XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego ma ponad 80-letnią tradycję. Podstawowym celem szkoły jest zagwarantowanie uczniom rzetelnej wiedzy w zakresie objętym programem liceum ogólnokształcącego oraz pomocy w takim rozwoju ich osobowości, aby stawali się ludźmi prawymi, przygotowanymi do godnego życia. Każdego dnia kształcimy i wychowujemy tak, aby sprostać wyzwaniom teraźniejszości i oczekiwaniom przyszłości.
Szkoła mieści się w dzielnicy Górna, w południowej części miasta. Obszar ten jest dobrze skomunikowany z resztą miasta i okolic. Tramwaje, autobusy oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna umożliwiają uczniom dotarcie do placówki z odległych części Łodzi (np. Teofilów) oraz podłódzkich miejscowości. Atutem szkoły jest położenie z dala od wielkich arterii komunikacyjnych w cichej i spokojnej okolicy.
Szkoła dysponuje dużym, tradycyjnym budynkiem, który został poddany termomodernizacji i w otoczeniu którego, oprócz pięknej zieleni, znajduje się dobrze wyposażone i zadbane boisko Orlik. Uczniowie uczą się w słonecznych i doskonale wyposażonych pracowniach. Nowoczesny sprzęt komputerowy i multimedialny, duży wybór pomocy naukowych oraz bogate zaplecze biblioteczne, pozwalają nauczycielom prowadzić zajęcia na bardzo wysokim poziomie, a uczniom zapewniają wszechstronny rozwój. Badania losów absolwentów wskazują, że większość z nich dostaje się na wybrane przez siebie kierunki studiów dziennych w prestiżowych ośrodkach akademickich Polski.
NASZE ATUTY:
- wysoka skuteczność nauczania w przyjaznej atmosferze; uczniowie bez problemów dostają się na atrakcyjne kierunki studiów dziennych
- korzystny wskaźnik EDUKACYJNEJ WARTOŚCI DODANEJ https://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/wykres-szkoly/?id=23160
- stała współpraca usankcjonowana umowami z Politechniką Łódzką oraz z Uniwersytetem Łódzkim,
- MEDAL SERCE DZIECKU przyznany na wniosek dzieci przez Komitet Dziecka w Łodzi
- certyfikaty otrzymane w programach SZKOŁA BEZ PRZEMOCY, SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ PLACÓWKI UNICEFU
- uczestnictwo uczniów w programie Uniwersytetu Łódzkiego "Zdolny uczeń-świetny student"
- indywidualizacja procesu nauczania i rozwijanie zdolności uczniowskich (duża liczba laureatów w konkursach na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim oraz zawodach sportowych)
- wysoka ocena podczas ewaluacji problemowej i całościowej Kuratorium Oświaty w Łodzi
- docenienie w rankingu Perspektyw (tytuł SREBRNEJ SZKOŁY 2024)
- rozwijanie samorządności w ramach aktywnie działającego Samorządu Uczniowskiego
- współpraca z wieloma instytucjami działającymi na rzecz oświaty (ŁCDNiKP)
- certyfikat "Szkoła w chmurze"
DZIAŁALNOŚĆ INTELEKTUALNA, KULTUROWA I SPORTOWA:
- pozalekcyjne, bezpłatne zajęcia i konsultacje przedmiotowe, warsztaty organizowane przez domy kultury i inne instytucje działające na rzecz oświaty
- współpraca z uczelniami wyższymi (stała współpraca usankcjonowana umowami z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Łódzkim) - udział w ciekawych zajęciach laboratoryjnych, wykładach, warsztatach dla zainteresowanych uczniów oraz w programie UŁ "Zdolny uczeń-świetny student"
- udział w programie "Erasmus +"
- współpraca ze szkołami europejskimi (m. in. wymiana młodzieży ze szkołą w Hiszpanii, Niemczech)
- zaangażowanie w różnorodnych projektach edukacyjnych i wychowawczych
- wyjścia do teatrów, kin, muzeów i galerii, spotkania z ciekawymi ludźmi
- organizacja międzyszkolnego rajdu ekologicznego i wycieczek turystyczno-krajoznawczych
- organizacja wycieczek górskich w ramach Koła Zdobywców Koron Gór Polskich
- organizacja wyjazdów do Rzymu
- organizacja międzyszkolnych konkursów: „Tę książkę warto przeczytać”, „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom”
- organizacja okolicznościowych konkursów szkolnych, m.in. "Dzień Patrona", "Dzień liczby Pi"
- wolontariat i akcje niesienia pomocy prowadzone w szkole i poza nią (WOSP, Misja Szkoła, DOZ Maraton, pomoc dla dzieci z domów dziecka, akcja Czytajmy Razem, honorowe krwiodawstwo, bieg "Dla Tymka" i inne)
- aktywne uczestnictwo uczniów w działalności różnych organów i instytucji, np. Młodzieżowej Radzie Miasta
ZAPEWNIAMY:
- profesjonalnych i sympatycznych nauczycieli, pełniących funkcje egzaminatorów, ekspertów i arbitrów maturalnych, współpracujących z Okręgową Komisją Egzaminacyjną i Centralną Komisją Egzaminacyjną
- opiekę pedagoga i psychologa szkolnego oraz pielęgniarki,
- pomoc psychologiczno-pedagogiczną w ramach stałej współpracy z różnymi instytucjami, m. in. Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną dla Młodzieży
- naukę w pracowniach wyposażonych w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu oraz rzutniki cyfrowe
- skomputeryzowaną bibliotekę z bogatym księgozbiorem i centrum multimedialnym
- monitory informacyjne na korytarzach szkolnych
- strefę relaksu
- odnowione korytarze z możliwością pobierania wody pitnej
- zaplecze sportowe: kompleks boisk ORLIK, siłownię, pełnowymiarową salę gimnastyczną
- szkolny radiowęzeł
- gazetka szkolna ( elektroniczna )"News 25"
XXV LO im. Stefana Żeromskiego słynie z niezwykłej, wyjątkowej i przyjaznej atmosfery. O panującym w Liceum klimacie słyszymy już od przyszłych naszych uczniów podczas Drzwi Otwartych i Targów Edukacyjnych.
W XXV Liceum Ogólnokształcącym wyjątkowa jest również rola rodziców/opiekunów uczniów, którzy są traktowani jak partnerzy i wspólnie z dyrektorem i nauczycielami zapraszani do uczestniczenia w procesie nauczania i wychowania, a także wspierania wszelkich działań Szkoły.
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego jest szkołą bezpieczną, przyjazną uczniom, otwartą na potrzeby i inicjatywy środowiska.
Film promujący szkołę można obejrzeć pod linkiem podanym poniżej:
https://lo25elodz-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/p_romanski_lo25_elodz_edu_pl/EZDn8iqGAZVAs_OMLn3W47YBILXbIUSbIbJuSorB00sCKQ
Wszystkie informacje dotyczące szkoły oraz rekrutacji można znaleźć na stronie szkoły
https://25lo.pl/
Szkoła mieści się w dzielnicy Górna, w południowej części miasta. Obszar ten jest dobrze skomunikowany z resztą miasta i okolic. Tramwaje, autobusy oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna umożliwiają uczniom dotarcie do placówki z odległych części Łodzi (np. Teofilów) oraz podłódzkich miejscowości. Atutem szkoły jest położenie z dala od wielkich arterii komunikacyjnych w cichej i spokojnej okolicy.
Można dojechać tramwajem nr 2, 14 lub autobusem nr 55, 69,70, 71, 72
Historia szkoły:
3 kwietnia 1938 r. - uroczystość nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego, połączona z poświęceniem i wręczeniem sztandaru ufundowanego przez Koło Rodzicielskie. Zgodnie z zarządzeniem władz oświatowych od 1 lipca szkoła miała nosić oficjalną nazwę III Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego.
1939 r. - zamknięcie szkoły przez okupantów hitlerowskich.
1940 r. - aresztowanie dyrektora Jana Marczyńskiego. Umieszczony początkowo w więzieniu na Radogoszczu został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a następnie w Mauthausen-Gusen, gdzie zmarł w lutym 1941r.
1945 r. - wznowienie nauki w dawnym gmachu przy ul. Pierackiego 11/13, przemianowanej na Roosevelta.
1947 r. - połączenie III Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego im. Stefana Żeromskiego z VI Gimnazjum i Liceum Żeńskim. Przeniesienie szkoły na ul. Piotrkowską 187. Nowa nazwa szkoły brzmiała III Państwowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne im. Stefana Żeromskiego
1948 r. - przeniesienie liceum na ul. Łęczycką 23 i połączenie z 35 Szkołą Podstawową w „jedenastolatkę”. Liczyła ona 7 klas stopnia podstawowego i 4 średniego. Budynek, który przejęto powstał w latach 1927-1929 na zlecenie magistratu. Jego projektantem był znany łódzki architekt Wiesław Lisowski.
1950 r. - w protokołach Rady Pedagogicznej po raz pierwszy pojawia się inna niż dotychczas nazwa szkoły – III Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego i Podstawowego im. Stefana Żeromskiego
1952 r. - przejęcie opieki nad szkołą przez władze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Zmiana nazwy na XI Ogólnokształcącą Szkołę TPD Stopnia Podstawowego i Licealnego.
1957 r. - wydzielenie z „jedenastolatki” klas licealnych. W protokole zebrania Rady Pedagogicznej z dnia 2 września 1957r. po raz pierwszy została użyta nazwa XXV Liceum im. Stefana Żeromskiego
14 lutego 1958 r. - zebranie Rady Pedagogicznej, podczas którego ówczesny dyrektor Czesław Romanowski informuje o oficjalnym nadaniu szkole nazwy XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego.
12 października 1963 r. - I Zjazd Absolwentów, podczas którego wręczono szkole nowy sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski.
6 marca 1976 r. - II Zjazd Absolwentów połączony z uroczystością na cześć patrona szkoły.
27 grudnia 1984 r. - pierwsze publiczne wykonanie obecnego hymnu szkoły. Autorem jego słów była polonistka, profesor Teresa Szuba, a twórcą muzyki uczeń klasy IIIB Paweł Redzynia.
1986/87 r. - przeniesienie szkoły do budynku przy ul. Podhalańskiej 2A, w którym mieściła się do tej pory Szkoła Podstawowa nr 191 im. Heleny Marusarzówny.
14 maja 1998 r. - odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy ul. Roosevelta 11/13, poświęconej pierwszemu dyrektorowi III Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego Janowi Marczyńskiemu. Jej fundatorami byli przedwojenni absolwenci szkoły.
28 kwietnia 2001 r. - uroczystość poświęcona 65 rocznicy powstania szkoły. III Zjazd Absolwentów.
2006 r. - uczeń Michał Karczewski został laureatem międzynarodowego konkursu "Odkrywamy Europę..." zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i popłynął w rejs Barcelona-Tarragona-Marsylia-Barcelona na pokładzie żaglowca POGORIA.
2009 r. - na wniosek uczniów Komitet Dziecka w Łodzi przyznał szkole Medal Zbiorowy SERCE DZIECKU.
2010 r. - opublikowano po raz pierwszy wyniki Edukacyjnej Wartości Dodanej (metoda mierząca skuteczność nauczania) i niezmiennie od tego czasu XXV LO znajduje się wśród Szkół Sukcesu.
2011r. - Ministerstwo Edukacji Narodowej wpisało XXV LO im. Stefana Żeromskiego w poczet Szkół Odkrywców Talentów.
2013 r. - szkoła otrzymała złoty medal za najlepszą ofertę edukacyjną szkoły w konkursie XVI Łódzkich Targów Edukacyjnych.
2017 r. - szkoła
zostaje objęta patronatem Politechniki Łódzkiej i podpisuje oficjalną
współpracę z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
2019 r. - uroczystość nadania szkole nowego sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców.
- Koło Naukowe Języka Hiszpańskiego,
- Klub Turystyki Górskiej "Korona Gór Polskich"
- Gazetka szkolna NEWS25
- Udział w programie Erasmus+ - projekt "Ziemia jest Twoim stołem" we współpracy ze szkołami z Austrii, Niemiec, Łotwy i Cypru (2022-2023).
- Wymiana młodzieży ze szkołą w Hiszpanii od 2008 r.
- Wymiana młodzieży ze szkołą w Niemczech (2023-2024)