- Nazwa oddziału
-
1d lingwistyczno-humanistyczna
- Cykl kształcenia
-
4
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny , historia , wiedza o społeczeństwie , biologia , geografia , chemia , fizyka , informatyka (zostanie wzięty przedmiot z najwyższą oceną z podanych)
- język obcy nowożytny , historia , wiedza o społeczeństwie , biologia , geografia , chemia , fizyka , informatyka (zostanie wzięty przedmiot z najwyższą oceną z podanych)
- Przedmioty rozszerzone
-
- język polski
- historia lub wiedza o społeczeństwie lub biologia lub geografia lub chemia lub fizyka lub matematyka lub informatyka lub język angielski
- Opis
-
Przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym od klasy pierwszej są: język polski oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: język angielski, geografia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka, biologia, historia, wiedza o społeczeństwie.
Językiem obcym obowiązkowym jest język angielski.
Drugim językiem obcym jest do wyboru przez ucznia jeden język spośród: języka niemieckiego, języka rosyjskiego, języka hiszpańskiego.
Koło literackie i koło logiczne.
Klasa lingwistyczno-humanistyczna to propozycja dla uczniów ciekawych świata, zainteresowanych językiem, literaturą, historią i kulturą. To idealna ścieżka dla osób, które lubią pisać, analizować, dyskutować i rozwijać umiejętności komunikacyjne – zarówno w języku polskim, jak i obcych.
Program tej klasy obejmuje rozszerzenia z języka polskiego. Uczniowie uczą się analitycznego myślenia, wyrażania własnych opinii, interpretowania tekstów kultury i rozumienia kontekstów historyczno-społecznych.
Absolwenci klasy lingwistyczno-humanistycznej często wybierają kierunki takie jak: filologia, lingwistyka stosowana, dziennikarstwo, kulturoznawstwo, historia, prawo, psychologia, socjologia, stosunki międzynarodowe, politologia czy komunikacja medialna – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Uczniowie uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, projektach artystycznych, konkursach literackich, debatach oksfordzkich i spotkaniach z ludźmi kultury. Mają również możliwość nauki języków obcych na wysokim poziomie i rozwijania się w środowisku inspirującym do twórczego myślenia.
Klasa lingwistyczno-humanistyczna to przestrzeń dla pasji, słów i idei – dla tych, którzy chcą nie tylko rozumieć świat, ale też go opisywać i zmieniać.