Grudziądz
Technikum
Technikum nr 1 - I b Technik Spedytor/Technik Rachunkowości
Nazwa oddziału

 I b Technik Spedytor/Technik Rachunkowości

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • geografia
  • język obcy nowożytny

Przedmioty rozszerzone
  • język angielski
  • matematyka
Zawody

 Technik rachunkowości

 Technik spedytor

Opis

Technik spedytor

Klasa b jest klasą ogólnodostępną

W zawodzie technik  spedytor uczniowie realizują program nauczania języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. 


CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Technik spedytor zajmuje się organizacją przewozu towarów w kraju i za granicą. Spedytor organizuje załadunek i wyładunek towarów oraz nadzoruje i monitoruje cały proces przewozowy oraz operacje przeładunkowe. Do podstawowych zadań technika spedytora należy sporządzanie dokumentacji magazynowej, dokumentów spedycyjnych i rozliczeniowych, analizowanie danych statystycznych wykorzystywanych w spedycji, a także dokonywanie kalkulacji cen i kosztów usług transportowych. Aby realizować stawiane przed nim zadania, technik spedycji musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem. Poza wiedzą ekonomiczną i znajomością zasad zarządzania firmą, technik spedytor powinien posiadać umiejętności menedżerskie: szybko podejmować decyzje i logicznie przewidywać ich konsekwencje, posiadać zdolność koncentracji i umiejętność pracy pod presją. Potrzebna mu jest doskonała znajomość gospodarki, jego własnego rynku i specyfiki firmy oraz sektora transportowego. Nie bez znaczenia są także umiejętności planowania w różnym dystansie czasowym. Poza zasadniczymi działaniami technik spedytor zajmuje się także poprawą elastyczności i zdolności adaptacyjnych firmy na rynku. Dba o utrzymanie jej w optymalnej gotowości do działania, zabezpiecza system dystrybucji, przepływ towarów, usług i informacji.

 

KARIERA ZAWODOWA
Spedycja jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Rozwój gospodarki, handlu i wszechstronna współpraca międzynarodowa stwarzają zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się zarządzaniem procesami spedycyjnymi. Analiza ofert pracy wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na techników spedycji, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta.

Technicy spedycji najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu, przedstawiciele handlowi.  Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu (towarów i osób).

Uczeń kształcący się w zawodzie technik spedytor zdaje jeden egzamin kwalifikacyjny:

SPL.05. Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów

 

Ponadto uczeń kształcący się w zawodzie technik spedytor odbywa dwie praktyki w klasie trzeciej i czwartej po cztery tygodnie.

Uzyskany przez ucznia dyplom  jest równoznaczny z uzyskaniem Europassu, czyli dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie uznawanego w Unii Europejskiej!

Technik rachunkowości

Klasa b jest klasą ogólnodostępną.

W zawodzie technik  rachunkowości uczniowie realizują program nauczania matematyki na poziomie rozszerzonym. 


CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Technik rachunkowości posługuje się regułami miko- i makroekonomii. Potrafi opisać podmioty gospodarcze, potrafi założyć i poprowadzić działalność gospodarczą, prowadzi sprawy kadrowe i płacowe w firmie, rozlicza świadczenia związane z pracą. Stosuje różne formy rozliczeń z kontrahentami, bankami, instytucjami podatkowymi i ZUS. Zna i stosuje przepisy prawa finansowego oraz zasad rachunkowości. Potrafi prowadzić dokumentację księgową w różnych formach. Ustala wynik finansowy przedsiębiorstwa dokonuje bilansu i sporządza sprawozdania finansowe na podstawie przeprowadzonej analizy.

Kandydat do zawodu technika rachunkowości powinien interesować się ekonomią i księgowością. Program nauczania obejmuje dużą ilość godzin pracy na kształcenie zawodowe teoretyczne jak i praktyczne przy komputerze i dotyczy zagadnień związanych zarówno z przedsiębiorcą, analizą finansową,  jak i prowadzeniem własnego biura rachunkowego czy prowadzenia kadr i płac w firmie, oraz wykorzystaniem różnych programów finansowo-księgowych do prowadzenia działalności przedsiębiorstwa.

KARIERA ZAWODOWA

Technik rachunkowości należy do zawodów poszukiwanych na rynku pracy!

Nabyte umiejętności umożliwiają prowadzenie własnej działalności, bądź zdobycia pracy w działach finansowych lub rozliczeń płacowych w każdej firmie.

W tym zawodzie konieczne jest posługiwanie się nowoczesną technologią oraz korzystanie z komputerowych programów finansowo - księgowych, kadrowo-płacowych. W perspektywie po ukończeniu studiów i zdaniu egzaminów możliwa jest kariera biegłego księgowego, który jest niezwykle ceniony na rynku pracy.

Uczeń kształcący się w zawodzie technik rachunkowości  będzie zdobywał kwalifikacje zawodowe poprzez zdanie dwóch egzaminów kwalifikacyjnych:

1.kwalifikacja EKA 05- Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej

2. kwalifikacja EKA 07- Prowadzenie rachunkowości

Uczeń klasy kształcący się w zawodzie technik rachunkowości podczas nauki odbywa dwie praktyki zawodowe: w klasie trzeciej i czwartej po cztery tygodnie.

To nie koniec możliwości!!!

Po zdaniu dodatkowo egzaminu w zakresie:

Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych możesz uzyskać dyplom technika ekonomisty.

Szkoła umożliwia zdobycie dwóch dyplomów technik ekonomista i technik rachunkowości w trakcie trwania nauki.

Każdy z uzyskanych przez Ciebie dyplomów jest równoznaczny z uzyskaniem Europassu, czyli dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie uznawanego w Unii Europejskiej!