Łódź
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 174 im. Jana Machulskiego
Adres
ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 6, 93-259 Łódź
Telefon
426431471
Fax
426431471
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Beata Rubinkowska
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Budynek szkoły
  • Wejście glówne do szkoły
  • Medal Serce Dziecku
  • Kącik wypoczynkowy na parterze
  • Kącik wypoczynkowy na I piętrze
  • Kącik czytelniczy
  • Stołówka
  • Rozbieralnia
  • Wejście do biblioteki
  • Biblioteka
  • Biblioteka
  • Łazienki na parterze
  • Łazienki na I piętrze
  • Łazienki na II piętrze
  • Łazienki na II piętrze
  • Korytarz na parterze
  • Korytarz na parterze
  • Automat ze zdrową żywnością
  • Korytarz na I piętrze
  • Pracownia językowa
  • Sala lekcyjna edukacji wczesnoszkolnej
  • Salalekcyjna edukacji wczesnoszkolnej
  • Sala lekcyjna edukacji wczesnoszkolnej
  • Sala lekcyjna edukacji wczesnoszkolnej
  • Plac zabaw
Opis

Szkoła Podstawowa nr 174 im. Jana Machulskiego znajduje się na osiedlu Dąbrowa, w dzielnicy Górna. Istnieje od 1963 roku. Organizacja szkoły umożliwia jednozmianowość. Zapewniamy wykwalifikowaną i kreatywną kadrę pedagogiczną, w tym pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy, nauczycieli współorganizujących proces kształcenia oraz opiekę pielęgniarki. Proponujemy ciekawe, atrakcyjne i efektywne formy pracy.


Szkoła dysponuje przestronnymi salami lekcyjnymi, 2 pracowniami komputerowymi, pracownią językową, fizyczno-chemiczną, biologiczną, praktyczno-techniczną, salą gimnastyczną, biblioteką, świetlicą, stołówką, gabinetem profilaktyki i pomocy przedlekarskiej, terenami rekreacyjnymi. Każda sala lekcyjna zaopatrzona jest w komputer z dostępem do internetu oraz rzutnik. W salach znajdują się monitory i tablice interaktywne. W 2022 r. utworzyliśmy pracownię "Laboratoria Przyszłości" wyposażoną w sprzęt techniczny niezbędny do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Na trzech kondygnacjach zamontowano źródełka wody dla uczniów. Na korytarzach utworzono kąciki wypoczynkowe i czytelnicze. Uczniowie mogą zakupić napoje i zdrową żywność w automacie. Posiadamy przyjazny dzwonek. Teren wokół szkoły zapewnia organizację zajęć sportowo- rekreacyjnych.


Szkoła sięga po nowe rozwiązania edukacyjne, diagnozuje potrzeby dzieci i ich rodzin, podejmuje wysiłki w celu zapewnienia im bezpieczeństwa, stosownego wsparcia, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, materialnej, opiekuńczo-wychowawczej. Szkoła uczestniczy w wielu programach i projektach m.in: „Laboratoria Przyszłości”, Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją, Program dla szkół (owoce, warzywa, mleko w szkole), „Edukacja przez szachy w szkole”, ”#Edukujesz- ratujesz”, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, „Lepsza szkoła”, „Szkoła w kulturze”, „Trzymaj formę”, „Zdalna +”, Lekcja ENTER, Instaling, Szkoła odpowiedzialna cyfrowo, „Twoje dane – twoja sprawa”, „Mały książkomaniak”, „Zaprogramuj przyszłość”, „Edukacja globalna”, „Edukacyjna sieć antysmogowa – Wygrajmy ze smogiem”. Za aktywne działania wyróżniono ją certyfikatami m.in. „Szkoła w kulturze”, „Szkoła odpowiedzialna cyfrowo”. Organizuje akcje honorowego oddawania krwi na terenie szkoły. Posiada Certyfikat Szkoły Promującej Honorowe Oddawanie Krwi. We współpracy z Uniwersytetem Medycznym organizuje pogadanki, warsztaty i badania profilaktyczne zarówno dla uczniów jak i społeczności lokalnej. Szkoła otrzymała certyfikaty: „Wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie”, „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją”, tytuł „Szkoły zrównoważonej” za działania proekologiczne, Certyfikat Szkoły Przyjaznej Młodym Diabetykom. Szkoła podejmuje wiele działań związanych z bezpieczeństwem. Do współpracy w tym zakresie zaprasza różne instytucje. Od lat w szkole realizowane jest wychowanie komunikacyjne. Za działania podejmowane przez szkołę na rzecz bezpieczeństwa szkoła uzyskała m.in.: Certyfikat „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.


W szkole przywiązuje się ogromną wagę do postawy moralnej i obywatelskiej uczniów. Corocznie organizuje na terenie szkoły uroczystości, rozwijające postawy obywatelskie i patriotyczne m.in.: Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego i Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej, Ślubowanie Klas I, Dzień Komisji Edukacji Narodowej, Tydzień Patrona, Jasełka, Święta Majowe, 11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości. Uczniowie biorą udział w Rajdzie Pieszym z okazji 11 Listopada. Co roku uczniowie biorą udział w kweście i akcji sprzątania nagrobków „Ratujemy zabytki Starego Cmentarza” organizowanej przez Zarząd Towarzystwa opieki nad Starym Cmentarzem. Patronatem i opieką objęto pomnik Dorothei i Traugotta Grohmann położony w ewangelickiej części Starego Cmentarza. Przedstawiciele społeczności szkolnej biorą udział w uroczystościach miejskich o charakterze patriotycznym i kościelnym. Czynnie włącza się w cykliczne przedsięwzięcia Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Współpracuje z kościołem parafialnym. Uczestniczy w programie Odkrywcy Łodzi i Nocni Poszukiwacze. Realizuje zajęcia z etyki dla wszystkich grup wiekowych. Organizuje i prowadzi akcje charytatywne m.in: na rzecz Fundacji „Nasz Dom”; Góra Grosza, „Podziel się wigilią” - przekazanie artykułów spożywczych, higieniczno-kosmetycznych i szkolnych dla niepełnosprawnych dzieci z łódzkich szkół oraz podopiecznych Fundacji dla dzieci z chorobami nowotworowymi „Krwinka”, „Gorączka złota”; w akcji „Bracia Mniejsi Najfajniejsi” – przekazanie karmy dla schronisk w Polsce. Popularyzuje i umacnia wolontariat – współdziała m.in. z PCK, UNICEF, WOŚP, CARITAS, Fundacją „Krwinka”, Łódzkim Hospicjum dla Dzieci, Fundacją „Gajusz”, Regionalnym Centrum Wolontariatu "CENTERKO". Szkoła otrzymała Certyfikat „Etyczna szkoła”, "Miejsce Przyjazne Wolontariuszom" oraz „Szkoła Przyjazna Osobom Niewidomym”.


Szkoła stale pracuje nad poprawą efektów kształcenia. Wdrożono elementy oceniania kształtującego, stawia na aktywne metody nauczania i uczenia się. Corocznie realizuje wiele programów i projektów. Zrealizowano program MEN Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa „Książki naszych marzeń”, a we współpracy z UMŁ Ogólnopolski Projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W szkole wdrażane i realizowane są innowacje: „Jesteśmy dziećmi Ziemi”, „Mali przyjaciele Ziemi”, „Poznaję, obserwuję gram”, „Elementy Planu Daltońskiego w nauczaniu techniki”, „Graficzny zeszyt lektur”, „Zrelaksuj się – upowszechnienie relaksacji oraz treningu uważności pośród dzieci. Kształtowanie właściwych postaw emocjonalnych i prospołecznych”, „Pierwsza pomoc – i Ty możesz zostać Superbohaterem”. Szkoła została dwukrotnie wyróżniona Certyfikatem "Organizacja Innowacyjna" (2012 r. i 2017 r.) W szkole organizowane są różne wewnętrzne konkursy dla uczniów: konkursy ortograficzne, na najpiękniejszy zeszyt, plastyczne, literackie, czytelnicze, recytatorskie, historyczne, poświęcone prawom dziecka, matematyczne, przyrodnicze oraz zawody sportowe. Konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i pozwalają odnosić sukcesy w różnych dziedzinach, nie tylko ściśle związanych z nauką szkolną. Uczniowie szkoły biorą udział w konkursach i zawodach międzyszkolnych, osiągając w nich wysokie wyniki. W szkole działa Samorząd Uczniowski, który podejmuje działania, m.in. na rzecz szkoły: uaktualnia tablicę ogłoszeń SU, włącza się w organizowanie uroczystości i apeli; na rzecz uczniów: organizuje ‘kolorowe dni” i dyskoteki szkolne; na rzecz środowiska: bierze udział w akcjach społecznych i charytatywnych podejmowanych przez różne organizacje m.in.: Regionalnym Centrum Wolontariatu “CENTERKO”, Fundacja NASZ DOM, UNICEF.


W szkole w godzinach 7.00 – 17.00 działa świetlica szkolna. Na terenie szkoły organizuje różnorodne zajęcia pozalekcyjne, rozwijające i uwzględniające zainteresowania uczniów. W swoich działaniach szkoła jest mocno wspierana przez rodziców. Odpowiada na potrzeby środowiska lokalnego, organizując imprezy, spotkania. Niepowtarzalną atmosferę podkreślają absolwenci, którzy często ja odwiedzają i z ogromnym zaangażowaniem pomagają w realizacji naszych przedsięwzięć.


Za działania szkoły podejmowane w zakresie pracy z uczniami Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało szkole Tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” oraz tytuł „Szkoły w ruchu”. W roku 2019 szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła Przyjazna Rodzinie” oraz została uhonorowana przez Kapitułę Dziecięco - Młodzieżową w Łodzi przy Stowarzyszeniu Komitet Dziecka Medalem Zbiorowym „Serce Dziecku", jako symbol szczególnego uznania za miłość, pracę i poświęcenie dla dzieci.


Dobra jakość tej współpracy i towarzysząca jej przyjazna atmosfera, to wyznacznik jej sukcesów!

Języki
angielski, francuski
Adres email IODO
iod.sp174@cuwo.lodz.pl
Telefon IODO
+48503567799
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Szkoła Podstawowa nr 174 im. Jana Machulskiego; 93-259 Łódź, ul. Gałczyńskiego 6
Telefon jednostki przetwarzającej dane
42 643 14 71
E-mail jednostki przetwarzającej dane
kontakt@sp174.elodz.edu.pl
Historia

Rys historyczny

Dzieje szkoły są bardzo ciekawe, a jej historia sięga 60 lat.

Szkoła Podstawowa nr 174 została powołana do życia 1 września 1963r. Była pierwsza w nowym, największym osiedlu mieszkaniowym – Dąbrowa, leżącym w dzielnicy Łódź- Górna.

W dniu rozpoczęcia pracy szkoły na mocy Zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 25 maja 1963r. Kuratorium Okręgu Szkolnego miasta Łodzi zatwierdziło nazwę szkoły w brzmieniu: Szkoła Podstawowa nr 174 im. Młodzieżowego Oddziału Gwardii Ludowej „Promieniści”

Rozpoczęcie pierwszego roku szkolnego dla uczniów SP174 odbyło się w gmachu Technikum Odzieżowego przy ul. Naruszewicza.

Uroczyste oddanie budynku szkoły przy ul. Gałczyńskiego miało miejsce 19 listopada 1963r.

W roku 1971 szkołę opuścili pierwsi absolwenci po ośmioletnim okresie nauki.

8 maja 1974r. działający przy szkole Komitet Rodzicielski ufundował sztandar.

 

Uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 31 marca 2009r. szkole nadano imię Jana Machulskiego.

Podczas uroczystości nadania szkole imienia (19.10.2010r.) honorowym gościem była Halina Machulska.

 

Dyrektorzy szkoły:

1963 - 1967 Józef Sowiński

1967 - 1968 Bogusław Sikorski

1968 - 1973 Stanisław Rodziewicz

1973 - 1984 Bronisława Rogozińska

1984 - 1987 Wanda Kacprzyk

1987 - 2002 Jadwiga Rudalska

2002 - 2007 Anna Palusińska

2007 -  Beata Rubinkowska

 

Wicedyrektorzy szkoły:

Zdzisława Ciechańska

Franciszek Jezierski

Halina Wołszyn

Mieczysław Kowski

Aniela Czapska

Zofia Machnikowska

Barbara Mirowska

Krystyna Matusiak

Wanda Kacprzyk

Jadwiga Rudalska

Władysława Kwiatkowska

Anna Palusińska

Anna Wójcik

Grażyna Mastalerz

Beata Adamiak

Anna Kordas




Osiągnięcia

Rok szkolny 2023/2024

II miejsce w wojewódzkim konkursie „Oficyna Konopnicka” , organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi;

IV miejsce w Łodzi - Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt;

I miejsce w Konkursie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych- Szkoła Języków Obcych British Center;

Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów – konkurs ogólnopolski zakwalifikowanie 2 uczniów  do II części etapu szkolnego.

Rok szkolny 2022/2023

Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii;

II m. w Polsce w Niebieskich Igrzyskach 2022;

Wyróżnienie w VIII Konkursie Fotograficznym "Segregacja odpadów, a środowisko i klimat";

III m. w Łódzkim Konkursie "Cztery kultury - jedna Łódź. Lubię tu być";

III m. i wyróżnienie  w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas VIII organizowanym przez IX LO "Dziewięciu Wspaniałych";

I m. w Mistrzostwach Łodzi "Dwa ognie usportowione";

miejsca V, VII i XI w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym "Laufer";

III m. i wyróżnienie  w Międzyszkolnym Konkursie " Wiedza o Łodzi na pewno nie zaszkodzi";

II m. W Międzyszkolnym Konkursie " Sleevface - ubierz się w książkę";

Wyróżnienie dla Klasowego Klubu Ksiązkopożeraczy;

Drzwi otwarte

17 kwietnia 2024r.

W każdy dzień powszedni istnieje możliwość oprowadzenia kandydatów i ich rodziców po szkole,  po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Zajęcia pozalekcyjne
  • Szczep Harcerski "Kolumbowie"
  • Trening Umiejętności Społecznych
  • Koło plastyczno-techniczne
  • Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
  • Zajecie dydaktyczno-wyrównawcze
  • Zajęcia logopedyczne
  • Zajęcia szachowe
  • Zajęcia z kodowania
  • Koło matematyczne
  • Koło teatralne
  • Koło polonistyczne
  • Koło Caritas i PCK
  • Łódzki Klub Oyama Karate NEKO - zajęcia komercyjne
  • Szkoła Języków Obcych SMILE - zajęcia komercyjne
  • Drama dla dzieci - zajęcia komercyjne
  • Arytmetyka mentalna - zajęcia komercyjne
  • Zajęcia projektowania przestrzennego i druku 3D - zajęcia komercyjne
Dojazd

Szkoła usytuowana niedaleko przystanku Broniewskiego - Tatrzańska.

Dojazd autobusami: 70, Z71, 72A, 72B, 69A, 69B, 92A, 92B

Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2024/2025
75
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe