Powiat tczewski
Liceum ogólnokształcące
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
Adres
Królowej Marysieński 10, 83-110 Tczew
Telefon
585316960
Fax
585316960
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Dorota Kościjańczuk
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Budynek szkoły
  • Hala widowiskowo-sportowa
  • Budynek szkoły i hala sportowa
  • Boisko orlik
  • Puchary i trofea
  • Dzień otwarty szkoły
  • Dzień otwarty szkoły
  • Dzień otwarty szkoły
  • Dzień otwarty szkoły
  • Sport w naszej szkole
  • Projekt ekologiczny
  • Projekt eTwinning
  • Dęby Pamięci
Opis

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie mieści się przy ulicy Królowej Marysieńki 10, w budynku, przy którym znajduje się również nowoczesna hala sportowa, a obok niej nowo wybudowany kompleks boisk sportowych. Szkoła przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych - w budynku funkcjonuje dostosowana winda. Szkoła posiada bogate wyposażenie dydaktyczne i audiowizualne. Uczniowie mają do swojej dyspozycji dobrze przygotowane pracownie m.in. pracownię chemiczną z laboratorium, pracownię informatyczną, bibliotekę z czytelnią, Multimedialne Centrum Informacji ze stanowiskami komputerowymi i dostępem do Internetu.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z prezentacją naszej szkoły dostępną pod poniższym linkiem:

http://2lotczew.superszkolna.pl/cms/93162/prezentacja_szkoly

Oraz informacjami znajdującymi się na naszych mediach społecznościowych i informatorze edukacyjnym Powiatu Tczewskiego:

https://www.instagram.com/2lo_tczew_official/

https://www.facebook.com/2LOTczew

https://8klasa.codalej.powiat.tczew.pl/


Oferta
w przygotowaniu
Historia

Obecnie nasza szkoła to II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego. Nie zawsze tak było. Szkoła liczy ponad 50 lat tradycji i wcześniej nosiła inną nazwę. Oto kilka informacji o tym, jak zmieniała się na przestrzeni lat.

Podbudową szkoły była, utworzona we wrześniu 1970 roku, samodzielna Zasadnicza Szkoła Budowlana. W 1973 roku szkoła została przeniesiona do budynku przy ulicy Dzierżyńskiego (obecnie 30 stycznia). W roku 1977 odbyła się w szkole pierwsza matura.

W styczniu 1983 roku szkoła przyjęła nazwę Zespołu Szkół Budowlanych. W kwietniu 1984 roku uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych postanowili wybrać patrona swojej szkoły. Kiedy zastanawiali się nad wyborem patrona, w całej Polsce i poza jej granicami mówiło się głośno o wielkim Polaku - Janie III Sobieskim. Tak też 27 września 1984 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana III Sobieskiego oraz wręczenia sztandaru.

8 stycznia 1987 roku wybuchł pożar. Ogień strawił cały, liczący prawie dziesięć metrów wysokości drewniany dach na dużym obiekcie Zespołu Szkół Budowlanych. Częściowemu spaleniu uległa piękna aula szkoły na pierwszym piętrze. Niewielkie przypalenia stropów nastąpiły także w dwóch klasach lekcyjnych. Obiekt wyłączony został z użytkowania.

22 grudnia 1987 roku rozpoczynają się zajęcia lekcyjne w nowym budynku przy ulicy Jana Krasickiego 10 (obecnie ul. Królowej Marysieńki).

3 kwietnia 1990 roku nastąpiło oddanie i przekazanie fundamentów pod budowę sali sportowej w Tczewie przy ZSB. W roku 1991 utworzono dzienne Technikum Budowlane, a rok później dwie klasy dziennego Liceum Ogólnokształcącego. W 1994 roku szkoła przyjęła nazwę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. W maju 1995 roku egzamin dojrzałości składają uczniowie Technikum Budowlanego oraz Liceum Ogólnokształcącego.

Od roku 1996 zaprzestano naboru do klas o profilu budowlanym, zwiększona natomiast została grupa uczniów przyjętych do Liceum Ogólnokształcącego, utworzono klasę o profilu sportowym. W październiku 1997 roku zostaje oddana do użytku nowoczesna sala sportowa, której budowa rozpoczęła się trzy lata wcześniej.

Od 1 września 2002 szkoła otrzymała nazwę II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie.

W 2010 roku nasza szkoła wzbogaciła się o kompleks boisk do piłki nożnej, siatkowej, i ręcznej. Oddana do użytku została również winda dla niepełnosprawnych.

W latach 2010-2015 dokonano termomodernizacji i wyposażono szkołę w najnowocześniejsze wyposażenie dydaktyczne. Dokonano gruntownego remontu sal lekcyjnych i korytarzy. Unowocześniono salę informatyczną i laboratorium chemiczne. Wyposażono szkołę w najnowocześniejsze narzędzia multimedialne takie jak na przykład projektory, tablice interaktywne, czy też sieć Wi–Fi na bazie światłowodu.

Koła zainteresowań

W naszej szkole istnieje wiele kół zainteresowań. Każdy może rozwijać swoje pasje i poszerzać wiedzę.

W szkole istnieją min:

  • szkolne koło Caritas,
  • anglojęzyczny szkolny klub filmowy,
  • koło wolontariatu,
  • koło biologiczno - chemiczne,
  • koło recytatorsko - artystyczne,
  • koło sportowe,
  • koło teatralne.

Podejmowane są ciekawe inicjatywy wychodzące od uczniów. Wdrażane są projekty edukacyjne: kosmiczna edukacja, projekty historii regionalnej, obserwacje astronomiczne, wyprawy krajoznawcze, wycieczki, noce filmowe, lekcje w plenerze. Szkoła organizuje także tygodniowe wycieczki międzyklasowe poza granice Polski. Młodzież była już min. we Francji, w Niemczech, na Ukrainie, Litwie, Słowacji i w Czechach, we Włoszech i Grecji.

Kontakty zagraniczne

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianach międzynarodowych w ramach projektów Socrates - Comenius. Partnerem naszej szkoły jest m.in. odpowiednik naszej placówki w Dortmundzie, Vinzenz von Paul Schule. Do tej pory nasi uczniowie wyjeżdżali w ramach projektów do szkół w Szwecji, w Niemczech, na Litwie i w Turcji, gdzie wymienili się doświadczeniami i nawiązywali kontakty ze swoimi rówieśnikami. Ideą działań edukacyjnych było budowanie i rozwijanie międzynarodowej współpracy biznesowej wśród młodych Europejczyków. W planach przewidziane są kolejne wyjazdy w ramach programu Erasmus+.

Szkoła nawiązała też współpracę z miastem partnerskim, która zaowocowała wymianą ze szkołą francuską w Beauvais.

Na początku listopada 2022 II Liceum  Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie stało się współzałożycielem międzynarodowego projektu eTwinning pt.: "Our Planet-Our Home: Sustainable, Democtatic, Green Schools".  Partnerami były szkoły z Włoch  i Hiszpanii.

Jak powiedział Ernest Hemingway „Świat jest piękny i warto o niego walczyć”, dlatego uczniowie,  w ramach współpracy, zajmowali się podnoszeniem świadomości  w zakresie Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030. Cele te zostały ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Projekty eTwinning mają za zadanie nawiązywanie współpracy pomiędzy szkołami w Europie. Uczniowie działają wspólnie z kolegami i koleżankami z różnych krajów. Dzięki temu, mają szansę rozwijać swoje zdolności komunikacyjne w języku angielskim.  Jest to też niebywała okazja do doskonalenia umiejętności pracy w grupie, jak również nabywania wiedzy na temat różnorodnych narzędzi multimedialnych i informatycznych. Wszystko to przekłada się na przygotowanie młodych ludzi do efektywnego wkroczenia na rynek pracy w przyszłości.

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie współpracowało z dwoma szkołami: Przemysłowym Instytutem Technicznym Fermi Desio z okolicy Mediolanu oraz V Liceum z Glyfady  w pobliżu Aten. 

W lipcu koordynator projektu złożył wniosek w celu ubiegania się o nagrodę National Quality Label - Krajowa Odznaka Jakości dla najlepszych projektów krajowych.

28.07.2023 II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie zostało wyróżnione tą odznaką. Spośród nagrodzonych projektów krajowych najlepsze są nominowane do European Quality Label - Europejskiej Odznaki Jakości. 15.01. 2024 liceum otrzymało wiadomość, że i tą odznakę zdobyło za swój projekt.

Współpraca z pracodawcami

Współpracujemy z następującymi pracodawcami:

- EATON,

- Flextronics International Poland. Sp. Z O.o.,

- Powiatowym Urzędem Pracy,

- Domem Przedsiębiorcy.


oraz instytucjami:

- Sądem Rejonowym w Tczewie,

- Fabryką Sztuk,

- Muzeum Narodowym w Gdańsku,

- Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Osiągnięcia

Wyczerpujące informacje dotyczące bogatych osiągnięć naszych uczniów znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły: http://2lotczew.superszkolna.pl/cms/105213/osiagniecia 

Zajęcia pozalekcyjne

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów organizujemy różnorodne zajęcia pozalekcyjne:

- koła zainteresowań,

- zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego,

- warsztaty wspomagające wcześniej wybrane ścieżki edukacyjne,

- zajęcia przygotowujące do konkursów i olimpiad,

- zajęcia sportowe, udział w PARKRUNIE,

- wyjazdy krajowe i zagraniczne,

- zajęcia na uczelniach wyższych,

- udział w projektach,

- dyskusje filmowe,

- obserwacje astronomiczne.

Zakres wiekowy
15 - 19 lat
Drzwi otwarte

Wszelkiego rodzaju informacje znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły:

http://2lotczew.superszkolna.pl/cms/105244/dzien_otwarty_szkoly

Współpraca z uczelniami wyższymi

Na co dzień współpracujemy z takimi uczelniami, jak:

- Uniwersytetem Gdańskim,

- Politechniką Gdańską,

- Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.


Nasi uczniowie biorą udział w zajęciach organizowanych na tych uczelniach, a ich pracownicy często odwiedzają naszą szkołę w ramach różnorodnych projektów edukacyjnych.


Współpracujemy również z instytucjami naukowymi takimi jak:

- Centrum Nauki Eksperyment,

- Parkiem Naukowo Technologicznym,

- Teatrem Szekspirowskim.

Adres email IODO
E-mail: biuro@zsubhp.pl
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
Telefon jednostki przetwarzającej dane
Tel.: 58 531 69 60
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@2lo.powiat.tczew.pl
Dojazd
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie znajduję się w pobliżu węzła komunikacyjnego (PKP) oraz głównej drogi nr 91 (Aleja Solidarności)
Pliki do pobrania
Terminy rekrutacji na rok szkolny 2024/2025
Wykaz zawodów wiedzy
Wykaz zawodów artystycznych
Wykaz zawodów sportowych
Biuletyn informacyjny o szkole
Lista dokumentów potrzebnych przy rekrutacji
Terminy rekrutacji w pigułce
Regulamin rekrutacji