- Nazwa oddziału
-
1TPE/P-tech.ekon. spec.polic.-praw.
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny
- geografia
- Przedmioty rozszerzone
-
- język angielski
- język niemiecki
- Zawody
-
Technik ekonomista
- Opis
-
TECHNIK EKONOMISTA nachylenie POLICYJNO-PRAWNE
Uczeń ma do wyboru język angielski lub język niemiecki na poziomie rozszerzonym zgodnie z zasadą większościową tzn. największej liczby chętnych zainteresowanych nauką języka na poziomie rozszerzonym.
Technik ekonomista to zawód szerokoprofilowy. Absolwenci mogą podjąć pracę we wszystkich podmiotach gospodarczych bez względu na ich formę organizacyjną czy własnościową.
Podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik ekonomista, jest przygotowanie absolwenta do wykonywania prac i opracowań:
analitycznych w zakresie – czynników kształtujących podstawowe wielkości ekonomiczne;
badawczych w odniesieniu do – sprawności ekonomiczno – organizacyjnej podmiotów gospodarczych;
obliczeniowych w zakresie wskaźników określających sytuacje finansową firmy;
sprawozdawczych między innymi z działalności podmiotu gospodarczego;
zbierania i pozyskiwania informacji rynkowych;
sporządzania budżetu oraz planu działania danej jednostki i komórki podmiotu gospodarczego.
Do głównych przedmiotów zawodowych nauczanych w szkole należą:
podstawy ekonomii i prowadzenia działalności, prawo, kadry i płace, język obcy zawodowy, ewidencja podatkowa i finansowa, praktyka zawodowa.
Po ukończeniu kształcenia absolwent może być zatrudniony w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, podatkowych, w obrocie. Absolwent w tym zawodzie uzyskuje również przygotowanie do zorganizowania i uruchomienia własnej działalności.
Może podwyższać swoje kwalifikacje poprzez kontynuowanie nauki w szkołach wyższych na takich kierunkach, jak: finanse i bankowość, ekonomia, zarządzanie i marketing.
Nachylenie POLICYJNO-PRAWNE obejmuje naukę prawoznawstwa, prawa administracyjnego, cywilnego, karnego, gospodarczego, kryminalistykę i kryminologię, szkolenie strzeleckie, szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, samoobrony, szkolenie na wypadek zdarzeń losowych i innych zagrożeń. Uczestnictwo w zajęciach organizowanych w Komendzie Policji w celu zapoznania się z pracą wydziałów oraz sprzętem będącym na wyposażeniu Policji. Udział w zajęciach pomagających w przygotowaniu do testów psychologiczno-sprawnościowych.
Uczestnictwo w rozprawach sądowych w ramach lekcji przedmiotowych organizowanych w Sądzie Rejonowym w Nysie oraz Prokuraturze. Udział w zajęciach mających na celu zapoznanie się z pracą kuratora sądowego, referendarza sądowego i sędziego oraz radcy prawnego,
Po ukończeniu tej klasy można podjąć naukę na kierunkach takich jak: bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo i porządek publiczny, administracja bezpieczeństwa publicznego, prawo, politologia, stosunki międzynarodowe, ekonomia, zarządzanie, a także w szkołach policyjnych i innych służb mundurowych różnego stopnia.