Zielona Góra
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia „ŻAK” w Zielonej Górze - Elektromechanik pojazdów samochodowych
Nazwa oddziału

 Elektromechanik pojazdów samochodowych

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • Język polski
  • Matematyka

dodatkowe

  • Wiedza o społeczeństwie ,  Informatyka

Opis

Elektromechanik pojazdów samochodowych

 

Jak wygląda praca elektromechanika pojazdów samochodowych?

 

Osoba zatrudniona jako elektromechanik pojazdów samochodowych zajmuje się diagnozą, obsługą i naprawą układów oraz zespołów i elementów wyposażenia w samochodach. Systemy sterowania silnikiem czy układy związane z bezpieczeństwa jazdy nie powinny mieć przed nim tajemnic. Po sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu elektromechanik planuje i wdraża odpowiednie działania. Może wymieniać zużyte podzespoły, demontować stare instalacje lub usuwać usterki czy awarie. Elektromechanik pojazdów samochodowych informacje o stanie technicznym pojazdu coraz częściej uzyskuje z pamięci komputera pokładowego, stąd wskazana jest znajomość nowych technologii.

 

Czy masz predyspozycje do wykonywania tego zawodu?

 

O wyborze profesji najczęściej decyduje pasja do samochodów. Taka praca wiąże się m.in. ze śledzeniem nowinek technicznych w branży motoryzacyjnej. Zatem gotowość do ciągłego aktualizowania wiedzy i nabywania nowych umiejętności jest tu szczególnie istotna. Ponadto w pracy elektromechanika trzeba wykazywać się zdolnościami manualnymi, precyzją i spostrzegawczością. To stanowisko pracy wymaga rozumienia zasad elektrotechniki oraz elektroniki. Dla pracodawców duże znaczenie mają też kompetencje miękkie, w tym umiejętność prowadzenia negocjacji cenowych oraz utrzymywanie dobrych relacji z klientami.

 

Pomożemy ci zostać fachowcem

 

Naszym zadaniem jest przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Podczas zajęć w szkole poznasz tajniki działania prądu stałego i zmiennego, zaś na praktykach zyskasz umiejętność obsługiwania, diagnozowania oraz naprawiania elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Zajęcia praktyczne, w liczbie 960 godzin, odbywają się w pracowniach naszej szkoły, stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych oraz w warsztatach. 

 

Jakie kwalifikacje zyskasz?

 

Kończąc naukę, otrzymujesz potwierdzenie kwalifikacji z symbolem MG.12 – obsługa, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych, w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych. Tym samym otrzymujesz wykształcenie zasadnicze branżowe. Jeśli zdecydujesz się podnieść swoje kwalifikacje, możesz kontynuować edukację w naszej szkole branżowej II stopnia, podczas dwóch lat nauki. Uzyskane kompetencje zostaną potwierdzone dyplomem w zawodzie technik pojazdów samochodowych (MG.43.), a zdobyte wykształcenie otworzy przed tobą kolejne możliwości na rynku pracy.

 

Perspektywy zawodowe

 

Branża motoryzacyjna od lat rozwija się bardzo dynamicznie i wiele wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Stąd stałe zapotrzebowanie na dobrze wykształconych fachowców. Przygotowując się do tego zawodu w naszej szkole, zdobędziesz także wiedzę z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. Może pójdziesz o krok dalej i spełnisz swoje marzenie i otworzysz prywatny warsztat?

 

Dlaczego warto wybrać szkołę branżową Żak?

 

Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest podążanie z duchem czasu i chcemy, żeby nasze zajęcia jak najlepiej odzwierciedlały potrzeby współczesnego rynku pracy. Spodziewaj się więc doświadczonej kadry, indywidualnego podejścia w trakcie zajęć, a przede wszystkim wielu godzin spędzonych na rozwijaniu praktycznych umiejętności. Zapisz się do nas, by za kilka lat pracować jako elektromechanik pojazdów samochodowych.