Są dwie rzeczy, które powinniśmy dać swoim dzieciom: korzenie i skrzydła.
/Johann Wolfgang von Goethe/
Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle
TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ…
Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle na ul. Rafineryjnej powołany został 1 września 2006 r, a w jego skład wchodzi Przedszkole Miejskie nr 12 oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. A. Mickiewicza w Jaśle.
19 kwietnia 1995 roku z inicjatywy mieszkańców osiedli Rafineria i Gądki został powołany Społeczny Komitet Budowy Szkoły, którego przewodniczącym został pan Zdzisław Dziedzic. Początkowo budowa szkoły planowana była przy ul. Słonecznej, jednak ze względów finansowych ostatecznie zdecydowano się na budowę szkoły przy ul. Rafineryjnej. Przy wsparciu radnych z osiedli panów: M. Janigi oraz P. Zółtka. oraz proboszcza ks. E. Królika w 1996r. przystąpiono do opracowania projektu architektonicznego nowej szkoły na osiedlu Rafineryjnym.
1 września 2004 r. oddano do użytku piękny, nowoczesny budynek na miarę XXI wieku, mieszczący się przy ul. Rafineryjnej, a władze miasta podjęły decyzję o przeniesieniu z tym dniem Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Mickiewicza z osiedla Niegłowice do nowego budynku na osiedlu Rafineria.
To jedna ze szkół na terenie miasta, która może poszczycić się piękną historią i wieloma osiągnięciami. Istnieje już od 1884 roku, początkowo funkcjonując jako placówka jednoklasowa na terenie obecnego osiedla Niegłowice. W 2004 roku szkoła otrzymała nowy budynek zapisując na kartach kroniki szkolnej bogatą historię swojej działalności.
1 września 2006 r. Rada Miasta Jasła zdecydowała o utworzeniu w Jaśle pierwszego zespołu placówek i tym samym Przedszkole Miejskie nr 12 i Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle weszły w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.
Ponieważ podczas budowy Szkoła Podstawowa została połączona architektonicznie z Przedszkolem Miejskim jako Zespół jednostki stanowią integralną całość.
W wyniku przeprowadzonego konkursu na stanowisko dyrektora ZSM nr 1 od początku jego istnienia została powołana pani Gabriela Zdunek-Gajda, która tą zaszczytną funkcję pełni do dnia dzisiejszego.
W kolorowym, ciekawym architektonicznie budynku szkoły mieszczą się przestronne sale, gabinety przedmiotowe, nowoczesna pracownia komputerowa, laboratorium przyszłości, sala gimnastyczna, sala terapii, biblioteka, stołówka i świetlica. Do dyspozycji uczniowie mają również boiska szkolne oraz pobliski stadion sportowy.
Doskonałe warunki lokalowe, bogate wyposażenie i pełna zaangażowania praca dyrekcji szkoły i nauczycieli, pozwalają podejmować różne inicjatywy, dzięki którym szkoła może poszczycić się licznymi osiągnięciami nie tylko w sferze edukacyjnej, ale także w sferze wychowawczej i opiekuńczej. Potrzeby rozwojowe uczniów były i są rozwijane na każdym etapie kształcenia, także poprzez zapewnienie uczniom udziału w konkursach, zawodach, projektach edukacyjnych.
Przykładem są organizowane co roku różnorodne uroczystości, pikniki rodzinne, wspólne kolędowanie, zabawy andrzejkowe i karnawałowe w celu integracji środowiska lokalnego. Pielęgnowane są polskie tradycje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych w ścisłej współpracy z Parafią Miłosierdzia Bożego w Jaśle.
Kultywowane są wartości rodzinne poprzez organizowanie: Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty. Szkoła włącza się w pomoc potrzebującym: wolontariat, udział w akcjach charytatywnych (Góra grosza, kiermasze bożonarodzeniowe, Adopcja Serca), realizuje liczne projekty i akcje, m.in. : Młodzież i przedsiębiorczość, Liga naukowa z Lotosem, Face to Face with the World, Uczymy dzieci programować, Dzieci Uczą Rodziców, Szkoła na widelcu, Dzień Pustej Klasy, Szkoła do Hymnu, Szkoła Pamięta.
Szkoła posiada liczne tytuły:, „SZKOŁA Z KLASĄ” , „SZKOŁA Z KLASĄ NA SPORTOWO”. „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”. W ostatnich latach uczniowie szkoły zostali zwycięzcami II edycji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.
Nowatorskie podejście do nauczania w szkole pozwoliło w roku 2017 otrzymać szkole ogólnopolski prestiżowy: „LAUR MISTRZA NOWOCZESNEJ EDUKACJI”. Dzięki zwycięstwu w konkursie #OSEWYZWANIE została otwarta w pełni wyposażona dodatkowa mobilna pracownia multimedialna. Dzięki temu uczniowie zyskali możliwość rozwijania swoich umiejętności w zakresie programowania, robotyki.
Od 2022 r. jest możliwa również nauka w pełni angażująca uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie w szkolnym Laboratorium Przyszłości z wykorzystaniem okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości - System ClassVR. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi dzisiaj lekcje w zupełnie inny wymiar i stanowi nowoczesne narzędzia do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów. Utworzono w szkole również pracownię przedmiotową do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii, w ramach projektu dotyczącego dofinansowania pracowni przyrodniczych.
Idąc z „duchem czasu” biblioteka szkolna zyskała swój elektroniczny katalog, uczniowie mogą korzystać ze szkolnego księgozbioru w sposób nowoczesny i wygodny, dla uczniów potrzebujących skupienia i wypoczynku w trakcie przerw międzylekcyjnych została utworzona tzw. Strefa Ciszy, dzięki temu magicznemu miejscu nasi podopieczni mogą w spokoju sobie poczytać, odrobić lekcje, lub po prostu sobie chwilę odpocząć i nabrać sił do dalszego zdobywania wiedzy.
Sport w życiu „Szóstki” jest dziedziną, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży, zyskuje również aprobatę dyrekcji, rady pedagogicznej i rodziców. W trosce o rozwój fizyczny i możliwości wychowawczego oddziaływania na uczniów, oprócz przypisanych programem lekcji wychowania fizycznego prowadzone są zajęcia w ramach Szkolnego Klubu Sportowego.
Bogatą działalność szkoły w ramach krzewienia kultury fizycznej wspierają dwa kluby sportowe działające przy ZSM nr 1: „Szkolny Klub Narciarski Jasło” oraz prężnie działający od 2001 roku i licznie utytułowany Uczniowski Klub Sportowy „SZÓSTKA”, którego zawodnicy biorą udział z wysokimi sukcesami turniejach piłki nożnej na szczeblu miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.
W roku szkolnym 2023/24 w Szkole Podstawowej nr 6 w Jaśle wychowuje się i edukuje prawie 164 uczniów 9 oddziałach.
Szukamy dziś gorączkowo nowych trwałych wartości, szukamy zapominając, że tuż obok nas właśnie taką sprawdzoną wartością jest szkoła. Dlatego pamiętajmy o niej.Wszak wiedza o miejscu, w którym się żyje, uczy, pracuje, wiedza o przeszłości, o tworzących ją ludziach, to elementy składające się na tradycję.
„Wychować człowieka, to nie tylko rozwijać rozum, ale kształtować całego człowieka, a więc również jego serce i jego charakter” (J. Stimpfle).
Nagrody za wyniki w nauce:
2023
11 uczniów – Nagroda za wyniki w nauce
2022
1
uczennica: Nagroda Burmistrza Miasta
Jasła za wybitne osiągnięcia naukowe : Laureatka
przedmiotowego Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkól podstawowych;
19 uczniów – Nagroda za wyniki w nauce
2021
9 uczniów – Nagroda za wyniki w nauce
2020
11 uczniów – Nagroda za wyniki w nauce
2019
1 uczennica: Nagroda
Burmistrza Miasta Jasła za wybitne osiągnięcia naukowe : Laureatka przedmiotowego Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkól
podstawowych;
5
uczniów – Nagroda za wyniki w nauce
Konkursy przedmiotowe:
Laureatka Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkól podstawowych w
województwie podkarpackim w roku szkolnym 2021/22
Finalista Konkursu z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych w województwie
podkarpackim w roku szkolnym -2022/2023
Finalistka
Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkól
podstawowych w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2021/22
Finalistka
Konkursu języka polskiego dla uczniów szkół
podstawowych Województwa Podkarpackiego w roku szkolnym 2019/2020
Laureatka
Przedmiotowego konkursu z języka polskiego dla
uczniów szkół podstawowych 2018/2019
- ü Certyfikat za realizację Programu profilaktyki Uniwersalnej „Dobry Temat”
wspierającego rozwój emocjonalny i społeczny uczniów.
- ü Certyfikat za udział
w edycji innowacyjnego Ogólnopolskiego projektu Edukacyjnego „Klasa w terenie”
- ü
Podziękowanie za zaangażowanie
i udział w akcji charytatywnej „Aniołkowe Granie”
- ü
Certyfikat Kluczowych
Kompetencji w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej w ZSM nr 1
- ü
Certyfikat BEZPIECZNEJ
SZKOŁY oraz członkostwo ogólnopolskiego Klubu Bezpieczne Szkoły
- ü
Certyfikat SZKOŁA
ODKRYWCÓW TALENTÓW
- ü
Ogólnopolski LAUR
MISTRZA NOWOCZESNEJ EDUKACJI- Innowacyjna szkoła
- ü
Dyplom za zaangażowanie
i aktywny udział w akcji BohaterOn w twojej szkole 2023” upamiętniającej 79 rocznicę wybuchu Powstania
Warszawskiego i pielęgnującej pamięć o uczestnikach tego wydarzenia.
- ü
Zaświadczenie za
udział w programie wspierającym integrację dzieci i młodzieży z doświadczeniem
migracji i uchodźstwa RAZEM W KLASIE realizowanym
przez Fundację Szkoła z Klasą
- ü
Podziękowanie za
udział w badaniu na temat „Przemocy wobec dzieci i młodzieży” realizowanego przez
Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
- ü
Certyfikat Fundacji
UNAWEZA za udział w projekcie MŁODE GŁOWY – Otwarcie o zdrowiu psychicznym.
- ü
Certyfikat za
realizacje programu profilaktycznego: „NAWIGACJA W KAŻDĄ POGODĘ” przyczyniającego
się do wzmocnienia kondycji psychicznej swoich uczniów osłabionej sytuacjami kryzysowymi.
- ü
Podziękowanie coroczne
za udział w projekcie „Młodzież i Przedsiębiorczość”
- ü
Certyfikat za udział
w kampanii „Postaw na rodzinę”
- ü
Podziękowanie za upowszechnianie
wśród uczniów wiedzy o mediacji oraz ich udział w Międzynarodowym Dniu Mediacji.
- ü
Certyfikat Fundacji
Dam o Mój zasięg za udział w projekcie „Szkoła odpowiedzialna Cyfrowo”
- ü
Dyplomy za udział w
programie UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ.
- ü
Dyplom za coroczny udział
w Międzynarodowej Edycji Ogólnopolskiej Akcji PRZERWA NA CZYTANIE.
- ü
Podziękowanie za
udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki” i pomoc potrzebującym ludziom w
Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej.
- ü
Zaświadczenie za coroczny
udział w obchodach DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU.
- ü
Dyplom za krzewienie
edukacji medialnej w społeczności szkolnej
i udział w kampanii edukacyjnej #FakeNoMOre
- ü
Dyplomy za organizację
„Międzynarodowego Dnia Praw dziecka z UNICEF” oraz zaangażowanie w działania przybliżające
temat praw dziecka społeczności szkolnej
- ü
Podziękowanie za piękny
gest solidarności i przyłączenie się do
akcji Wspólnie na Niebiesko z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
- ü
Certyfikaty za
udział w kampanii „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”
- ü
Dyplomy za udział w akcji „Szkoła do Hymnu”
- ü
Dyplomy za udział w akcji „Szkoła Pamięta”
- ü
Certyfikaty za coroczny
udział w międzynarodowej akcji „EUROPE CODE WEEK”
- ü
Dyplomy za coroczny udział
w akcji „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”
- ü Certyfikat za coroczny udział w „Międzynarodowym świecie edukacji w
naturze - Dzień Pustej Klasy”
Konkursy, osiągnięcia 2019 - 2023
ü Laureaci ogólnopolskiego konkursu "Pracownia kompetencji cyfrowych” ze
środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – nagroda: mobilna
pracownia komputerowa
ü Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie – nagroda mobilna
pracownia komputerowa
ü Najlepszy
projekt naukowo-badawczy Ligii naukowej z Orlenem - projekt humanistyczny w kat
kl. 7-8 II miejsce
ü Najlepszy
projekt naukowo-badawczy Ligii naukowej z Orlenem - projekt matematyczny w kat
kl. 4-6 Wyróżnienie
ü Ogólnopolski
Konkurs plastyczno-literacki “Rosnę Zdrowo!” 3 laureatki
ü VII edycja
Wojewódzkiego Konkursu "Jesienią góry są najszczersze" 2 wyróżnienia
ü Konkurs
plastyczny Bezpieczne Wakacje 2023 laureatka i wyróżnienie
ü Konkursie
plastyczny Kartka świąteczna miasta Jasła
– II miejsce i 3 wyróżnienia
ü Konkurs
plastyczny "Rodzinna majówka” - nagroda
ü Powiatowy
konkurs plastyczny ,,Moja wymarzona, wakacyjna podróż” – 2 wyróżnienia
ü Konkurs
plastyczno-literacki „Nie czas na nudę” Wyróżnienie
ü I runda
Ligi Strzeleckiej w Szebniach - zawody wojewódzkie II miejsce
ü Konkurs
plastyczny "Bezpieczne Wakacje 2022" - laureatka
ü Konkurs
Piosenki i Pieśni Patriotycznej ,,Dla Niepodległej” III miejsce i wyróżnienie
ü V
Powiatowy Konkurs Plastyczny "Kobiety Popkultury" 2 wyróżnienia
ü
Konkurs plastyczny
„Ratujmy klimat” organizowany w ramach projektu pn. „Realizacja inwestycji w
zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do
Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – 2 wyróżnienia
ü
"Mój pomysł na
lokalny biznes" w ramach projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość - IV
edycja miejska – laureaci 1 i 3 miejsce
ü
II edycja
Kreatywnego Konkursu Ekologicznego dla szkół powiatu jasielskiego pod hasłem
CHROŃMY ZIEMIĘ, ZMIEŃMY MYŚLENIE II i
III miejsce, wyróżnienie
ü
Konkurs plastyczny
„Ignacy Łukasiewicz – życie, praca, związki z Jasłem i Podkarpaciem” 3
laureatki, 3 Wyróżnienia I stopnia i 2 wyróżnienia II stopnia
ü
II Konkurs
plastyczny " Moja wymarzona wakacyjna podróż" III miejsce
ü
Konkurs plastyczny:
Lajkuje nie hejtuję - I miejsce
ü
II Powiatowy Konkurs
Plastyczny "Ja - moja przyszłość - mój zawód" – nagroda główna i 5 nagród
ü
IV Powiatowy Konkurs
Plastyczny ,,KOBIETY POPKULTURY” – II miejsce, wyróznienie
ü
Ogólnopolski Konkurs
Ministerstwa Sprawiedliwości na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji
2021- 5 miejsce i Wyróżnienie
ü
Kreatywny Konkurs
Ekologiczny ,,Chrońmy Ziemię-zmieńmy myślenie" laureat i 5 wyróżnień
ü
Konkurs Junior
przedsiębiorczości ,,Biznes moich marzeń" Laureatki 2022
ü
Konkurs plastyczny
,,Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki" 3 wyróżnienia
ü
Konkurs na
najciekawsze hasło profilaktyczne promujące życie bez uzależnień - I miejsce
ü
Powiatowy konkurs
plastyczny ,,Ratujmy naszą Planetę" XV Przegląd Twórczości Plastycznej
dzieci i młodzieży - Nagroda
ü
Ogólnopolski konkurs
literacko-plastyczny w ramach kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł" „Szczęśliwa
chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” – 5 wyróżnień
ü
Powiatowy konkurs
BEZPIECZNE WAKACJE I miejsce
ü
XXXIII Powiatowy
Konkurs o tytuł Mistrza Polszczyzny – I miejsce
ü
Konkurs „WSPOMNIENIA
II WOJNY ŚWIATOWEJ W JASIELSKIEM W RYSUNKU” - I, II, III
miejsce, 3x wyróżnienia
ü
II
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „MAM TALENT" Osobnica 2020 – III miesjce
ü
Wyróżnienie w
ogólnopolskim konkursie “Dobrze Jemy bo Gotujemy” w kategorii praca plastyczna
w ogólnopolskim programie edukacyjnym “Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”
ü
XVIII Powiatowy
Konkurs Kolęd i Pastorałek – III miejsce
ü
XIII PRZEGLĄD
TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY organizowany przez JDK – wyróżnienie
ü
Międzynarodowy Konkurs
Literacki dla Dzieci i Młodzieży "Twórcza Polska i Polonia",
Ustka 2020 wyróżnienie
ü
Konkurs plastyczny: ,Jasło się mieni w barwach jesieni 3 wyróżnienia
ü
Konkurs plastyczny Kartka Świąteczna Miasta Jasła – 3 wyróżnienia
ü
Konkurs
literacko-plastyczny „JA ZA 20 LAT” ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy
Umysł - wyróżnienie
ü
Wojewódzkie Dyktando
Niepodległościowe „Po polsku o historii”. – II miejsce
ü
Miejski konkursu
Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego organizowany przez Polski Związek Motorowy – II
miejsce
ü
- Międzyszkolny
Konkurs na album „Hubal; – mjr
Henryk Dobrzański” – wyróżnienie
ü
II Powiatowy
Konkurs „OWOCOWE CZARY MARY” – 2 wyróżnienia
ü
Międzyszkolny
Konkurs „PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO pod hasłem „Na ludową nutę- 2 wyróżnienia
ü
XI Powiatowy Konkurs
Recytatorski Szkół Podstawowych ALFABET PRZYRODY konkurs recytatorski –wyróżnienie
ü
XXXII Powiatowy Konkurs o tytuł Mistrza Polszczyzny – wyróżnienie
ü
XXXIII Powiatowy
Konkurs o tytuł Mistrza Polszczyzny – I miesjce
ü
Powiatowy Konkurs
Recytatorski „Poetyckie… J,K,L” 2 x III miejsce
ü
XI Powiatowy Konkurs
Humanistyczny II miejsce, III miejsce
ü
Ogólnopolski Konkurs
Literacki ,,Moja Niepodległa za 20 lat” – 2 laureatki
ü
Zwycięzcy II edycji
Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”, w którym brało udział 1500 szkół z całej Polski.
ü
I miejsce w
ogólnopolskim konkursie kulinarnym „Ryba na wigilijnym stole” w ramach programu
edukacyjno- żywieniowego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.
ü
III miejsce w XXI
edycji konkursu “Zbiórka zużytych baterii” w kategorii “Najlepsza szkoła
podstawowa i zespół szkół”.
ü
XIV Powiatowy
Konkurs ,,Ojciec Święty Jan Paweł II - przyjaciel młodych" – III miejsce
ü
Międzynarodowy
Konkurs ,,Nasi Sąsiedzi. Podniebne wariacje" MDK Rzeszów - wyróżnienie
ü
XV Wojewódzki
Konkurs ,,Moje spotkania z przyrodą" SP2 Jasło – 2 nagrody, 1 wyróżnienie
ü Wojewódzki etap Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” – II miejsce
Nasza szkoła jest dobrze przygotowana na przyjęcie dzieci siedmioletnich do klasy pierwszej.
Nauczyciele są odpowiednio wykwalifikowani i przygotowani. Posiadamy piękne, przestronne sale wyposażone w meble dostosowane do wzrostu dziecka, oraz miejsca rekreacyjne. Sale te znajdują się na piętrze budynku szkoły.
Ze względu na bezpieczeństwo rozkład przerw międzylekcyjnych jest dostosowany do najmłodszych.
Uczniowie najmłodsi są objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną, terapią logopedyczną i gimnastyką korekcyjną.
Prowadzone są dla nich oddzielne zajęcia: komputerowe, plastyczne, muzyczne, ekologiczne, język angielski.
Klasy I-III na lekcjach informatyki korzystają z tabletów dedykowanych uczniom raz z 24 stanowiskowej nowoczesnej pracowni komputerowej. Uczestniczą w wielu kołach zainteresowań, które są prowadzone na terenie naszej szkoły.