- Nazwa oddziału
-
Technik robotyk
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- fizyka
- informatyka
- Przedmioty rozszerzone
-
- matematyka
- fizyka
- Zawody
-
Technik robotyk
- Opis
-
Technik robotyk jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w przemyśle. W erze cyfryzacji i rewolucji przemysłowej polskie firmy inwestują w automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Specjaliści z tego zawodu poszukiwani są do obsługi, instalowania i programowania procesów produkcji z wykorzystaniem robotów i układów automatyki przemysłowej. Jest to zawód interdyscyplinarny łączący zagadnienia z zakresu mechaniki, elektrotechniki, elektroniki oraz informatyki - jako dziedziny wiedzy o programowaniu. Robotyk to specjalista o wielofunkcyjnych kwalifikacjach zawodowych. Przedmiotem jego pracy są roboty, a dokładnie ich układy sterowania, czyli ukryte mechanizmy, za pomocą których wprawiane są w ruch i samoczynnie wykonują szereg operacji. Rozwój robotyki sprawia, że roboty znajdują zastosowanie życiu człowieka przyczyniając się do poprawy jego jakości.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik robotyk znajdzie zatrudnienie w biurach technologicznych i konstrukcyjnych, laboratoriach dużych zakładów przemysłowych, halach produkcyjnych, ośrodkach badawczo-rozwojowych czy instytutach naukowych. Jego podstawowe narzędzie pracy to komputer ze specjalistycznymi programami komputerowymi, dzięki któremu opracowuje nowe konstrukcje i realizuje pomysły.
Absolwent może również kontynuować naukę na uczelniach wyższych na wybranych kierunkach technicznych takich jak: automatyka i robotyka, automatyka i sterowanie robotów, budowa maszyn, inżynieria produkcji, systemy i urządzenia przemysłowe, itp.
Dla zawodu technik robotyk wyodrębniono następujące kwalifikacje:
O ELM.07 - Montaż, uruchamianie i obsługa systemów robotyki
ELM.08 – Eksploatacja i programowanie systemów robotyki