Nysa
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 Specjalna w Nysie - ZST Nysa - 1PK-kucharz
Nazwa oddziału

 1PK-kucharz

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • technika
  • informatyka

Zawody

 Kucharz

Opis

KUCHARZ

W rekrutacji punktowanymi przedmiotami są: język polski, matematyka, technika i informatyka. Do klasy pierwszej przyjmowani są absolwenci szkoły podstawowej posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (wydane z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim) i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Kandydaci do Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 Specjalnej dołączają skierowanie wydane przez organ prowadzący.

Uczniowie w trakcie nauki mają możliwość zdobycia jednej kwalifikacji HGT.02. - przygotowanie i wydawanie dań.
Egzamin potwierdzający kwalifikację odbywa się pod koniec klasy trzeciej.

Niezbędne do uzyskania kwalifikacji są umiejętności rozróżniania żywności pod względem towaroznawczym, rozpoznawanie zmian zachodzących w przechowywanej żywności. Odpowiedni dobór metod utrwalania żywności, stosowanie receptur gastronomicznych. Uczeń rozróżnia sprzęt i urządzenia do sporządzania i ekspedycji potraw i napojów oraz porcjuje, dekoruje i wydaje potrawy i napoje.

Gotowanie jest obecnie popularne. W telewizji coraz więcej programów kulinarnych, a na rynku wydawniczym wiele poradników. Gotowanie jest wszędzie. Kucharze są poszukiwani na rynku pracy.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
• przechowywania żywności;
• sporządzania potraw i napojów;
• wykonywania czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów.

W trakcie 3-letniej nauki uczniowie zdobywają kwalifikacje zawodowe przewidziane programem nauczania.
Uczeń ma zapewnione miejsce praktyki zawodowej w szkolnej nowoczesnej pracowni gastronomicznej.

Kandydaci do Branżowej Szkoły I stopnia Nr 5 Specjalnej dołączają skierowanie wydane przez organ prowadzący.

Ponadto do końca sierpnia uczeń musi donieść aktualne zaświadczenie lekarskie o możliwości kształcenia zawodowego od lekarza pierwszego kontaktu oraz donieść wypełnione skierowanie do sanepidu, które jest wydawane w szkole.