Łódź
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 37 im. Janusza Kusocińskiego
Adres
ul. Szpitalna 9, 92-207 Łódź
Telefon
426741908, 506509002
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Agnieszka Góra
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Budynek szkoły
  • Orlik
  • Boisko
  • Budynek szkoły
  • Drzwi otwarte - zajęcia w pracowni chemicznej.
  • Drzwi otwarte - zajęcia dla przedszkolaków w pracowni chemicznej.
  • biblioteka szkolna
  • biblioteka szkolna
  • stołówka szkolna
  • pracownia dla klas I-III
  • pracownia dla klas I-III
  • zajęcia komputerowe
  • zajęcia dodatkowe - uczniowie szyją ozdoby wielkanocne
Opis


ATUTY NASZEJ SZKOŁY:

 

        kameralne położenie przy spokojnej ulicy w pobliżu parku;

        teren szkoły i boisko ogrodzone;

        kompleks sportowy ORLIK;

         plac zabaw;

        wykształcona kadra z bogatym doświadczeniem pedagogicznym;

        miła i życzliwa atmosfera;

        bezpieczne i zdrowe warunki nauki;

        dobrze zorganizowane i atrakcyjne zajęcia;

        życzliwe traktowanie ucznia i stawianie mu wymagań na miarę jego możliwości;

        opieka szkolnej pielęgniarki;

        posiadamy certyfikaty: "Szkoła bez przemocy" oraz Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie;

        opieka pedagoga i psychologa szkolnego;

Języki
angielski, niemiecki
Dojazd
  • Tramwaj nr: 10A, 10B, 6, 8A, 8B, 9
  • Autobus nr: 80A, 80C, 96A
Drzwi otwarte
Drzwi otwarte - 30 marca 2023 r.
Historia

Szkoła Podstawowa nr 37 jest najstarszą szkołą w dzielnicy Widzew.
Według zapisów archiwalnych, już za czasów zaboru rosyjskiego egzystowała ona we wsi Widzew jako szkoła jednoklasowa.
Po pierwszej wojnie światowej wieś Widzew została przyłączona do miasta i tym samym szkoła znalazła się na terenie Łodzi. Z małego i starego domku gminnego została przeniesiona do drewnianego domu fabrycznego Widzewskiej Manufaktury przy ulicy Józefa, róg Niciarnianej. W budynku tym mieściła się wtedy fabryczna szkoła Niciarni. Obie te szkoły zostały scalone w jedną, siedmioklasową Publiczną Szkolę Powszechną nr 37.
Przez 10 lat szkoła mieściła się w dwóch budynkach, znacznie od siebie oddalonych.
We wrześniu 1930 roku została przeniesiona do murowanego budynku przy ulicy Szpitalnej 9/11, gdzie warunki lokalowe były bardzo dobre (8 izb lekcyjnych, boisko z ogrodem). Szkoła nr 37 była wtedy szkołą pełną, siedmioklasową, koedukacyjną. Nauka w szkole odbywała się do 22 grudnia 1939 roku. Przed samym zajęciem szkoły przez okupantów, całe zasoby biblioteki szkolnej rozdano uczniom. Pozostały majątek szkoły został przejęty przez Niemców, którzy „oczyścili” budynek ze wszystkich ruchomości i otworzyli w nim niemiecką szkołę handlową. Po II wojnie światowej szkoła rozpoczęła działalność 13 lutego 1945 roku.
Początkowo nie wróciła do swojego budynku, korzystała z części piętra budynku przy ulicy Rokicińskiej, obecnie Piłsudskiego 101.
1 września 1947 roku Szkoła Podstawowa nr 37 wróciła do swojego przedwojennego budynku przy ulicy Szpitalnej.
W połowie lat 50-tych XX wieku na tyłach istniejącego budynku rozpoczęto budowę nowej szkoły. W 1959 roku uczniowie rozpoczęli naukę w nowej szkole. Stary budynek został rozebrany w 1974 roku. W latach sześćdziesiątych nastąpił rozkwit działalności organizacji harcerskich oraz sportowego uprofilowania szkoły. Uczniowie zdobywali liczne wyróżnienia i nagrody za zwycięstwa w grach zespołowych oraz innych dyscyplinach sportowych np.: w piłce ręcznej (I miejsce w chłopców w mistrzostwach Łodzi- 1974, I miejsce dziewcząt w mistrzostwach Polski- 1975). Zwieńczeniem sukcesów sportowych szkoły stało się nadanie jej 29 maja 1978 roku imienia wielkiego sportowca – lekkoatlety – Janusza Kusocińskiego.
Przy Szkole Podstawowej nr 37 działa najstarsza na Widzewie organizacja harcerska. Dwie drużyny, od zawsze związane ze szkołą, istniały prawie od początków łódzkiego harcerstwa. 12 łódzka Drużyna Harcerska im. Stanisława Konarskiego powstała w 1917 roku. Była to drużyna męska, natomiast drużyna żeńska – 5 Łódzka Drużyna Harcerska im. Cecylii Żółkiewskiej powstała 1924 roku. W 1964 roku nastąpiło połączenie obydwu drużyn. W ten sposób powstał szczep Szare Szeregi, który przyjął nowe barwy- nowe kolory chust, które zostały do dziś (czerwono- czarne, ze znakiem Polski Walczącej, czyli symbolem Szarych Szeregów).
Szczep „Szare Szeregi”, reprezentując najlepsze tradycje Harcerstwa Polskiego, został uhonorowany „Krzyżem za zasługi dla ZHP”. W 1974 roku za całokształt osiągnięć szkoła została odznaczona Medalem Edukacji Narodowej.
Lata 80-te XX wieku są dla szkoły czasem kolejnych sukcesów zarówno sportowych, jak i dydaktycznych.
W latach 90-tych XX wieku w szkole wprowadzano eksperyment pedagogiczny, we współpracy merytorycznej i metodycznej z Uniwersytetem Łódzkim i profesorem Bogdanem Śliwerskim. W roku 1990 utworzono eksperymentalne klasy autorskie, wprowadzono po raz pierwszy w Polsce kształcenie zintegrowane w klasach 1-3, zastąpiono stopnie szkolne oceną opisową. Ideę „Szkoły bez ocen” podjęli również nauczyciele kształcenia systematycznego. Wdrażano programy autorskie z matematyki, biologii i muzyki. Rada Pedagogiczna jako jedna z pierwszych w Polsce zainicjowała powstanie Społecznej Rady Szkoły o raz Polskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Szkoła dla dziecka”. Szkołę odwiedzali naukowcy i nauczyciele z Polski i Europy, przyglądając się nowatorskim metodom pracy z dziećmi i ocenianiem ich osiągnięć. Nauczyciele szkoły brali udział w wizytach studyjnych, między innymi w Szwajcarii, Niemczech, Anglii i Czechach, gdzie wymieniali się doświadczeniami w stosowaniu nowoczesnych metod pracy z uczniami.

Kadra pedagogiczna szkoły ma na swoim koncie wiele publikacji, nauczyciele są autorami podręczników, zeszytów ćwiczeń, poradników metodycznych, zeszytów do pracy z dzieckiem, artykułów publikowanych w prasie i Internecie. W roku 1999 powstało Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Początkowej, rok później na terenie szkoły powstało Koło nr 1 Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej zrzeszające nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli z całego regionu łódzkiego.

W maju 2003 roku w szkole odbyły się uroczyste obchody 25-lecia nadania szkole imienia Janusza Kusocińskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Łodzi, pracownicy Muzeum Sportu w Łodzi oraz goście honorowi- łódzcy olimpijczycy: Zygfryd Kuchta (piłka ręczna), Kazimierz Maranda( lekkoatleta), Mirosław Żerkowski (lekkoatleta). Od roku 2003 łódzkich olimpijczyków z całą pewnością można zaliczyć do szacownego grona Przyjaciół Szkoły, którzy odwiedzają szkołę podczas wszystkich rocznicowych i sportowych wydarzeń, między innymi rokrocznie organizowanego "Biegu Kusego"- sportowej olimpiady dzieci z widzewskich szkół.
W roku szkolnym 2006/2007 roku uroczyście obchodzono 100- rocznicę urodzin patrona szkoły- Janusza Kusocińskiego. Zwieńczeniem rocznych działań szkoły stała się uroczystość w maju 2007 roku. Wśród gości uroczystości znaleźli się: wiceprezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi Mieczysław Nowicki ( w roli podwójnej, jako przedstawiciel władz i łódzki olimpijczyk w kolarstwie), przedstawiciele Kuratorium Oświaty, pracownicy Muzeum Sportu, kapelan sportu ksiądz Paweł Miziołek, łódzcy olimpijczycy: Zygfryd Kuchta i Kazimierz Maranda. Podczas uroczystości, wśród wielu cennych prezentów od gości, szkoła otrzymała prezent szczególny- Pan Kazimierz Maranda podarował szkole swój złoty medal wywalczony w organizowanym w Polsce lekkoatletycznym Memoriale Kusocińskiego.
Od roku 1998 w szkole organizowany jest Międzyszkolny Konkurs Poezji Religijnej, który rokrocznie gromadzi w murach szkoły ponad 100 uczestników z Łodzi i regionu.

Od roku 2008 szkoła rozpoczęła działalność w ramach współpracy międzynarodowej.
W roku 2009 we współpracy z instruktorami Związku Harcerstwa Polskiego, w ramach współpracy polsko- ukraińskiej, na terenie szkoły odbyła się konferencja Dialog Edukacyjny Polska- Ukraina dla ponad 200 uczestników z obydwu krajów. Podczas tego spotkania podpisano umowę partnerską ze Szkołą Ogólnokształcącą I-III stopnia w Prilesnej na Wołyniu. Od tego momentu uczniowie i nauczyciele wielokrotnie odwiedzali partnerską szkołę w Prilesnej, mieli możliwość uczestniczenia w uroczystościach szkolnych, wymieniali się doświadczeniami i podejmowali wspólne działania. Rokrocznie delegacja ze szkoły uczestniczy w uroczystości pobrania Ognia Niepodległości na cmentarzu polskich legionistów w Kostiuchnówce. Ogień ten, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 164 w Łodzi, przekazywany jest władzom województwa i miasta podczas obchodów Święta Niepodległości.
W 2012 roku zbudowany został nowoczesny obiekt sportowy oraz plac zabaw.

Kontakty zagraniczne
W roku 2009 we współpracy z instruktorami Związku Harcerstwa Polskiego, w ramach współpracy polsko- ukraińskiej, na terenie szkoły odbyła się konferencja Dialog Edukacyjny Polska- Ukraina dla ponad 200 uczestników z obydwu krajów. Podczas tego spotkania podpisano umowę partnerską ze Szkołą Ogólnokształcącą I-III stopnia w Prilesnej na Wołyniu. Od tego momentu uczniowie i nauczyciele wielokrotnie odwiedzali partnerską szkołę w Prilesnej, mieli możliwość uczestniczenia w uroczystościach szkolnych, wymieniali się doświadczeniami i podejmowali wspólne działania. Rokrocznie delegacja ze szkoły uczestniczy w uroczystości pobrania Ognia Niepodległości na cmentarzu polskich legionistów w Kostiuchnówce. Ogień ten, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 164 w Łodzi, przekazywany jest władzom województwa i miasta podczas obchodów Święta Niepodległości.
Zajęcia pozalekcyjne

ZAJĘCIA DODATKOWE (NIEODPŁATNE)

 

      zajęcia w ramach międzynarodowego programu „PRZYJACIELE ZIPPIEGO”

w zakresie promocji zdrowia psychicznego

      szkolenie wolontariuszy i działania w zakresie wolontariatu;

      zajęcia poszerzające wiedzę z języka angielskiego;

      zajęcia artystyczne prowadzone

dla klasach 1 – 3, nauka gry na flażolecie;

      zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne;

      zajęcia dodatkowe dla klas ósmych mające na celu lepsze przygotowanie do egzaminu;

      zajęcia dodatkowe: koło polonistyczne, koło przyrodnicze, plastyczne, muzyczne, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne dla klas 1-3;

      zajęcia specjalistyczne w zależności od potrzeb, np. arteterapia, zajęcia rozwijające kompetencje społeczne, dogoterapia, logopedia;

      koło chemiczne „Młodzi naukowcy” dla kl. VII

      Szkolny zespół muzyczny „Ferajna”;

      Zespół akrobatyczny REGRA;

      Klub ornitologiczny „PUSZCZYK”

      przy szkole działa szczep harcerski „Szare Szeregi”;

      działają: Szkolne Koło CARITAS,

Szkolne Koło PCK (Polskiego Czerwonego Krzyża);

      zajęcia unihokeja




ZAJĘCIA DODATKOWE (ODPŁATNE)

      lekcje języków obcych;

      zajęcia Kung-Fu prowadzone przez Łódzką Szkołę CHOW GAR KUNG FU;

      zajęcia piłki ręcznej;

      „Drama dla dzieci”;

      Centrum Hajdasz – zajęcia taneczne;

      klub szachowy;

Adres email IODO
iod.sp37@cuwo.lodz.pl
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Szkoła Podstawowa nr 37 im. Janusza Kusocińskiego w Łodzi, ul. Szpitalna 9
Telefon jednostki przetwarzającej dane
426741908
E-mail jednostki przetwarzającej dane
kontakt@sp37.elodz.edu.pl
Osiągnięcia

 Corocznie nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczą w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych! Najważniejsze osiągnięcia uczniów to: 

I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym, I miejsce w miejskim konkursie ornitologicznym, I miejsce w wojewódzkim  konkursie ekologicznym "Woda źródłem życia", I miejsce w miejskim konkursie języka angielskiego i wiedzy o krajach anglojęzycznych, finalista olimpiady wojewódzkiej z matematyki, finalista małej olimpiady z języka angielskiego

Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe