Powiat krotoszyński
Szkoła branżowa I stopnia
Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Krotoszynie
Zespół szkół
Adres
Mickiewicza 11, 63-700 Krotoszyn
Telefon
62 7253275
E-mail
Strona www
Dyrektor
Mirosława Cichowlas
Typ placówki
Branżowa Szkoła I stopnia
Zdjęcia
  • Budynek szkoły - od ul. Fabrycznej
  • Widok na szkołę
  • Lux Radyjko
  • Szkoła
  • Sport w szkole
  • Dzień bez samochodu
  • Szum Studio - koło filmowe
  • Drzwi Otwarte
  • Drzwi Otwarte - pracownia krawiecka
  • Drzwi Otwarte - studio fotograficzne
Opis
Od zawsze jesteśmy szkołą techniczną, w której kształci się zawodowców-specjalistów, pracujących na rynku lokalnym, polskim i poza granicami Polski. Uczniowie zdobywają wiedzę w profesjonalnie wyposażonych pracowniach, u pracodawców polskich i zagranicznych (Włochy, Hiszpania), co pozwala na przygotowanie do zawodu, ale i do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Od lat współpracujemy z zakładami pracy (przekładanie teorii na praktykę) z uczelniami wyższymi (rozwój i nowinki techniczne) oraz instytucjami pomocowymi (rozwój ucznia, opieka i wsparcie).
Oferta
Historia
Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Krotoszynie wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie. Miejsce powstania i rozwój Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie przy ulicy Mickiewicza 11 ma ścisły związek z rozwojem przemysłu w naszym regionie i przemianami społeczno-gospodarczymi w kraju po II wojnie światowej. W 1947 roku Centralny Zarząd Przemysłu Włókienniczego w Łodzi zaproponował otwarcie w Krotoszynie Szkoły Przysposobienia Przemysłowego nr 48 o specjalności odzieżowej. Szkoła została zlokalizowana w budynkach pokoszarowych. Pierwszym dyrektorem Szkoły Przysposobienia Przemysłowego nr 48 w Krotoszynie został Zdzisław Swora. Zajęcia teoretyczne rozpoczęły się wiosną 1948 roku. Na miejsce dyrektora został powołany dotychczasowy zastępca ds. pedagogicznych Benedykt Przybylski. Szkoła istniała tylko dwa lata i została zlikwidowana w czerwcu 1950 r. Po likwidacji SPP budynki szkolne z całym wyposażeniem przejął Centralny Związek Przemysłu Ceramicznego, który przeznaczył je dla szkoleń kadr na potrzeby przemysłu ceramiki budowlanej.  W 1951 r. Ministerstwo Przemysłu Lekkiego na wniosek Centralnego Związku Przemysłu Ceramiki Budowlanej powołało do życia Technikum Przemysłu Ceramiki Budowlanej dla Wysuniętych Robotników. Dyrektorem szkoły został Benedykt Przybylski. Edukacja trwała dwa lata i kończyła się złożeniem egzaminu dojrzałości.
W 1956 r. przy szkole otwarto Wydział Zaoczny Technikum Ceramicznego.

W 1958 r. miejsce Technikum dla Wysuniętych Robotników zajęło młodzieżowe Technikum Ceramiki Budowlanej. W 1958 otwarto również Szkołę Majstrów Ceramiki Budowlanej. Była to przyzakładowa szkoła Krotoszyńskiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej, która kształciła na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej.

O d 1959 roku istniał nowy typ szkoły kształcący absolwentów liceum ogólnokształcącego. Uruchomiono Państwową Szkołę Techniczną. Edukacja kończyła się uzyskaniem tytułu technika ceramiki.
W 1962 rozpoczęto rozbudowę szkoły. Wybudowano budynek z pracowniami specjalistycznymi oraz salę gimnastyczną. Rozbudowano budynek stołówki. Przekazanie do użytku szkolnego wybudowanych pomieszczeń nastąpiło w kwietniu 1966r. Podczas uroczystości szkoła otrzymała od Krotoszyńskiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej nowy sztandar. Naszej placówce nadano również imię Pawła Findera.

Rozwijający się w Krotoszynie przemysł mechaniczny skłonił władze oświatowe do podjęcia decyzji o otwarciu w 1963 r. Wieczorowego Technikum Mechanicznego. W ciągu następnych lat utworzono punkty konsultacyjne dla słuchaczy Zaocznego Technikum Ceramicznego w Gozdnicy i Białymstoku. W końcu lat sześćdziesiątych utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową o kilku kierunkach kształcenia.

W 1972 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Na emeryturę odszedł Benedykt Przybylski. Funkcję dyrektora przejął Stefan Zawieja. W 1972 roku szkoła powróciła do kształcenia w kierunku odzieżowym. Zostało utworzone Liceum Zawodowe o specjalności krawiectwo damskie lekkie.

O d 1973 roku wszystkie typy szkół zostały objęte jedną nazwą Zespół Szkół Zawodowych. W 1975 roku otwarto nowy typ szkoły kształcący w kilku kierunkach : odzieżowym, ogólnomechanicznym, ceramicznym.
Od 2002 roku Zespół Szkół Zawodowych przekształcił się w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, a od roku 2019 - w Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie.

tekst:Alicja Kryszkiewicz-Świst

Koła zainteresowań

W szkole działają:

- LUX Radyjko 

- Szum Studio - koło filmowe

Ponadto jesteśmy jedyną szkołą, która prowadzi zajęcia z muzyki - mamy bardzo zdolnych uczniów śpiewających i grających na przeróżnych instrumentach. 

Kontakty zagraniczne

- organizacja praktyk zagranicznych w ramach projektów unijnych,

- wymiana międzynarodowa ze szkołą Wilhelm Remy Gymnasium w Bendorfie (Niemcy),

 - współpraca z Astrum College w Velp (Holandia).

Współpraca z pracodawcami

Szkoła posiada zakłady patronackie:

- firma GM Snadna-Wiktowska Sp. J. w Krotoszynie

- firma MAHLE Polska S.A. w Krotoszynie

- firma EWA S.A. w Krotoszynie

Współpracujemy także z licznymi firmami lokalnymi, gdzie nasi uczniowie odbywają praktyki zawodowe. Należą do nich m. in. : DINO Polska S.A, A-T S.A., Laboratorium Analiz Lekarskich As-Tech-Lab w Krotoszynie, PGKiM w Krotoszynie, MAX-POL Sp. z o.o., Foto Studio Paweł Kasprzak, Sebastian Szostak Studio V, ZAZ Koźmin Wlkp., Gabinet Animar Marek Wosiek, Usługi Weterynaryjne Michał Trawiński, Gabinet Weterynaryjny "4-łapy" Dorota Olejniczak-Wóbel, Nutricia Sp. z o.o., PFHBiPM w Kobiernie i wiele innych.

Osiągnięcia

W krotoszyńskiej Ceramie najczęściej się po prostu uczymy w różnych zawodach, ale czasem też się bawimy. Jedno jest pewne - przede wszystkim  rozwijamy się w różnych dziedzinach, nie zawsze związanych z naszymi kierunkami, w których się kształcimy. Odnosimy również sukcesy sportowe, muzyczne, budowlane, logistyczne, pokazujemy możliwości wykorzystania chemii w praktyce. Nasi uczniowie aktywnie rozwijają się artystycznie. Śpiewamy i gramy dla Was, fotografujemy siebie i tych, którzy nas o to poproszą. Jesteśmy znani z dobrej organizacji i działalności charytatywnej. Dokładniejsze informacje uzyskacie, śledząc nasz profil na Facebooku oraz stronę www. Ale co tu dużo mówić....o naszych osiągnięciach można by wiele.... przekonajcie się sami! Zapraszamy!


Zajęcia pozalekcyjne
Zajęcia SKS - siatkówka oraz koszykówka. 
Dojazd
Szkoła znajduje się w pobliżu dworca PKP oraz dworca PKS.
Drzwi otwarte
17 kwietnia 2025 r., godz. 10.00
Współpraca z uczelniami wyższymi

Współpracujemy z takimi uczelniami jak:

- Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu.

- Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu,

- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.


Adres email IODO
biuro@msvs.com.pl