Łódź
Liceum ogólnokształcące
VI Liceum Ogólnokształcące
Adres
Deotymy 1, 93-165 Łódź
Telefon
42 684-22-20
E-mail
Strona www
Dyrektor
Małgorzata Caban
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Dzień otwarty
  • VI LO
  • Wizyty
  • Erasmus+
  • Wyjazdy
  • VI LO
  • VI LO
  • VI LO
  • VI LO
  • VI LO
  • VI LO
  • VI LO
  • Wyjazdy
  • Wizyty
  • Radiowcy
  • VILO
  • VILO
  • VI LO
Opis
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela istnieje od ponad 70 lat, już w roku 1945 w budynku przy ulicy Podmiejskiej rozpoczęło pracę Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne przekształcone w 1946 roku w Szkołę Ogólnokształcącą nr VI. W sierpniu 2019 siedziba szkoły została przeniesiona do budynku przy ulicy Deotymy 1.


    W naszej szkole dominuje profil humanistyczny edukacji, oprócz obowiązkowych przedmiotów prowadzone są dodatkowe zajęcia takie jak:


    warsztaty teatralne, filmowe, taneczne i dziennikarskie,

    grafika komputerowa,

    filozofia nauki,

    historia sztuki,

    historia filmu,

    wiedza o teatrze i filmie,

    impostacja,

    chór.

    Uczniowie poza kontynuacją języka angielskiego mogą uczyć się języków: hiszpańskiego, francuskiego lub włoskiego. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się klasy teatralne i teatralno-filmowe, przyciągają one uczniów nie tylko z Łodzi i okolic ale z całej Polski. Od roku 2019 do kierunków artystycznych dołączył profil taneczny i cieszy się on z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.


    Szkoła postanowiła również poszerzyć ofertę edukacyjną o klasy z profilem prozdrowotnym i turystycznym. W klasie prozdrowotnej wprowadzony został język łaciński dla biologa, edukacja prozdrowotna oraz rozszerzony program nauczania z biologii i języka angielskiego. W klasie turystyczno-krajoznawczej młodzież realizuje autorski program z edukacji regionalnej oraz rozszerzony program nauczania geografii i języka angielskiego.


    Zapraszamy na stronę internetową szkoły

Oferta
Drzwi otwarte
20 kwietnia 2024 roku (sobota) w godzinach 9.00-13.00
Historia
  • Kalendarium ważniejszych wydarzeń w historii szkoły

    Rok 1945 - 1 września, obok istniejących już w tym budynku szkół podstawowych, rozpoczęły pracę Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne.

    Rok 1951 - powołanie VI Liceum Ogólnokształcącego.

    Rok 1961 - 7 października nadano liceum imię Joachima Lelewela. Komitet Rodzicielski ufundował szkole sztandar.

    Rok 1969 - powstanie w szkole laboratorium do nauki języka francuskiego.

    Rok 1974 – powołanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1, skupiającego VI Liceum Ogólnokształcące, VI Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących i Szkołę Podstawową Nr 83.

    Rok 1980 - 19 marca na parterze budynku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Joachimowi Lelewelowi, która była powiększeniem powstałego znaczka szkoły.

    Rok 1981 - rozwiązanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1. Od tego momentu Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela stanowi samodzielną jednostkę organizacyjną. We wrześniu powołano Szkolne Koło Ligi Morskiej.

    Rok 1984 - 1 września, obok języka francuskiego i rosyjskiego, wprowadzono naukę języka angielskiego. 22 marca odsłonięto przed szkołą pomnik LUDZIOM MORZA.

    Rok 1990 - 1 września naukę rozpoczęła pierwsza klasa humanistyczna o poszerzonej edukacji teatralno-filmowej. Wraz z powstaniem tej klasy zaistniał chór szkolny i reaktywowano nauczanie języka łacińskiego. Klasa ta cieszy się dużym zainteresowaniem do chwili obecnej. Utworzono także szantowy zespół Piranie.

    Rok 1993 - 22 marca otworzono Muzeum Morskie.

    Rok 1994 - 1 września utworzono klasę z programem DELF, który realizowany był do roku 2003. Oddano do użytku siłownię szkolną.

    Rok 1997 - 19 kwietnia szkoła otrzymała trzeci sztandar w swoich dziejach, ufundowany przez dyrekcję, radę pedagogiczną, administrację, rodziców, uczniów i absolwentów z wyhaftowaną sentencją pióra naszego patrona: „Niech każdy Polak na swoim miejscu działa, co tylko może.”

    Rok 2000 - w marcu Zarząd Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej nadaje szkole najwyższe wyróżnienie honorowe – Łódzką Komandorię Ligi Morskiej i Rzecznej.

    Rok 2003 – szkoła, w ramach ministerialnego projektu: „Pracownia komputerowa w każdej szkole”, otrzymuje nowoczesną pracownię komputerową i multimedialną. Po raz pierwszy wręczono absolwentom dyplom „ZŁOTEJ MATURY” w 50 – lecie otrzymania świadectwa dojrzałości.

    Rok 2004 - szkoła otrzymuje certyfikat „Szkoła z klasą” w ramach akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem prezydenta RP A. Kwaśniewskiego. Wprowadzono język hiszpański jako kolejny obcy język nauczany w naszej szkole.

    Rok 2005 - z inicjatywy absolwentów (rocznik 1955) powstaje pracownia języka polskiego im. Adama Szczerbowskiego – pierwszego dyrektora szkoły. Z inicjatywy Rady Pedagogicznej ufundowano i odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci nieżyjących już, wieloletnich nauczycieli naszej szkoły. Muzeum Morskie powiększa swoje zbiory o dużą ekspozycję okolicznościowych medali. 11 czerwca obchodzono uroczyście 60 rocznicę powstania szkoły.

    Rok 2010 - obchody 65 rocznicy powstania szkoły.

    Rok 2013 - po raz pierwszy bierzemy udział w NOCY MUZEÓW. Nasze Muzeum Morskie obejrzało ponad 200 osób. Wsparci przez Zarząd Okręgu Łódzkiego Ligi Morskiej i Rzecznej przygotowaliśmy z tej okazji okolicznościowe wystawy i wykłady oraz występy zespołu szantowego Piranie. 1 września otwieramy klasę z edukacją filmową, w której realizujemy nowe programy autorskie.

    Rok 2015 - 26 września odbywają się uroczyste obchody 70 rocznicy powstania szkoły.

    Rok 2018 - dyrektorem szkoły zostaje mgr Małgorzata Caban.

    Rok 2019 - z dniem 1 września 2019 r. zmieniamy siedzibę szkoły z ulicy Podmiejskiej 21 na ulicę Deotymy 1 w Łodzi.

Kontakty zagraniczne
Wyjazdy i wymiany zagraniczne w programach

- Art Engage - Erasmus+ (Grecja, Hiszpania)
- Creative Vibes - Erasmus+  (Hiszpania, Włochy, Portugalia, Macedonia Północna, Rumunia, Chorwacja)
- Planowanie kariery - PoWer, Ponadnarodowa mobilność uczniów (Hiszpania)
- Edukacja teatralno-filmowa - PoWer (Portugalia)
- Apprendre en paix - Erasmus+ (Włochy, Hiszpania-Andaluzja)
- V4 Gen Mini-Grants (Czechy)
- Lets enter digital to the future - Erasmus+ (Czechy)
- Inne spojrzenie na świat - PoWer (Portugalia)
Zajęcia pozalekcyjne
W zależności od wybranej klasy oferujemy:

edukacja regionalna
warsztaty teatralne
warsztaty taneczne
impostacja głosu
chór
wiedza o teatrze i filmie
dziennikarstwo i nowe media
filozofia
grafika komputerowa i multimedia
warsztaty filmowe
historia filmu
historia sztuki
filozofia nauki
edukacja zdrowotna

Adres email IODO
rodo@lo6.elodz.edu.pl
Telefon IODO
514 128 920
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
VI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela, Łódź 93-165, Deotymy 1
Telefon jednostki przetwarzającej dane
42 684-22-20
E-mail jednostki przetwarzającej dane
kontakt@lo6.elodz.edu.pl