Zespół Szkół nr 4 w Jaśle to szkoła:
- dobrej atmosfery i współpracy we wszystkich interakcjach,
- bezpieczna, bezkonfliktowa i sprawiedliwa,
- zapewniająca rozwój możliwości intelektualnych dla każdego ucznia,
- przygotowująca do funkcjonowania we współczesnej cywilizacji,
- kształtowania umiejętności komunikacji, podejmowania decyzji,
- ucząca odpowiedzialności,
- umożliwiająca dalsze kształcenie się,
- dobrze wyposażona,
- ciągle rozwijająca się,
- bardzo dobrych nauczycieli i wychowawców,
- zapewniająca opiekę i pomoc,
- współpracująca z podmiotami w regionie, kraju, świecie,
- doskonałej jakości kształcenia,
- aktywnego życia pozalekcyjnego,
- wdrażająca najnowsze osiągnięcia cywilizacji.
W szkole funkcjonują:
- Szkole Koło Informatyki i Robotyki
- Szkolne Koło Ekonomiczne
- Grupa teatralna "Pod Skrzydłami Anioła"
- Szkolne Koło Caritas
- Szkolne Koło PCK
- Szkolne Koło Żywego Słowa
- Szkolne Koło PTTK
- Spółdzielnia Uczniowska "Ptyś"
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH W KROŚNIE
Zespół Szkół nr 4 w Jaśle od wielu lat współpracuje z PANS im. Stanisława Pigonia w Krośnie, a od 25 marca 2014 r. jest szkołą partnerską PANS-u. Współpraca naszej Szkoły z Uczelnią jest bardzo regularna, układa się satysfakcjonująco i przynosi obopólne korzyści. Nasi uczniowie mają możliwość korzystania z dorobku naukowego i doświadczenia kadry dydaktycznej PANS-u poprzez udział w wielorakich działaniach podejmowanych przez Uczelnię. Są to między innymi:
1. Zajęcia wyjazdowe prowadzone przez wykładowców PANS-u u nas w Szkole – liczne wykłady, prelekcje, warsztaty prowadzone dla uczniów;
2. Udział młodzieży naszej Szkoły w zajęciach organizowanych przez PANS, m.in.: Akademickie Tygodnie Nauki, Targi Zatrudnienia i Edukacji, Fora Szkół Ponadgimnazjalnych, Maratony Pisania Listów, Dni otwarte szkoły, Noce nauki, Spotkania z Nauką, warsztaty, laboratoria;
3. Konferencje, wykłady, sympozja i panele naukowe, w których biorą udział przedstawiciele naszej Szkoły – zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.
Nasi uczniowie corocznie biorą udział zawodach, konkursach, olimpiadach
organizowanych przez PANS i zajmują w nich czołowe miejsca.
WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE
Współpraca z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ma na celu poszerzenie posiadanej wiedzy i umiejętności, możliwość zdobycia nowych doświadczeń, lepsze przygotowanie do matury, ułatwienie decyzji dotyczących wyboru dalszej ścieżki edukacji i kariery, dopasowanie swoich kompetencji do rynku pracy, przygotowanie do korzystania z wirtualnej rzeczywistości.
W ramach współpracy pomiędzy Szkołą a Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie podejmowane były działania takie jak:
- cykliczne wykłady prowadzone przez pracowników WSIiZ dla uczniów „klas patronackich",
- coroczny udział klas maturalnych i patronackich w Dniach Otwartych Uczelni, gdzie uczniowie w sposób kreatywny spędzają czas uczestnicząc w wybranych pokazach, warsztatach i wykładach oraz multimedialnych atrakcjach.
Budynek w którym mieści się Zespół Szkół nr 4 liczy ponad 100 lat. Został wybudowany w latach 1905/1906 z przeznaczeniem na męską Szkołę Podstawową im. Romualda Traugutta, staraniem dra Andrzeja Pawłowskiego - burmistrza miasta Jasła. Zbudowano go w stylu gotyckim, co można łatwo zauważyć po ogromnych półkolistych oknach. Budynek kończy się małymi „wieżyczkami”. Ta specyficzna czerwona cegła wyróżnia go spośród innych budowli.
W 1944 roku budynek uległ poważnym zniszczeniom. Zupełnie spalił się parter i wypalone były sale pierwszego piętra, zniszczony dach, słowem ogólna dewastacja.
Odbudowany w latach 1945-1946 budynek stał się pomieszczeniem liceum ogólnokształcącego do 1962 roku. Wówczas naukę rozpoczęła młodzież Technikum Ekonomicznego i Zasadniczej Szkoły Handlowej.
Dzisiaj stanowi niepowtarzalną kompozycję w architekturze miasta Jasła. Wciąż modernizowany i upiększany. Do budynku dobudowana jest nowoczesna winda, która jest przystosowana dla niepełnosprawnych uczniów. Wnętrza budynku pomimo swojego wieku, skrywają nowoczesne, kolorowe i dobrze wyposażone sale dydaktyczne, w których mile można spędzić czas zdobywając wiedzę. Obecnie jest opracowany projekt wykorzystania poddasza budynku z przeznaczeniem na nowoczesne pracownie ekonomiczno-biurowe.
Podejmujemy współpracę z pracodawcami w związku z praktykami zawodowymi, które realizowane są we wszystkich klasach technikum. Praktyki zawodowe stanowią ważną część edukacji. Dzięki nim uczniowie mają szansę na skonfrontowanie własnej wiedzy i umiejętności uzyskanych w szkole z wymaganiami stawianymi przez konkretnych pracodawców. Tym samym wkraczają też na rynek pracy i zdobywają na nim pierwsze doświadczenia.
Zadania realizowane przez uczniów w trakcie
praktyki zawodowej są skorelowane z treściami programowymi nauczania
zrealizowanymi w szkole.
Praktyka zawodowa realizowana jest w wymiarze 7 godzin dziennie przez 20 dni roboczych w klasie trzeciej (140 godzin) i czwartej (140 godzin), co daje w sumie 280 godzin.
Nasza szkoła może pochwalić się wieloma sukcesami, które są wynikiem pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
- Uczniowie naszej szkoły biorą udział w licznych konkursach i olimpiadach, w których osiągają sukcesy na szczeblu wojewódzkim oraz krajowym. Coraz częściej zaznaczamy również swoją obecność w konkursach międzynarodowych. Wygrane konkursy i olimpiady pozwalają uzyskać zwolnienia z egzaminów zawodowych, indeksy uczelni wyższych oraz zapewniają wartościowe nagrody rzeczowe oraz finansowe.
- Możemy pochwalić się wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych oraz maturalnych.
- Posiadamy największą liczbę uczniów korzystających ze stypendiów za wysokie wyniki w nauce.
- Pozyskujemy środki finansowe z przeznaczeniem na projekty, które rozwijać mają zdolności i zainteresowania naszych uczniów.
- Corocznie
zajmujemy wysoką pozycję w rankingu szkół Perspektywy. W roku 2024 Technikum nr 4 uplasowało się na 3 miejscu w województwie
podkarpackim i 47 miejscu w kraju (w rankingu udział bierze 500 szkół).
- Edukacyjna Wartość Dodana z matematyki - jedna z najwyższych w Polsce.