Łódź
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 172 im. prof. Stefana Banacha
Adres
ul. Jaskrowa 15, 91-480 Łódź
Telefon
426576421
Fax
426572447
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Magdalena Janowska
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Budynek szkoły widziany z przodu
  • Budynek szkoły widziany z tyłu
  • Plac zabaw
  • Siłownia zewnętrzna
  • Ekopracownia
  • Pracownia wirtualnej rzeczywistości
Opis

Szkoła jest zlokalizowana w przyjaznym sąsiedztwie parku im. Adama Mickiewicza, na łódzkim Julianowie. Budynek szkoły jest usytuowany przy ulicy Jaskrowej 15, wejście główne znajduje się od strony ulicy Bzowej. Szkoła posiada 3 kondygnacje, na których znajduje się 17 sal lekcyjnych. W budynku znajduje się sala gimnastyczna, biblioteka z czytelnią, świetlica, szatnie na odzież wierzchnią uczniów. Szkoła posiada pracownię informatyczną, multimedialną pracownię do nauki języków obcych, pracownię wirtualnej rzeczywistości, pracownię plastyczno-techniczną, chemiczno-fizyczną, ekologiczną, a także 5 sal przeznaczonych do edukacji wczesnoszkolnej, gabinet medyczny oraz 5 pomieszczeń administracyjnych. Uczniowie mają zapewnioną opiekę pedagoga, pedagoga specjalnego oraz psychologa, a także opiekę pielęgniarki szkolnej.

Mocną stroną szkoły jest kompetentna i kreatywna kadra pedagogiczna, tworząca zespół doświadczonych, otwartych i nieustannie rozwijających swój warsztat pracy nauczycieli. W gronie pedagogicznym znajdują się nauczyciele posiadający uprawnienia m.in. z zakresu logopedii, neurologopedii, oligofrenopedagogiki, pedagogiki specjalnej, surdopedagogiki, terapii pedagogicznej, biblioterapii i arteterapii oraz ratownictwa wodnego.

Wśród podmiotów współpracujących ze szkołą znajdują się: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Komenda Miejska Policji w Łodzi, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Główny Urząd Statystyczny, Alliance Francaise, UNICEF, łódzki oddział PCK.

Uczniowie pod opieką nauczycieli redagują gazetkę szkolną „Mrowisko”, tworzą też blogi edukacyjne: geograficzny i humanistyczny. Uczestniczą w projektach badawczych, akcjach edukacyjnych, udzielają wsparcia łódzkiemu schronisku dla zwierząt, pobliskiemu hospicjum dla dzieci. Mogą realizować swoje pasje na zajęciach różnych kół zainteresowań (m.in. historycznego, chemicznego, dziennikarskiego, plastycznego, matematycznego) . Otrzymują wsparcie edukacyjne podczas zajęć wyrównujących braki edukacyjne, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, treningów umiejętności społecznych oraz zajęć przygotowujących do egzaminów 8-klasisty. W ciągu ostatnich 5 lat w szkole zrealizowano 17 innowacji pedagogicznych o tematyce dziennikarskiej, filozoficznej, ekologicznej oraz z zakresu przedsiębiorczości.

Uczniowie mają możliwość poznania w szkole podstaw języka migowego.

W szkole funkcjonuje kuchnia i jadalnia, na miejscu przygotowywane są obiady dla uczniów.

W ramach opieki w świetlicy szkolnej odbywają się zajęcia z elementami logorytmiki, nauki udzielania pierwszej pomocy, terapii polisensorycznej, nauki tańca oraz zajęcia o tematyce ekologicznej.

Szkoła oferuje bezpłatną naukę języka francuskiego jako przedmiotu dodatkowego dla uczniów klas 2-6.

Przy szkole organizowane są w godzinach popołudniowych treningi piłki nożnej, tańca nowoczesnego i siatkówki dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

W obrębie terenu szkolnego funkcjonuje wielofunkcyjne boisko ze sztuczną murawą, plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią oraz siłownia zewnętrzna.

Teren szkoły jest ogrodzony, wejście do szkoły jest zabezpieczone domofonem i videofonem, codzienny dyżur przy wejściu do budynku pełni portier.

Języki
angielski, francuski, hiszpański, niemiecki
Adres email IODO
iod.sp172@cuwo.lodz.pl
Sześciolatek w pierwszej klasie
Decyzję o zapisaniu do szkoły dziecka 6-letniego, przygotowanego do podjęcia nauki w szkole, podejmuje rodzic, po konsultacji z poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Szkoła służy poradą w tym zakresie.
Zajęcia pozalekcyjne

W szkole prowadzone są:

a) koła zainteresowań (chemiczne, historyczne, językowe, dziennikarskie, plastyczne);

b) zajęcia wyrównawcze oraz korekcyjno-kompensacyjne;

c) zajęcia przygotowujące do egzaminu 8-klasisty;

d) zajęcia usprawniające kompetencje społeczne;

e) treningi piłki nożnej dla dzieci w wieku szkolnym;

f) zajęcia szachowe;

g) treningi siatkówki;

h) treningi tańca nowoczesnego;

i) konsultacje indywidualne z nauczycielami poszczególnych przedmiotów;

Dojazd
W pobliżu szkoły znajdują się przystanki linii autobusowych 65, 81, 99 oraz tramwajowych: 3, 11, 6
Historia

Szkoła Podstawowa nr 172 w Łodzi powstała w 1962 roku. W 1977 roku otrzymała imię profesora Stefana Banacha – wybitnego polskiego matematyka. W tym samym roku szkoła otrzymała także sztandar.

W 1982 roku przy szkole wybudowano salę gimnastyczną, służącą uczniom do dziś.

Od 1992 roku w szkole funkcjonowała jedna z pierwszych w Łodzi szkolna pracownia informatyczna, ufundowana przez rodziców.

W listopadzie 2005 r. pracownia informatyczna została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy z szybkim dostępem do internetu, w ramach projektu "Pracownie komputerowe dla szkół" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.  

W 2006 roku Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Ścieżki Nieskończoności" przyznało szkole certyfikat i zaliczyło szkołę do elitarnego grona 50 najlepszych szkół w Polsce spośród szkół biorących udział w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży „KWADRATURA KOŁA 2006”.

27 czerwca 2006 r. Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego PARTNER przyznał szkole Certyfikat "SZKOŁY ZARZĄDZAJĄCEJ WIEDZĄ".

W 2007 roku przy szkole powstało  Stowarzyszenie "UCZEŃ", mające na celu finansowe wspieranie szkoły, prowadzone przez rodziców do dziś jako instytucja pożytku publicznego (KRS 0000271605).

W 2008 roku przy szkole utworzono nowoczesne boisko z murawą syntetyczną, w ramach realizacji programu „Blisko boisko”.

W 2010 roku w szkole zrealizowano projekt "Wieża Babel - wyrównywanie poziomu umiejętności językowych wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 172 w Łodzi" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Powstał kącik zabaw "Radosna szkoła" wyposażony w sprzęt sportowo-rekreacyjny dla najmłodszych.

W 2012 roku przy szkole został utworzony nowoczesny plac zabaw w ramach programu „Radosna szkoła”. Został on zmodernizowany w 2022 r.

W 2014 roku  szkoła uzyskała dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu "Moja wymarzona ekopracownia", dzięki czemu utworzono nowoczesną pracownię pod nazwą „Ekopraktyk”.

W roku szkolnym 2014/2015 w  szkole realizowano projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego p.t. "Czytać, liczyć, poznać świat - znów z nauką za pan brat".

W 2017 roku budynek szkoły został poddany termomodernizacji: wymieniono stolarkę okienną, węzeł ciepłowniczy, pokrycie dachu; budynek został ocieplony i estetycznie otynkowany.

W latach 2017-2019 szkoła zrealizowała międzynarodowy projekt współpracy „Erasmus plus”, w dialogu ze szkołami z Hiszpanii, Słowenii, Grecji i Włoch oraz projekt poprawy kompetencji nauczycielskich „Better Teacher” przy współpracy z uczelniami i szkołami z Irlandii i Włoch.

W 2022 r. w szkole utworzono pracownię wirtualnej rzeczywistości oraz multimedialną pracownię do nauki języków obcych. Obydwie zostały wyposażone w wielkoformatowe monitory wielofunkcyjne. W pracowni VR można skorzystać z drukarki 3D. Przy boisku szkolnym utworzono 8-stanowiskową siłownię zewnętrzną oraz doposażono boisko szkolne.

 

Kontakty zagraniczne

2008-2010 r. -  szkoła zrealizowała projekt współpracy międzynarodowej „Comenius LLP” – „Learning through Culture” wraz ze szkołami partnerskimi z Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w spotkaniach edukacyjnych w każdym z krajów partnerskich. Przedstawiciele szkół partnerskich odwiedzili Szkołę Podstawową nr 172 w Łodzi i poznali Łódź.

2012 r. – szkoła zrealizowała projekt wymiany doświadczeń z Dover Primary School w Wielkiej Brytanii. Uczniowie zwiedzili Londyn, poznali osobliwości brytyjskiej stolicy, odbyli intensywny trening doskonalący kompetencje językowe i społeczne.

2013 r. – szkoła zrealizowała pierwszą część projektu edukacyjnego „Poznajemy stolice Europy” – uczniowie doskonalili kompetencje językowe w Danii, poznali Kopenhagę, odwiedzili jedną z duńskich szkół i odbyli w niej zajęcia interdyscyplinarne. Odwiedzili także Legoland Billund.

2015 r. – szkoła zrealizowała drugą część projektu edukacyjnego „Poznajemy stolice Europy” – uczniowie odwiedzili Belgię i Francję, poznali Brukselę i Paryż, doskonalili umiejętności językowe oraz osobliwości kultury francuskiej i belgijskiej. Wzięli udział  w wycieczce do „Disneyland Paris”.

2014 r. – szkoła zrealizowała trzecią część projektu edukacyjnego „Poznajemy stolice Europy” – uczniowie zwiedzili Londyn, doskonalili swoje kompetencje językowe w Plymouth i Exeter, poznali osobliwości regionalne Kornwalii, nawiązali współpracę z rówieśnikami z Wielkiej Brytanii.

2016 – 2017 – szkoła zrealizowała projekt „Erasmus +. Mobilność kadry edukacji szkolnej”. W ramach projektu pod nazwą „Better Teacher” nauczyciele wzięli udział w szkoleniach z zakresu opracowywania i wdrażania projektów edukacyjnych (Palermo – Włochy) oraz w szkoleniach metodycznych i intensywnym kursie doskonalącym kompetencje językowe (Dublin – Irlandia).

2017-2019 - szkoła zrealizowała międzynarodowy projekt współpracy „Erasmus +” – sektor Edukacja szkolna, pod nazwą „Life Skills and Values for the Pupils of the European Union”, w dialogu ze szkołami z Hiszpanii, Słowenii, Grecji i Włoch. Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach szkoleniowych we wszystkich krajach partnerskich, partnerzy projektu odwiedzili Łódź oraz Szkołę Podstawową nr 172 w Łodzi.

2023-2024 - szkoła zrealizowała dalszy ciąg projektu "Poznajemy stolice Europy". Kolejna grupa uczniów odwiedziła Danię, odbyła zajęcia językowe i kulturoznawcze w Kopenhadze, Ribe, Billund, Nymindegab; szkoła nawiązała kontakt korespondencyjny z Lichtensteinem. 

 

Osiągnięcia

2005 – uzyskanie przez szkołę tytułu „Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją”, nadanego przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji (certyfikat odnowiono w 2008 r.)

2006 – przyznanie szkole przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Ścieżki Nieskończoności" certyfikatu i zaliczenie szkoły do elitarnego grona 50 najlepszych szkół w Polsce spośród szkół biorących udział w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży KWADRATURA KOŁA

2006 - Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego PARTNER przyznał szkole Certyfikat "SZKOŁY ZARZĄDZAJĄCEJ WIEDZĄ".

2011nadanie szkole Certyfikatu Organizacji Innowacyjnej, przyznawanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

2012 – uzyskanie przez szkołę tytułu Szkoły Odkrywców Talentów, nadanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

2014 – przyznanie szkole przez Komitet Honorowy oraz Jury Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń Tytułu Bezpiecznej Szkoły oraz członkostwa OGÓLNOPOLSKIEGO KLUBU BEZPIECZNE SZKOŁY.

2014/2015 – nadanie szkole tytułu „Szkoły Zrównoważonej” przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”.

2015/2016 – przyznanie szkole certyfikatu uczestnictwa w programie edukacyjnym dla szkół podstawowych "Wybieram wodę", organizowanym przez Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Instytut Promocji Zdrowia i Dietoterapii.

2016 – zajęcie przez szkołę I miejsca w konkursie „Najaktywniejsze Szkolne Koło PCK”, zorganizowanym przez Łódzki oddział Okręgowy PCK.

2016 – udział szkoły w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym na projekt Pierwszego Dziecięcego Muralu w Łodzi „Muralunki” (Akademia Twórczego Rozwoju INSPIRO i Fundacja Urban Forms, patronat urzędu Miasta Łodzi).

2018 – początek uczestnictwa szkoły w programie Francuska Akademia Młodego Inżyniera, prowadzonym w ramach International Faculty of Engineering przez Politechnikę Łódzką.

2019 -  otrzymanie przez szkołę certyfikatu "Placówki społecznie odpowiedzialnej" za udział w V edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-pomocowej UNICEF "Wszystkie Kolory Świata".

2019 - udział szkoły w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka z UNICEF i uroczyste obchody 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

2019 – uzyskanie przez szkołę medalu Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa” za wspieranie podopiecznych hospicjum.

2019 – zajęcie przez uczniów I miejsca w Konkursie Doświadczalnym w ramach III Spotkań Młodych Badaczy „W poszukiwaniu praw fizyki i chemii”.

2019 - uzyskanie przez szkolę tytułu „Szkoły z prawami Dziecka”, nadawanego przez Stowarzyszenie UNICEF Polska.

2020 – udział szkoły w akcji „Edukacja Statystyczna 2019/2020”, organizowanej przez Łódzki Ośrodek Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

2020-2021 – uczestnictwo szkoły w projekcie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi „Akademia Młodego Odkrywcy”.

2022 – uzyskanie przez szkołę tytułu „Ekoszkoły” , przyznawanego w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, przeprowadzanej pod patronatem ministerstwa Klimatu i Środowiska.

2022 – udział szkoły w uroczystym odnowieniu doktoratu prof. Władysława Wilczyńskiego, pracownika Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletniego przyjaciela szkoły.

2022/2023 – zakwalifikowanie się uczniów się do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Zabawka Edukacyjna”.

2022-2023 – uczestnictwo szkoły w ogólnopolskim interdyscyplinarnym programie „Gramy zmysłami”.

2022-2024 – uczestnictwo szkoły w ogólnopolskich programach profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” oraz "Przyjaciele Zippiego".

2024 - pierwsze miejsce w Eliminacjach Powiatowych XLV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, awans do etapu wojewódzkiego; pierwsze miejsce w XXI Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym MiniRadogoszcz 2024.

2024 - udział szkoły w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Odłącz się - Połącz się" w ramach programu "Re@lnie odpowiedzialni".


Od zawsze …. do dziś – szkoła uzyskuje bardzo wysokie i wysokie wyniki w egzaminach zewnętrznych przeprowadzanych w klasach ósmych (a wcześniej – szóstych). Obecnie szkoła zajmuje 4 miejsce w rankingu łódzkich publicznych szkół podstawowych (dane na podstawie wyniku egzaminu 8-klassity z roku 2022). W roku 2023 i 2024 uczniowie uzyskali (wg obecnie dostępnych danych) 16 tytułów finalistów i 4 tytuły laureatów w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych z Matematyki, Historii, Fizyki, Języka Angielskiego, Geografii i Języka Polskiego.

 

 

Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2024/2025
75
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe