Grudziądz
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące
Adres
Sienkiewicza 27, Grudziadz, 86-300 Grudziądz
Telefon
564622942
Fax
564622942
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Aleksandra Majkowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
 • I Liceum Ogólnokształcące
 • I Liceum Ogólnokształcące
 • I Liceum Ogólnokształcące
 • I Liceum Ogólnokształcące
 • I Liceum Ogólnokształcące
 • I Liceum Ogólnokształcące
 • Poczet Sztandarowy I LO
 • pomagamy
 • Poczet Sztandarowy I LO
 • Walther Nernst w I LO
 • Studniówka 2022
 • I Liceum Ogólnokształcące
 • Rajd integracyjny
 • Lata 80-te w Chrobrym
 • Cosplay
 • Belgijka
 • sport w I LO
 • Dzień bez plecaka
 • I Liceum Ogólnokształcące
Opis

Dlaczego Chrobry jest dobry?Imię pierwszego króla Polski - Chrobrego, pasuje idealnie do PIERWSZEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO. 

Szkoła z czerwonej cegły widziała i słyszała wiele. “Wykształciła” wiele znakomitych osób - może Ty będziesz następny? 

Chrobry to szkoła z charakterem i długą tradycją, mieszcząca się w pięknym budynku z czerwonej, licowanej cegły. Uroku dodają magnolie, które, jak co roku, rozkwitają i zwiastują nadejście egzaminów dojrzałości. Tuż za zabytkową częścią szkoły, został dobudowany nowy budynek. To istne połączenie tradycji i nowoczesności - jak sposób nauczania w I LO!

Wnętrze budynku wykonano ze szczególną starannością. Główny hol wyłożono polerowanym granitem, a balustrady bardzo szerokich schodów, zwanych przez uczniów i nauczycieli „hiszpańskimi”, wykuto w metalu i wykończono drewnianymi poręczami. Dumą szkoły jest aula, ozdobiona kunsztowną sztukaterią. Korytarze i sale mają duszę - czuć tu wieloletnią kulturę. A jej towarzyszy element innowacji - wyposażenie! Któż nie ma ochoty odprężyć się po sprawdzianie albo poplotkować na wygodnych, modernistycznych kanapach? Jesteśmy szkołą na wysokim poziomie, europejskim poziomie! Zobaczysz sam, jak wygodnie jest być w Europie!

Zapraszamy Was teraz do Chrobrowskiej biblioteki – nowoczesnej, skomputeryzowanej i świetnie wyposażonej. Aż chce się tam być! Aż chce się obcować z literaturą! W czytelni znajdują się książki zgodne z preferencjami naszych uczniów - od klasyków po największej sławy bestsellery! Zakupione zostały z funduszy uzyskanych między innymi w związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie - nawet fani planszówek! Warto czasem poćwiczyć rozum przy grze “5 sekund” czy po prostu odprężyć się i zrelaksować. 

Przenieśmy się następnie do sal lekcyjnych. We wszystkich pracowniach są laptopy, rzutniki, nowoczesne pomoce dydaktyczne, a wspomniana wcześniej spora aula, posiada profesjonalne nagłośnienie i sprzęt multimedialny umożliwiający przeprowadzenie wielu szkolnych wydarzeń i uroczystości. I znowu - jako szkoła europejska, dziękujemy za niezwykle interesujące i twórcze pomoce dydaktyczne pozyskane dzięki udziałowi w projektach unijnych. 

W szkole mamy i Olimp i komnaty poetów. Sale, w których doświadcza się (chemicznego i fizycznego) życia, gdzie zadania rozwiązują się same, a echa historii krążą po szkolnym korytarzu. Musicie się sami przekonać!

Fakt, ostatnie lata zamknęły nas w domach i tylko “oczyma duszy” mogliśmy wspominać szkołę, która ma tak wiele dobrego, która sama w sobie jest niesamowita. Tradycyjna i nowoczesna. A to, że jest na wysokim poziomie technologicznym, świadczyć może wykorzystywana przez nas platforma G SUITE i wszystkie jej możliwości. Nauka, nawet zdalna, jest na najwyższym poziomie - w końcu to I LO!

 W sąsiadującym tuż przy szkole parterowym budynku, znajduje się odnowiona  hala sportowa zwana „Chrobry arena”. Ale nie, spokojnie, nikt Was na pożarcie nie będzie rzucać! Tu poprawicie swoją tężyznę fizyczną pod okiem doświadczonych nauczycieli. Teraz, proszę dalej….  na szkolne boisko – zawsze i o każdej porze do dyspozycji uczniów. Tam znajdują się: kort tenisowy, boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną. To idealne miejsce do treningów i rekreacji. Dla zainteresowanych sportem Chrobry ma naprawdę wiele do zaproponowania. Z pomocą nauczycieli wuefistów można bardzo dobrze przygotować się do zawodów sportowych, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. A w tej dziedzinie - olaboga - mamy mnóstwo sukcesów! 

W szkole, którą właśnie zwiedzacie, przygotowujemy młodych ludzi do kolejnego etapu edukacji, do studiów na wyższych uczelniach. I do życia. Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży uczącej się różnych języków obcych, przygotowaliśmy naprawdę bogatą ofertę językową. W Chrobrym można się uczyć: angielskiego, francuskiego, włoskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Ale z nas (i niebawem - z Was) poligloci!  Profile klas dostosowane są do zainteresowań uczniów. Humany, ścisłowcy, a także i ci niezdecydowani - znajdziecie coś dla siebie -  każdy może rozszerzać te przedmioty, które go ciekawią i wiążą się z wymarzonym kierunkiem studiów.

Jeżeli myślicie, że to już wszystko, to się mylicie. Ogromnym atutem I LO są różne projekty realizowane w ramach unijnego  programu edukacyjnego Erasmus+  oraz wymiana uczniów szkół polskich i niemieckich.  Już od pierwszego roku nauki macie możliwość  wyjazdu za granicę i spotkania się z rówieśnikami z innych krajów. Obcować z kulturą europejską na żywo - to wszystko czeka na Was tu, w I LO! W naszej szkole możecie  poczuć się  komfortowo i bezpiecznie. Nad  zdrowym samopoczuciem uczniów czuwają panie psycholożki,  nad właściwym  stanem wiedzy  nauczyciele przedmiotów, a nad dobrą kondycją fizyczną- nauczyciele  wuefiści, nad genialną atmosferą - wszyscy ludzie “Chrobrego”. 

Niechaj będzie to Wasza szkoła. Stwórzcie z nami historię, przyjdźcie do niej jako uczniowie I LO. 

Do zobaczenia! 


 https://www.lo1.pl/

Oferta
Historia

Precyzyjne odtworzenie początków naszej szkoły w czasie i przestrzeni jest bardzo trudne, ponieważ mamy do czynienia z dwoma, początkowo oddzielonymi od siebie aspektami, takie dwie ścieżki, które dopiero w pewnym momencie staną się jednością.

Należy zacząć od miejsca - można byłoby rozpocząć od słów: na początku było miejsce, budynek, z którym utożsamiamy się do dnia dzisiejszego.

Lata 70-te XIX przyniosły ogromny wzrost znaczenia i potęgi Prus, na co złożyły się m.in. wygrana wojna z Francją uwieńczona olbrzymią kontrybucją, a przede wszystkim zjednoczenie Niemiec pod berłem króla Prus Wilhelma I.

Wydarzenia te doprowadziły do wszechstronnego rozwoju, także społecznego i ekonomicznego, którego jednym z przejawów było wznoszenie licznych gmachów użyteczności publicznej, takich jak dworce kolejowe, poczty, urzędy, a także szkoły.

W 1878 roku na parceli między dzisiejszymi ulicami Sienkiewicza i Kosynierów Gdyńskich rozpoczęto budowę nowej szkoły. Ukończono ją 22 grudnia 1880 roku, a już 7.01.1881 r. została ona uroczyście przejęta przez Królewskie Gimnazjum, którego siedzibą miała być od tej pory.

Budynek zaprojektowano w ulubionym w II Rzeszy Niemieckiej stylu historycznym, chociaż nie w szczególnie popularnym neogotyku, tylko w neorenesansowym.

Po odzyskaniu niepodległości i powrocie Grudziądza do Macierzy w omawianym już gmachu ulokowano polską szkołę, która po upaństwowieniu w 1921 r. stała się męskim, ośmioklasowym Gimnazjum Klasycznym. W 1933 r. gimnazjum to otrzymało patrona – Króla Jana III Sobieskiego, a po kolejnej zmianie organizacyjnej przekształciło się w Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego.

 W tym samym czasie rozpoczyna się także druga część naszych dziejów, chociaż ciągle nie w miejscu, które znamy. Wprawdzie niedaleko, po sąsiedzku, po drugiej stronie ulicy, przy Sienkiewicza 22, zostaje umieszczone gimnazjum polskie, od 1922 roku Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze.

 Od 1935 roku funkcjonowało ono jako Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze i Humanistyczne im Bolesława Chrobrego.

Po reformie szkolnictwa, w 1938 roku zostało ono przekształcone w Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego. Brzmi to już całkiem znajomo, ale ciągle brakuje finału: po jednej stronie ulicy instytucja, po drugiej stronie budynek.

Czasy wojny i okupacji odcisnęły piętno na jednym i drugim: instytucji i budynkach.

Nauczano dalej, ale oczywiście w języku niemieckim. Ucierpiały także obydwa interesujące nas budynki przy ulicy Sienkiewicza. Dla tego pierwszego, z numerem 27, wojna zakończyła się poważnym uszkodzeniem lewego skrzydła, od parteru po dach, dla drugiego z numerem 22, uszkodzeniem ogrodowej elewacji.

Wkrótce po wyzwoleniu, w kwietniu 1945 roku, w swojej dawnej siedzibie wznowiło działalność Państwowe Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego, od czerwca 1945 roku jako gimnazjum koedukacyjne. Natomiast w budynku dawnego gimnazjum im. Bolesława Chrobrego powstało Liceum dla Pracujących.

Koedukacyjne gimnazjum nie funkcjonowało długo - już w kolejnym roku szkolnym (1946/7) zostało podzielone:

 - panowie jako I Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego pozostali w dotychczasowej siedzibie

 - panie musiały przeprowadzić się na drugą stronę ulicy.

Nowa władza umacniała swoją pozycję, a wprowadzane zmiany nie omijały także szkół. Przetasowania i przeprowadzki wydawały się nie mieć końca.

1.09.1949 roku w budynku przy ulicy Marcinkowskiego 10 nowy rok szkolny rozpoczęły Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dwa lata później, w sierpniu 1951 roku zostały one przeniesione na ulicę Sienkiewicza 27, a funkcjonująca tam placówka, znowu koedukacyjna, ale za to bezimienna trafiła na Marcinkowskiego 10.

W tym miejscu należałoby powrócić do tezy postawionej na początku. Dokonało się zjednoczenie miejsca i instytucji i możemy mówić o powstaniu naszej szkoły, takiej jaką znamy dzisiaj.  Ale do całkowitego zakończenia pozostało jeszcze jedno.

Niekończące się peregrynacje nie były jedynym problemem odradzającego się szkolnictwa. Placówki odczuwały brak nauczycieli i pomocy dydaktycznych, do tego dochodziły pogmatwane roczniki uczniów, powszechna indoktrynacja i podporządkowanie nowej ideologii. Szkoły przestały zwyczajnie uczyć i wychowywać. Teraz toczyły kampanie, deklarowały czujność w walce klasowej i ścigały wrogów ludu. Tej chwalebnej działalności patronowały prężnie rozwijające się Związek Młodzieży Polskiej, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, ZHP i inne podobne im organizacje.

W budynku przy ulicy Sienkiewicza 27 stawało się coraz ciaśniej, zwłaszcza kiedy do istniejących tam placówek dołączyła jeszcze Państwowa Szkoła Felczerów.

I jeszcze jedno – szkoła ciągle pozostawała bez patrona. Na wniosek Komitetu Powiatowego i Miejskiego PZPR przy poparciu władz oświatowych i TPD  5 marca 1952 roku nadano jej imię Małgorzaty Fornalskiej (szkołę przy ulicy Marcinkowskiego potraktowano zdecydowanie gorzej i uszczęśliwiono imieniem Marcelego Nowotki). Na szczęście narzucona patronka nie zdołała utrwalić się w powszechnej świadomości, ostatecznie też nie została zatwierdzona przez Ministerstwo Oświaty.

 W 1957 roku władze odebrały TPD nadzór nad szkolnictwem – od tej pory oficjalna nazwa naszej szkoły brzmiała: 11-letnia Szkoła Ogólnokształcąca stopnia podstawowego i Liceum w Grudziądzu, a nad jej właściwą postawą ideologiczną czuwało Towarzystwo Szkoły Świeckiej – i tylko patrona wciąż brak.

Aby temu wreszcie zaradzić, w roku szkolnym 1956/7 podjęto staranie o powrót do korzeni – czyli o przywrócenie dawnego imienia Bolesława Chrobrego. Ostatecznie nastąpiło to 27 lutego 1958 roku, a Ministerstwo Oświaty zatwierdziło patrona. Przypieczętowaniem starań o godne imię stała się uroczystość wręczenia sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, co nastąpiło 23 czerwca 1960 roku. A my wkrótce będziemy mieć okazję do świętowania kolejnego jubileuszu.

Początek roku szkolnego 1 września 1960 r. przyniósł nam jeszcze jedną istotną zmianę. Po oddzieleniu klas podstawowych, szkoła nasza przyjęła oficjalną nazwę I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu. W 1967 roku zmieniła się numeracja klas – już nie od VIII do XI , ale od I do IV.

Mijają kolejne lata. Nasz budynek ciągle stoi w tym samym miejscu, chociaż oczywiście ulega licznym zmianom zewnętrznym i wewnętrznym. Zmienia się również instytucja. W miejsce liceum czteroletniego pojawia się trzyletnie, by ostatecznie od roku 2019 znowu przyjmować uczniów na cztery lata nauki. W kolejny rozdział dziejów wchodzimy z nowym sztandarem, wymienionym podczas jubileuszu 65-lecia szkoły. A od 26 listopada 2021 r. z pamiątkowej tablicy na ścianie frontowej spogląda na nas noblista Walther Nernst, który przemierzał nasze szkolne korytarze w XIX w. Zmianom nie ma końca, więc litościwie spuśćmy na nie zasłonę milczenia.

Ale jedno zmianie nie uległo i miejmy nadzieję, że przetrwa na zawsze świadek naszych dziejów. Świadek wprawdzie niemy, ale taki Genius locii, nasza kwitnąca magnolia. Kto w Grudziądzu może poszczycić się podobną?


https://www.lo1.pl/


Kontakty zagraniczne


Z językami obcymi za pan brat!

       Czy to nie przyjemne, by uczyć się języków obcych i potem wykorzystać to, czego się nauczyłeś? Już od pierwszego roku nauki w naszej szkole masz taką możliwość. Oferujemy Ci udział w przedsięwzięciach międzynarodowych:

 • polsko-niemieckich projektach

 • wielonarodowych projektach Erasmus+

 • okolicznościowych wyjazdach zagranicznych  

   Projekt – brzmi poważnie. Ale jak taki projekt wygląda? – zapytasz zapewne. Zdradzimy Ci kulisy spotkań polsko-niemieckich. Otóż kilka miesięcy przed spotkaniem poznasz rówieśników ze szkoły partnerskiej (wizerunki i opisy m.in. zainteresowań). Jeśli kogoś poznamy to naturalne jest, że chcemy z nim rozmawiać. Taka możliwość będzie m.in. na Whats App. 

   Nic nie zastąpi jednak spotkania na żywo z koleżankami i kolegami z innych krajów. W niejednej głowie rodzą się wówczas pytania. Czy dam radę językowo? Czy zrozumiem, gdy będą mnie o coś pytać? itp. Te obawy są naturalne, ale wierzcie mi już pierwsze zabawy integracyjne przełamują bariery, wywołują uśmiech i wprowadzają w dobry nastrój. A po 5 dniach: Już musimy się żegnać? Już kończymy pracę nad tematem projektu? Nie można przedłużyć projektu o 1 dzień? Jeśli nie wierzycie, że tak jest, zapytajcie naszych uczniów. Wielu z nich utrzymuje nadal kontakt z poznanymi osobami.   Oprócz współpracy z  koleżankami i kolegami z Niemiec od 2008 w ILO realizowane są inne  projekty zagraniczne o szerokiej tematyce związanej z ważnymi procesami kształtującymi współczesną cywilizację. Wśród celów programów można wymienić: zmniejszenie bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi, zachęcenie ich do udziału w procesie demokratycznym, ograniczenie zjawiska przedwczesnego kończenia nauki, wspieranie innowacji, współpracy i reform  oraz wspieranie mobilności między Unia Europejską a krajami partnerskimi. 

W ramach pięciu do tej pory zrealizowanych projektów skorzystało z niego ponad 100 uczniów naszej szkoły. Nawiązaliśmy współpracę z takimi krajami jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Włochy, Cypr, Niemcy, Grecja, Luksemburg i Dania.

Udział w programie to doskonała możliwość wyjazdu na tygodniowy pobyt do kraju szkoły partnerskiej, poznania kultury, historii kraju oraz nauki języka i zawarcia nowych przyjaźnikorzyści są ogromne, gdyż wiadomo, że podróże kształcą. 

Zapraszamy do przygody z językami obcymi w naszej szkole i na organizowanych przez nas projektach.


https://www.lo1.pl/erasmus/

OsiągnięciaW Chrobrym najczęściej po prostu się uczymy, czasem - bawimy, lecz, przede wszystkim rozwijamy. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w olimpiadach i konkursach – na przykład Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, Olimpiadzie Języka Rosyjskiego, Olimpiadzie Wiedzy o Prawie czy Olimpiadzie Teologii Katolickiej. Mamy już pierwszą laureatkę, która na przyszłorocznej maturze w formule 2023 otrzyma 100%! Gdyby tego było mało, w rankingu dziennika „Rzeczpospolita”  i miesięcznika „Perspektywy”, Chrobry wielokrotnie znajdował się na liście szkół osiągających najlepsze wyniki. I LO znalazło się też w gronie szkół wyróżnionych przez Kuratora Oświaty za najlepiej zdane egzaminy maturalne. Jednak nie samą nauką człowiek żyje. Na naszym koncie już wiele wygranych i medali w przeróżnych zawodach sportowych. Wysokie miejsca zajęliśmy w Licealiadzie, Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, tenisie stołowym, koszykówce i wielu, wielu innych. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o tym, że stale angażujemy się we wszelakie akcje charytatywne i społeczne, a także bierzemy udział w marszach na orientację. Do ubiegłego roku chwaliliśmy się, odnoszącym duże sukcesy, kabaretem Chrobry Smile - czekamy na następców. O naszym osiągnięciach można by mówić długo..., ale co tam ... Przyjdziecie i przekonacie się sami!


https://www.lo1.pl/category/konkursy/

DojazdSzkoła mieści się przy ulicy Sienkiewicza 27. Dojazd z wielu różnych kierunków autobusami MZK. Stosunkowo niedaleko od szkoły znajduje się dworzec PKS i PKP.

Mapka z lokalizacją I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu dostępna jest pod adresem

https://cutt.ly/gynU1YB

Drzwi otwarte

Zapraszamy na Drzwi Otwarte 2022 w dniu 8 czerwca

Zaglądajcie na naszą stronę WWW i fanpage I LO


Zajęcia pozalekcyjne

Poza lekcjami w Chrobrym sporo się dzieje. Czasem opuszczamy szkolne ławki i wyruszamy w świat: biologia
w Myślęcinku, język polski przed obrazem Memlinga w Gdańsku czy fizyka na UMK. Wiedza sama wchodzi do głowy. Zdarza się też, że goszczą nas teatry: Muzyczny w Gdyni i Baj Pomorski w Toruniu. Oprócz nauki dużo czasu poświęcamy na rozwijanie swoich pasji. Zajęcia pozalekcyjne są miłym oderwaniem od codzienności. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od koła filozoficznego i innych kół przedmiotowych, wśród których z pewnością brzmią zachęcająco zajęcia z języka angielskiego w medycynie, poprzez
Drużynę Pierwszej Pomocy, po szkolną telewizję Chrobry TV. Pasjonaci mogą wykazać się w różnego rodzaju konkursach – zaczynając od olimpiad językowych, a na Turnieju Wiedzy Psychologicznej, konkursie „Wybieram Wybory” i zawodach sportowych kończąc. Dla chętnych, organizowane są też coroczne wyjazdy do Białki Tatrzańskiej, gdzie uczymy się lub doskonalimy jazdę na nartach i snowboardzie, w niesamowicie ciepłej, mimo niskich temperatur, atmosferze. Oczywiście atrakcji jest dużo, dużo więcej. Zerknijcie do naszych postów ze stycznia, w których znajdziecie wypowiedzi ich uczestników. Działamy również w wolontariatach i wielu akcjach charytatywnych. W Chrobrym nie ma czasu na nudę. Przekonajcie się o tym sami.

Koła zainteresowań

Koła zainteresowań w I LO to okazja do rozwijania swoich pasji, poszerzania wiedzy i usystematyzowania jej przed maturą.  Proponujemy: • zajęcia rozwijające umiejętności z matematyki, języka niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego • zajęcia rozwijające umiejętności prowadzone metodą eksperymentu z chemii, biologii, fizyki i geografii • zajęcia rozwijające umiejętności informatyczne: “Tworzenie stron WWW” oraz “Programowanie robotów” • zajęcia sportowe • spotkania szkolnej telewizji “Chrobry TV” • zajęcia pod hasłem: “Czy wiesz wszystko o I pomocy?” • koło psychologiczne • zajęcia: “Język angielski w medycynie” • Dyskusyjne Koło Filozoficzne • “Białą szkołę” dla pasjonatów nart i snowboardu • sekcję muzyczną • koło fotograficzne • konsultacje dla maturzystów.

Pliki do pobrania
Zasady przyjęcia do ILO w roku szkolnym 2022_2023
Deklaracja wyboru drugiego języka