Staszów
Technikum
Technikum w ZS w Staszowie - technik robót wykończeniowych w budownictwie
Nazwa oddziału

 technik robót wykończeniowych w budownictwie

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • geografia
  • fizyka

Przedmioty rozszerzone

matematyka

Zawody

 Technik robót wykończeniowych w budownictwie

Dodatkowe wymagania

 Zaświadczenie lekarskie

Opis

Technik robót wykończeniowych w budownictwie realizuje zadania zawodowe związane z wykonawstwem oraz nadzorowaniem i koordynowaniem wykańczania obiektów infrastruktury przemysłowej, usługowej, mieszkaniowej. Należą do nich np.: wykańczanie robót murarskich, montaż suchej zabudowy (wykonywanie ścianek działowych, sufitów podwieszanych, kładzenie tynków, wykonywaniem okładzin ściennych), roboty malarsko- -tapeciarskie oraz roboty posadzkarskie i okładzinowe, z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych, deszczułek podłogowych, płyt mozaikowych, paneli itd. Ponadto dokonuje przedmiaru robót opracowując zapotrzebowanie materiałowe oraz rozlicza koszty ich wykonania.

W pracy technika robót wykończeniowych w budownictwie szczególnie istotna jest ogólna sprawność fizyczna, wytrzymałość na długotrwały wysiłek, sprawność układu kostno-stawowego oraz układu mięśniowego - osoby pracujące w tym zawodzie przez większą część dnia są w ruchu, często muszą także przenosić ciężkie urządzenia i materiały. Ponadto technik robót wykończeniowych powinien mieć zdolności manualne i techniczne przydatne przy posługiwaniu się podczas pracy różnymi narzędziami i urządzeniami.

Absolwenci tego kierunku ze względu na szeroki zakres uprawnień do wykonywania prac budowlanych, znajdą zatrudnienie w firmach budowlanych oraz remontowych wykonujących roboty wykończeniowe. Jest to zawód wszechstronny - technicy robót wykończeniowych są niezbędni przy pracach związanych z montażem suchej zabudowy, malarskich, tapeciarskich, tynkarskich, posadzkarskich, glazurniczych. Zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie obserwuje się zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej.

Karierę zawodową można kontynuować na studiach wyższych.