XXIX Liceum Ogólnokształcące im. harcmistrza Janka Bytnara „Rudego” zwana „Bytnarówką” wyróżnia się bardzo dobrą lokalizacją – znajduje się w Śródmieściu, ale w miejscu zacisznym, bezpiecznym i jednocześnie dobrze skomunikowanym. Szkoła mieści się w estetycznym, trzypiętrowym budynku po termomodernizacji. Szkoła Bytnarówka posiada nowoczesne boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki plażowej oraz siłownię plenerową – zbudowane z Budżetu Obywatelskiego, dużą i małą salę gimnastyczną.
Szkoła posiada pracownie internetowe, strefę wi-fi, 6 tablic interaktywnych, 18 rzutników multimedialnych, dobrze zaopatrzoną bibliotekę (m.in. dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa), pracownię multimedialną do nauki języków obcych. Dzięki realizacji projektów unijnych i owocnej współpracy dyrekcji szkoły z Radą Osiedla Łódź-Śródmieście Wschód i Radą Rodziców pracownie przedmiotowe są odnowione, estetyczne, zadbane i dobrze wyposażone. Szkoła ma nowoczesne zaplecze sanitarne. W szkole funkcjonuje bufet, który oferuje gorące i zimne napoje, przekąski, owoce i warzywa.
Szkoła ściśle współpracuje z łódzkimi uczelniami, zwłaszcza z UŁ: z Wydziałem Prawa i Administracji, Wydziałem Filologicznym, Chemii, Nauk Geograficznych, Filozoficzno-Historycznym, Biologii i Ochrony Środowiska, jak również z Uniwersytetem Medycznym i PŁ. Szkołą nawiązała współpracę z instytucjami kutry miasta Łodzi (między innymi Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, Gabinetem Filmowym Pałacu Młodzieży) oraz Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, która objęła patronatem klasy matematyczno- projektową oraz językowo- kulturoznawczą.
Bytnarówka wraz z Chorągwią Łódzką ZHP i od kilku lat z IPN jest
współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu Arsenał Pamięci (od roku
1999r.)
Nasza szkoła może się poszczycić licznymi osiągnięciami w zawodach i turniejach sportowych oraz naukowymi i artystycznymi w konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich, międzyszkolnych. W rankingu „Perspektyw” w roku 2016, 2017, 2020 szkoła została wyróżniona „Brązową Tarczą”, w roku 2021, 2022 została wyróżniona „Srebrną Tarczą”, w kategorii „Najlepsze licea w Polsce”. W szkole przykłada się wagę nie tylko do sukcesów naukowych i sportowych, ale również do rekreacji, zdrowego stylu życia i propagowania kultury. W XXIX LO prowadzone są dodatkowe zajęcia z matematyki i języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym przygotowujące do egzaminu maturalnego, odbywają się również zajęcia w ramach kół przedmiotowych.
Nauczyciele „Bytnarówki” to ludzie identyfikujący się z 60 - letnią tradycją szkoły, zaangażowani w działania na rzecz rozwoju szkoły. W szkole panuje atmosfera życzliwości i współpracy. Uczniowie są otoczeni odpowiednią opieką, a jednocześnie wdraża się ich do samodzielności oraz zachęca do przejawiania inicjatywy i postawy przedsiębiorczej.
W Bytnarówce uczeń jest najważniejszy!
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna
Politechnika Łódzka
Akademia Sztuk Pięknych
W szkole działają koła zainteresowań- koło debat, chemiczne, geograficzne, teatralne, są organizowane dodatkowe zajęcia dla maturzystów.
Chetni uczniowie mają możliwość udziału w wyjazdach zagranicznych.
Uczniowie Bytnarówki
biorą udział w wydarzeniach
kulturalnych i edukacyjnych
organizowanych w Łodzi. Współpracujemy z Galerią Miejską, muzeami, teatrami.
Uczestniczymy w wykładach i
warsztatach organizowanych przez łódzkie uczelnie- Akademię Sztuk Pięknych,
Wydział Filologiczny, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Chemiczny
Uniwersytetu Łódzkiego, Politechnikę Łódzką, UMED, AHE.
Pierwszy dzwonek w XXIX Liceum Ogólnokształcącym zabrzmiał 1 IX 1962, szkoła dzieliła budynek z VIII LO przy ul. Nowotki (ob. Pomorska) 105. Od 4 XII 1963 mieści się gmachu przy ul. Zelwerowicza 38/44. W 1964 otrzymała imię 19. Stycznia. W 1997 na wniosek nauczycieli, młodzieży i rodziców . jej patronem został hm. Janek Bytnar „Rudy”. Uczniowie szkoły, wspierani przez swoich nauczycieli, rozwijali pasje naukowe i zdobywali laury na krajowych i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych, m.in. chemicznej, fizycznej, geograficznej, języka polskiego, języka łacińskiego. Odnosili sukcesy sportowe, np. w piłce ręcznej, koszykowej, nożnej, lekkiej atletyce, pływaniu, strzelectwie. Od 1985 w szkole działała 44 Łódzka Drużyna Harcerska „Człapy” z drużynowym hm. Krzysztofem Jakubcem, nauczycielem geografii i dyrektorem (1986-88). W następnym roku otrzymała imię hm. Janka Bytnara „Rudego”. W uroczystości wzięli udział żołnierze Szarych Szeregów. Akt nadania imienia wręczyła Druhna Zdzisława Bytnarowa, mama Janka Bytnara.
Absolwenci utrzymują kontakt ze szkołą. Jako ambasadorzy i mentorzy wspierają uczniów i nauczycieli. Są wśród nich dr hab. Joanna Połatyńska, prof. UŁ, dziekan Wydziału Prawa i Administracji; prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska, kardiolog prenatalny; aktorka i reżyserka Małgorzata Potocka; dr Marcin Piotrowski, etnolog i antropolog kultury; dziennikarze Tomasz Patora i Roch Kowalski.