Łańcut
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
Adres
ul. Mickiewicza 3, 37-100 Łańcut
Telefon
17 225 29 61
E-mail
Strona www
Dyrektor
Maria Buk-Kalinowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
  • Dołącz do nas!
  • Odznaka Honorowa
  • Dzień Języków Obcych
  • Dzień Języków Obcych
  • Dzień Języków Obcych
  • Dzień Języków Obcych
  • Narodowe Święto Niepodległości
  • Narodowe Święto Niepodległości
  • Wojewódzki Konkurs Matematyczny im. prof. J. Marszała
  • Wojewódzki Konkurs Matematyczny im. prof. J. Marszała
  • Wojewódzki Konkurs Matematyczny im. prof. J. Marszała
  • Koncert świąteczny
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
  • Sportowe sukcesy
  • Wymiana polsko-niemiecka
  • Otwarcie pracowni OZE
  • Eko-pracownia - zespół muzyczny
  • Wycieczka Przemyśl
  • Targi edukacyjne
  • Akcja "Żonkile"
  • Koncert miłości
  • Wycieczka Kraków
  • Wycieczka do Sejmu RP
  • Uroczystość szkolna
  • Uroczystość zakończenia roku szk.
  • Wycieczka Wrocław
  • Wycieczka do Muzeum Anatomii
  • To nas wyróżnia
Opis


I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŁAŃCUCIE

TO SZKOŁA Z TRADYCJAMI I Z CHARAKTEREM


I Liceum to najstarsza szkoła średnia w Powiecie Łańcuckim, stąd niewątpliwie jednym z jej atutów jest Tradycja. Nasi uczniowie to często przedstawiciele czwartego, trzeciego czy drugiego pokolenia Sienkiewiczaków. W pracy wychowawczej akcentujemy duży wkład absolwentów w różne dziedziny funkcjonowania zarówno naszej małej ojczyzny, jak i ich udział w tworzeniu potencjału intelektualnego w wymiarze ogólnopolskim. Wybitni naukowcy i samorządowcy, duchowni i nauczyciele, znakomici lekarze, luminarze kultury i sztuki, znani prawnicy i przedstawiciele nauk ścisłych – to wychowankowie różnych roczników naszej wiekowej szkoły. Wśród nich także ci, którym Tradycję stworzyli nauczyciele, ci najwybitniejsi, wręcz legendarni, tacy jak profesor Jan Marszał czy profesor Halina Puterla, jak również „rzemieślnicy pedagogiki”, wytrwali w wysiłku kształtowania umysłów i charakterów, których sylwetki często i z serdeczną wdzięcznością przywoływane są podczas zjazdów koleżeńskich. Ta wiekowa tradycja jest przejmowana przez kolejne pokolenia naszych wychowanków, nadając pierwszemu liceum niepowtarzalny klimat.

Równie ważne jak tradycja jest tu i teraz. Tu można spełniać swoje marzenia, poszerzać wiedzę i umiejętności, rozwijać siebie, swoje zainteresowania i pasje, a w dalszej perspektywie kształcić się na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Tu jest miło, przyjaźnie i bezpiecznie. To szkoła z charakterem! Uczymy na wysokim poziomie. I Liceum może poszczycić się znacznymi osiągnięciami w olimpiadach przedmiotowych, konkursach, turniejach oraz bardzo dobrymi wynikami matur, co zadecydowało o przyznaniu szkole prestiżowych tarcz w rankingu Perspektyw - tytuły "Srebrnej Szkoły" (2024, 2020, 2019, 2018) i "Brązowej Szkoły" (2023, 2022, 2021). Przyznano szkole certyfikaty: "Wiarygodnej Szkoły", „Szkoły przedsiębiorczości” , „Szkoły z klasą”, "Szkoły Olimpijskiej", " Szkoły promującej zdrowie", "Złotej Szkoły NBP". Stuprocentowa zdawalność matury, stypendyści Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa i Starosty Łańcuckiego, szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych to także wymierne atuty naszego liceum. Tylko w ostatnich czterech latach Sienkiewiczacy sięgnęli po laury olimpijskie, m.in. z historii, filozofii, podstaw przedsiębiorczości, języka francuskiego, wiedzy o wynalazczości. Lista sukcesów jest długa i obejmuje wiele przedmiotów. Liczny udział w różnorodnych konkursach o zasięgu międzynarodowym, krajowym czy wojewódzkim świadczy o aktywności nauczycieli i uczniów. Stypendyści Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa i Starosty Łańcuckiego. Ponadto, prężnie działa Samorząd Uczniowski, Gazetka internetowa „Henio News”. Popularnością wśród uczniów cieszą się bale szkolne i dni tematyczne, akcje charytatywne i koleżeńskie grupy wsparcia. Gra radiola i szkolna orkiestra.

Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie kreatywna i ciągle podnosząca swoje kwalifikacje kadra pedagogiczna - z tytułami naukowymi, z uprawnieniami do nauczania dwóch lub trzech przedmiotów, pośród której są egzaminatorzy maturalni i doradcy metodyczni. Przykładem dobrych praktyk może być wyróżniony projekt Erasmus+ zatytułowany Sienkiewiczacy w Europie, ramach którego 15. nauczycieli doskonaliło metodykę nauczania języka obcego podczas zagranicznych kursów w wielu krajach UE. Korzystając różnych projektów Erasmus+ oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży nasi uczniowie kilkakrotnie w ciągu roku wyjeżdżają do innych krajów, poznając ich piękno, tradycję i kulturę, m.in. do Słowenii, Portugalii, Niemiec, Węgier lub goszcząc u siebie młodzież z Francji, Ukrainy i Niemiec.

Pracę dydaktyczną wspiera nowoczesny sprzęt multimedialny i stosowane technologie informatyczno-komunikacyjne, czytelnia multimedialna i biblioteka z obszernym księgozbiorem oraz odnowione i dobrze wyposażone pracownie, np. chemiczna, geograficzna OZE, biologiczna. Szkoła posiada kilkanaście tablic interaktywnych (część z nich pozyskana jako nagrody w różnorodnych konkursach oaz w ramach programu „Aktywna Tablica”, a także poprzez projekt „Wsparcie dla Szkół Powiatu Łańcuckiego 2020”. Szkoła współpracuje ze szkołami wyższymi: Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską, Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wspierające relacje międzyludzkie i profesjonalizm to wyznaczniki naszej pracy. Pozostając szkołą z tradycjami, pracujemy w sposób nowatorski i efektywny. -

PROJEKTY I AKCJE, W KTÓRYCH SZKOŁA UCZESTNICZY:

- debaty oxfordzkie;

- ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie - po raz dwunasty - w 2023 roku było to „Nad Niemnem ” Elizy Orzeszkowej;

- ogólnopolska akcja Edukacyjna Sieć Antysmogowa - szkoła wyposażona została w czujnik stanu powietrza;

- wymiana polsko - niemiecka przy współpracy PNWM: od 25 lat z nasza partnerską Gesamtschule Reichshof;

- wymiana polsko - francuska: grupa licealistów z Lycee Briace w Landreau gościła przez 10 dni w I LO, by rozwijać kompetencje społeczne, kulturowe i językowe w zakresie języka angielskiego;

- Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, gra symulacyjna "Zarządzanie firmą", Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwa;

- program doradztwa zawodowego "Wybieramy zawód przyszłości";

- "Pola Nadziei" - wsparcie dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci;

- Szkolny Klub Sportowy - srebrna drużyna koszykarska;

- "Szachy z wyobraźnią", podczas przerw i zajęć wf.

PROGRAMY INNOWACYJNE:

- Program rozszerzający zagadnienia i treści historii i WOS-u od 1944 do 1989 r. Jego celem jest poszerzenie wiedzy dotyczącej historii Polski XX w., zwłaszcza Rzeszowszczyzny. Główny nacisk położony jest na kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi źródłami wiedzy. Dokonuje się to poprzez cykliczne lekcje w rzeszowskiej placówce IPN, wyposażonej w najwyższej jakości sprzęt do odtwarzania materiałów archiwalnych, mikrofilmów, w bibliotece i muzeum instytutu. Ma to służyć wychowaniu świadomego patrioty - młodego obywatela wyposażonego w wiedzę o historii najnowszej, nieodzownej w rozwoju nowoczesnej Polski.

- Program klasy uniwersyteckiej "Biologia kluczem do sukcesu", realizowany we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, którego głównym celem jest kształcenie biologiczne w zakresie rozszerzonym podczas trzeciego etapu edukacyjnego jako pogłębianie wiedzy dotyczącej budowy i funkcjonowania człowieka i innych organizmów oraz interakcji między nimi, jak również najnowszych metod z zakresu biotechnologii i ochrony środowiska.


Oferta
Dojazd

Szkoła położona jest w centrum Łańcuta, przy ulicy Mickiewicza 3, w kompleksie administracyjno - edukacyjnym miasta i powiatu.

Dojazd do liceum możliwy jest liniami lokalnych przewoźników - Dworzec przy ulicy Cetnarskiego położony jest w odległości 400 m od szkoły, przystanek przy ulicy Armii Krajowej znajduje się w podobnej odległości od szkoły.

Historia

Najważniejsze fakty z historii szkoły:

1907 - Powstanie Prywatnego Miejskiego Gimnazjum Klasycznego założonego przez Bolesława Żardeckiego.

1910 - Władze państwowe dostrzegają rozwój i wzrastający poziom gimnazjum nadając mu tytuł Cesarsko-Królewskiego Gimnazjum Realnego.

1918 - Odzyskanie Niepodległości i powstanie Państwowego Gimnazjum Realnego.

1921 - Nadanie imienia Patrona Gimnazjum Henryka Sienkiewicza.

1938 - W wyniku reformy edukacji powstaje Państwowe Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza.

Od 1992 roku I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie należy do ekskluzywnego KLUBU NAJSTARSZYCH SZKÓŁ W POLSCE.

W 1997 roku powstało Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza. Zrzesza ono absolwentów i sympatyków I LO w Łańcucie, wspiera szkołę w kształceniu i wychowaniu uczniów, a także funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów.

W marcu 2022 utworzenie oddziału przygotowawczego, w którym kształciło się 27 uczniów z Ukrainy. 

W maju 2022 roku do egzaminu maturalnego przystąpił ostatni rocznik trzyletniego liceum na podbudowie gimnazjum.

W październiku 2022 roku oddanie do użytkowania nowego boiska sportowego wybudowanego w ramach programu "Polska Sportowa".

W październiku 2022 roku odbył się zjazd Sienkiewiczaków, podczas którego świętowano jubileusz 115-lecia szkoły.

W kwietniu 2024 roku odbyła się podniosła uroczystość upamiętnienia absolwentów szkoły zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej w 1940 roku.


Więcej szczegółów z historii szkoły: www.1lolancut.pl 


Koła zainteresowań

Rozwijamy zainteresowania także na zajęciach pozalekcyjnych i w kołach przedmiotowych.

PRĘŻNIE DZIAŁAJĄ:

- Samorząd Uczniowski

- Szkolny Klub Sportowy z sekcjami: koszykówki, piłki nożnej i szachów,

- Teatr spod Lipy

- Gazetka Henio News

- Młodzieżowe Mini Przedsiębiorstwa

- „Radiola"- pod okiem Samorządu Uczniowskiego 

- Konsultacje maturalne

W NASZEJ SZKOLE MOŻESZ TAKŻE KORZYSTAĆ Z:

- pracowni informatycznych z trzema systemami operacyjnymi,

- pracowni biologicznej wyposażonej w mikroskopowy zestaw telewizyjny,

- bogatych zbiorów bibliotecznych i centrum multimedialnego w bibliotece szkolnej,

- pracowni geograficznej z kierunkiem na OZE

- profesjonalnej siłowni, sali fitness, pełnowymiarowej sali gimnastycznej

- boiska sportowego wraz z obiektami małej architektury


Kontakty zagraniczne

 

1.     Wymiana polsko-niemiecka od 1999 na mocy umowy o współpracy pomiędzy I LO im. H. Sienkiewicza i Gesamtschule Reichshof w Eckenhagen. Program partnerski polega na wymianie uczniów, realizacji wspólnych projektów, poznawaniu historii, kultury i życia codziennego sąsiedzkich krajów.  W ramach ponad dwudziestoletniej współpracy zrealizowano około 40 projektów, w których wzięło udział blisko 600 młodych Polaków i Niemców.

2.     W marcu 2022 dwutygodniowy wyjazd pięciu uczennic do Rakican w Murskiej Sobocie w ramach realizowanego przez Erasmus+ międzynarodowego projektu " Toward a green tomorrow", mającego na celu szukanie wspólnych rozwiązań problemów dotyczących zmian klimatu, recyklingu, ekoturystyki, odnawialnych źródeł energii. Udział uczniów w XVII Międzynarodowej Konferencji " Ecology for e better tomorrow".

3.     W maju 2022 I Liceum nawiązało współpracę ze szkołą Briace we Francji, której celem jest popularyzacja nauki języka francuskiego i angielskiego, wymiana doświadczeń edukacyjnych, organizowanie wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus+ i wymiany młodzieży.

4.     W czerwcu 2022 roku udział czterech uczniów w projekcie "Lead and Inspire" realizowanym w Varbovo w Bułgarii, mający na celu poszerzenie wiedzy o byciu liderem, stylach przywództwa, doskonalenie umiejętności przywódczych, mentorskich, coachingowych.

5.     Na przełomie października i listopada 2022 ośmioro uczniów wzięło udział w ośmiodniowych warsztatach ekologiczno-społecznych w Berlinie w Niemczech.

6.     W listopadzie 2022 wizyta przygotowawcza do wymiany młodzieży „Youth in Tune”.

7.     W listopadzie 2022 oraz w styczniu 2023 warsztaty w Rzeszowie dla łącznie trzynastoosobowej grupy uczniów zorganizowane przez Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO.

8.     Na przełomie marca i kwietnia 2023 czworo uczniów wyjechało na dziesięć dni do Porto w Portugalii doskonalić język angielski oraz zdolności menadżerskie i dziennikarskie.

9.     Lipiec/sierpień 2023 ośmiodniowy wyjazd pięciorga uczniów na Węgry do miejscowości Nyiregyhaza, by uczestniczyć warsztatach promujących swój region, jego kulturę i tradycję.

10. W październiku i listopadzie 2023 wyjazd siedmiu uczniów na osiem dni z Łańcuta do Landshuta w Niemczech, by rozwijać umiejętności społeczne i menadżerskie.

Ponadto, udział uczniów w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM NABOJ oraz KONKURSIE MATEMATYCZNYM IM. PROF. JANA MARSZAŁA, w których młodzież z naszej szkoły rywalizowała z rówieśnikami z Węgier, Rumunii, Słowacji i Ukrainy, rozwiązując zadania matematyczne.

 

Osiągnięcia

SUKCESY UCZNIÓW:

• laureaci i finaliści zawodów centralnych:

Olimpiady Historycznej, Olimpiady Przedsiębiorczości, Olimpiady Filozoficznej, Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, Olimpiady Geograficznej, Olimpiady Języka Rosyjskiego, Olimpiady Języka Francuskiego, Olimpiady Informatycznej, Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości, Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego

• laureaci i finaliści Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. F. Lei, Konkursu Matematycznego im. prof. J. Marszała, powiatowego konkursu matematycznego w języku angielskim I Love Numbers

- stypendyści Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Starosty Łańcuckiego

- pierwsze miejsca w debatach oxfordzkich z zakresu historii i wiedzy o świecie współczesnym

- złoto w zawodach centralnych w piłce siatkowej dziewcząt

- srebro w wojewódzkiej licealiadzie w piłce koszykowej chłopców  

- liczne miejsca na podium w konkursach wiedzy i artystycznych



Drzwi otwarte

 

Serdecznie zapraszamy Ósmoklasistów 

do I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie na

DZIEŃ OTWARTY

27 maja 2024 r.

Szczegółowo przedstawimy naszą ofertę edukacyjną na rok szkolny 2024/2025.

 

Program:

11.30 - 12.00 - spotkanie z Dyrektorem szkoły i Samorządem Uczniowskim (w sali gimnastycznej).

12.00 - 14.00 - spotkania tematyczne z Kadrą pedagogiczną i Uczniami w pracowniach edukacyjnych.

 

Chcemy Was poznać! Zapraszamy serdecznie!

 

Zajęcia pozalekcyjne

Dla klas o profilu matematyczno-informatycznym: robotyka, podstawy logiki i statystyki matematycznej 

Dla klas o profilu matematyczno-geograficznym: geografia turystyczna Polski i Europy, podstawy meteorologii

Dla klas o profilu biologiczno-chemicznym: podstawy chemii analitycznej, podstawy ratownictwa medycznego, język angielski w medycynie, podstawy genetyki

Dla klas o profilu humanistyczno-językowym: podstawy prawoznawstwa, podstawy komparatystyki, podstawy dziennikarstwa, język angielski w biznesie i prawie, teatr obcojęzyczny

Ponadto: szkolny teatr, orkiestra, zespół muzyczny.

Zakres wiekowy
15-19 lat
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@1lolancut.pl
Telefon jednostki przetwarzającej dane
17 2252961
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie, 37-100 Łańcut, ul. Mickiewicza 3
Adres email IODO
p.wladyka@powiatlancut.pl
Współpraca z uczelniami wyższymi

Szkoła współpracuje ze szkołami wyższymi:

1) Uniwersytetem Rzeszowskim,

2) Politechniką Rzeszowską,

3) Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.