Łódź
Liceum ogólnokształcące
XIII Liceum Ogólnokształcące
Adres
Majzela Eliasza Chaima 4, 91-430 Łódź
Telefon
42 657 55 28
E-mail
Strona www
Dyrektor
Aleksandra Ratuszniak
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Budynek szkoły
  • Budynek szkoły
  • Boisko szkolne
  • Boisko szkolne
  • Dzień Mola
  • Ślubowanie klas pierwszych
  • Zajęcia integracyjne
  • Lekcja języka angielskiego
  • Przerwa na czytanie
  • Koncert
  • Lekcja historii
  • Światowy Dzień Poezji
  • Wycieczka  do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej
  • Międzynarodowy Dzień Frankofonii
  • Międzynarodowy Dzień Frankofonii
  • Dzień liczby PI
  • Dzień liczby Pi
  • Ostatki
  • Szkolne Mistrzostwa w piłce siatkowej
  • Szkolne Mistrzostwa w piłce siatkowej
  • Mikołajki
  • Mikołajki
  • Wigilia w XIII LO
  • Dzień Dyni
Opis

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Piotrowiczowej istnieje od 1945 roku.

Świetna lokalizacja: obok Rynku Starego Miasta, Parku Staromiejskiego, Placu Kościelnego i Manufaktury.

Budynek odnowiony po termomodernizacji, boisko wielofunkcyjne z Budżetu Obywatelskiego 2019.

Wszechstronna oferta edukacyjna dla językowców, humanistów, przyrodników i pasjonatów nauk ścisłych.

LabelFrancEducation – międzynarodowy znak jakości kształcenia dwujęzycznego od 2014 r.

Kształcenie dwujęzyczne w języku francuskim zakończone certyfikatem Rządu Francuskiego. Możliwość zdawania egzaminu DELF A2- B2.

100% zdawalności na egzaminie maturalnym.

Srebrna Tarcza w rankingu Perspektyw.

Patronaty łódzkich uczelni: UŁ, PŁ, UM.

Sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych: 35 uczniów uzyskało tytuł laureata lub finalisty różnych olimpiad przedmiotowych w latach 2012-2024.

Projekty edukacyjne wspólnie z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, IPN, fundacjami i instytucjami kultury.

Szkoła stowarzyszona w UNESCO: obchody Dnia Mola, Wody, Poezji, Liczby Pi, Języków Obcych, Frankofonii.

Samorządność uczniowska: Jarmark przedsiębiorczości, Targi Ekologiczne, Konferencja Sztuka Nadziei 2024, wolontariat.

Sport: rozgrywki sportowe w szkole (o Puchar Dyrektora Szkoły), udział i sukcesy w zawodach sportowych.

Wyjazdy edukacyjne, wymiany młodzieżowe, wycieczki dydaktyczne.

Dobra atmosfera: szkoła otwarta i tolerancyjna, przyjaźni uczniowie, nauczyciele z pasją.

XIII LO to szkoła w dialogu z nauką, historią, kulturą, sportem i światem.

Więcej informacji na stronie internetowej i fb szkoły.

Oferta
Zakres wiekowy
szkoła ponadpodstawowa
Drzwi otwarte
Drzwi Otwarte 20.04.2024
Historia

Zarys historii XIII LO im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi

Historyczną datą dla naszego liceum był rok 1945. W marcu na polecenie Kuratorium zorganizowano, pierwsze na Bałutach, XII Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum.

Kilkudniowej gościny udzieliła mu najpierw Szkoła 117 przy ulicy Sędziowskiej 8/10, a potem Szkoła 56 przy ulicy Wspólnej, gdzie przyjmowano zapisy uczniów i przeprowadzono egzaminy wstępne. Pierwszą siedzibę szkoła znalazła w budynku przy ulicy Orzeszkowej 31.

W marcu 1945 roku powstały:

  • 3 klasy pierwsze dzienne, w tym jedna przyspieszona;
  • 2 klasy pierwsze wieczorowe dla młodzieży pracującej;
  • 2 klasy drugie: jedna dzienna i jedna wieczorowa;
  • 1 klasa trzecia wieczorowa;
  • 1 klasa czwarta wieczorowa.

W roku szkolnym 1945/1946 do szkoły uczęszczało 207 uczniów. W listopadzie tego roku szkoła otrzymała drugi budynek przy ulicy Przyrodniczej. Zajęcia odbywały się równolegle w dwóch różnych budynkach.

Pierwszy w historii szkoły egzamin dojrzałości odbył się w roku szkolnym 1946/1947. Maturę zdawało wówczas 12 uczniów, a egzamin ukończenia gimnazjum ogólnokształcącego, czyli tzw. małą maturę 48 uczniów.

18 maja 1946 roku odbyła się w szkole uroczystość wręczenia sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski.

W roku szkolnym 1948/1949 połączono XII Gimnazjum i Liceum oraz Szkołę Podstawową nr 24. Powstała w ten sposób XII Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego, którą przeniesiono do budynku przy ulicy Mackiewicza 9.

W ciągu następnych lat szkoła przechodziła metamorfozy, stając się najpierw w 1953 roku placówką świecką, nazwaną XIII Szkołą TPD Stopnia Podstawowego i Licealnego w Łodzi, a w cztery lata później, od 1 września 1957 roku, funkcjonowała już jako XIII Liceum Ogólnokształcące. Kroniki szkolne odnotowują, że 1 marca 1955 roku szkoła obchodziła uroczystość 10-lecia swojego istnienia.

W roku szkolnym 1958/1959 Rada Pedagogiczna XIII LO wystąpiła do Ministerstwa Oświaty z wnioskiem o nadanie liceum imienia bohaterki powstania styczniowego - Marii Piotrowiczowej. Wniosek uzyskał akceptację i w roku szkolnym 1959/1960 Ministerstwo zatwierdziło nazwę szkoły w dzisiejszym pełnym brzmieniu jako XIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Piotrowiczowej. 21 stycznia 1961 roku na Zjeździe Absolwentów z okazji 15-lecia istnienia placówki, uroczyście nadano szkole imię Marii Piotrowiczowej i wręczono kolejny sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski i Opiekuńczy. Od tego roku tradycją szkoły stało się łączenie obchodów rocznicowych powstania styczniowego ze wspomnieniami o Marii Piotrowiczowej. Wtedy też zrodził się ceremoniał szkolny związany z osobą patronki: rajd do Dobrej w rocznicę bitwy, pełnienie warty honorowej przed jej portretem w gmachu liceum, a 1 listopada przy rodzinnym grobowcu Piotrowiczów na Starym Cmentarzu w Łodzi.

W roku 1958 dzięki staraniom dyrektor Macherowej rozpoczęła się budowa nowego skrzydła budynku przy ulicy Mackiewicza 9. W 1961 roku w dobudowanym skrzydle zainstalowano nowoczesne pracownie, ciemnię fotograficzną i salę gimnastyczną.

Jak podają kroniki, 22 maja 1964 roku uroczyście przekazano młodzieży piękne, nowe boisko sportowe razem z częścią spacerową.

W roku szkolnym 1967/1968, dzięki staraniom nauczycielki języka francuskiego - pani Władysławy Roszczyn, Ministerstwo Oświaty zezwoliło na eksperymentalne nauczanie języka francuskiego metodą audiowizualną. Rozszerzone nauczanie francuskiego wprowadzone zostało w roku szkolnym 1969/1970. W następnym roku liceum otrzymało w darze od Republiki Francuskiej, w dowód uznania dla nowatorskich metod prof. Władysławy Roszczynowej, elektroniczną aparaturę do nauczania tego języka. XIII LO było wtedy jedyną placówką oświatową w Łodzi posiadającą tak nowocześnie wyposażone laboratorium językowe. W tym samym roku powstało w szkole koło miłośników języka francuskiego, które zostało włączone do działającego na terenie szkoły UNESCO.

Kolejnym ważnym momentem w dziejach liceum był rok szkolny 1974/1975, kiedy przeniesiono szkołę do nowej siedziby przy ulicy Zuli Pacanowskiej 4. W tym też roku zainicjowano ścisłą współpracę między naszym liceum a Liceum Technicznym w Miluzie, w Alzacji. Bezdewizowa wymiana uczniów XIII LO i młodzieży z liceum w Miluzie trwała do 1980 roku. Warto wspomnieć, że w roku 1977, a później
w 1978 do grona pedagogicznego i uczniowskiego XIII LO dołączono część rady pedagogicznej i uczniów likwidowanych wówczas XI i V LO.

Druga połowa lat osiemdziesiątych postawiła przed liceum nowe wyzwania. Konieczność sprostania wymaganiom sprawiła, że w roku 1987 wprowadzono klasy profilowane: matematyczno-fizyczne i biologiczno-chemiczne, a od roku szkolnego 1993/1994 realizowano programy autorskie klasy turystycznej, romańskiej, matematyczno-informatycznej, językowo-informatycznej i matematyczno-językowej, matematyczno-fizycznej.

Ważnym wydarzeniem w dziejach liceum była rocznica 50-lecia szkoły. 25.11.1995 roku odbyło się uroczyste spotkanie, w którym wzięli udział emerytowani i pracujący wówczas nauczyciele, absolwenci, a także młodzież liceum. Z tej okazji rada pedagogiczna, z inicjatywy dyrektora szkoły Elżbiety Wodzyńskiej, uchwaliła wprowadzenie odznaki "Zasłużony dla XIII". Od tego roku odznakę przyznaje się osobom zasłużonym dla rozwoju szkoły.

W związku z 50-leciem XIII Liceum Ogólnokształcącego jeden z absolwentów (Henryk Przybylski) przekazał szkole jej pierwszy sztandar
z roku 1946. Sztandar ten przechowywała, na prośbę ówczesnej dyrektorki pani Łucji Macherowej, jego matka - pani Czesława Przybylska.

W roku 1997 w XIII LO powstała pierwsza w Łodzi klasa dwujęzyczna z wykładowym językiem francuskim. Od tego momentu szkoła ściśle współpracuje z Ambasadą Francji w Warszawie.

W roku szkolnym 2005/2006 XIII Liceum Ogólnokształcące obchodziło 60-lecie swojego istnienia. Uroczystość odbyła się 4 grudnia 2005
w Teatrze Muzycznym. Zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych, przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce. Wśród gości znaleźli się emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, a także absolwenci i rodzice. Zostały wręczone odznaki "Zasłużony dla XIII LO" oraz "Honorowa odznaka XIII LO". W murach szkoły spotkali się nauczyciele, uczniowie, absolwenci
i pracownicy szkoły. Był to trzeci zjazd absolwentów Trzynastki.

W 2007 roku, z inicjatywy dyrektor Barbary Górskiej, ufundowany został nowy sztandar szkoły. Fundatorami zostali nauczyciele, rodzice, uczniowie i Urząd Miasta Łodzi. Poświęcenie sztandaru nastąpiło w czasie uroczystej mszy świętej 27 kwietnia 2007 roku.

W roku szkolnym 2007/2008 sekcja dwujęzyczna świętowała 10-lecie swego istnienia i odbył się I zjazd absolwentów klas dwujęzycznych.

Od 2014 r. szkoła posiada LabelFrancEducation – Miedzynarodowy Znak Jakości Kształcenia Dwujęzycznego przyznawany przez Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych Francji. (przedłużany kolejno w 2017 r. , 2020 r., 2023 r.)

W roku szkolnym 2018/2019 w ramach obchodów 20-lecia kształcenia dwujęzycznego w Łodzi zorganizowano ogólnopolską konferencję
na temat kształcenia kompetencji językowych Granice mojego języka są granicami mojego świata.

W 2019 r. budynek liceum został poddany termomodernizacji, a boisko szkolne wyremontowano w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W latach 2020-2022 szkoła zrealizowała 3 projekty: Trzynastk@klucz do przyszłości, TIK? TAK! Multimedialn@Trzynastka współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 oraz Aktywna Tablica, dzięki którym doposażono pracownie w sprzęt multimedialny.

W roku szkolnym 2022/2023 liceum zrealizowało Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

W 2024 r. został zrealizowany przez uczennice klasy 2 dwujęzycznej projekt edukacyjny Sztuka Nadziei zwiększający świadomość rówieśników na temat nowotworów piersi.

Od 2024 r. szkoła realizuje projekt Odporna Szkoła= Bezpieczny mŁodziak.

 

 

Koła zainteresowań

Szkolny Klub Sportowy - zajęcia sportowe pozalekcyjne dla zainteresowanych


Kontakty zagraniczne

Szkoła jest wyróżniona LabelFrancEducation czyli międzynarodowym znakiem jakości kształcenia dwujęzycznego przyznawanym przez Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych Francji i współpracuje z wieloma szkołami dwujęzycznymi w Europie.

Liceum organizuje wymiany młodzieżowe z partnerami w Belgii i Francji.

XIII LO bierze udział w projektach Instytutu Francuskiego w Polsce, np. Miesiąc we Francji, miesiąc w Polsce oraz w Projekcie Burgundzkim.

Cyklicznie organizowane są warsztaty językowe podczas wyjazdów do Anglii, Włoch i Francji.



Adres email IODO
iod.lo13@cuwo.lodz.pl
Telefon IODO
698535797
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
XIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Piotrowiczowej, 91-430 Łódź, ul. Eliasza Chaima Majzela 4
Telefon jednostki przetwarzającej dane
42 657 55 28
E-mail jednostki przetwarzającej dane
kontakt@lo13.elodz.edu.pl
Współpraca z uczelniami wyższymi
Patronaty UŁ, PŁ, UM.
Osiągnięcia

Osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych: 114 uczniów w latach 2000-2024 zostało laureatami lub finalistami Olimpiady Języka Francuskiego, Literatury i Języka Polskiego, Filozoficznej, Artystycznej, Ekologicznej, Chemicznej, Fizycznej, Wiedzy Ekonomicznej, Teologii Katolickiej, Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Znajomości Afryki.

Sukcesy w konkursach przedmiotowych i artystycznych: laureaci i finaliści międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów fotograficznych, filmowych, literackich, językowych (angielski, niemiecki, włoski, francuski), matematycznych, fizycznych, chemicznych i biologicznych.

Sukcesy sportowe: wysokie miejsca w rozgrywkach miejskich i wojewódzkich. Szkolne rozgrywki o Puchar Dyrektora Szkoły.

Zajęcia pozalekcyjne

Zespół muzyczny- zajęcia pozalekcyjne dla chętnych

Zajęcia dla olimpijczyków - dla uczniów przygotowujących się do kolejnego etapu olimpiad przedmiotowych

Zajęcia teatralne w ramach różnych projektów

Szkolne Koło Wolontariatu InterAkt

Dojazd

Linie tramwajowe: 1, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 5, 11, 15, 19, 45

Linie autobusowe: 59, 65A, 65B, 73, 86, 87A,B, 96, 98, 99

stacja roweru miejskiego przy szkole