II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie jest jedyną szkołą w Polce noszącą tak zaszczytne imię, które bezpośrednio i jednoznacznie odwołuje się do tradycji i osiągnięć polskiej emigracji oraz Polaków mieszkających na Wschodzie. Społeczność szkoły poznaje i propaguje dzieje i dorobek polskiej emigracji oraz tych Polaków, których powojenne granice odcięły od ojczystego państwa.
Szkoła mieści się w zabytkowym budynku z 1927 roku. Posiada dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe, stadion sportowy z tartanową bieżnią i nowoczesne wielofunkcyjne boisko z poliuretanową nawierzchnią, dostęp do położonej nieopodal hali sportowej, siłownię (wykorzystywaną na zajęciach wychowania fizycznego).
W tradycję szkoły wpisana jest organizacja przedsięwzięć: kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu, zaduszek patriotycznych, Szkolnego Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej, Powiatowego Konkursu Translatorskiego z Języka Angielskiego, tygodnia z patronem szkoły, konkursu „Historia utrwalona na starej fotografii”, Multimedialnego Projektu Literackiego, Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, festynu rekreacyjno - sportowego „II LO dzieciom”.
Zalety II LO w Augustowie:
- wysoka jakość nauczania;
- sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, konkursach;
- kreatywni nauczyciele;
- zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania;
- pomoc w trudnościach;
- stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe;
- opieka medyczna, pedagoga i psychologa;
- nauka na jedną zmianę (8.00 - 15.15);
- bezpieczeństwo, wokół szkoły tereny zielone, posesja szkoły zabezpieczona ogrodzeniem.
Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu szkoła została w 2012 roku uhonorowana medalem Pro Memoria.
Potwierdzeniem reprezentowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie właściwego poziomu edukacyjnego i wychowawczego oraz zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa uczniom jest przyznany szkole w 2013 roku Certyfikat Wiarygodności „Wiarygodna Szkoła”.
W styczniu 2020 roku w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych portalu edukacyjnego „Perspektywy” szkoła uzyskała po raz kolejny tytuł honorowy „Srebrnej Szkoły 2020”, a w 2021, 2022, 2023 i 2024 tytuł "Brązowej Szkoły".
W marcu 2016 roku II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie otrzymało certyfikat Szkoły Przyjaznej Rodzinie. Certyfikat przyznaje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny placówkom, które chronią swoich uczniów przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmują działania nakierowane na promocję wartości prorodzinnych. Przyjęcie przez szkołę Certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez szkołę wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny. Certyfikat jest również jasnym sygnałem dla rodziców, że posyłając dziecko do szkoły z certyfikatem, będzie ono wychowywane przez szkołę w wartościach rodzinnych i chronione przed szkodliwymi treściami.
7 grudnia 2017 roku II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie zostało uhonorowane Nagrodą „Świadek Historii” w uznaniu szczególnych zasług w upamiętnianiu historii narodu polskiego. Nagroda Honorowa „Świadek Historii” jest przyznawana przez kapitułę, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach Polaki oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności. Spośród wszystkich szkół województwa podlaskiego jesteśmy czwartą szkołą, która ten zacny tytuł otrzymała i jedyną szkołą średnią.
13 kwietnia 2023 r. II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie w XII edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” uhonorowane zostało Certyfikatem Edukacyjnej Doskonałości. Wyróżnienie to otrzymują szkoły, które charakteryzują się najwyższą jakością edukacji, nowoczesnymi metodami zarządzania oraz znaczącymi sukcesami w kształceniu dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie swoją osobowość kształtują w myśl zasady: Vir honestus et bonus civis (Człowiek szlachetny i zacny obywatel).
II Liceum Ogólnokształcące położone jest przy alei Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1. Dojazd do szkoły ulokowany jest od strony ul. Partyzantów. Szkoła dysponuje samodzielnym parkingiem. Cała posesja szkoły, łącznie z parkingiem, jest ogrodzona.
Do dworca PKS można dojść w 15 minut, nieopodal szkoły (al. Kard. Wyszyńskiego i ul. Partyzantów) znajdują się przystanki linii autobusowych MPK.
Szkoła pracuje na jedną zmianę: 8.00 - 15.15. Podczas przygotowywania tygodniowego rozkładu zajęć pod uwagę bierzemy godziny odjazdu autobusów uczniów zamiejscowych.
Od roku szkolnego 2017/2018 dojazd uczniom do szkoły ułatwiają linie ekwiwalentne do linii PKS. Dzięki temu wzbogacił się katalog tras, przystanki są umiejscowione bliżej szkoły, a w bilety miesięczne młodzież może zaopatrzyć się bezpośrednio w autobusie u przewoźnika. Tworzone trasy są odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników.
W szkole działają aktywnie:
koła przedmiotowe,
grupa teatralna „Antrakt”,
sekcje sportowe (lekka atletyka, piłka siatkowa, piłka nożna, pływanie, tenis stołowy, badminton),
zajęcia wokalno - instrumentalne,
zajęcia artystyczne w ramach
działalności Galerii „Zaczarowane wyspy” (fotografia, witraż, rysunek, szkic,
grafika komputerowa),
szkolne koło wolontariackie „Ptaśki”,
Klub Historyczny im. Armii Krajowej,
koło gwaroznawcze (współpracujące z Towarzystwem Kultury Języka),
lektorat języka łacińskiego i kultury antycznej,
koło szachowe,
koło Caritas.
Bardzo prężnie działa Samorząd Uczniowski.
W szkole od roku szkolnego 2023/2024, na mocy porozumienia zawartego 6 stycznia 2024 r. pomiędzy Powiatem Augustowskim, Stowarzyszeniem "Polska Organizacja Wojskowa" i II Liceum Ogólnokształcącym w Augstowie im. Polonii i Polaków na Świecie, działa Stowarzyszenie „Polska Organizacja Wojskowa”, zwane dalej POW. Jest to organizacja proobronna młodzieży polskiej, kultywująca tradycję i historię Polskiej Organizacji Wojskowej z lat 1914 – 1918/1919.
II Liceum Ogólnokształcące poprzez swoje imię bezpośrednio i jednoznacznie odwołuje się do tradycji i osiągnięć polskiej emigracji oraz Polaków mieszkających na Wschodzie.
Dziedzictwo to stanowi skarbnicę ważnych wartości wychowawczych. Staramy się, aby nasza szkoła była miejscem pamięci o milionach naszych rodaków mieszkających poza granicami Ojczyzny oraz ośrodkiem przekazującym wiedzę o ich historii, kulturze i dokonaniach. Szczególną opieką otaczamy Polaków mieszkających na Wschodzie (organizujemy letni wypoczynek dzieciom i młodzieży z rodzin o korzeniach polskich, świąteczne zbiórki żywności Polakom na Kresach, zbiórki przyborów szkolnych na potrzeby polskich środowisk szkolnych na Litwie, staramy się uczestniczyć w uroczystościach i wydarzeniach organizowanych poza granicami naszego kraju, aby Polacy tam mieszkający, zwłaszcza starsi, doświadczali namiastki ojczyzny).
Współpracujemy ze Szkołą Średnią nr 36 z polskim językiem nauczania w Grodnie oraz polskimi szkołami na Litwie: Gimnazjum w Ejszyszkach, Gimnazjum w Białej Wace, Gimnazjum w Turgielach, Stowarzyszeniem Polaków Kiejdan; udało się nam nawiązać kontakt z malutką polską szkołą w Wierszynie (Rosja).
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie stwarza uczniom znakomite warunki do zdobywania wiedzy, rozwijania ich talentów, dlatego liczni uczniowie osiągają wysokie wyniki na egzaminach maturalnych, w olimpiadach przedmiotowych, w konkursach artystycznych i zawodach sportowych.
Uczniowie II LO to laureaci i finaliści olimpiad i konkursów:
- Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2020, 2021, 2023),
- Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej (2019, 2020, 2021),
- Olimpiady Wiedzy Ekologicznej (1996, 1999, 2002, 2018),
- Podlaskiej Olimpiady Chemicznej (2023),
- Olimpiady Języka Rosyjskiego (1997, 1999, 2000, 2004, 2005, 2006, 2009),
- Olimpiady Języka Angielskiego (2015),
- Olimpiady Ochrony Środowiska (1997),
- Konkursu „Parlamentaryzm w Polsce” w ramach Olimpiady Historycznej (1998, 1999, 2000),
- Konkursu „Obywatel - władza 1956 – 1980” zorganizowanego przez Fundację im. S. Batorego i Ośrodek „Karta” (1998),
- Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Najważniejsze wydarzenie w dziejach mojej społeczności” zorganizowanego przez Fundację im. S. Batorego i Ośrodek „Karta” (1999),
- Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego (2000),
- Ogólnopolskiego Konkursu „Katyń - Golgota Wschodu” (2000),
- Konkursu Historycznego „Łagry i obozy koncentracyjne - hańba XX wieku” (2000),
- Wojewódzkiego konkursu z zakresu obrony cywilnej, pierwszej pomocy i pożarnictwa (2000),
- Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie (2021, 2022),
- Olimpiady Wiedzy Religijnej (2001, 2002),
- Olimpiady Wiedzy Teologicznej (2019),
- Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej (2001, 2002, 2004, 2020, 2023),
- Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka (2001, 2003, 2004),
- Międzynarodowego Konkursu „Europejski Tydzień Lasu” (2002, 2004, 2006),
- Ogólnopolskiego Konkursu Politechniki Białostockiej El-Robo-Mech (2023),
- Ogólnopolskiego Konkursu „Obcy wśród swoich” zorganizowanego przez Fundację im. S. Batorego i Ośrodek „Karta” (2002),
- Ogólnopolskiego Konkursu „Drogi Polaków do niepodległości w XX wieku” (2002),
- Olimpiady „Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939r.” (2005),
- Europejskiego Konkursu Językowo - Informatycznego „E-agle” (2005),
- Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Literackie kreacje 2009” (2009),
- Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” (2021, 2022, 2024),
- Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej „Na olimpijskim szlaku - od Aten do Londynu” (2011),
- Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. gen. S. Kaliskiego (2012, 2016, 2017, 2021, 2022),
- Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (2015, 2016, 2017),
- Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza o Laur Plateranki (Sosnowiec 2016),
- Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna (2016),
- Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Rytmy nieskończoności” (2015),
- Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” (2017, 2018, 2021),
- Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci” (2017),
- Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Płynąć pod prąd” (2017, 2019),
- XXIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim (2019),
- X edycji Ogólnopolskiego Projektu krakowskiej Fundacji "Zawsze Wartp" i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej "Matura na 100 procent" (2023),
- Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny” (2017, 2019),
- Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej (2016, 2019, 2022),
- Podlaskich Mistrzostw Ortografii (2016, 2017, 2018),
- Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” (2014, 2015).
Za wybitne wyniki w nauce każdego roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego są nagradzani stypendiami: Prezesa Rady Ministrów, Starosty Powiatu Augustowskiego, dyrektora szkoły.
Wybitni uczniowie szkoły na zakończenie nauki są odznaczani medalem „Vir honestus et bonus civis” – medalem ustanowionym w 2012 roku w 20. rocznicę istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie – w uznaniu ich wysiłku włożonego w rozwój szkoły.
Młodzież IILO odnosi wiele sportowych sukcesów rangi powiatowej, wojewódzkiej, ogólnopolskiej, europejskiej i światowej. Reprezentanci szkoły zdobyli laury w dyscyplinach indywidualnych i drużynowych - największe sukcesy w softballu dziewcząt (tytuł mistrzowski w European Champions, 1997), baseballu chłopców (2. miejsce w European Big League Softball, 1998), lekkiej atletyce, pływaniu oraz grach zespołowych (piłka nożna, piłka siatkowa). Podkreśleniem osiągnięć sportowych oraz ukoronowaniem systematycznej pracy uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego było przyznanie przez Podlaskiego Kuratora Oświaty i Przewodniczącego Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego II Liceum Ogólnokształcącemu w Augustowie pucharu za najwyższy postęp w sporcie szkolnym szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego w roku szkolnym 2009/2010.
Uczniowie II LO trenują również w klubach sportowych, gdzie pod kierunkiem szkoleniowców osiągają znakomite wyniki, zdobywając tytuły mistrzów Polski i Europy (w skokach na nartach wodnych, w technikach Taekwon-do, w kajakarstwie, w karate kyokushin, w wyścigach rowerowych, w nartach biegowych).
Wszyscy uczniowie, którzy są członkami kadry narodowej w wybranej dyscyplinie sportu, są nagradzani w pierwszym i drugim półroczu roku szkolnego stypendiami Starosty Augustowskiego.
- teatralne;
- sportowe (lekka atletyka, piłka siatkowa, piłka nożna, pływanie, tenis stołowy, badminton);
- wokalne i instrumentalne;
- artystyczne (fotografia, witraż, rysunek, szkic, grafika komputerowa, studium artystyczne „Akwarelą i ołówkiem”);
- wolontariackie;
- historyczne (z naciskiem na historię regionalną, przy szkole prężnie działa Klub Historyczny im. Armii Krajowej);
- językowe;
- samorządności młodzieżowej;
- badawcze;
- szachowe.
Sekretariat szkoły pracuje każdego dnia, od
poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 15.30, szkoła jest otwarta i dostępna w godz. 7.00 - 20.00 i w tym czasie można naszą placówkę obejrzeć.
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie współpracuje z uczelniami:
- z Wydziałem Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
- z Wydziałem Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie,
- z Wydziałem Chemii Uniwersytetu w Białymstoku,
- z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku,
- z Uniwersytetem Morskim w Gdyni,
- z Wydziałem Nauk Informatyczno-Technologicznych Akademii Nauk Stosowanych w Łomży,
- z Instytutem Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie,
- z Wydziałem Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,
- z Państwową Uczelnią Zawodową w Suwałkach