Łódź
Liceum ogólnokształcące
Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Brzezinach
Adres
Okrzei 1, 95-060 Brzeziny
Telefon
468742827
Fax
468742827
E-mail
Strona www
Dyrektor
Maria Pisarska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Budynek LO im.J.Iwaszkiewicza w Brzezinach
  • Oferta edukacyjna
  • Warsztaty biologiczne prowadzone przez Koło Naukowe Młodych Biofizyków Uniwersytetu Łódzkiego
  • Warsztaty na Wydziale Biotechnologii Politechniki Łódzkiej
  • "Noc biologów" na Wydziale Biologii UŁ
  • Akademia z okazji Dnia Kobiet
  • Oddział Przygotowania Wojskowego na zajęciach w jednostce wojskowej
  • Oddział Przygotowania Wojskowego na zajęciach w jednostce wojskowej
  • Oddział Przygotowania Wojskowego na zajęciach w jednostce wojskowej
  • Targi Edukacyjne
  • Targi Edukacyjne
  • Targi Edukacyjne
  • Targi Edukacyjne
  • Przedstawienie z okazji Dnia Seniora
  • Przedświąteczne warsztaty
  • Szkolny konkurs recytatorski
  • Jasełka
  • Przedstawienie pt. "Tolerancja i akceptacja czyli życie obok AIDS"
  • Zwiedzanie gmachu Sejmu
  • Filmowy Konkurs Historyczny Patria Nostra w Warszawie.
Opis

Liceum im. J. Iwaszkiewicza jest kameralnym miejscem. Takie warunki szkoły sprzyjają integracji całej społeczności szkolnej. Czas spędzony w Iwaszkiewiczu to okazja do nawiązania przyjaźni, miłości, rozwijania pasji i zdobywania wiedzy.

Od lat cieszymy się bardzo dobrymi wynikami maturalnymi. W ciągu długiej historii szkoły wielu absolwentów zdobyło bardzo dobre wykształcenie, które stało się furtką do sukcesu. Są wśród absolwentów m. in. lekarze, farmaceuci, prawnicy, naukowcy, nauczyciele, ekonomiści, samorządowcy i politycy. Kolejni uczniowie stanowią nieraz trzecie a nawet czwarte pokolenie w rodzinie, które średnie wykształcenie zdobyło w naszym Liceum.

Przeprowadzamy liczne konkursy i imprezy. Sami często bierzemy udział w konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, odnosząc sukcesy. Co roku organizowane są w szkolne wycieczki do kina, teatru oraz wyjazdy integracyjne i krajoznawcze.

Współpracujemy z Politechniką Łódzką,  Uniwersytetem Łódzkim, a także z  25. batalionem logistycznym w Tomaszowie Mazowieckim, Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w Łodzi, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Brzezinach, Miejskim Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną w Brzezinach, Muzeum Regionalnym w Brzezinach.

Oprócz funkcji edukacyjno - wychowawczej w szkole dbamy o obszar zajmujący się promocją i ochroną zdrowia psychicznego. Dokładamy wszelkich starań, aby stworzyć klimat przyjazny uczniom i ich rodzicom, sprzyjający zdrowiu psychicznemu i osiąganiu wewnętrznej równowagi emocjonalnej. Nauczyciele oraz szkolni specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno - pedagogicznej są otwarci na potrzeby uczniów, pozostając w dialogu i gotowości do podejmowania trudnych kwestii w rozmowie z nimi. W pracy z uczniami istotne jest dla nas planowanie działań, rozsądne inwestowanie czasu i odpowiedzialność za kreowanie ważnych do przekazania wartości.


Iwaszkiewicz jest naszym wspólnym domem.


Odwiedź nas na Facebooku: Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach | Brzeziny | Facebook

i stronie internetowej: www.lobrzeziny.pl

Oferta
Adres email IODO
rodo@cyfrowy.org
Telefon IODO
721145662
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach
Telefon jednostki przetwarzającej dane
46 874 28 27
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@lobrzeziny.pl
Współpraca z uczelniami wyższymi

Od lat współpracujemy z Wydziałem Nauk Geograficznych UŁ, Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, Wydziałem Filologicznym UŁ, Wydziałem Biologii  UŁ, Wydziałem Chemii, Wydziałem Biotechnologii PŁ, Wydziałem Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ, 

Organizujemy zajęcia w szkole we współpracy ze Studenckim Kołem Młodych Biofizyków z Wydziału Biologii UŁ oraz z Kołem Naukowym Wydziału Prawa UŁ

 


Zajęcia pozalekcyjne

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach artystycznych, w pracach przedmiotowych kół zainteresowań oraz w spotkaniach integracyjnych.

Od września 2024 roku  będziemy korzystać z nowej strzelnicy wirtualnej pozyskanej w ramach ministerialnego "Programu Upowszechniania Strzelectwa na lata 2023 - 2025". Strzelnica ta umożliwi nam organizowanie systematycznych zajęć strzeleckich dla młodzieży.

Funkcjonująca grupa wolontaryjna "Pomocna dłoń" zrzesza uczniów naszej szkoły chcących nieść pomoc i wsparcie dla osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych żyjących w naszym środowisku społecznym. Wolontariusze udzielają się w Środowiskowym Domu Samopomocy      w Brzezinach biorąc czynny udział w programie wspierająco - aktywizującym uczestników ośrodka poprzez podnoszenie jakości ich życia i udzielanie wsparcia oraz pomocy w sprawach związanych z załatwianiem spraw poza domem, wykonywaniem różnych zajęć i prac praktyczno - technicznych, spędzaniem wolnego czasu, motywowaniem do pracy przez wykorzystanie posiadanych umiejętności, utrzymywaniem kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

 W Liceum Ogólnokształcącym im. J. Iwaszkiewicza od dwóch lat  realizowany jest Program Profilaktyczny „Godzina Dla Młodych Głów”, który został zainicjowany przez Fundację UNAWEZA jako odpowiedź na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Są to lekcje, które mogą ratować życie. Prowadzone są przez specjalistów z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno – społecznych i samoświadomości wśród młodzieży. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych i zmianę postaw. MŁODE GŁOWY wspierają nie tylko uczniów ale i również rodziców  oraz nauczycieli poprzez doskonalenie kompetencji rodzicielskich i pedagogicznych w oparciu o specjalnie przygotowane materiały w formie cyklu filmów szkoleniowych, webinarów i podcastów.

W ubiegłym roku nasza szkoła przystąpiła również do projektu ”Szkoła dostępna dla wszystkich” przy współpracy Instytutem Badań Edukacyjnych, UNICEF oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów) w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla wszystkich grup odbiorców (dzieci/uczniów, rodziców, nauczycieli). Projekt dostarczy naszej szkole  narzędzi pomocnych w prowadzeniu zajęć wychowawczo-specjalistycznych, w tym integracyjnych, zapewniających poczucie wspólnoty wśród dzieci i uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów będących uchodźcami z Ukrainy oraz dbałość o budowanie przyjaznego klimatu w klasie/szkole w ramach ochrony zdrowia psychicznego  młodzieży. W czasie trwania projektu pracownicy merytoryczni szkoły oraz rodzice uczniów mają możliwość korzystania z bezpłatnego wsparcia w postaci konsultacji udzielanych przez wysokiej klasy specjalistów merytorycznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego (lekarze psychiatrzy, psychologowie kliniczni).

 

Koła zainteresowań

Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania uczęszczając na zajęcia artystyczne, przygotowując muzyczne koncerty okolicznościowe, np. z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Dnia Kobiet, Święta Niepodległości. Od lat w naszej szkole działa koło ratownictwa medycznego, które corocznie organizuje Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy. W szkole funkcjonuje szkolne koło PCK oraz koła przedmiotowe. 

Uczniowie biorą udział w różnych zawodach sportowych, np. Powiatowych i Wojewódzkich Zawodach Policyjnych, w zawodach kulturystycznych oraz grach zespołowych i biegach przełajowych.  


Historia

Początki Szkoły to utworzone w roku 1916 roku Koedukacyjne Gimnazjum Koła Polskiej Macierzy Szkolnej, które początkowo mieściło się w lokalu wynajętym od Pana Balwierczyka przy ulicy Św. Anny 46. W maju 1920 szkoła otrzymała własny lokal - dwupiętrową kamienicę w Brzezinach przy ulicy Szosa Koluszkowska 1, dziś Okrzei 1. Do dziś Liceum mieści się w tym budynku. 

W okresie II Rzeczypospolitej szkoła funkcjonowała jako: 

    • w latach 1920-21 założone w 1916 r.  Progimnazjum Samorządowe Koła Macierzy Szkolnej im. M.  Stryjkowskiego w Brzezinach. 
    • w latach 1921-31 Gimnazjum Humanistyczne Koła Polskiej Macierzy Szkolnej im. M.  Stryjkowskiego w Brzezinach. 
    • w 1931 roku Gimnazjum zamknięto ze względów finansowych.  

 

Jeszcze trwały działania II wojny światowej, kiedy tuż po wyzwoleniu Brzezin, w lutym 1945 roku mieszkańcy i władze miasta przystąpili do starań o otwarcie szkoły średniej. W 1945 roku powstało Samorządowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne, a od 1948 roku Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Stopnia Licealnego w Brzezinach. Po zmianach w oświacie od 1951 r., szkoła nosi nazwę Liceum Ogólnokształcące w Brzezinach ( w  tym roku mija 65 lat). Nasza szkoła silnie związana jest z lokalnym środowiskiem, to w jej murach zdobywała wykształcenie miejscowa inteligencja (kadra nauczycielska, urzędnicza, prawnicy, lekarze). Nie ma w mieście i powiecie placówki, w której nie byłoby naszych absolwentów. W roku 1982 Szkole nadano imię Jarosława Iwaszkiewicza.  Od założenia do dzisiaj w naszej placówce było 27 dyrektorów, aktualnie od 2016 roku tę funkcję sprawuje Pani Maria Pisarska. Tworzymy atmosferę nauki i dobrych relacji międzyludzkich. Kameralność placówki sprawia, że w szkole jest bezpiecznie, uczniowie są zintegrowani i otwarci na potrzeby innych. 


Więcej o historii szkoły znajdziesz na stronie internetowej (www.lobrzeziny.pl w zakładce Szkoła - Historia szkoły)

link: HISTORIA SZKOŁY – LO Brzeziny


 

Współpraca z pracodawcami
W naszej szkole od lat organizowany jest Dzień Przedsiębiorczości we współpracy z Młodzieżową Fundacją Przedsiębiorczości oraz przedsiębiorcami z lokalnego rynku pracy.
Drzwi otwarte

Drzwi otwarte w naszej szkole odbyły się w dniach 11-12 kwietnia 2024roku. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć dostępnych w galerii.

Drogi Kandydacie !  Jeśli masz ochotę odwiedzić naszą szkołę zapraszamy codziennie w godz. 9:00-15:00

Zakres wiekowy
Absolwent szkoły podstawowej.
Osiągnięcia

    I miejsce  w  Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „Dbam o środowisko w łódzkim” pt. „Ekopomysły pomagają chronić środowisko”, I miejsce w województwie i awans do finału Ogólnopolskich Zawodów Robotycznych Centrum Mistrzostwa Informatycznego, I miejsce w województwie i awans do finału Ogólnopolskiego Konkursu Public Speaking Contest, II miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym „Do Niepodległej",  I miejsce w konkursie o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, II miejsce w Regionalnym Konkursie Kolęd, I i III miejsce w Międzyszkolnych Zawodach Siłowych, I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Poetycka szuflada Szymborskiej”. Jesteśmy organizatorem Powiatowego Konkursu Wiedzy  o Samorządzie Terytorialnym, Powiatowego Konkursu Geograficznego, Powiatowych Zawodów Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

 

Dojazd

Szkoła położona w centrum Brzezin. Ulica Okrzei 1

Przy szkole znajduje się przystanek autobusowy.

Kontakty zagraniczne
Zrealizowane projekty międzynarodowe "Europa się śmieje" we współpracy ze szkołami z Turcji, Hiszpanii. Bułgarii, Estonii. Współpraca z organizacją AIESEC. Projekt niemieckojęzyczny e-Twinning,