Grudziądz
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące
Adres
Sienkiewicza 27, Grudziadz, 86-300 Grudziądz
Telefon
564622942
Fax
564622942
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Aleksandra Majkowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Jak brzask budzi dzień, tak magnolie...
  • ...o maturach przypominają...
  • Magnolie w pełnej krasie
  • Przygotowania do drzwi otwartych
  • Święto Chrobrego - odwiedzają nas absolwenci wszystkich roczników
  • Nasi absolweci zawsze młodzi duchem
  • Na pamiątkę czasu który tak szybko przemija
Opis

Chrobry to szkoła z charakterem i długą tradycją, mieszcząca się w pięknym budynku z czerwonej, licowanej cegły. Przed gmachem rosną magnolie, których kwitnienie zawsze sygnalizuje, że nastąpił czas egzaminów dojrzałości. Tak jest od pokoleń.

Wnętrze budynku wykonano ze szczególną starannością. Główny hol wyłożono  polerowanym granitem, a balustrady bardzo szerokich schodów, zwanych przez uczniów i nauczycieli „hiszpańskimi”, wykuto w metalu i wykończono drewnianymi poręczami. Dumą szkoły jest aula, ozdobiona kunsztowną sztukaterią. 

W zabytkowym gmachu mieści się jednak nowoczesna szkoła, w której każdy znajdzie swoje miejsce. 

Zwiedzanie I LO zacznijmy od szkolnej biblioteki – nowoczesnej, skomputeryzowanej i świetnie wyposażonej.
W czytelni znajduje się mnóstwo nowych książek, które zostały wybrane według preferencji uczniów i zakupione
z funduszy uzyskanych między innymi w związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ponadto do biblioteki zakupiono mnóstwo popularnych planszówek,
z których śmiało można korzystać podczas przerw lub po prostu po zakończeniu zajęć. To  świetna rozrywka i sposób
na spędzenie wolnego czasu

Przenieśmy się teraz do sal lekcyjnych. We wszystkich pracowniach są laptopy, rzutniki, pomoce dydaktyczne, 
a wspomniana wcześniej spora aula posiada profesjonalne nagłośnienie  i sprzęt multimedialny umożliwiający przeprowadzenie wielu szkolnych wydarzeń i uroczystości. Warto wspomnieć chociażby maraton filmów grozy
w Halloween, bale charytatywne dla wychowanków domów dziecka czy wspólne śpiewanie kolęd. Tu spotykają się nauczyciele i uczniowie, i tu czujemy się społecznością, wspólnotą. 

 W sąsiadującym z gmachem I LO, parterowym budynku, znajduje się odnowiona  hala sportowa zwana „Chrobry arena”. Teraz, proszę dalej….  na szkolne boisko – zawsze i o każdej porze do dyspozycji uczniów. Tam znajdują się: kort tenisowy, boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną. To idealne miejsce do treningów i rekreacji.
Dla zainteresowanych sportem Chrobry ma naprawdę wiele do zaproponowania. Z pomocą nauczycieli wuefistów można bardzo dobrze przygotować się do zawodów sportowych, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. 

W szkole, którą właśnie zwiedzacie, przygotowujemy młodych ludzi do kolejnego etapu edukacji, do studiów
na wyższych uczelniach. Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży, uczącej się różnych języków obcych, przygotowaliśmy naprawdę bogatą ofertę językową. W Chrobrym można się uczyć: angielskiego, francuskiego, włoskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Profile klas dostosowane są do zainteresowań uczniów. Każdy może rozszerzać te przedmioty, które go ciekawią i wiążą się z wymarzonym kierunkiem studiów.


Wiemy jak ważny jest dla Was rozkład zajęć w ciągu dnia. Dbamy o przyjazny plan lekcji. Staramy się, by nie trwały dłużej niż do godziny 14:45.


Jeżeli myślicie, że to już wszystko, to się mylicie. Ogromnym atutem I LO są różne projekty realizowane w ramach unijnego  programu edukacyjnego Erasmus+  oraz wymiana uczniów szkół polskich i niemieckich.  Już od pierwszego roku nauki, macie możliwość  wyjazdu za granicę i spotkania się z rówieśnikami z innych krajów. 


W naszej szkole możecie  poczuć się  komfortowo i bezpiecznie. Nad  zdrowym samopoczuciem uczniów czuwają panie psycholożki,  nad właściwym  stanem wiedzy  nauczyciele przedmiotów, a nad dobrą kondycją fizyczną – nauczyciele  wuefiści.

A teraz najważniejsze! Spotkacie tu sympatycznych, życzliwych ludzi. Wszyscy staramy się być sobie potrzebni
i pomocni. Jesteśmy otwarci i tolerancyjni. Zapraszamy!https://www.lo1.pl/

Oferta
Historia

Precyzyjne odtworzenie początków naszej szkoły w czasie i przestrzeni jest bardzo trudne, ponieważ mamy do czynienia z dwoma, początkowo oddzielonymi od siebie aspektami, takie dwie ścieżki, które dopiero w pewnym momencie staną się jednością.

Należy zacząć od miejsca - można byłoby rozpocząć od słów: na początku było miejsce, budynek, z którym utożsamiamy się do dnia dzisiejszego.

Lata 70-te XIX przyniosły ogromny wzrost znaczenia i potęgi Prus, na co złożyły się m.in. wygrana wojna z Francją uwieńczona olbrzymią kontrybucją, a przede wszystkim zjednoczenie Niemiec pod berłem króla Prus Wilhelma I.

Wydarzenia te doprowadziły do wszechstronnego rozwoju, także społecznego i ekonomicznego, którego jednym z przejawów było wznoszenie licznych gmachów użyteczności publicznej, takich jak dworce kolejowe, poczty, urzędy, a także szkoły.

W 1878 roku na parceli między dzisiejszymi ulicami Sienkiewicza i Kosynierów Gdyńskich rozpoczęto budowę nowej szkoły. Ukończono ją 22 grudnia 1880 roku, a już 7.01.1881 r. została ona uroczyście przejęta przez Królewskie Gimnazjum, którego siedzibą miała być od tej pory.

Budynek zaprojektowano w ulubionym w II Rzeszy Niemieckiej stylu historycznym, chociaż nie w szczególnie popularnym neogotyku, tylko w neorenesansowym.

Po odzyskaniu niepodległości i powrocie Grudziądza do Macierzy w omawianym już gmachu ulokowano polską szkołę, która po upaństwowieniu w 1921 r. stała się męskim, ośmioklasowym Gimnazjum Klasycznym. W 1933 r. gimnazjum to otrzymało patrona – Króla Jana III Sobieskiego, a po kolejnej zmianie organizacyjnej przekształciło się w Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego.

 W tym samym czasie rozpoczyna się także druga część naszych dziejów, chociaż ciągle nie w miejscu, które znamy. Wprawdzie niedaleko, po sąsiedzku, po drugiej stronie ulicy, przy Sienkiewicza 22, zostaje umieszczone gimnazjum polskie, od 1922 roku Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze.

 Od 1935 roku funkcjonowało ono jako Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze i Humanistyczne im Bolesława Chrobrego.

Po reformie szkolnictwa, w 1938 roku zostało ono przekształcone w Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego. Brzmi to już całkiem znajomo, ale ciągle brakuje finału: po jednej stronie ulicy instytucja, po drugiej stronie budynek.

Czasy wojny i okupacji odcisnęły piętno na jednym i drugim: instytucji i budynkach.

Nauczano dalej, ale oczywiście w języku niemieckim. Ucierpiały także obydwa interesujące nas budynki przy ulicy Sienkiewicza. Dla tego pierwszego, z numerem 27, wojna zakończyła się poważnym uszkodzeniem lewego skrzydła, od parteru po dach, dla drugiego z numerem 22, uszkodzeniem ogrodowej elewacji.

Wkrótce po wyzwoleniu, w kwietniu 1945 roku, w swojej dawnej siedzibie wznowiło działalność Państwowe Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego, od czerwca 1945 roku jako gimnazjum koedukacyjne. Natomiast w budynku dawnego gimnazjum im. Bolesława Chrobrego powstało Liceum dla Pracujących.

Koedukacyjne gimnazjum nie funkcjonowało długo - już w kolejnym roku szkolnym (1946/7) zostało podzielone:

 - panowie jako I Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego pozostali w dotychczasowej siedzibie

 - panie musiały przeprowadzić się na drugą stronę ulicy.

Nowa władza umacniała swoją pozycję, a wprowadzane zmiany nie omijały także szkół. Przetasowania i przeprowadzki wydawały się nie mieć końca.

1.09.1949 roku w budynku przy ulicy Marcinkowskiego 10 nowy rok szkolny rozpoczęły Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dwa lata później, w sierpniu 1951 roku zostały one przeniesione na ulicę Sienkiewicza 27, a funkcjonująca tam placówka, znowu koedukacyjna, ale za to bezimienna trafiła na Marcinkowskiego 10.

W tym miejscu należałoby powrócić do tezy postawionej na początku. Dokonało się zjednoczenie miejsca i instytucji i możemy mówić o powstaniu naszej szkoły, takiej jaką znamy dzisiaj.  Ale do całkowitego zakończenia pozostało jeszcze jedno.

Niekończące się peregrynacje nie były jedynym problemem odradzającego się szkolnictwa. Placówki odczuwały brak nauczycieli i pomocy dydaktycznych, do tego dochodziły pogmatwane roczniki uczniów, powszechna indoktrynacja i podporządkowanie nowej ideologii. Szkoły przestały zwyczajnie uczyć i wychowywać. Teraz toczyły kampanie, deklarowały czujność w walce klasowej i ścigały wrogów ludu. Tej chwalebnej działalności patronowały prężnie rozwijające się Związek Młodzieży Polskiej, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, ZHP i inne podobne im organizacje.

W budynku przy ulicy Sienkiewicza 27 stawało się coraz ciaśniej, zwłaszcza kiedy do istniejących tam placówek dołączyła jeszcze Państwowa Szkoła Felczerów.

I jeszcze jedno – szkoła ciągle pozostawała bez patrona. Na wniosek Komitetu Powiatowego i Miejskiego PZPR przy poparciu władz oświatowych i TPD  5 marca 1952 roku nadano jej imię Małgorzaty Fornalskiej (szkołę przy ulicy Marcinkowskiego potraktowano zdecydowanie gorzej i uszczęśliwiono imieniem Marcelego Nowotki). Na szczęście narzucona patronka nie zdołała utrwalić się w powszechnej świadomości, ostatecznie też nie została zatwierdzona przez Ministerstwo Oświaty.

 W 1957 roku władze odebrały TPD nadzór nad szkolnictwem – od tej pory oficjalna nazwa naszej szkoły brzmiała: 11-letnia Szkoła Ogólnokształcąca stopnia podstawowego i Liceum w Grudziądzu, a nad jej właściwą postawą ideologiczną czuwało Towarzystwo Szkoły Świeckiej – i tylko patrona wciąż brak.

Aby temu wreszcie zaradzić, w roku szkolnym 1956/7 podjęto staranie o powrót do korzeni – czyli o przywrócenie dawnego imienia Bolesława Chrobrego. Ostatecznie nastąpiło to 27 lutego 1958 roku, a Ministerstwo Oświaty zatwierdziło patrona. Przypieczętowaniem starań o godne imię stała się uroczystość wręczenia sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, co nastąpiło 23 czerwca 1960 roku. A my wkrótce będziemy mieć okazję do świętowania kolejnego jubileuszu.

Początek roku szkolnego 1 września 1960 r. przyniósł nam jeszcze jedną istotną zmianę. Po oddzieleniu klas podstawowych, szkoła nasza przyjęła oficjalną nazwę I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu. W 1967 roku zmieniła się numeracja klas – już nie od VIII do XI , ale od I do IV.

Mijają kolejne lata. Nasz budynek ciągle stoi w tym samym miejscu, chociaż oczywiście ulega licznym zmianom zewnętrznym i wewnętrznym. Zmienia się również instytucja. W miejsce liceum czteroletniego pojawia się trzyletnie, by ostatecznie od roku 2019 znowu przyjmować uczniów na cztery lata nauki. W kolejny rozdział dziejów wchodzimy z nowym sztandarem, wymienionym podczas jubileuszu 65-lecia szkoły. Zmianom nie ma końca, więc litościwie spuśćmy na nie zasłonę milczenia.

Ale jedno zmianie nie uległo i miejmy nadzieję, że przetrwa na zawsze świadek naszych dziejów. Świadek wprawdzie niemy, ale taki Genius locii, nasza kwitnąca magnolia. Kto w Grudziądzu może poszczycić się podobną?


https://www.lo1.pl/


Kontakty zagraniczne


Z językami obcymi za pan brat!

       Czy to nie przyjemne, by uczyć się języków obcych i potem wykorzystać to, czego się nauczyłeś? Już od pierwszego roku nauki w naszej szkole masz taką możliwość. Oferujemy Ci udział w przedsięwzięciach międzynarodowych:

  • polsko-niemieckich projektach

  • wielonarodowych projektach Erasmus+

  • okolicznościowych wyjazdach zagranicznych  

   Projekt – brzmi poważnie. Ale jak taki projekt wygląda? – zapytasz zapewne. Zdradzimy Ci kulisy spotkań polsko-niemieckich. Otóż kilka miesięcy przed spotkaniem poznasz rówieśników ze szkoły partnerskiej (wizerunki i opisy m.in. zainteresowań). Jeśli kogoś poznamy to naturalne jest, że chcemy z nim rozmawiać. Taka możliwość będzie m.in. na Whats App. 

   Nic nie zastąpi jednak spotkania na żywo z koleżankami i kolegami z innych krajów. W niejednej głowie rodzą się wówczas pytania. Czy dam radę językowo? Czy zrozumiem, gdy będą mnie o coś pytać? itp. Te obawy są naturalne, ale wierzcie mi już pierwsze zabawy integracyjne przełamują bariery, wywołują uśmiech i wprowadzają w dobry nastrój. A po 5 dniach: Już musimy się żegnać? Już kończymy pracę nad tematem projektu? Nie można przedłużyć projektu o 1 dzień? Jeśli nie wierzycie, że tak jest, zapytajcie naszych uczniów. Wielu z nich utrzymuje nadal kontakt z poznanymi osobami.   Oprócz współpracy z  koleżankami i kolegami z Niemiec od 2008 w ILO realizowane są inne  projekty zagraniczne o szerokiej tematyce związanej z ważnymi procesami kształtującymi współczesną cywilizację. Wśród celów programów można wymienić: zmniejszenie bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi, zachęcenie ich do udziału w procesie demokratycznym, ograniczenie zjawiska przedwczesnego kończenia nauki, wspieranie innowacji, współpracy i reform  oraz wspieranie mobilności między Unia Europejską a krajami partnerskimi. 

W ramach pięciu do tej pory zrealizowanych projektów skorzystało z niego ponad 100 uczniów naszej szkoły. Nawiązaliśmy współpracę z takimi krajami jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Włochy, Cypr, Niemcy, Grecja, Luksemburg i Dania.

Udział w programie to doskonała możliwość wyjazdu na tygodniowy pobyt do kraju szkoły partnerskiej, poznania kultury, historii kraju oraz nauki języka i zawarcia nowych przyjaźnikorzyści są ogromne, gdyż wiadomo, że podróże kształcą. 

Zapraszamy do przygody z językami obcymi w naszej szkole i na organizowanych przez nas projektach.


https://www.lo1.pl/erasmus/

OsiągnięciaW Chrobrym najczęściej po prostu się uczymy, czasem - bawimy, lecz, przede wszystkim rozwijamy. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w olimpiadach i konkursach – na przykład Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, Olimpiadzie Języka Rosyjskiego czy nawet Olimpiadzie Teologii Katolickiej. Gdyby tego było mało, w rankingu dziennika „Rzeczpospolita”  i miesięcznika „Perspektywy”, Chrobry wielokrotnie znajdował się na liście szkół osiągających najlepsze wyniki. I LO znalazło się też w gronie szkół wyróżnionych przez Kuratora Oświaty za najlepiej zdane egzaminy maturalne. Jednak nie samą nauką człowiek żyje. Na naszym koncie już wiele wygranych i medali w przeróżnych zawodach sportowych. Wysokie miejsca zajęliśmy w Licealiadzie, Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, tenisie stołowym, koszykówce i wielu, wielu innych. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o tym, że stale angażujemy się we wszelakie akcje charytatywne i społeczne, a także bierzemy udział w marszach na orientację. Chętnie też chwalimy się, odnoszącym duże sukcesy, kabaretem Chrobry Smile. O naszym osiągnięciach można by mówić długo..., ale co tam ... Przyjdziecie i przekonacie się sami!


https://www.lo1.pl/category/konkursy/

DojazdSzkoła mieści się przy ulicy Sienkiewicza 27. Dojazd z wielu różnych kierunków autobusami MZK. Stosunkowo niedaleko od szkoły znajduje się dworzec PKS i PKP.

Mapka z lokalizacją I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu dostępna jest pod adresem

https://cutt.ly/gynU1YB

Drzwi otwarte

Wirtualne Drzwi Otwarte 2020 zaczynają się 28 maja i będą towarzyszyć kandydatom w okresie rekrutacji.

Już od 13 maja możecie zaglądać na fanpage I LO

https://www.facebook.com/events/655839268327541/ 


Zajęcia pozalekcyjne
Poza lekcjami w Chrobrym sporo się dzieje. Czasem opuszczamy szkolne ławki i wyruszamy w świat: biologia
w Myślęcinku, język polski przed obrazem Memlinga w Gdańsku czy fizyka na UMK. Wiedza sama wchodzi do głowy. Zdarza się też, że goszczą nas teatry: Muzyczny w Gdyni i Baj Pomorski w Toruniu. Oprócz nauki dużo czasu poświęcamy na rozwijanie swoich pasji. Zajęcia pozalekcyjne są miłym oderwaniem od codzienności. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od koła filozoficznego i innych kół przedmiotowych, wśród których z pewnością brzmią zachęcająco zajęcia z języka angielskiego w medycynie, poprzez szkolny kabaret Chrobry Smile, szkolną telewizję Chrobry TV, Drużynę Pierwszej Pomocy, aż po orientalne koło japonistyki. Pasjonaci mogą wykazać się w różnego rodzaju konkursach – zaczynając od olimpiad językowych, a na Turnieju Wiedzy Psychologicznej, konkursie „Wybieram Wybory” i zawodach sportowych kończąc. Dla chętnych, organizowane są też coroczne wyjazdy do Białki Tatrzańskiej, gdzie uczymy się lub doskonalimy jazdę na nartach i snowboardzie, w niesamowicie ciepłej, mimo niskich temperatur, atmosferze. Oczywiście atrakcji jest dużo, dużo więcej. Zerknijcie do naszych postów ze stycznia, w których znajdziecie wypowiedzi ich uczestników. Działamy również w wolontariatach i wielu akcjach charytatywnych. W Chrobrym nie ma czasu na nudę. Przekonajcie się o tym sami.
Pliki do pobrania
Regulamin naboru uczniów do I LO na rok szkolny 2020/2021