Powiat Skarżyski
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 - 1A - wielozawodowa (mechanik, elektromechanik, kucharz, cukiernik, fryzjer, operator obrabiarek skrawających)
Nazwa oddziału

 1A - wielozawodowa (mechanik, elektromechanik, kucharz, cukiernik, fryzjer, operator obrabiarek skrawających)

Liczba miejsc

 38

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • technika
  • język obcy nowożytny

Zawody

 Cukiernik

 Elektromechanik pojazdów samochodowych

 Fryzjer

 Kucharz

 Mechanik pojazdów samochodowych

 Operator obrabiarek skrawających

Opis

Kucharz

Kucharz to osoba, która wykonuje potrawy zamówione przez klienta. Może pracować
w restauracjach, jadłodajniach, barach, ale także np. w firmach cateringowych. Profesjonalny kucharz to znakomity rzemieślnik, a nawet artysta, który dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, sposobów podawania dań i dodatków, a także przyrządzania potraw z różnych kultur kulinarnych i dostosowanych do różnych okazji.

Cukiernik

W małych przedsiębiorstwach cukiernik jest odpowiedzialny za cały proces produkcji,
od zakupu surowców do powstania produktu. Natomiast w dużych firmach, każdy cukiernik ma swoją specjalizację, w której pracuje np. dekorator lub ciastkarz. Jeśli jesteś kreatywny, dokładny, masz poczucie estetyki i posiadasz zdolności manualne to zawód dla Ciebie. W przyszłości możesz otworzyć najlepszą cukiernię w okolicy. 

Fryzjer

Fryzjer, nazywany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych. Jest to zawód dla ludzi pomysłowych,  z poczuciem piękna i estetyki, ze zdolnościami manualnymi.

Mechanik pojazdów samochodowych

Mechanik samochodowy jest specjalistą zajmującym się naprawą aut, ale nie tylko. Może on też dokonywać niezbędnych regulacji w pojeździe i kontrolować jego stan techniczny czy stopień zużycia podzespołów i układów. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem samochodu osobowego (a jest ich zarejestrowanych ponad 16 mln) dobrze zna ten lęk, kiedy coś zepsuje się w jego ukochanym pojeździe i musi odwiedzić mechanika samochodowego. Najlepiej mają się szczęśliwcy, którzy mogą pochwalić się znajomością z takim fachowcem. Zapotrzebowanie na mechaników pojazdów samochodowych jest bardzo duże.

 

Elektromechanik pojazdów samochodowych

 

Elektromechanik pojazdów samochodowych diagnozuje i naprawia systemy sterowania silnikiem oraz układy bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Instaluje i uruchamia w samochodzie elektryczne i elektroniczne urządzenia sterujące, zabezpieczające i sygnalizacyjne. Dynamiczny wzrost liczby pojazdów na drogach wymaga zwiększenia ilości specjalistów w branży motoryzacyjnej.

 

Operator obrabiarek skrawających

Operator obrabiarek skrawających należy do zawodów bardzo poszukiwanych na lokalnym  (i nie tylko) rynku pracy.  Obsługuje on i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo bądź programowo, jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych.  Uczniowie kształcący się w tym zawodzie uczą się obsługi i nadzorowania pracy uniwersalnych, półautomatycznych i automatycznych obrabiarek skrawających, takich jak: tokarki, frezarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo/CNC).