Zumba
Język angielski
Lego
Teakwondo
Majsterkowanie
Robotyka
Zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
- zajęcia rewalidacyjne
- zajęcia z pedagogiem
- zajęcia z psychologiem
- zajęcia z logopedą
NAUCZYCIEL ROKU 2019 Pani Iwona Grzesik- Kozyra
PRZEDSZKOLE NA MEDAL w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego 2019:
III miejsce w województwie wielkopolskim
I miejsce w powiecie szamotulskim
ZARYS HISTORII SZKOŁY W PAMIĄTKOWIE
W roku 2020 Szkoła w Pamiątkowie obchodziła zacny jubileusz – 150 lecie swej działalności. Z tej to okazji zrodził się pomysł, aby lata te przedstawić w skondensowanej i nie nużącej zbytnio formie opracowania będącego miniaturą tego, co działo się na naszych terenach w dawnych czasach, a dziś może budzić zainteresowanie czytelnika. Przybliża historie szkoły pani Mieczysława Sztuba, która podjęła się tej pracy by w piękny sposób opisać powstawanie Pamiątkowskiej szkoły. (odsyłam do strony szkoły https://sppamiatkowo.edupage.org/a/historia-szkoly )
W części I opisuje – od 1874 do I wojny światowej, w której dowiadujemy się ze pierwsze zapiski mówią o pożarze i jakże szybkiej odbudowie, czytając dalej dowiadujemy się że w 1882r. do szkoły uczęszczało 198 dzieci a w roku 1883 było ich już 206. Z roku na rok dzieci przybywało bo już w1896r. zarząd szkoły podjął uchwałę o budowie nowego budynku. Szkołę, jak na owe czasy, wybudowano szybko, bo już 1 września 1897r. została oddana do użytku. Niestety już 1 sierpnia 1914 roku echo I wojny światowej wywołuje w społeczeństwie lęk i przerażenie. Tak to się dzieje, że gdy huczą działa, milknie głos dzwonka wzywającego na lekcję, a szkoła zmyka swoje podwoje. Taki los spotkał również szkołę w Pamiątkowie
Część II – okres międzywojenny i II wojny światowej II tom zachowanej Kroniki rozpoczyna data 1 stycznia 1923r.I choć informacje są krótkie i ograniczone głównie do tego, co się działo w szkole /ruch służbowy, remonty, konferencje/, można wyczuć, że nowy wiatr historii wraz z upragnioną wolnością przywiał ogromną radość i nadzieję, że uda się pokonać trudności płynące z biedy i powojennych zniszczeń. Zniknęły niemieckie nazwy, język niemiecki i uroczystości ku czci obcych władców. Na ich miejscu pojawiły się takie, które budziły ducha narodowego: rocznice powstania kościuszkowskiego, powstania wielkopolskiego, a także twórców kultury, np. 30 rocznica śmierci Adama Asnyka /26.10/, działaczy politycznych: Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego.
W roku 1938 powstał projekt rozbudowy szkoły, jej drugiego kompleksu, który oprócz 6 izb lekcyjnych miał mieć pokój nauczycielski, kancelarię, trzy mieszkania dla samotnych nauczycieli i dwa dla rodzin nauczycielskich. Plany te nie zostały zrealizowane w planowanym czasie, gdyż już 24 sierpnia 1939r. ogłoszono mobilizację. Zaczęła się II wojna światowa i mroczne lata okupacji. Szkoła ponownie zamknęła swoje podwoje, ale tym razem tylko dla dzieci polskich.
Część III – czasy powojenne
Dnia 26 stycznia 1945r. Pamiątkowo zostało wolne od Niemców, a jego mieszkańcy z zachłannością rzucili się na życie i przystąpili do organizacji nauki. W roku 1963 majątek szkoły wzbogacił się poprzez zakup wolnostojącego, wykonanego z półfabrykatów domku mieszkalnego dla rodziny nauczycielskiej, a w 1968r. posiadłość z domem, zabudowaniami gospodarczymi i działką. Dokonano także kapitalnego remontu piętra i zamienienie dawnych mieszkań na pomieszczenia szkolne. Nadchodzi rok szkolny 1972/73, a wraz z nim znowu następuje zmiana. Nastąpiła rozbiórka budynku gospodarczego, a na jego miejscu przystąpiono do wykopu fundamentów pod nowy segment obejmujący świetlicę, kuchnię i węzeł sanitarny. W szkole na miejscu oliwionych podłóg pojawiły się płyty wiórowe pokryte gumolitem, wykonano nową żelbetową klatkę schodową, zaadaptowano dwa pomieszczenia na strychu na bibliotekę, wymieniono okna i drzwi. W swych założeniach programowych szkoła otworzyła się na środowisko i świat poprzez zapraszanie ciekawych ludzi, m.in. mistrza świata w kajakarstwie Marka Łbika, artystów scen warszawskich z kompozytorem Leonem Sękiem czy pisarza podróżnika Bronisława Dostatniego, którego fragment wpisu do kroniki: „Nie chcę chwalić szkoły, nauczycieli czy młodzieży, ale zastałem wspaniałe środowisko, …a wiedza o tematyce świata jest absolutnie doskonała”, obrazuje jaką była szkoła w Pamiątkowie.
W szkole odbywają się spotkania sportowe, ale także tych o szerszym zasięgu, jak np. rajdy, turnieje piłki nożnej, festyny sportowo – rekreacyjne czy regaty kajakowe. Klub Kajakowy „Surma” wychował wielu wspaniałych zawodników, w tym również Mariusza Wieczorka, mistrza Polski, a później wicemistrza świata. I tak jak w ubiegłych latach pojawiają się kolejne plany na rozbudowę, tym razem marzeniem wielu było wybudowanie sali gimnastycznej . Marzenie to ziściło się w niespotykanym tempie, bo akt erekcyjny podpisany został 29 kwietnia 2000r., a obiekt został oddany do użytku 4 września 2000r.
Nie tylko sportowcy rozsławiali dobre imię naszej szkoły w tych latach. Odnotować należy liczne sukcesy chóru szkolnego pod kierownictwem Urszuli Grzędy /na początku „Półnutki”, później Vivace/, zmagania uczniów w corocznym Konkursie Matematycznym „Kangur”.
Lata 2007-2019 można określić latami znacznego postępu i modernizacji szkoły. Oprócz standardowych remontów unowocześniono kuchnię szkolną, wymieniono instalację elektryczną, przełożono dachy, wygłuszono i wyremontowano salę gimnastyczną, a także przeprowadzono informatyzację. Polegała ona na wyposażeniu wszystkich sal w komputery i tablice interaktywne. Szkoła jako pierwsza w gminie wprowadziła dziennik elektroniczny.
26.06.2017r. – przekazanie placu budowy
01.07.2017r. – początek budowy
01.09.2018r. – otwarcie nowej części szkoły, a w niej oddziałów przedszkolnych.
Oddziały przedszkolne rozpoczęły swoją działalność 1 września 2018 r. Uczęszczają do nich dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat. Z wyjątkiem krótkiej przerwy wakacyjnej, przedszkole jest czynne cały rok od poniedziałku do piątku w godz. od 6.30-16.30. Co roku zajęcia prowadzone są w 6 grupach liczących łącznie 150 wychowanków.
Dla dzieci, codziennie w nowocześnie wyposażonej kuchni przygotowywane są świeże i smaczne posiłki. W przedszkolu pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz różni specjaliści tacy jak: logopeda, psycholog, pedagog. Nauczyciele dbają, aby zajęcia były interesujące. Stosują różnorodne metody i wykorzystują techniki multimedialne. Uatrakcyjniają zajęcia, zapraszając przedstawicieli różnych zawodów (Straż Pożarna, Policja, Służba Zdrowia, Nadleśnictwo). Organizują wyjazdy i wycieczki. Współpracują z artystami, którzy odwiedzają nasze przedszkole, prezentując spektakle i koncerty dla dzieci. Przedszkolaki mają do dyspozycji nie tylko kolorowe i dobrze wyposażone sale dydaktyczne, ale korzystają też z innych pracowni i przestronnego ogrodu zabaw. Do przedszkola przychodzą chętnie i z entuzjazmem uczestniczą w różnych konkursach, a wspólnie z rodzicami w imprezach i akcjach charytatywnych.
Jak widać na łamach naszej historii, Pamiątkowska szkoła cały czas się rozwija i rozbudowuje zaspokajając potrzeby mieszkańców.
Języki obce
Ogródek przedszkolny
Religia
Rytmika
Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Zajęcia sportowe