VIII Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka w Łodzi jest szkołą z ponad 100-letnią tradycją. Jej geneza sięga roku 1921, kiedy to powstało Społeczne Polskie Gimnazjum Męskie, przekształcone w 1945 roku w VIII Liceum Ogólnokształcące. W 1958 roku szkoła otrzymała imię Adama Asnyka.
Znakiem firmowym i jednocześnie rozpoznawczym VIII Liceum Ogólnokształcącego jest nauczanie dwujęzyczne. Tutaj w roku 1971 powstało laboratorium językowe i pierwsza klasa z poszerzonym programem nauki języka niemieckiego. Obecnie w szkole są cztery klasy dwujęzyczne z językiem niemieckim oraz klasa wstępna z językiem niemieckim. Uczniowie tych klas mają przywilej zdawania międzynarodowego egzaminu językowego Deutsches Sprachdiplom II, zapewniony udział w międzynarodowych wymianach młodzieży z Niemiec oraz szeroką gamę przedmiotów nauczanych po niemiecku: matematyka, geografia, historia powszechna, plastyka, wychowanie fizyczne, wiedza o społeczeństwie.
Liceum chętnie wybierane jest przez absolwentów szkół podstawowych z Łodzi i okolicznych miejscowości (Stryków, Brzeziny, Słowik, Konstantynów Łódzki, Wiączyń Dolny, Wiśniowa Góra) ze względu na interesującą ofertę edukacyjną, doświadczoną i kreatywną kadrę pedagogiczną, możliwość uzyskania wszechstronnej wiedzy i umiejętności oraz perspektywy rozwoju pasji i zainteresowań.
Nauka odbywa się w pracowniach tematycznych, dobrze wyposażonych zarówno w sprzęt multimedialny (tablice multimedialne, rzutniki, projektory), jak i inne pomoce dydaktyczne. Dumą szkoły są pracownie ekologiczna: biologiczna i chemiczna ze starannie dobranymi pomocami naukowymi takimi, jak: przyrządy badawcze i zestawy do pobierania próbek, mikroskopy oraz sprzęt niezbędny do pracy laboratoryjnej, modele demonstracyjne, a także plansze, mapy i książki, którymi można się posiłkować w czasie prowadzonych doświadczeń, badań i obserwacji ekologicznych na lekcjach oraz przy realizacji projektów ekologicznych.
Dobre wyposażenie szkoły wspiera procesy edukacyjne, sprzyja twórczemu działaniu uczniów i nauczycieli, daje możliwość indywidualizacji pracy z uczniami mającymi problemy w nauce i uczniami zdolnymi, podnosi jakość pracy placówki i determinuje sukcesy edukacyjne.
W szkole realizowane są rozbudowane projekty edukacyjno – artystyczne z wieloletnią tradycją (projekt „Obrazy pamięci”). Zwraca uwagę wysoki poziom usportowienia młodzieży, której wyniki plasują szkołę na czołowych miejscach w wielu dyscyplinach sportowych w rankingu szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mają do dyspozycji dwie sale gimnastyczne, boisko wielofunkcyjne (wygrany projekt Budżetu Obywatelskiego), siłownię zewnętrzną i wewnętrzną. Dużą wagę szkoła przywiązuje do kształtowania postaw patriotycznych m.in. poprzez działanie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej i rekonstrukcje historyczne Wieczór Polskiego Państwa Podziemnego.
VIII LO inicjuje i kontynuuje działania zmierzające do stworzenia szkoły z dobrymi tradycjami, twórczej, opiekuńczej, bezpiecznej, nastawionej na wszechstronny rozwój ucznia i stałą ewaluację procesów dydaktycznych i wychowawczych.
Szkoła współpracuje z niemieckimi uczelniami Justus Liebig Universität w Gießen i Europa Universität Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz realizuje wymiany z niemieckimi szkołami: Gimnazjum Immanuela Kanta w Lachendorf, Gymnasium Carolinum w Ansbach i Hansa-Gymnasium w Kolonii.
VIII LO należy do sieci PASCH – Partnerzy przyszłości, a klasom dwujęzycznym patronuje Zentrale für Auslandsschulwesen w Niemczech. Uczniowie tych klas mają możliwość zdawania egzaminu z języka niemieckiego przygotowanego przez Kultusministerkonferenz i uzyskania certyfikatu Deutsches Sprachdiplom II (na poziomie B2 lub C1).
Liceum prowadzi Mediotekę Języka Niemieckiego przy wsparciu Goethe Institut.
Ponadto uczniowie uczestniczą w wyjazdach edukacyjno-językowych do Austrii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
VIII LO współpracuje z Uniwersytetem Łódzkim w ramach patronatów z wydziałami:
- Wydziałem Filologicznym
- Wydziałem Filozoficzno-Historyczny
- Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
- Wydziałem Nauk Geograficznych
- Wydziałem Prawa i Administracji
- Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska
- Wydziałem Chemii
- Wydziałem Matematyki i Informatyki
a także z uniwersytetami w Niemczech:
- w Gießen - Justus Liebig Universität
- we Frankfurcie nad Odrą - Europa Universität Viadrina.
Wśród uczniów VIII LO są:
- finaliści i laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego
- finalistka Olimpiady Filozoficznej
- laureatka Olimpiady Historycznej
- finalista Olimpiady Historycznej
- finalistka Olimpiady Teologii Katolickiej
- finalistka Olimpiady Literatury Polskiej i Języka Polskiego
- finalista Olimpiady Informatycznej w Języku Angielskim.
Corocznie uczniowie VIII LO są laureatami:
- Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Sprachdoktor Jersz Łowcy Talentów
- Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund Jersz Łowcy Talentów