Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi zostało powołane do życia jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy spowodowane gwałtownym rozwojem nowych technik i technologii oraz szybkim postępem naukowo-technicznym zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0. Misją Technikum jest przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy zgodnie z krajowymi i europejskimi standardami edukacyjnymi w powiązaniu z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Organem prowadzącym Technikum Automatyki i Robotyki jest osoba prawna: Strefa Edukacji Spółka z.o.o. z siedzibą w Łodzi. W skład wspólników wchodzą: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Miele Technika Sp. z o.o., Ceramika Tubądzin II Sp. z o.o., oraz Delia Cosmetics Distribution Sp. z o.o. Poza organem prowadzącym, także inni inwestorzy i pracodawcy współpracujący z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną pozwalają na budowanie sprzężenia zwrotnego w układzie szkoła-pracodawcy co wpływa na dynamiczny rozwój Technikum oraz umacniana pozycję szkoły na rynku usług edukacyjnych.
Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi jest niepubliczną szkołą ponadpodstawową z uprawnieniami szkoły publicznej, w której kształcenie prowadzone jest w oparciu obowiązującą podstawę programową kształcenia ogólnego, autorską podstawę programową kształcenia w eksperymentalnym zawodzie technik automatyki i robotyki oraz w oparciu o podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego (mechatronik).
Kształcimy w dwóch profilach zawodowych: Technik automatyki i robotyki - kierunek eksperymentalny (na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej). Technik mechatronik - kierunek zgodny z klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego.
Kadrę pedagogiczną szkoły stanowią doświadczeni i kreatywni nauczyciele, którzy wytwarzają nowe koncepcje i rozwiązania metodyczno-organizacyjne oraz wdrażają je do praktyki szkolnej.
Szkoła pozyskuje środki finansowe pochodzące z Funduszy Unii Europejskiej i wykorzystuje je na realizację dodatkowych zajęć pozaformalnych dla uczniów, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych w obszarze automatyki i robotyki, a także na wzbogacenie i unowocześnienie specjalistycznych stanowisk dydaktycznych zgodnie z najnowszymi osiągnięciami techniki i technologii.
Z uwagi na ścisłą współpracę pomiędzy Technikum a Politechniką Łódzką w tym roku szkolnym organizujemy drzwi otwarte naszej szkoły w Politechnice Łódzkiej.
Zapraszamy na dni otwarte Technikum Automatyki i Robotyki, które odbędą się 23 marca (sobota).
- I tura - 10:00
- II tura - 12:00
Lokalizacja: Politechnika Łódzka, wydział mechaniczny, Budynek A20 - sala 4M14, ul. Stefanowskiego 1/15, 90-537 Łódź
Zobacz szczegóły wydarzenia:
Dni otwarte Technikum Automatyki i Robotyki - Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi
Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi zostało powołane do życia 1 września 2019 roku. W bieżącym roku szkolnym 2023/2024 uczy się w nim 187 uczniów w dziesięciu oddziałach na dwóch kierunkach kształcenia. W minionym roku szkolnym 2022/2023 mury szkoły opuścili pierwsi absolwenci 4-letniego technikum (na podbudowie gimnazjum) rozpoczynający naukę 1 września 2019r. Wszyscy uczniowie zdali egzamin zawodowy w ramach dwóch kwalifikacji: Montaż i uruchamianie układów i systemów automatyki przemysłowej, manipulatorów robotów oraz Użytkowanie i programowanie układów i systemów automatyki przemysłowej, manipulatorów i robotów i otrzymali dyplom zawodowy Technik automatyki i robotyki. Pierwsi absolwenci naszego Technikum przystąpili także do egzaminu maturalnego. 95% absolwentów otrzymało świadectwo dojrzałości.
Szkoła realizuje projekt z fundacją norweską First Scandinavia i Politechniką Łódzką w oparciu o program Automatyka i Robotyka zawodem przyszłości.
Celem głównym projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod i narzędzi edukacyjnych dla uczniów Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi w postaci warsztatów i szkoleń z wykorzystaniem robotów i urządzeń technicznych stanowiących zaplecze dydaktyczne Politechniki Łódzkiej oraz międzynarodowa mobilność pomiędzy placówkami edukacyjnymi z Polski i Norwegii w celu udoskonalenia procesu kształcenia zawodowego i zwiększenia mobilności międzynarodowej uczniów.
Projekt „Automatyka i Robotyka zawodem przyszłości” korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest doskonalenie procesu kształcenia uczniów Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi, wzrostu kompetencji absolwentów i ich międzynarodowej mobilności na rynku pracy.
Szkoła realizuje dodatkowe zajęcia pozaformalne dla uczniów ukierunkowane na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w obszarze mechatroniki, automatyki i robotyki współfinansowane ze środków finansowych Unii Europejskiej m.in. z wykorzystaniem technologii VR w języku angielskim i niemieckim.