wszystkie niezbędne do realizacji procesu dydaktycznego maszyny i urządzenia.

Technikum jest 5-letnią średnią szkołą zawodową przygotowującą uczniów do egzaminu maturalnego oraz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe technika.

W technikum kształcenie odbywa się w dwóch obszarach:

  • Kształcenie ogólne - jest ono takie samo jak w liceum ogólnokształcącym.
  • Kształcenie zawodowe - obejmujące przedmioty zawodowe w krztałceniu teoretycznym, zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Po ukończeniu szkoły jesteś dobrze przygotowany do podjęcia pracy zawodowej lub studiów wyższych.

Kształcimy w zawodach:

W technikum nauczanym językiem obcym jest język angielski i niemiecki.

Oto link do wirtualnej wycieczki po naszej szkole.   https://my.matterport.com/show/?m=iWiUhDGdw71



Oferta
Historia

Początek…

Od roku 1920 budynek przy ulicy Kilińskiego 109 przeznaczony był dla celów szkolnych. Istniały tu różne szkoły.

Najpierw mieściła się średnia Szkoła Handlowa, której dyrektorem był Jan Pilichowski.
W roku 1951 zostaje utworzona Zasadnicza Szkoła Elektryczna z następującymi specjalnościami:

- elektromonter urządzeń przemysłowych,
- monter transformatorów,
- monter aparatury elektrycznej niskiego napięcia,
- ślusarz zabezpieczeń urządzeń kolejowych.

Funkcję dyrektora pełnił w niej Zenon Archman. Szkoła posiadała własne warsztaty przy ul. Mochnackiego 11/13 oraz internat dla zamiejscowej młodzieży przy ul. Pabianickiej 65.

Warsztaty..

Początek istnienia warsztatów szkolnych ZSE sięga roku 1949. W tym roku powstała Zbiorcza Szkoła Przemysłowa obejmująca sześć klas. Uczęszczała do niej młodzież ze wszystkich fabryk łódzkich o specjalnościach elektrycznych. Zorganizowano wydziały:

- elektryczny,
- mechaniczny,
- teletechniczny.

W 1950 roku warsztaty te stały się zalążkiem warsztatów Zasadniczej Szkoły Elektrycznej mieszczącej się przy ul. Kilińskiego 109. Całością kierował dyrektor Zenon Archman. W 1950 roku szkołę tę połączono ze szkołą elektryczną w ten sposób, że przy ul. Mochnackiego zostały warsztaty, a przy ul. Kilińskiego odbywały się zajęcia teoretyczne. Warsztaty obejmowały dwa działy:

- mechaniczny, o oddziałach:
- obróbki ręcznej,
- obróbki mechanicznej,
- obróbki plastycznej,
- elektryczny, o odziałach:
- nawijalnia,
- montaż maszyn elektrycznych.

Ponieważ lokal przy ul. Mochnackiego był mały, a pomieszczenia nie były przystosowane do organizowania zajęć praktycznych, szkoła zyskała lokal przy ul. Zakątnej 34, na który składają się dwa budynki o łącznej powierzchni 2200 m².

Ponieważ szkoła mieściła się w trzech odległych od siebie budynkach, a stan ich nie odpowiadał warunkom nowoczesnej szkoły, przystąpiono do budowy nowych obiektów przy obecnej ul. Wareckiej 41.

W 1966 roku rozpoczęła się nauka w nowej szkole. 1 września 1969 roku, w wyniku przyłączenia Zasadniczej Szkoły Metalowej Nr 4, powstaje Zasadnicza Szkoła Metalowo-Elektryczna, która 1 stycznia 1970 roku otrzymuje imię Tadeusza Głąbskiego.

Z dniem 1 września 1978 roku Zasadnicza Szkoła Metalowo-Elektryczna im. T. Głąbskiego zostaje przekształcona w Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Głąbskiego, utworzony w budynkach przy ul. Wareckiej 41, w wyniku przyłączenia Zespołu Szkół Zawodowych FTiAT "ELTA".
Nastąpiła również zmiana na stanowisku dyrektora.
Twórca i pierwszy długoletni dyrektor naszej szkoły Zenon Archman odszedł na emeryturę. Dyrektorem została Zofia Jaskulska, dotychczasowy dyrektor ZSZ "ELTA".
W skład Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych wchodziły nastepujące szkoły:
Zasadnicza Szkoła Metalowo-Elektryczna, Zasadnicza Szkoła Zawodowa FTiAT "ELTA", Technikum na podbudowie ZSZ dla Dorosłych po ZSZ FTiAT "ELTA", Policealne Studium Zawodowe dla Dorosłych FTiAT "ELTA".      

Zmiany...

1 września 1983 r. dyrektorem Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych zostaje mgr inż. Jerzy Błaszczyk, dotychczasowy kierownik warsztatów szkolnych.
W latach 1990-1992 następuje stopniowa likwidacja szkół przyzakładowych FTiAT "ELTA".
W 1991 r utworzono dwa nowe typy szkół:
Liceum Zawodowe - kształcenie w zawodach branży elektrycznej i mechanicznej, analogicznych jak w szkole zawodowej,
Technikum po ZSZ dla młodzieży - kształcenie w zawodach: technik elektryk i technik mechanik.
W 1995 r. utworzono także:
Policealne Studium Zawodowe - kształcenie w zawodach: technik elektryk i technik mechanik.
Od roku 1999 w miejsce Liceum Zawodowego, stopniowo wygaszanego, utworzono:
Liceum Techniczne - profile: mechaniczny i elektryczno-energetyczny.  

Początek lat 90... i nowa nazwa szkoły

W latach dziewięćdziesiątych do Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przyłączono kilka placówek oświatowych:

  • 1991-1992 - przejęcie warsztatów szkolnych z ul. Kopcińskiego 29 w Łodzi,
  • 1992 - przyłączenie Zespołu Szkół Zawodowych "FONICA" z Konstantynowa,
  • 2000 - przyłączenie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 w Łodzi, ul. Kilińskiego 109,
  • 2001 - przyłączenie Zespołu Szkół Zawodowych ZDZ w Łodzi, ul. Wróblewskiego 17.


W 1998 r. na wniosek społeczności szkolnej Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych otrzymał imię
Marszałka Józefa Piłsudskiego
Jednocześnie szkoła otrzymała nowy sztandar.

Dojazd

Szkoła mieści się na terenie Teofilowa przemysłowego, w odległości ok. 100m od ul. Aleksandrowskiej. Dogodny dojazd autobusami z Aleksandrowa i Zgierza. Dwa przystanki tramwajowe do stacji PKP Łódź-Żabieniec.

Drzwi otwarte
Zapraszamy!

                                 DNI OTWARTE:  18 kwietnia 2024 r. od godz. 14.00 do 17.00

                                                             15 maja 2024 r.  od godz. 14.00 do 19.00

Możecie także dowiedzieć się o nas i o kierunkach kształcenia w naszej szkole na każdych Dniach Doradztwa Zawodowego, organizowanych przez ŁCDNiKP w łódzkich szkołach zawodowych.

Współpraca z uczelniami wyższymi

Uczniowie naszej szkoły mają stałą możliwość poznawania Politechniki Łódzkiej. Do tradycji weszły stałe kontakty z odpowiednimi katedrami tej uczelni.

  • Wyjście uczniów do instytutu mechatroniki IMSI Politechniki Łódzkiej. Podczas wycieczki młodzież miała możliwość obejrzenia laboratoriów oraz odbycia zajęć warsztatowych z sieci neuronowych. Zajęcia w głównej mierze były przeznaczone dla mechatroników ale skorzystali także "inni" między innymi informatycy.
  • Nasi uczniowie wzięli także udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki odbywającym się m.in. na Politechnice Łódzkiej. Mieli możliwość zobaczenia nowoczesnego budynku chemicznego oraz wziąć udział w „Ścieżce edukacyjnej Wydziału Chemicznego”. Uczniowie skorzystali także z szeregów wykładów o różnorodnej tematyce m.in. o biopaliwach, wykorzystaniu fotowoltaiki w budownictwie, sztucznej inteligencji, drukowaniu 3D. 
Kontakty zagraniczne

Szkoła od kilku lat prowadzi stałą współpracę z placówkami zagranicznymi w bardzo szeroki zakresie

  • W grudnia odbyło się podsumowujące spotkanie z wszystkimi uczestnikami projektu BERUFSBRUECKE. W przedsięwzięciu uczestniczyły 4 grupy uczniów z Polski i 4 z Niemiec. W tym roku planowane jest spotkanie uczestników na żywo.
  • W października uczniowie naszej szkoły brali udział w wyjeździe edukacyjno-językowym do Tuttlingen w  Niemczech w ramach programu „Razem w Europie.”
    Najważniejszym celem wyjazdu były spotkanie z przedstawicielem zakładu pracy Aeskulap i wizyta w szkole zawodowej Gewerbliche Schulen w Donaueschingen. Nasza młodzież miała okazję dowiedzieć się, na czym polega system dualny szkolnictwa zawodowego u naszych sąsiadów oraz zobaczyć, w jakich warunkach, z użyciem jakich maszyn i sprzętów uczy się młodzież w klasie mechatronicznej w Donaueschingen.
  • Grupa młodzieży uczestniczyła w projekcie Instytutu Goethego  PROJEKTBRÜCKE i spotkała się online z uczniami szkoły partnerskiej w Bad Oldesloe. Młodzi ludzie będą wspólnie pracować nad interaktywną mapą obu krajów, która pokaże, gdzie i w jakim stopniu korzysta się z jakiej energii. Założeniem projektu jest praca w tandemach PL-DE, niezbędna jest zatem komunikacja w języku  obcym.
  • Kolejny już raz odwiedzili nas wolontariusze przebywający w Polsce w ramach programu European Voluntary Service. Tym razem język angielski z gośćmi z Armenii, Rumunii i Gruzji szlifowali chętni uczniowie z klas trzecich.
  • Kolejna szkoła z którą podjęto współpracę to  szkoła techniczna z Hamburga. W ramach programu Goethe Institut Deutsch = Erfolg im Beruf  (niemiecki - sukces w zawodzie) spotkanie na platformie Zoom zorganizowała pani Iwona Kuczkowska, koordynator programów edukacyjnych w Goethe Institut. Rozmowy prowadzone były w języku niemieckim i angielskim. Szkoła z Hamburga ma już doświadczenie w projektach międzynarodowych m.in. z Tajwanem i USA.  Wstępne ustalenia dotyczyły formy współpracy, liczby i wieku uczestników, poziomu znajomości języka niemieckiego naszych uczniów itp. To kolejna szansa dla młodzieży, by rozwinąć swoje kompetencje językowe i zawodowe.
  • Nie sposób nie wspomnieć o projekcie eTwinning Meine Schule in der Coronazeit. Partnerami są rówieśnicy z Giresun w Turcji i z miejscowości Michalovce w Słowacji. Zarejestrowana jest też szkoła z Finlandnii.  Nasi uczniowie spotkali się kilkakrotnie online z młodzieżą z Giresun nad Morzem Czarnym i ze Słowakami. O czym rozmawiali? Okazuje się, że wiele osób ma podobne zainteresowania, gra w te same gry komputerowe, czyta podobne książki, niektórzy rysują albo grają na jakimś instrumencie. Wśród młodzieży z Turcji jest też dwoje szachistów.
Koła zainteresowań

Szkoła umożliwia rozwój nie tylko związany ze zdobywanym zawodem ale także artystyczny. W szkole prężnie działa Zespół Szkolnego Radiowęzła wraz z ekipą techniczną od nagłośnień. Uczniowie obdarzeni talentami muzycznymi wspólnie muzykują w zespole "Warecka Band".

Zajęcia pozalekcyjne

Biegi z cyklu Parkrun to ogólnoświatowa inicjatywa tworzona przez - biegaczy i fascynatów takich imprez sportowych.

Uczniowie naszego klubu "Warecka College" wraz z nauczycielem wychowania fizycznego systematycznie uczestniczą w cotygodniowych biegach z cyklu Parkrun. Co tydzień spotykamy się, żeby wspólnie pokonać dystans 5 km. Biegi są zawsze bezpłatne, odbywają się zawsze w soboty o godzinie 9 rano i zawsze mają pomiar czasu.


Co roku grupa uczniów uczestniczy w Kursie - "Programowanie i obsługa kas fiskalnych" - zajęcia prowadzone są przez pracowników ŁCDNiKP.


Stała współpraca z SEP umożliwia uczniom zdobycie uprawnień kategorii E do 1kV.    http://www.warecka.seplodz.pl/



Adres email IODO
iod.zset@cuwo.lodz.pl
Telefon IODO
514 128 920
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Zespół Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi, ul. Warecka 41
Telefon jednostki przetwarzającej dane
42 652-18-60
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@zsp20.elodz.edu.pl
Osiągnięcia

Każdy rok to kolejne osiągnięcia naszych uczniów, oto kilka z nich :

2023

  • I miejsce - Wojewódzki konkurs "Najlepsza Praca Modelowo - Konstrukcyjna"
  • II miejsce -  Wojewódzki konkurs "Najlepsza Praca Modelowo - Konstrukcyjna".

2022

  • wyróżnienie za osiągnięty wynik w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny,
  • I miejsce w wojewódzkim konkursie "Ankieta Wynalazczości". Konkurs organizowany jest przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
  • wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Mein Beruf ist spitze" organizowanym przez Goethe Institut pod patronatem Ambasady Niemiec,
  • I miejsce w województwie w konkursie pn.: "Mistrz Techniki To Ja" organizowanym przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego kategorii szkoły ponadpodstawowe,
  • II miejsce w Polsce w ogólnopolskim konkursie pn.: "Młody Einstein" organizowanym przez Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej,
  • Grupa naszych uczniów zakwalifikowała się i reprezentowała szkołę w etapie regionalnym ogólnopolskiego konkursu "Turbolandeskunde",

Poprzednie lata także obfitowały w sukcesy naszych uczniów.


Współpraca z pracodawcami
ZSET współpracuje z wiodącymi na rynku pracy firmami i zakładami w zakresie: organizacji staży i praktyk zawodowych dla uczniów. Współpracujące z ZSET firmy organizują dla uczniów i nauczycieli szkolenia branżowe, doposażają pracownie zawodowe, a także fundują nagrody dla najlepszych uczniów. Ci ostatni, po zakończonej edukacji otrzymują atrakcyjne oferty pracy. Wśród wiodących, współpracujących z ZSET firm są: UDT Oddział Łódź, Hutchinson, Immergas, TME, F&F.
Zakres wiekowy
14 - 20 lat