Powiat słupecki
Technikum
Technikum im. Braci Kostaneckich w Zagórowie - Technik teleinformatyk
Nazwa oddziału

 Technik teleinformatyk

Liczba miejsc

 21

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • informatyka
  • język obcy nowożytny

Przedmioty rozszerzone
  • matematyka
Zawody

 Technik teleinformatyk

Opis

Technik teleinformatyk 351103
Przedmioty rozszerzone: matematyka 

Kwalifikacje :

INF.07. Montaż i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi
INF.08. Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi


Jeżeli interesujesz się informatyką, nowinkami technicznymi, chcesz być specjalistą o dużych kwalifikacjach zawodowych, łączącym umiejętności informatyka, elektronika i technika telekomunikacji, budować sieci teleinformatyczne oraz komputerowe, obsługiwać urządzenia sieciowe oraz nadzorować ich pracę – to teleinformatyka jest dla Ciebie!
Uczniowie odbywają praktyki zagraniczne w ramach projektów unijnych i praktyki krajowe organizowane przez szkołę. Do tej pory nasi uczniowie nabywali umiejętności praktyczne we Włoszech, Walencji, Hiszpanii i Grecji. Do  2026 przyznano nam akredytacje Erasmus + co oznacza , że uczniowie wszystkich naszych techników wyjeżdżają na 4 – tygodniowe zagraniczne praktyki (w całości sfinansowane ze środków unijnych) 
Od 2022 organizujemy szkolenia w jednostkach wojskowych  Powidz, Poznań Bydgoszcz w ramach zawartej umowy z Wojskowym Regionalnym Centrum Informatyki w Bydgoszczy. 
Nasze technikum posiada status Akademii Cisco w ramach Cisco Networking Academy, w której prowadzimy bezpłatnie  kursy CISCO IT. Realizujemy projekt Cyfrowa Wielkopols@. Nasi uczniowie od lat  zdają egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zdecydowanie powyżej wyników  okręgowych i krajowych. Pracujemy na nowoczesnym sprzęcie pozyskanym w ramach projektów unijnych (na lata 2021- 2022 zakupiony został sprzęt teleinformatyczny za ponad 700 000 zł). Zatrudniamy nauczycieli , którzy są egzaminatorami ECDL Core i zawodowymi teleinformatykami i grafikami komputerowymi. Absolwenci technikum  mogą pracować w obecnie najszybciej rozwijającej się branży IT w szczególności na stanowiskach monterów i wykonawców urządzeń i sieci teleinformatycznych, konserwatorów i serwisantów urządzeń komputerowych i systemów teleinformatycznych, projektantów i administratorów sieci komputerowych, techników ds. utrzymania sieci komputerowych i zabezpieczenia systemów teleinformatycznych. Technikum teleinformatyczne stanowi idealną podbudowę do kontynowania nauki na studiach politechnicznych. 


Przedmioty zawodowe w teleinformatyce to:

Elektrotechnika i elektronika,
Technika cyfrowa,
Systemy komutacyjne,
Systemy transmisji danych,
Sieci komputerowe,
Rysunek techniczny,
Pomiary elektryczne i elektroniczne,
Eksploatacja urządzeń techniki komputerowej,
Systemy komputerowe,
Konfiguracja systemów komutacyjnych,
Montaż i użytkowanie systemów transmisji danych,
Konfiguracja urządzeń sieciowych,
Administrowanie sieciowymi systemami komputerowymi,
Bezpieczeństwo i higiena pracy,
Język obcy zawodowy,
Działalność gospodarcza,
Kompetencje społeczne i organizacja pracy zespołów.
Absolwent technikum teleinformatyki jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:


Uruchamiania i utrzymania terminali i przyłączy abonenckich.
Projektowania, wykonywania oraz konfigurowania sieci komputerowych.
Montowania i eksploatacji systemów transmisyjnych.
Instalowania i eksploatacji systemów komutacyjnych.
Administrowanie sieciami teleinformatycznymi.
Transmitowania danych w sieci.
Konfigurowania i eksploatowania urządzeń i usług sieciowych.
Wykonywania pomiarów elektrycznych i elektronicznych.
Konfigurowania i eksploatowania urządzeń teletransmisyjnych.
Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi.
Projektowania i montażu lokalnych sieci komputerowych.
Konfigurowania i pomiaru systemów i sieci transmisyjnych.
Naprawy, modernizacji i obsługi sprzętu komputerowego.
Budowy sieci informatycznych w firmach.
Uruchamiania telefonii stacjonarnej lub VoIP;
Programowania routerów lub przełączników zarządzalnych.


Zajęcia dodatkowe :język hiszpański , zespół tańca ludowego i nowoczesnego , zespół muzyczny ,kursy i szkolenia realizowane w ramach projektów unijnych, kursy w ramach programu „IT szkoła”sekcje sportowe ,koło dziennikarskie ,strzelectwo sportowe , koło wolontariatu , koło HDK PCK ,zajęcia przygotowujące do egzaminów maturalnych oraz potwierdzających kwalifikacje w zawodzie                                                           

Sukcesy szkoły: Laureat konkursu Wielkopolska Szkoła Roku 2018 ,  I miejsce w 2019r. i wyróżnienie w 2020r.  w  wojewódzkim  konkursie „Nasz pomysł na ochronę środowiska” i III miejsce  w konkursie  „Pokaż  klasę – bądź  Ekologiczny.   I miejsce w konkursie „ Z EKOlogią nam  po drodze” Młodzieżowy Kongres Klimatyczny w 2021r. organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:(nagroda główna 15  tys. zł ) .Uzyskanie akredytacji  w programie „Erasmus+” w sektorze Kształcenia i Szkolenia Zawodowego. Umożliwi to w latach 2021-2027 korzystanie z uproszczonej formy wnioskowania o dofinansowanie projektów, dzięki temu szkoła będzie regularnie otrzymywać środki finansowe na działania związane z wyjazdami zagranicznymi bez konieczności corocznego udziału w konkursach wniosków.

 Nowoczesne wsparcie techniczne: klasopracownie przedmiotowe i nowoczesne laboratorium językowe,  wszystkie sale lekcyjne wyposażone w sprzęt multimedialny ,trzy bardzo dobrze wyposażone pracownie komputerowe, Internet bezprzewodowy na terenie całej szkoły ,hala sportowa ,e-dziennik , laboratorium glebowe, m-legitymacje